Jump to content

Ръководство: интегриране на Service Pack 1/2/3 към инсталация на Windows XP


Препоръчан пост

А как да разбера кои драйвери ми трябват ако няма диск например или комп.не зарежда windows?

 

Ами ако не знаеш... Можеш да ползваш програмки, които да ти го покажат... Примерно, аз ползвам System Information for Windows (SIW) (в портативен вариант). Изтеглил съм я от Zamunda и засега е безплатна (ама наистина). Цъкам си на Motherboard от страничното меню и от там виждам, че контролера, който съм посочим по-горе ми отговаря на South Bridge... После си пускам в Чичо Гошо едно търсене, включващо името на дъното и съответната стойност + ключовите думи SATA drivers и той ти намира... Без да влизаш в Windows, можеш да видиш, ей от тук:

 

http://i44.tinypic.com/2l8ye8m.jpg

 

При мен поне от там може да се види... Вече като намериш това, което отговаря в най-голяма степен на информацията, която си подал в търсенето, почваш да тестваш... Аз лично точно така процедирах...

 

P.S: Все пак, предполагам че ти твоя компютър не си го взел от битака и би следвало от магазина да са ти дали някакви дискове с драйвери за дъното... Дори когато вземаш готова конфигурация, трабва да питаш: "Абе пичове, къв' точно чаркалак сте наръгали вътре, бе?!"

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 84
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Ами ако не знаеш... Можеш да ползваш програмки, които да ти го покажат... Примерно, аз ползвам System Information for Windows (SIW) (в портативен вариант). Изтеглил съм я от Zamunda и засега е безплатна (ама наистина). Цъкам си на Motherboard от страничното меню и от там виждам, че контролера, който съм посочим по-горе ми отговаря на South Bridge... После си пускам в Чичо Гошо едно търсене, включващо името на дъното и съответната стойност + ключовите думи SATA drivers и той ти намира... Без да влизаш в Windows, можеш да видиш, ей от тук:

 

http://i44.tinypic.com/2l8ye8m.jpg

 

При мен поне от там може да се види... Вече като намериш това, което отговаря в най-голяма степен на информацията, която си подал в търсенето, почваш да тестваш... Аз лично точно така процедирах...

 

P.S: Все пак, предполагам че ти твоя компютър не си го взел от битака и би следвало от магазанина да са ти дали някакви дискове с драйвери за дъното... Дори когато вземаш готова конфигурация, трабва да питаш: "Абе пичове, къв' точно чаркалак сте наръгали вътре, бе?!"

Не става дума за моя комп.на един приятел е и го е взел на старо и не се знае какво има в него, иначе е от тези хоризонталните има даже и флопи искам да разбера кои драйвери му трябват да се набавят предварително само се знае,че е с 2 ядра и 512рам.

Link to comment
Сподели другаде

Не става дума за моя комп.на един приятел е и го е взел на старо и не се знае какво има в него, иначе е от тези хоризонталните има даже и флопи искам да разбера кои драйвери му трябват да се набавят предварително само се знае,че е с 2 ядра и 512рам.

 

Амиии..., щом е от тея "хоризонталните" (демек, повече широк отколкото висок :giggle:), мога да предположа, че е по-стар... Твоят приятел пробвал ли е да инсталира Win на него? Изобщо със SATA ли е? Ако успява да инсталира Win на машината, пак може да пробва програмката, която споменах (SIW), която би следвало да му покаже компонентите, а от там да се прецени какви драйвери да се теглят... За видеокарта, за дъно и т.н. Изобщо..., без да се знае какви компоненти има твоят приятел на компа си, аз лично не мога да кажа какви драйвери му трябват...

