Jump to content

Вероятен проблем с windows explorer


djudjendjer

Препоръчан пост

Здравейте!

Първо искам да започна с уточнението, че съм незрящ, а от там нататък да продължа с проблема си.

С windows 8.1 съм, 64 битова.

Няколко дни не бях в къщи, но оставих лаптопа си включен и свързан към интернет.

Този понеделник, когато се прибрах от нощна, се натъкнах на един наистина изключително неприятен проблем.

Всеки път, когато реша да отворя папката с документите си, тя "замръзва". Файловете в нея почти не могат да се превъртат. Опитите ми да я затворя водят до забиване на компютъра. Всички менюта и икони изчезват и остава син екран по сведения на зрящи хора край мен. Единствената икона на екрана остава тази на говорящия ми софтуер, който продължава да бъде активен, както и се появява диспечера на задачите при натискане на CTRL+shift+escape. Когато изляза от диспечера, отново си остава син екран.

Сега.....След всичките глупости, които опитах като почистване и оптимизиране на дискове, нищо от това не помогна.

Настроих системата да влиза в безопасен режим с минимум използване на драйверите, но това, което ми направи впечатление в този режим бе, че антивирусните софтуери не се показват и не се активират. Само да отбележа, че настроих влизането в безопасен режим от msconfig, раздел boot, тъй като това се чете от екранния четец и нямам нужда от зрящи очи в случая.

Има и други под- режими като direct repair, при който успях да изпълня malware, но не съм сигурен, че постъпвам правилно, въвеждайки windows-а в този режим на работа.

Преди няколко дни, след като прочетох, че е възможно този проблем с windows explorer-а да произтича от повреда в потребителския профил, за кратко създадох нов акаунт и там нямах подобни проблеми при отваряне на въпросната папка.

Чудя се какво да правя? Имам важни файлове на компютъра и все още не искам да прибягвам до радикални методи като преинсталация. Освен това, описаният от мен проблем се проявява единствено във въпросната папка, която споменах, а именно, документи.

Ако решението е да създам нов потребителски акаунт със статут на стандартен потребител, а не на администратор, има ли някаква възможност да си прехвърля всичките файлове в него и просто да продължа да си извършвам работата през него, а не през администраторския акаунт?

Ако е нужно да изпълня някакви други стъпки, нека препоръките ви бъдат насочени към работа с активен windows, защото извън него като в bios примерно, нищо не се чете, тъй като просто няма измислени четци, които да работят в bios среда.


Active directory repair е подраздела на safe mode, в който въведох втория път компютъра. Извинете ме за грешката.

Освен това пропуснах да отбележа, че направих и restore system, но отново нямаше промяна, а Malware в режим active directory repair не откри нищо. Сега мисля да пробвам и с Avira.

Link to comment
Сподели другаде

Продължението нататък: Стартирах отново първия от четирите типа safe mode с минимално включени драйвери. Нито мога да сканирам с Malware, нито с Avira, каквато използвам. От услугите не мога да ги активирам. В чудо се виждам вече с това...та нали идеята на безопасния режим е през него да могат да се отстраняват проблеми със системата и да се почисти тя от вируси? Сега пък и това... Каква изобщо може да е причината да не мога да задействам антивирусна програма точно през този режим? Респективно, каква е причината услугите, свързани със защита в реално време и други да не могат да се включат в този режим?

П.П. Казусът от горния ми пост продължава да бъде все толкова актуален и неясен.

Link to comment
Сподели другаде

Вероятно имаш вирусен проблем.

Аз също имам това предположение и точно поради тази причина искам да сканирам компютъра в безопасен режим, но...антивирусните услуги са спрени и не мога да ги включа от services.

Какво друго мога да направя? :)

Link to comment
Сподели другаде

Само с тази папка ли го има проблема или при всички папки е така? Ако е само при тази папка, разчисти всичко от нея, нека остане празна - просто премести файловете в някоя друга папка, докато отстраниш проблема.

Режимът safe mode позволява стартирането само на windows, без допълнително инсталираните програми и драйвери - целта е, ако имаш вирус или друг софтуер, който пречи на работата, той да не може да се стартира. Има начин да стартираш антивирусна и в този режим - трябва да разрешиш стартирането на драйверите на програмата (което може да стане с допълнителни програми), а след това и нейните услуги (services).

Опитай първо почистването на папката.

