Jump to content

Ревю: Your Uninstaller! 2008 - Деинсталирай програмите си!


Препоръчан пост

Не използвам деинсталатори. Ще се съглася, че някои деинсталатори са по-добри от други и че има специфични ситуации, когато някои деинсталатори евентуално могат да решат някой проблем. Това обаче определно не са всички деинсталатори и ситуациите, в които са реално полезни, са определено изключения от правилото.

Някои деинсталатори са малко по-смислени, като предлагат възможност за инсталация на програмите през тях самите и по този начин следят къде инсталацията създава файлове, папки и редове в регистратурата, за да може после да я махне пълноценно. В това има някаква логика, макар в повечето случаи да е излишно. Повечето програми имат достатъчно добри деинсталации или нямат нужда от чак толкова дълбоки деинсталации, защото не се впиват дълбоко в системата. За останалите програми, които евентуално пускат повечко корени и имат проблемни деинсталации, пък обикновено има инструментчета за почистване на останки от самия автор на програмата. Така че остава една доста малка ниша, в която даден деинсталатор реално може да свърши някаква полезна работа. И то не всеки от тях.

Ако човек се занимава с някаква дейност, която изисква постоянно инсталиране и деинсталиране на най-различни програми, тогава евентуално е по-вероятно някой деинсталатор да се окаже леко полезен отвреме навреме, но за средностатистическия потребител е напълно излишен софтуер.

 

Аз съм фен на следните практики:

- инсталиране на минимално количество програми - само тези, които ще се ползват наистина;

- инсталиране на програми внимателно - с custom инсталация и премахване на разни toolbar-и и компоненти, които няма да са ми нужни;

- избягване на некадърни програми, макар това да е малко по-трудно и да е нужен повечко опит.

Може би заради това никога не съм имал нужда от деинсталатори.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 31
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

И мене ме интересува въпроса,ползвам от доста време Revo Uninstaller Freeware, но бих го заменил ако има нещо по-добро и също безплатно.

 

И двата деинсталатора ги ползвам - Revo Uninstaller Pro & Your Uninstaller 2010.

Като че ли първия се справя по-добре, но личните мои тестове показаха, че с тях се извършва по-чиста деинсталация от тази която уиндолса предлага - Add or Remove programs.

Определено не са излишни и вършат работа!

Поздрави!

 

P.S. И freeware вариантите не са лоши.

Link to comment
Сподели другаде

След като си направил тестове, ще дадеш ли по-конкретни примери какво се премахва повече от използването само на собствения деинсталатор на даденото приложение?
Link to comment
Сподели другаде

След като си направил тестове, ще дадеш ли по-конкретни примери какво се премахва повече от използването само на собствения деинсталатор на даденото приложение?

 

Ключове от регистрите ...и съответно по-чиста преинсталация на програми, например: остатъци в контекстното меню, в уиндолс експлорера, регистрационни ключве на програми и т.н.

Link to comment
Сподели другаде

А ще бъдеш ли изненадан, ако ти кажа, че нещата не стоят така, както ти си мислиш?

 

Първо: въпросните контекстни менюта се премахват от инсталаторите.

Второ: деинсталаторите не се справят чак толкова добре с почистването, колкото си мислиш. Направих си фалшива инсталация, която създава ключове и стойности в регистратурата и файлове по твърдия диск, но при деинсталация не ги премахва, за да видя колко добре почистват деинсталаторите. И, изненада, не се справят особено добре.

 

Деинсталаторите използват 2 метода: претърсване и следене.

Първият е по-простичък и се използва по-често: стартира се стандартната деинсталация на програмата и след като завърши тя деинсталаторът претърсва твърдия диск за файлове и папки с името на програмата и ги премахва (или ги предоставя на потребителя да реши кое да премахне). Проблемът е, че ако програмата си създаде файлове, папки и ключове в регистратурата с друго име (да речем използва името на компанията/автора), тогава деинсталаторът няма да ги засече и няма да може да ги почисти. Този метод не се и справя с променени стойности в регистратурата, защото понякога приложения не само добавят, но и променят стойности.