Link to comment
Сподели другаде

Амиии..., щом е от тея "хоризонталните" (демек, повече широк отколкото висок :giggle:), мога да предположа, че е по-стар... Твоят приятел пробвал ли е да инсталира Win на него? Изобщо със SATA ли е? Ако успява да инсталира Win на машината, пак може да пробва програмката, която споменах (SIW), която би следвало да му покаже компонентите, а от там да се прецени какви драйвери да се теглят... За видеокарта, за дъно и т.н. Изобщо..., без да се знае какви компоненти има твоят приятел на компа си, аз лично не мога да кажа какви драйвери му трябват...

Имаше windows,но сега не зарежда изобщо системата и в safe mode не може да влeзе мисля,че е със sata,защото не тръгва инсталацията на windows xp.

Link to comment
Сподели другаде

А след като поставиш диск с Win и си го настроил да буутва от него, изписва ли ти, след първоначалната проверка, че не може да намери хард? (на син екран и те кара да натиснеш F3). Можеш да пробваш да интегрираш цял комплект драйвери SATA както е посочено в този коментар и както и аз съм описал към края на темата... Това е малко стрелба на посоки... Но все има шанс някой от драйверите да хване декиш... Можеш да пробваш и интеграция на драйвери с nLite от линка, който ти посочих в първия си отговор... Щом съвсем не знаете какви части има в компа, ако бях на ваше място щях да отворя кутията и да почна да гледам какво пише по частите... Поне на моята машина има лепенки и други означения, които индикират производителя и модела.

 

От друга страна, тази тема, в която пишем в момента е за интеграция на сервизни пакети, а не за проблемите които ти предлагаш... Това си е направо за нова тема със заглавие (примерно): "Инсталация на Windows на "хоризонтален" компютър с неизвестна конфигурация"... Не се сещам просто какво друго да те посъветвам...

Link to comment
Сподели другаде

А след като поставиш диск с Win и си го настроил да буутва от него, изписва ли ти, след първоначалната проверка, че не може да намери хард? (на син екран и те кара да натиснеш F3). Можеш да пробваш да интегрираш цял комплект драйвери SATA както е посочено в този коментар и както и аз съм описал към края на темата... Това е малко стрелба на посоки... Но все има шанс някой от драйверите да хване декиш... Можеш да пробваш и интеграция на драйвери с nLite от линка, който ти посочих в първия си отговор... Щом съвсем не знаете какви части има в компа, ако бях на ваше място щях да отворя кутията и да почна да гледам какво пише по частите... Поне на моята машина има лепенки и други означения, които индикират производителя и модела.

 

От друга страна, тази тема, в която пишем в момента е за интеграция на сервизни пакети, а не за проблемите които ти предлагаш... Това си е направо за нова тема със заглавие (примерно): "Инсталация на Windows на "хоризонтален" компютър с неизвестна конфигурация"... Не се сещам просто какво друго да те посъветвам...

Извинявам се,че се отклоних от темата ако не се справя ще пиша в друга тема.Благодаря за отговорите.

Link to comment
Сподели другаде

  • 10 months later...

2. Ако има вградени обновления (освен SP), WMP 10/11, IE7/8, и/или драйвери и програми, значи е самоделка. Ако има вградени само обновления, значи е от по-скоро безобидните самоделки. Колкото повече вградени неща има, толкова по-лошо е. Не броя вграден сервизен пакет към самоделките, защото вграждането на такъв е разрешено официално. Т.е. има си създадена от Microsoft процедура за това, която е и описана в темата. Всичко останало се интегрира по неофициален начин, така да се каже.

 

Night_Raven, имам 3 Windows-а, но нямам си представа дали са "чисти". Т.е., знам само за единия, че вероятно е чист, но бих желал да чуя твоето мнение според прикачените документи.

 

XP SP1 EN a.txt

XP SP1 EN b.txt

XP SP2 CZ.txt

 

Би ли ме насочил, кои папки (файлове) трябва да се прегледат, за да се разбере дали е "чист".  :)

Link to comment
Сподели другаде

Трудно е да прегледам документите така, защото не съдържат все пак 1-2 файла.

