Прехвърляне към съдържание

Снимка

Поставя ли се запетая след "Моля"

• Моля, влезте, за да отговорите
7 отговора по тази тема

#1 Pik

Pik

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 2 мнения

Публикувано: 13 June 2007 - 09:27

Спорим по въпроса дали се поставя запетая след моля, когато например: Моля да ми разрешите .... Надявам се на компетентно мнение.

#2 netcentric

netcentric

Idle

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 49 мнения

Публикувано: 13 June 2007 - 10:19

Не се поставя запетая пред съюза "да", ако е употребен еднократно в изречението, или ако има повторение на съюза "да" в последователни, подчинени едно на друго изречения. Не се поставя запетая и в случаите, при които съюзът "да" не стои в началото на просто изречение.
Едно от изключенията са случаите, при които имаме сложни съюзи като "за да", "без да", "преди да" и т.н. В такива изречения се поставя запетая преди предлога.

В конкретния случай не се поставя запетая, но такава трябва да има, ако изречението изглеждаше така: Моля, разрешете ми....

#3 Pik

Pik

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 2 мнения

Публикувано: 13 June 2007 - 10:56

И аз така мисля и съм Ви много признателна за компетентно дадения отговор, но тук трябваше да го докажа

#4 Ivan Mirchev

Ivan Mirchev

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 59 мнения
  • Живущ в:гр. Пловдив

Публикувано: 02 June 2016 - 20:29

Въпросът е спорен. В новия правописен речник на БАН от 2012г. казуса не е разгледан, понеже, доколкото ми е известно, има спор и между самите езиковеди по този въпрос. Някои разглеждат моля като междуметие, други като елиптично изречение. Ако приемем, че моля е междуметие или частица - трябва да го отделим независимо, че е през съюза да. Ако приемем, че е изречение - влиза в сило описаното правило. От което заключавам, че запетаята пред моля е факултативна (и това не е само мое мнение.) В конкретният случай не бих поставил запетая, но в други - да. Пр: Моля, седнете. Моля, дайте си личните документи. 

"Ако имаш само една градина и библиотека, имаш всичко!"
Цицерон

#5 barbuncela

barbuncela

Resident Evil

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 715 мнения
  • Живущ в:вкъщи,от време на време и на луната
  • Интереси:Интернет,компютри,електроника, книги,филми,мода,фитнес.пътувания!СЛАДОЛЕД!

Публикувано: 02 June 2016 - 20:58

Много често ги ползвам,работата ми е такава.Телефона е на цена на един градски разговор за цяла България. Компетентни и любезни! :)

http://ibl.bas.bg/ez...ravki/kontakti/

Зад всеки прецакан компютър стои по един човек, който твърди, че нищо не е пипал по него.

Да се откажа от ХР ? Хайде бе! Шегувате ли се?!...Е да де, ама...май...ще си кажем вече сбогом  :blackcat: 

#6 bojoviki

bojoviki

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 64 мнения
  • Живущ в:Варна
  • Интереси:футбол,интернет,компютри,колоездене

Публикувано: 01 February 2019 - 19:26

Много зависи,точно за този пример няма закон.Зависи от пунктуацията.Самото изречение и в какъв контекст се поставя.

http://hattrick.org
---------------------------------------------------------------
В английския форум питаш и ти отговарят. В руския - питаш, отговарят ти и теб те питат нещо. В българския - питаш и 1000 човека ти казват колко си прост, че питаш.

#7 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 22998 мнения
  • Живущ в:Русе

Публикувано: 01 February 2019 - 21:46

Имаше ли нужда да съживяваш тема от около 2 години и половина?

Love is just a chemical, no matter the origin. We give it meaning by choice.

- Eleanor Lamb (BioShock 2)

#8 ExaFlop

ExaFlop

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 659 мнения

Публикувано: 02 February 2019 - 11:46

https://pavlinav.wor...012/02/29/1-17/

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители