Прехвърляне към съдържание

Снимка

Ръководство: Virtual PC срещу VirtualBox

• Моля, влезте, за да отговорите
518 отговора по тази тема

#16 profesora1

profesora1

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 8 мнения

Публикувано: 21 August 2007 - 21:18

На тази машина може ли да се инсталне LINUX изобшто или не

#17 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 23013 мнения
  • Живущ в:Русе

Публикувано: 21 August 2007 - 23:51

Много съм доволен от програмата но искам да задам средният въпрос
Иска ми се да премина към ЛИНУКС и затова реших да го пробвам на виртуалната машина но не тръгва. Свълих от четири различни места Ubuntu и от едно Kubuntu но нито едно не тръгна помогнете да знам дали е от машината

Не разбрахме от коя програма си доволен - те са две. Virtual PC не може да емулира 24 битови цветове, така че инсталацията на Linux под нея е най-добре да стане в текстов, а не в графичен режим.

Love is just a chemical, no matter the origin. We give it meaning by choice.

- Eleanor Lamb (BioShock 2)

#18 Skywalker

Skywalker

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 99 мнения

Публикувано: 22 August 2007 - 15:34

VirtualPC си емулира 24 битов цвят, но емулира S3 Trio видеоадптер, с който обаче идеално се разбират Microsoft-ските ОС - те си работят с 24 битов цвят. Доколкото знам от линукски форуми, проблемът с инсталиранието на Linux под VirtualPC е изобщо с работата на Linux с S3 Trio при 24 битов цвят. Според мен избора на М$ на точно този адаптер не е случаен - все пак другите виртуализиращи решения не го използват! Не ми се занимава да го проверявам хардуерно, затова аз инсталирам Linux под VirtualPC така (накратко, само за илюстрация на идеята):
След първото стартиране коригирам реда с параметрите за зареждане на boot loader-a ("online", т.е. само еднократно), като добавям initrd 3 (т.е стартиране в текстов режим, ако по време на инсталацията е указано нещо от рода на start X server, то initrd е 5). Обикновено rpm дистрибуците си имат и Midnight Commander, с който (за по-лесно), си редактирам /etc/X11/xorg.conf. В него изтривам секциите с редовете "Depth 24" и така...
Друг начин: Виртуалната машина се рестартира, но за бутъбъл устройство се избира CD-то. Зарежда се liveLinux и с него се редактира xorg.conf. Ръководство - тук: xorg.conf(5x) manual page
И ако изобщо има значение при инсталиането на linux виртуални машини под VirtualPC - за тип на ОС се избира Other.

При необходимост от работа с повече виртуални ОС предпочитам Microsoft Virtual Server 2005 R2 (отново безплатен). По-удобен е точно за такива цели: инсталира се като сервизна услуга и след рестартирането на хоста вдига всички вируални машини наново. Има и поддръжка на VMRC (Virtual Machine Remote Control) протокол за RDC (Remote Desktop Connection) до виртуалните машини. Недостатък - работи само с WindowsXP Professional, и то официално. Защото VirtualPC не работи официално с WindowsXP Home, но неофициално те отсвирва откъм онлайн съпорт и си бачка.
VirtualBox поддържа стандартен Remote Desktop Protocol, което си е супер в сравнение с липсата му при VirtualPC

Отделен е и въпросът за мрежовите връзки, появяващи се в Network connections на хоста. При VirtualPC такива няма, при VirtuаlBox е една за всеки мрежови интерфейс на виртуалната машина, а при VMWare са 2.
Хубавото на VirtualPC е, че конфигурираме LAN интерфейса на виртуалната машина и готово - можем да я видим като хост в локалната мрежа (чрез отговор на ping или в списъка на Workgroup computers).
При VirtualBox така и не успях да направя това. В Network connections на хоста се намира WAN интерфейса на неговия "рутер", който раздава адреси на виртуалните машини през NAT... Същия резулат и с VMWare.
Taка, че за мен това е още един плюс за VirtualPC! :)

#19 saentist

saentist

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 4 мнения
  • Живущ в:42°48'24"N 23°20'34"E
  • Интереси:Администрация, сървър 2003, Микротик, Безжични мрежи, Мултимедиини Приложения, Видео обработка, и комбинации от горните ;)

Публикувано: 06 January 2008 - 03:46

Microsoft Virtual Server 2005 R2 работи само под server 2003, на процесори разрешаващи виртуализация.
Може и без тази функция но намалява драстично броя до към 5 от възможни 32 и достъпа до нея е отдалечен т.е. с Remote Desktop Connection.

#20 stanilabg

stanilabg

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1375 мнения
  • Живущ в:Пловдив, Кючука
  • Интереси:Акваристика

Публикувано: 09 February 2008 - 14:45

Явно имам някакъв проблем. Зареждането на Virtual PC, спира на по долу указаната снимка. При отварянето на настройките, показва, че няма инсталирана система.