Link to comment
Сподели другаде

Пробвайте под вашия акаунт да влезете в папката ти с някоя от следните програми: Q-dir, Double Commander или подобна.

Прегледайте какви процеси вървят на системата ви - примерно с Process Hacker 2 или подобна.

Ако минете на варианта с разчистване на папката си пробвайте да разделите съдържанието в няколко различни под папки - има шанс проблема да се прехвърли в някоя от тях - ако даден файл е проблема.

С какъв антивирусен продукт сте били до сега? Какво пише в неговите логове? При пълно/дълбоко или както го водят в дадения продукт сканиране какво намира?

Все пак прегледайте състоянието на твърдия си диск - Crystal DiskInfo.

 

Успех!

Link to comment
Сподели другаде

Първо искам да изкажа благодарности към всички ви за отзивчивото отношение и разбиране, което проявявате към проблема.

На първия въпрос: Прави го само в определената папка.

На втория: Антивирусните не засякоха нищо. За нещастие, точно преди няколко дни Авирата ми се обнови до някаква пробна версия, без дори да съм я искал. Снощи я пуснах и днес като станах, програмата бе затворена, все едно че изобщо не съм я пускал.

Windows defender откри hack tool win32 като софтуер с много висока потенциална опасност. След премахването му, нещата са си все същите.

Има и още една подробност. Понякога, макар и по-рядко, като се опитвам да отворя папката с документи, излиза син екран с последващо съобщение, гласящо:

"Microsoft windows спря, последвано от черен екран. След него иконките на работния плот, както и менютата, се зареждат, но по-интересното е, че го няма приветстващото съобщение, гласящо:

Welcome user.

Та това е към момента.

П.П. Проблема се възпроизвежда дори през безопасния режим, с тази разлика, че когато папката там "замръзне", се оправя често и сама, без да е нужно да правя принудително изключване и без менютата и иконите да изчезват.

Ще пробвам възможностите, които ми предложихте.

Link to comment
Сподели другаде

Мистерията за мен около проблема все повече и повече продължава да се заплита...но така е, когато човек не знае някои неща. :)

Тааа. Изтеглих си Total commander.

След като го инсталирах си направих папка на десктопа, та да ми е под ръка дет се вика.

Влязох в програмата, достигнах до папката "Документи" и преместих цялото ѝ съдържание в новосъздадената от мен папка на работния плот.

Отворих я и направо се окрилих като установих, че всичко е наред.

Междувременно отворих и празната вече папка и компютъра изобщо не засече. Направо "ток и жица" си рекох. Но всичко това трая до момента, в който не сортирах по дата на промяна файловете в новосъздадената на работния плот папка. Още в момента, в който го направих, проблемът триумфално се завърна.... И така...сега съм в недоумение. Излиза, че едно сортиране на файлове по дата на промяна, изкарва компютъра от строй, така ли? :O

Link to comment
Сподели другаде

Излиза, че имаш повреден файл в тази папка или такъв, при чието прочитане Windows Explorer "забива". Направи си няколко папки за отделните видове файлове и премести всеки вид файлове в съответната папка. Така бързо ще разбереш при кой вид файлове се проявява проблема.

Аз бих започнал с филмите и снимките - на тях Windows Explorer прави икони с предварителен преглед, т. е., опитва се да ги чете още при отварянето на папката.

Разбира се, можеш да ги подредиш и по дата (както си направил) и след като знаеш кога е започнал проблема, да провериш първо файловете от тази дата и след нея.

Link to comment
Сподели другаде

Излиза, че имаш повреден файл в тази папка или такъв, при чието прочитане Windows Explorer "забива". Направи си няколко папки за отделните видове файлове и премести всеки вид файлове в съответната папка. Така бързо ще разбереш при кой вид файлове се проявява проблема.

Аз бих започнал с филмите и снимките - на тях Windows Explorer прави икони с предварителен преглед, т. е., опитва се да ги чете още при отварянето на папката.

Разбира се, можеш да ги подредиш и по дата (както си направил) и след като знаеш кога е започнал проблема, да провериш първо файловете от тази дата и след нея.

Да, но недоумявам защо ако има повреден файл, проблемът ще се проявява след като ги сортирам по дата? Каква е причината проблемът да не се прояви преди да са сортирани по този начин?

И друго: Има ли значение размерът на папката? Тоест, възможно ли е поради голям брой файлове, windows да не съумее да ги прочете и самото подреждане по дата всъщност да го затруднява в прочита?

В самата папка имам няколко подпапки с различни файлове - най-много са текстовите документи. Отделно от това имам стотици файлове - пак преобладаващи текстови документи.

Link to comment
Сподели другаде

Да, но недоумявам защо ако има повреден файл, проблемът ще се проявява след като ги сортирам по дата? Каква е причината проблемът да не се прояви преди да са сортирани по този начин?

Windows Explorer прочита файловете (за да извлече информация от тях - размер, автор, албум, резолюция и т. н. т.) по реда на подреждането. Проблемния файл вероятно е в началото на списъка, когато ги сортираш по дата.

 

И друго: Има ли значение размерът на папката? Тоест, възможно ли е поради голям брой файлове, windows да не съумее да ги прочете и самото подреждане по дата всъщност да го затруднява в прочита?

Размерът - не, но наличието на голям брой "дребни" файлове забавя прочитането им, особено, ако диска е силно фрагментиран и файловете са разпръснати. Windows Explorer прочита информацията за тези файлове, които се показват на екрана, а не за всички файлове в папката; съответно, при подредба във вид на списък или детайли се чете информация за по-голям брой файлове (повече файлове се събират във видимата област от екрана).

Link to comment
Сподели другаде

Windows Explorer прочита файловете (за да извлече информация от тях - размер, автор, албум, резолюция и т. н. т.) по реда на подреждането. Проблемния файл вероятно е в началото на списъка, когато ги сортираш по дата.

 

Размерът - не, но наличието на голям брой "дребни" файлове забавя прочитането им, особено, ако диска е силно фрагментиран и файловете са разпръснати. Windows Explorer прочита информацията за тези файлове, които се показват на екрана, а не за всички файлове в папката; съответно, при подредба във вид на списък или детайли се чете информация за по-голям брой файлове (повече файлове се събират във видимата област от екрана).

Благодаря за разяснението, panevdd

Всъщност аз имам множество "дребни" файлове. И те наистина са много.

Можете ли да ме ориентирате за това има ли начин да им променя изгледа така, че да бъде по-лесно за windows да ги прочита? Защото честно казано не ми се занимава със сортиране по отделни папки. Наистина това е много работа и е монотонна, а монотонността ме дразни, меко-казано.

П.П. Сега проверих изгледа на съдържанието в папка "Документи".

Оставил съм изгледа на "по-подробно".

Дали той няма значение и кой е най-оптималният за windows при наличие на множество файлове в една папка?

Link to comment
Сподели другаде

Съвет номер 1 - никога, ама никога не записвайте информацията на работния плот. Използвайте препратка за лесен достъп.

Съвет номер 2 - колкото по-малко файлове в дадена папка толкова по-добре. Организирайте ги по някакъв начин - най-глупавото което ми идва на им в момента - Folder_2019, Folder_2018 ... или Doc2019, Pic2019, Exl2019 ... измислете си ваша удобна логика.

Според разделянето на твърдия ви диск и т.н. организирайте си архив, направете си и независимо копие на важните си файлове (Cloud, DVD ...)

 

Не е нужно всичко да стане за ден, не е нужно да се прави дълго и монотонно - аз мога да сортирам една папка дори без да знам какво има в нея - искам по години - търсете по критерия Ctrl+A > Ctrl+X > в новата дестинация и Ctrl+V, искам по разширения търся по този критерии и т.н. :)

Link to comment
Сподели другаде

Съществува и още една възможност за възникване на въпросния проблем, с която се запознах преди малко.

Доколкото разбирам, повреден файл в папката може също да причини претоварване на процесора, което да довежда до срив на системата.

Успях да рестартирам explorer.exe, докато папката е отворена, но това не даде резултат, въпреки че сега като че ли windows-а се "държи" една идея по-добре.

Сортирах отново файловете по име. След което, като отворих папката, най-отгоре се появиха под-папките в нея. При скролирането между тях проблемът не се прояви. От момента, в който достигнах до самите файлове, папката отново "замръзна".

Ако допуснем, че във въпросната папка имам файл, който е повреден, който причинява всичко това, как мога да проверя тази хипотеза?

П.П. Само за сведение да ви кажа, че имам и друга папка (изтеглени файлове), която съдържа 6 пъти повече на брой файлове, но проблем там няма. Така че, дали наистина броят на файловете е такъв проблем в случая, или май не?... :?

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...