 

Другият метод е по-пълноценен, но може и да е по-опасен. При него новите програми се инсталират през деинсталатора, за да може той да следи къде се създават файлове, папки и редове в регистратуратата, за да може пък после да ги премахне пълноценно. В това на пръв поглед има логика, защото води до по-пълноценно премахване, но пък е в разрез с деинсталацията на самото приложение. Има приложения, които при деинсталация нарочно оставят файлове/редове в регистратурата. Това са обикновено потребителски настройки и прочее, но могат и да са други файлове. Ще дам пример с моя пакет с кодеци: при инсталацията му на Windows XP той инсталира по-нова версия на вградения в операционната система MP3 декодер, но при деинсталация не го закача повече. Не го заменя с предишната версия, защото няма логика, и не го премахва, защото пък тогава системата остава без DirectShow MP3 декодер, което би било лошо. В такъв случай, ако моя пакет с кодеци бъде инсталиран през някой деинсталатор, който следи създадените файлове, папки и редове в регистратурата, то MP3 декодерът ще бъде премахнат, което, както вече споменах, е лошо нещо.

 

Ако това не ти е достатъчно, мога и да се задълбая повече, макар че аз планирам да обърна повечко внимание в темата за поддръжка на Windows, която планирам да преработя.

Link to comment
Сподели другаде

За да бъда още по-ясен давам пример:

Преди месеци - пролетта, имам позната/приятелка на възраст, решила да махне сама ESET NOD 32 Antivirus 4 от Add or Remove Programs, при което се е получило омазване и програмата не е деинсталирана успешно. Дори след няколко рестарти не може да я изтрие после от Program Files, като същевременно я няма в Add or Remove programs, но я има в системния трей в червено. При опит за стартиране на програмата дава грешка. Не знае и е много притеснена, не може да влезе под Safe Mode и да се опита да я изтрие или да използва ESETUninstaller.exe. При опит от моя страна с AppRemover през TeamViewer също не може да я махне успешно.

Решението беше с Revo Uninstaller Pro с опцията - Forced Uninstall.

Друг път съм оправил подобни с влизане в регистрите и търсене + триене на ключове - ръчно!

 

Най-добре се деинсталират програми с отделни деинсталатори, но не получените при инсталиране на програмата - uninstall.exe- та в Program Files, в папката на програмата, а тези които могат да се свалят от сайта производител на програмата ...и да се стартират независимо от нея, като: ESETUninstaller.exe, mabm-clean.exe, sasuninst.exe и много други remover-и, писани специално за тази цел.

На втора място са Uninstaller-ите за всички програми (Revo, Your, Perfect и т.н. Uninstaller), които правят същата работа, като ръчно да си дадеш Remove от Add or Remove Programs, но те махат и ключве, понякога и остатъчни файлове на деинсталираната програма. Това са техните 2-ра и 3-та стъпки при деинсталиране с тях.

И чак на трето място е просто от Control Panel-a, Add or Remove Programs, който обикновено задейства uninstall.exe в папката на програмата ...и след деинсталация, дори успешна пак остават недопремахнати ключве/файлове (не става въпрос за AppData). Понякога при пре-инсталация се получават мазила или винаги има остатъци тук-таме от стара програма.

 

 

Аз не съм рекламно лице на който и да е деинсталатор, но чисто практически съм се убедил - емпирично (проба-грешка), че са ефективни. Не са магическо решение, но вършат повече от стандартното премахване през Control Panel-а, на която и да е програма.

Link to comment
Сподели другаде

За да бъда още по-ясен давам пример:

Преди месеци - пролетта, имам позната/приятелка на възраст, решила да махне сама ESET NOD 32 Antivirus 4 от Add or Remove Programs, при което се е получило омазване и програмата не е деинсталирана успешно. Дори след няколко рестарти не може да я изтрие после от Program Files, като същевременно я няма в Add or Remove programs, но я има в системния трей в червено. При опит за стартиране на програмата дава грешка. Не знае и е много притеснена, не може да влезе под Safe Mode и да се опита да я изтрие или да използва ESETUninstaller.exe. При опит от моя страна с AppRemover през TeamViewer също не може да я махне успешно.

Решението беше с Revo Uninstaller Pro с опцията - Forced Uninstall.

Друг път съм оправил подобни с влизане в регистрите и търсене + триене на ключове - ръчно!

Ще си позволя да изразя силно съмнение, че всички тези методи са се провалили и само Revo Uninstaller е успяла да се справи. Дори и да е вярно, това е едно от изключенията от правилото.

 

Най-добре се деинсталират програми с отделни деинсталатори, но не получените при инсталиране на програмата - uninstall.exe- та в Program Files, в папката на програмата, а тези които могат да се свалят от сайта производител на програмата ...и да се стартират независимо от нея, като: ESETUninstaller.exe, mabm-clean.exe, sasuninst.exe и много други remover-и, писани специално за тази цел.

На втора място са Uninstaller-ите за всички програми (Revo, Your, Perfect и т.н. Uninstaller), които правят същата работа, като ръчно да си дадеш Remove от Add or Remove Programs, но те махат и ключве, понякога и остатъчни файлове на деинсталираната програма. Това са техните 2-ра и 3-та стъпки при деинсталиране с тях.

И чак на трето място е просто от Control Panel-a, Add or Remove Programs, който обикновено задейства uninstall.exe в папката на програмата ...и след деинсталация, дори успешна пак остават недопремахнати ключве/файлове (не става въпрос за AppData). Понякога при пре-инсталация се получават мазила или винаги има остатъци тук-таме от стара програма.

Нещо си се объркал. Въпросните инструменти за премахване на програми от самите автори са създадени не за стандартна деинсталация, а точно за такива редки случаи, когато стандартната деинсталация не е свършила работа.

Точно стандартната деинсталация на програмата е тази, която трябва да си се ползва. Авторът на приложението е този, който знае кое трябва да се премахне при деинсталация и кое трябва да остане.

Това, че има някакви остатъци, в никакъв случай не значи, че са вредни, пречещи или забавящи системата.

 

Аз не съм рекламно лице на който и да е деинсталатор, но чисто практически съм се убедил - емпирично (проба-грешка), че са ефективни. Не са магическо решение, но вършат повече от стандартното премахване през Control Panel-а, на която и да е програма.

А аз съм установил с директни тестове, че тези деинсталатори не са особено добри в почистването на приложенията и дори могат да навредят на системата. Ти обаче явно не си прочел миналия ми коментар.

Link to comment
Сподели другаде

Нещо си се объркал. Въпросните инструменти за премахване на програми от самите автори са създадени не за стандартна деинсталация, а точно за такива редки случаи, когато стандартната деинсталация не е свършила работа.

 

А защо не е свършила работа? Защото не винаги се махат както трябва, нали? Ти сам го признаваш. И не е вярно, че са само за редки случаи. Изрично пише в сайта на ESET, да не се махат анривирусният им софтуер от контрол панела.

Изчел съм много внимателно твоите коментари ...и определено не си прав също затова, че не е фатално да остават ключове или файлове от предни инсталации.

Моето уважение към опита и познанията ти по IT, все пак си и Админ и създател на софтуер, но в нашия форум не веднъж са ревали за неуспешни деинсталации/преинсталации на програми ...и определено проблемът е възниквал когато са махали съответните приложения от контрол панела.

Достатъчно големи и умни сме да не ползваме нещо от което нямаме нужда. Определно авторите на редица програми са си оставили ръцете и не им се махат програмите чисто, а би трябвало, защо? Никой не иска да му остават някакви "спомени" от деинсталирана програма, които евентуално, не казвам че всеки път, но се случва да попречат за чиста преинсталация на същата програма. Неслучайно Avira си има RegCleaner за техните ключове.

Прав си затова, че доста от програмите се махат достатъчно добре само от Контролния панел - Add or Remove programs, но фактът, че има и немалко програми, които дават усложнения при премахване, което показва, че има необходимост от Uninstaller.

 

По принцип ти винаги си бил против почистването на регистрите, независимо дали е от почистваща програма или деинсталатор, но е факт също, че в някои случаи опираме до тях за да помогнем ... и се справят успешно.

Така че, ти си държиш на своето, аз на моето - няма смисъл да спорим.

 

 

:beer:

Link to comment
Сподели другаде

И все пак за хората които не качват и махат често софтуер и са запознати поне малко какво правят, най-ефективно решение си остава ръчното почистване: (макар и малко по-бавно да е)...

 

ЗА XP:

 

%USERPROFILE%\Application Data\

%USERPROFILE%\Local Settings\Application Data\

%AllUsersProfile%\

%AllUsersProfile%\Application Data\

%USERPROFILE%\My Documents\

%CommonProgramFiles%\

%PROGRAMFILES%\

 

ЗА Vista/7

 

%USERPROFILE%\AppData\Local\

%USERPROFILE%\AppData\Roaming\

%ProgramData%\

%CommonProgramFiles%\

%PROGRAMFILES%\

 

 

+ regedit => search => F3... ;)

Полезни могат да бъдат и инструментите на SysInternals като - Autoruns и тези на Nirsoft - ShellExView и т.н. :)

Link to comment
Сподели другаде

А защо не е свършила работа? Защото не винаги се махат както трябва, нали? Ти сам го признаваш. И не е вярно, че са само за редки случаи. Изрично пише в сайта на ESET, да не се махат анривирусният им софтуер от контрол панела.

Изчел съм много внимателно твоите коментари ...и определено не си прав също затова, че не е фатално да остават ключове или файлове от предни инсталации.

Моето уважение към опита и познанията ти по IT, все пак си и Админ и създател на софтуер, но в нашия форум не веднъж са ревали за неуспешни деинсталации/преинсталации на програми ...и определено проблемът е възниквал когато са махали съответните приложения от контрол панела.

Достатъчно големи и умни сме да не ползваме нещо от което нямаме нужда. Определно авторите на редица програми са си оставили ръцете и не им се махат програмите чисто, а би трябвало, защо? Никой не иска да му остават някакви "спомени" от деинсталирана програма, които евентуално, не казвам че всеки път, но се случва да попречат за чиста преинсталация на същата програма. Неслучайно Avira си има RegCleaner за техните ключове.

Прав си затова, че доста от програмите се махат достатъчно добре само от Контролния панел - Add or Remove programs, но фактът, че има и немалко програми, които дават усложнения при премахване, което показва, че има необходимост от Uninstaller.

От ESET съветваха да се стартира деинсталацията от Start менюто, вместо от контролния панел. Това винаги ми е било много странно, защото те са еднакви. В момента не виждам изрично споменато в сайта им да се ползва конкретно иконата от Start менюто. И все пак те съветват първо да се използва автоматичната инсталация, не ръчната с техния инструмент.

И естествено, че не е задължително да е фатално да останат обекти в регистратурата. Зависи какви са те, зависи как е направена самата инсталация на продукта и как е написана самата програма. Обикновено остават някои стойности в HKLM\SOFTWARE или HKCU\Software, които не са абсолютно никакъв проблем.

Това, че потребители са ревали за проблеми при деинсталация, не е особен довод. Повечето хора извършват ПОНЕ едно от следните неща: инсталират самоделки, чистят регистратурата, инсталират разни програми за смяна на облика, "оптимизират" с разни програми и т.н. Естествено, че е възможно да се осерат нещата след подобни действия. Аз например също съм имал проблеми преди години, когато ползвах чистачки на регистратурата. След като спрях да ги ползвам, изчезнаха и проблемите. Оттогава не съм имал нито един проблем с премахване и инсталиране на софтуер, а си ги махам от контролния панел, без да чистя останките им след това.

Link to comment
Сподели другаде

  • 4 months later...
Понеже темата е свързана с деинсталацията на програмите, мисля, че тук е най-подходящото място да задам въпроса си: Файловете за деинсталация в папките на програмите еднакви ли са с тези от Control Panel?
Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...