Трудно е и да се каже с абсолютна точност кога е самоделка и кога не е. Добър ориентири са наличните папки в началната директория. В една чиста инсталация те са cmpnents (SP2 и SP3), DOCS, I386, SUPPORT и VALUEADD. Самоделките обикновено съдържат още папки и особено папки със страничен софтуер. Друг добър ориентир е размера на ISO файла. Чиста инсталация на Windows обикновено е около 500MB. С вграден SP1 размерът би трябвало да скача до около 520-530MB. Инсталация с вграден SP2 би трябвало да е около 600MB. Със SP3 размерът би трябвало да е около и малко над 600MB.

Това са приблизителните размери на абсолютно чиста инсталация с вграден САМО сервизен пакет и нищо повече. Казвам приблизителни, защото е възможно да има леки вариации. Ако дадена инсталация е със значително по-малък обем, то значи е "оптимизирана"/орязана версия. Ако е със значително по-голям размер, значи е версия с наблъскани драйвери и/или програми. Положението с Windows Media Player, Internet Explorer и ъпдейтите би трябвало да е малко по-различно. При тях размерът е нормално да се повиши, но не и с много, защото при тях някои от файловете всъщност би трябвало се заменят. Т.е. по-стар файл се заменя с по-нов, така че не е само добавяне на файлове. Казвам би трябвало, защото това са продукти, на които няма официални методи на вграждане и не съм напълно сигурно как точно се извършва вграждането от nLite и прочеето програми, но с оглед на това какво правят отделните инсталации на тези продукти, би трябвало и вграждането да е такова.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за отговора.

Все пак ми е интересно дали ще познаеш коя от трите инсталации е чиста.  ;) Както казах в предния си коментар, едната със сигурност е чиста. Давам още малко инфо за тях:

 

1) XP SP1 EN a - 506,2 МБ

2) XP SP1 EN b - 815,7 МБ

3) XP SP2 CZ - 594,6 МБ

 

Предложените снимки са в същия този ред, както са написани по горе:

 

post-485-12713099143227_thumb.jpg

post-485-12713099281523_thumb.jpg

post-485-12713099366465_thumb.jpg

 

Може ли да се разбере от големината на отделните папки, коя инсталация е чиста? Например I386 е различна в трите случая.

Link to comment
Сподели другаде

Мога да кажа, че втората е най-вероятно самоделка, докато другите две изглеждат чисти, или поне много малко променени.

Според мен може да се разбере от размерите на папките. Ако се отклоняват твърде много от размерите на една чиста инсталация, то най-вероятно става въпрос за самоделка.

Link to comment
Сподели другаде

Мога да кажа, че втората е най-вероятно самоделка, докато другите две изглеждат чисти, или поне много малко променени.

 

  :) Така и предполагах, че ще отговориш. За съжаление е точно обратното. Тази инсталация съм я копирал собственоръчно от оригинален диск   :blush: . Държал съм го в ръцете си (диска). Не пазя снимката, която му направих, иначе бих я предложил. Човека, който ми го даде, каза че имат само един диск/инсталация в фирмата и той/тя е инсталирана на всичките им компютри. До колкото знам имало такива инсталации и вместо да купуваш за всяка машина по отделно, плащаш малко повече (за сравнение, цената на диска е малко по скъп от обичайните дискове с инсталации, но пък излиза по евтино от колкото да купуваш няколко диска) за такъв диск и от него си инсталираш Windows-а. До колкото си спомням беше с означение Windows XP Professional SP1a. Какво означава това "а", не мога да кажа. Струва ми се, че беше Corporation Edition. Възможно е да носи някакъв тип информация, отнасяща се за това, че е за повече компютри и от там да идва по големият му размер. Това е само моя теория, нека запознати да кажат. 