Прикрепен(и) файл(ове)

#21 IVAN

IVAN

Мечорат Пухашвили

• Глобални модератори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 4642 мнения

Публикувано: 09 February 2008 - 15:44

Инсталирал ли си ОС на виртуалната машина?
Ако не - сложи.. има леко описание в първия пост на темата, другото си е както инсталираш ОС и на твоя комп.

#22 stanilabg

stanilabg

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1375 мнения

Публикувано: 09 February 2008 - 18:23

Инсталирал ли си ОС на виртуалната машина?
Ако не - сложи.. има леко описание в първия пост на темата, другото си е както инсталираш ОС и на твоя комп.

Имаш предвид 4 точка, кадето е показано Windows XP? Точно така съм направил и аз, също искам Windows XP (имам инсталиран Windows XP), но никъде не е показано как се инсталира. Не си ли сваля автоматично от реалната машина?

#23 stanilabg

stanilabg

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1375 мнения

Публикувано: 09 February 2008 - 19:25

Нещо съвсем се обърках. Прочетох внимателно темата и разбрах, че съм пропуснал инсталирането на операчната система. Сега, каде да инсталирам системата? В създадения виртуален твърд диск?
- Use Physical Drive X: - прикача конкретното истинско устройство към виртуалната машина, за да го ползва и тя; - това каде се намира?
Трябва ли да е стартирана главната конзола, когато започна да инсталирам ОС?

#24 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 23013 мнения

Публикувано: 09 February 2008 - 19:35

Стартираш конзолата на Virtual PC, стартираш си създадената виртуална машина, от меню CD избираш Use Physical Drive X:. Ако машината е стигнала до мястото където се оплаква, че няма откъдет да зареди ОС, избери Action -> Reset. Това ще рестартира машината и вече ще погледне в указаното CD устройство за буут записи. Така ще инсталираш на виртуалната машина Windows, все едно е на истинска.

#25 stanilabg

stanilabg

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1375 мнения

Публикувано: 09 February 2008 - 19:44

Стартираш конзолата на Virtual PC, стартираш си създадената виртуална машина, от меню CD избираш Use Physical Drive X:. Ако машината е стигнала до мястото където се оплаква, че няма откъдет да зареди ОС, избери Action -> Reset. Това ще рестартира машината и вече ще погледне в указаното CD устройство за буут записи. Така ще инсталираш на виртуалната машина Windows, все едно е на истинска.

Благодаря, но сам се сетих ;)

#26 stanilabg

stanilabg

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1375 мнения

Публикувано: 10 February 2008 - 15:19

Пак съм аз.
Тъкмо работех с Virtual PC, когато изключиха тока - някаква повреда. И от тогава не може да се стартира, стига до положение десктоп, но без старт меню, програмите, които съм инсталирал, таскбара....Чист екран.

Така изглежда:
Пробвах с reset, ама нищо не става. Тази функция също не ми я дава.

Прикрепен(и) файл(ове)

#27 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 23013 мнения

Публикувано: 10 February 2008 - 18:44

Можеш да пробваш да инсталираш наново добавките, макар че надали ще има ефект. Може да се наложи да преинсталираш виртуалната машина.

#28 stanilabg

stanilabg

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1375 мнения

Публикувано: 10 February 2008 - 20:27

Можеш да пробваш да инсталираш наново добавките, макар че надали ще има ефект. Може да се наложи да преинсталираш виртуалната машина.

Така и направих, явно докато си писъл това. Сега работи, да чукна на дърво.
Искам да те питам нещо: задължително ли е да инсталирам драйвърите на графичната карта, на дъното, и т.н? Виртуалната машина върви доста добре и без тях, за сега. Ще подобри ли нещо тази инсталация? И ако трябва да се инсталират, задължително ли е да слагам тези, които имам на истинската или тук няма значение? Ако може други, какво предлагаш ти?

#29 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 23013 мнения

Публикувано: 10 February 2008 - 20:45

Е, то няма как да слагаш драйверите за твоя хардуер и на виртуалната. Тя си емулира коренно различен хардуер от истинския. Не слагай никакви драйвери.

#30 stanilabg

stanilabg

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1375 мнения

Публикувано: 10 February 2008 - 20:58

Е, то няма как да слагаш драйверите за твоя хардуер и на виртуалната. Тя си емулира коренно различен хардуер от истинския. Не слагай никакви драйвери.

Добре, благодаря.
Само още нещо. С жената спорихме, как така, няма да навреди вирус, хванат на виртуалната машина, на истинската? Нали вика тя, виртуалната е инсталирана на истинската...?
И още нещо. Как да създам нов дял на виртуалната, след като не успях при самата инсталация на ОС?

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители