Jump to content

Българският правопис и граматика


Препоръчан пост

При съществителните имена мекият вариант на членната форма -я/-ят се използва:

 

а) при членуване на имената ден (деня, денят), зет (зетя, зетят), кон (конят, коня), лакът (лакътя, лакътят), нокът (нокътя, нокътят), огън (огъня, огънят), път (пътят, пътя), сън (сънят, съня), цар (царят, царя);

 

Ето го нашия сън. :)

 

http://www.ucha-bg.com/chlenuvane.html

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...
  • Отговори 70
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

http://doc.dir.bg/reality/spelling.htm това е от мен. Искам да ви кажа, че е много важен правописа. Ходих на няколко конкурси в съдебната система. Трябва да ви кажа, че целият тест от 4 двустранни листя а4, беше за правопис - грешно написани думи,къде да се сложи запетая, какво са синоними, къде стои подписа на висшестоящия, какво съдържа резолюцията, какво съдържа адреса на получателя за вътрешна кореспонденция и все неща, които един средно интелигентен човек трябва да знае, неща /за правопис/, които се учат в началния курс. И според мен трябва се набляга на българския езкик и не толкова много на литературата. Трябва да се знаят класиците - спор няма, ама с българкския се сблъсква човек всеки ден. Пример: кое е правилно - В града има 12 театъра/ или театри. Ами верният отговор е театри, защото, когато броя е над 10 се пише /и/, а когато е под 10 се пише /а/. Е това никъде не го бях чела, или поне не си спомням, но ми се наложи да го науча. Е на мен ми е най-трудно поставянето на пълния член -ят, -ът,. Много неща съм изчела по въпроса, но все още не мога да намеря логикъта къде е, за да го запомня, а не да го наизустявам. Какво де се прави. Човек се учи докато е жив. Български език, нямаме избор. Пък какво им е на чужденците - не знам.
Link to comment
Сподели другаде

Е на мен ми е най-трудно поставянето на пълния член -ят, -ът,. Много неща съм изчела по въпроса, но все още не мога да намеря логикъта къде е, за да го запомня, а не да го наизустявам. Какво де се прави. Човек се учи докато е жив. Български език, нямаме избор. Пък какво им е на чужденците - не знам.

Ами попринцип, пълен член въобще се слага като думата може да се замести с той! А иначе -ят се слага на думи, които съдържат наставките -ар и -тел, като имаше и няколко думи изключения, като царят, конят и други, ама тях не си ги спомням! Само не схванах кое от тези те бърка и кое трябва да наизустяваш? :unsure:

Link to comment
Сподели другаде

  • 6 months later...
  • 4 months later...
Предлагам да направим една игра и така хем да упражним българския правопис и гратика, хем да се позабявляваме. Има доста думи в бългаския език, на които правописа им е сложен, както и доста грамтически казуси, които не веднъж са предизвиквали дискусии. Затова ви предлагам всеки, който се сети за нещо, с което ще затрудни останалите, да зададе питането си тук и ще обсъдим кое е най-правилното или най-разпространеното.

 

Доста често срещан казус е как се изписва думата: войн или воин?

 

Очаквам обосновани отговори :P

2007.12.30 – Имам проблем с определението „Гледна точка” ?

Внимавайте добре ! Накрая ше ви задам въпрос.

Общоприето е да се разбира, че това е гледната точка на субекта, т.е. това е точката от която „субекта” гледа „обекта”.

Смятам, че сте съгласни до тук!

Кимнете с глава, в знак на съгласие!

Но определението се състои от прилагателното „гледна” и съществителното „точка”.

Точката си е точка и в нея няма нищо лошо.

„Гледна” е прилагателно и е производно на глагола „гледам”.

Глаголът „гледам” се употрбява и като възвртатен - тук обектът съвпада със субекта, но и в двата случая субекта (подлога) гледа обекта, т.е. глаголът има посока – от субекта към обекта, А НЕ ОБРАТНОТО!

А ето и въпросът : „гледна точка” е точката от която гледаме или точката която гледаме.

С други думи, ако кажете „моята гледна точка”, глаголът изисква да гледате от точката, която се намира някъде във Вас, докато обекта е извън Вас, и точно това противоречи на общоприетото разбиране, както посочих по-горе!

- Ами сега ? Ах, този български език!!!

- Излиза, че „гледната точка” е обекта, за който става дума, а не вашето мнение, т.е. всички ние изполваме понятието „гледна точка” – НЕПРАВИЛНО !

Дядо

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...
Браво на Мирето! Темата е наистина хубава, според мен във всеки един форум трябва да има подобна.Това е един от наболелите проблеми в българското общество, за съжаление никой не му обръща внимание :thumbsup:
Link to comment
Сподели другаде

Браво, Мире! Темата е много актуална и важна, поне за тези, които наистина искат да се научат да пишат правилно. Понеже синът ми се подготвя за изпит по езикова култура, потърсих в интернет пространството български сайт за правописни правила. Останах много разочарован. Просто не открих свободно-достъпен такъв сайт. Само в Wikipedia хората са се постарали, но материалът е съвсем скромен. Не успях да намеря и онлайн правописен речник. Съвсем скоро в темата ще се включа и аз.
Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...

Здравейте!

Някой би ли ми казал как се изписва правилно думата"охлюв"?Дъщеря ми е първокласничка и учителката им е казала,че е правилно да се пише"охльов".Спорен ли е този въпрос?

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте!

Някой би ли ми казал как се изписва правилно думата"охлюв"?Дъщеря ми е първокласничка и учителката им е казала,че е правилно да се пише"охльов".Спорен ли е този въпрос?

 

ВИЖ ТОВА

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте!

Някой би ли ми казал как се изписва правилно думата"охлюв"?Дъщеря ми е първокласничка и учителката им е казала,че е правилно да се пише"охльов".Спорен ли е този въпрос?

 

Тази учителка май е "охльов". Нека да направи справка с „Нов правописен речник на българския език“ (БАН (2002). „Нов правописен речник на българския език“. Хейзъл. ISBN 9548283611.)

Link to comment
Сподели другаде

Аз също бях много изненадана и проверих тук-там и се обадих на една учителка по български език,но се оказа,че на моя племенница учителката също пише "охльов",а една друга учителка пише името "Мариьо" по този начин.Аз съм потресена!Те не знаят правописа,а трябва да учат децата ни на него!
Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Привет!

1 седмица ме мъчи един въпрос:Как е правилно при официално обръщение:

"Госпожо Иванова, напълняла сте" или "Госпожо Иванова, напълнели сте"

В случая "напълнял" минало деятелно причастие ли е, за да се използва при официално обръщение в мн.ч-->"напълнели сте"?!

Благодаря!

Link to comment
Сподели другаде

А за средна северна България намирам това:

 

Намира се в центъра на средна северна България - в старопрестолния град Велико Търново, но в репертоара му присъстват всички фолклорни региони на България. .

 

и това:

 

Враца и Северозападна България загубва един от великите си синове, ... -“Народни песни от Средна Северна България“ от 1931 година, открих същото творение.

 

И как е правилно, не ми е много ясно. Как да разбера кое е вярното с главни или смалки съшият проблем е и със Западния и Източния фронт еди автори ги пишат с малка други с голяма кое е вярното

Link to comment
Сподели другаде

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...