Jump to content

Създаване на автоматизирана инсталация на Windows


Препоръчан пост

Лично моят съвет е да не се олекотява дадена инсталация. Няма смисъл. Ако се премахнат доста неща, ще е кофти, ако някои потрябват в даден момент. Ако се премахнат само най-ненужните пък не се печели почти нищо. Не виждам смисъл да се окастря инсталацията на Windows. Ако трябва да съм честен и откровен, има две неща, които аз лично бих искал да са ми вградени: service pack и фонетиката. Всичко останало според мен е редно да се инсталира и настройва отделно.
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 31
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Лично моят съвет е да не се олекотява дадена инсталация. Няма смисъл. Ако се премахнат доста неща, ще е кофти, ако някои потрябват в даден момент. Ако се премахнат само най-ненужните пък не се печели почти нищо. Не виждам смисъл да се окастря инсталацията на Windows. Ако трябва да съм честен и откровен, има две неща, които аз лично бих искал да са ми вградени: service pack и фонетиката. Всичко останало според мен е редно да се инсталира и настройва отделно.

 

Мисълта ми е, че "Уйндоус" съдържа страшно много излишни неща в себе си, от които в повечето случаи нямаме нужда!

Защо ни е необходимо от драйвъри на сумати дъна, клавиатури, излишни езици и т.н. Вече всеки хардуерен компонент се продава с необходимите му драйвъри и няма смисъл да се прибягва до тези,които са в ОС! Та, тези неща натоварват излишно и смучат системни ресурси. Без тях " Уйндоус" несъмнено ще бъде по-лек, така ще заема по-малко оперативна памет, и ще натоварва процесора незначително.

Link to comment
Сподели другаде

Наистина не разбирам каква е тази мания за окастряне на Windows до кокал. Малко към епидемия отива. Драйверите, които Windows не използва (ако няма такъв хардуер инсталиран), не натоварват компютъра, защото не са инсталирани. Те си стоят тихо и кротко в папка C:\WINDOWS\inf след инсталацията на ОС, където са и на пратика всички вградени драйвери. Там те чакат да бъдат извикани, ако има нужда от тях. Щом не заемат от оперативната памет, единствената полза при премахването им е освобождаване на дисково пространство. Толкова ли е критично дали на С: ще има 10MB повече или по-малко?

Това, от което Windows няма нужда, не се зарежда в RAM и не смуче ресурси. Остава единствено заеманото пространство. При днешния обем на твърдите дискове е просто смешно да се циганим за някакви си 20-30MB системни файлове. Ако се премахнат от самата инсталация, то тя ще заема по-малко място на диска, но каква полза от това, дали ще са заети 600MB на него или 500, или 400 е все тая - така или иначе се прахосва цял диск. При окастряне на инсталацията се намаля и от времето за инсталация, но тези 1-2 минути на фона на около 40-50 наистина ли са толкова фатални?

Общо взето, това, което се кастри с nLite, не се кастри толкова за ускоряване на системата, колкото за по-малък размер на инсталацията и инсталираната ОС след това. Потребителите трябва да са В ПЪТИ по-загрижени какви драйвери и програми инсталират в последствие, отколкото да окастрят 20MB файлове, които не се знае кога пък няма случайно да потрябват. Изместването на погледа от слединсталационните програми и драйвери на окастряне на инсталацията на самия Windows е точно като "да оставиш питомното и да отидеш да гониш дивото".

Link to comment
Сподели другаде

Eми Найт Рейвън - мисля че си му написал на чиляка доста правилни неща да ти кажа сега. От друга страна барането с Nlite в xp и премахване на сървиси чрез програмата може да доведе до неправилна работа на системата когато определена програма изиска точно такъв сървис. Друго което съм забелязал че след намесата на НЛайт драйверите не се държат като хората.
Link to comment
Сподели другаде

Да попитам ако редактирам winnt.sif така че да слага моя keyboard layout по подразбиране да е първи какво точно ше се получи. В крайна сметка питам това защото фонетиката ми се инсталира директно след инсталацията на windows xp при първото стартиране. Мерси за отговорите ви.

Значи иеята е следната.
[RegionalSettings]
InputLocale = 0409:00000409, 0402:00000402
InputLocale_DefaultUser = 0409:00000409
LanguageGroup=13,17,3,2,5,16,4,12,15,7,8,10,11,9,6,14,1
SystemLocale = 0402
UserLocale = 0402
Моднатата версия.

И Модната версия на winnt.sif
[RegionalSettings]
InputLocale = 0409:00000409, 0402:00000402, 0402:00020402
InputLocale_DefaultUser = 0409:00000409
LanguageGroup=13,17,3,2,5,16,4,12,15,7,8,10,11,9,6,14,1
SystemLocale = 0402
UserLocale = 0402
UserLocale_DefaultUser = 040

Tа питането ми е следното нали няма да даде някаква грешка winnt.sif заради зададен параметър който ше влезне в сила с пъвото стартиране на системата? Мерси за обърнатото внимание.

Link to comment
Сподели другаде

Доколкото аз бях пробвал, с тези клавиатурни подредби, които не са стандартни просто не ставаше. Иначе грешка не ми даваше

идеята ми беше следната - след като тва са параметрите зададени им в инф файла който просто коригирах спрямо нуждите ми да ги заложа в winnt.sif - той да ги зададе и след тва при първото стартиране на системата след като съм инсталирал XP SP2 целта е директно в Language Bar да се озове Фонетиката. Мисля че с IDто дето и е зададено в инсталационният и файл е коректно. Та дали ще го изкара или няма да стане тва след първото стартиране на машината и след като фонетиката сле инсталира заедно с него и си направи записите по регистъра.? :crosseyes:

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 months later...
Имам едно доста интересно питане - значи XP SP3 който се намира в арена с Windows media player 11 и IE7 не ми копира $oem$ папката ха дял C: - oem preinstall е зададен на Yes и пак не иска да копира и изпълни скритпта който е зададен в RunOnceEx.cmd - някой да има идеи защо се случва последното?
Link to comment
Сподели другаде

А ако разделя първо харда на C и D и след това заредя XP то дали ще форматира и ше го сложи в C то или ще делне и D то.

Aко Autopartition = 1 тогава се запазва старата система без да се трие квото и да е о нея. Друго не мога да ти кажа.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...