С други думи, щом специалист се подлъга, какво остава за начинаещия потребител да познае чистата инсталация.  :)

Link to comment
Сподели другаде

Имам едно допитване, но надявам се няма да ми се смеете.  ;)

Каква е разликата между записа на инсталацията с интегрирания пакет, направо на диск чрез Write files/folders to disc и създаване на  Bootable Disc? И в двата случая се получава инсталационен диск, нали?

Link to comment
Сподели другаде

Имам едно допитване, но надявам се няма да ми се смеете.  ;)

Каква е разликата между записа на инсталацията с интегрирания пакет, направо на диск чрез Write files/folders to disc и създаване на  Bootable Disc? И в двата случая се получава инсталационен диск, нали?

Не, при първото файловете просто се прехвърлят на диска, но не се създава Boot сектор върху него и няма начин да буутнеш от него.

При вторият вариант-Bootable Disc се записва и Boot сектор и може да заредиш(буутнеш) от диска спокойно.

При различните програми имената на опциите за записването на Boot Disk може да са различни, но като цяло намериш ли опция Write ISO image to Disk/Write image to disk или подобна ти си човека.

Link to comment
Сподели другаде

Не, при първото файловете просто се прехвърлят на диска, но не се създава Boot сектор върху него и няма начин да буутнеш от него.

При вторият вариант-Bootable Disc се записва и Boot сектор и може да заредиш(буутнеш) от диска спокойно.

При различните програми имената на опциите за записването на Boot Disk може да са различни, но като цяло намериш ли опция Write ISO image to Disk/Write image to disk или подобна ти си човека.

 

Благодаря за отговора. Сам разбрах това, малко по късно след като зададох въпроса си.   :) Пробвах да инсталирам една такава инсталация, която беше "просто записана" на диск и чрез нея не успях да стартирам самата инсталация. Чак когато създадох буут диск, по описания в ръководството начин, инсталацията се получи. Интересно ми е, защо тогава въобще е дадена тази възможност (просто записа на инсталацията на диск), когато самото ръководство се стреми да ни покаже, как да създадем инсталация на Windows XP с вградени към нея Service Pack 1/2/3? Просто за да я имаме на диск? За всеки случай? Не го разбирайте като заяждане, просто ми е интересно.  ;)

Link to comment
Сподели другаде

  :) Така и предполагах, че ще отговориш. За съжаление е точно обратното. Тази инсталация съм я копирал собственоръчно от оригинален диск   :blush: . Държал съм го в ръцете си (диска). Не пазя снимката, която му направих, иначе бих я предложил. Човека, който ми го даде, каза че имат само един диск/инсталация в фирмата и той/тя е инсталирана на всичките им компютри. До колкото знам имало такива инсталации и вместо да купуваш за всяка машина по отделно, плащаш малко повече (за сравнение, цената на диска е малко по скъп от обичайните дискове с инсталации, но пък излиза по евтино от колкото да купуваш няколко диска) за такъв диск и от него си инсталираш Windows-а. До колкото си спомням беше с означение Windows XP Professional SP1a. Какво означава това "а", не мога да кажа. Струва ми се, че беше Corporation Edition. Възможно е да носи някакъв тип информация, отнасяща се за това, че е за повече компютри и от там да идва по големият му размер. Това е само моя теория, нека запознати да кажат. 

С други думи, щом специалист се подлъга, какво остава за начинаещия потребител да познае чистата инсталация.  :)

Вероятно става въпрос за OEM копие, при което е възможно да има отклонения. А и казах, че няма универсален и категоричен начин да се определи дали нещо е самоделка или не.

 

Интересно ми е, защо тогава въобще е дадена тази възможност (просто записа на инсталацията на диск), когато самото ръководство се стреми да ни покаже, как да създадем инсталация на Windows XP с вградени към нея Service Pack 1/2/3? Просто за да я имаме на диск? За всеки случай? Не го разбирайте като заяждане, просто ми е интересно.  ;)

Не схванах въпроса.

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...