Прехвърляне към съдържание

Снимка

Проверка на качеството на аудио файлове

• Моля, влезте, за да отговорите
14 отговора по тази тема

#1 T-W

T-W

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 546 мнения

Публикувано: 25 October 2018 - 13:51

Здравейте,

Последните дни си попълвам музикалната колекция и се сблъсках с един проблем. Песните са предимно от компилации и резултатът е, че на места имам по 3-4 копия от една песен. Към днешна дата е изключено сам да определя коя искам да запазя, защото съм с много кофти аудио система и имам проблеми със слуха. Т.е. трябва да разчитам на софтуер. Преди години съм ползвал AudioChecker, но не съм задълбавал много в темата и реших да попитам. Трябва ми нещо възможно най-автоматизирано (т.е. да не се иска много работа от мен), защото става въпрос за голямо количество музика. Случаите за сравнение са два:

- няколко .wav или .flac файла (рипнати от диск или уеб версия);

- съмнителни .mp3 файлове (с високо качество) и аудио, рипнато от YouTube.

#2 clearthevision

clearthevision

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 130 мнения

Публикувано: 25 October 2018 - 17:35

Защо просто не ги подреждаш по "Скорост на предаване" в Windows Explorer ? Поне така е именуван в Windows 10...

Даваш десен бутон на празното пространство в папката в която са песните, после "Изглед"  > "По-подробно" ... след което десен бутон горе по лентата с колони (например Име,Дата на промяна,Дата на създаване,Продължителност, Размер, Тип ... ) и от там > Още ... от там просто търсиш,намираш и добавяш (маркираш) "Скорост на предаване" и подреждаш по този критерий.

#3 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 22929 мнения
  • Живущ в:Русе

Публикувано: 25 October 2018 - 18:38

За автоматична проверка на WAV и lossless файлове единствената опция си остава auCDtect. Audiochecker използва именно него. Можеш да опиташ auCDtect Task Manager, което е по-модерен графичен интерфейс спрямо Audiochecker.

За автоматична проверка на lossy файлове решение няма. Няма как да има. Можеш да провериш кой MP3 файл с енкодер е компресиран, но няма как да се знае дали е компресиран от оригинал или е преминал през няколко други lossy компресии преди това. Абсолютна лотария е.

Затова в моята музикална колекция целя да имам само проверени lossless файлове или lossy файлове, които аз съм си компресирал от споменатите проверени lossless такива. Моят идеал за музикална колекция изключва каквито и да било MP3 файлове. За жалост няма как го постигна по ред причини, но се опитам да сведа процента MP3 до минимума.

Love is just a chemical, no matter the origin. We give it meaning by choice.

- Eleanor Lamb (BioShock 2)

#4 T-W

T-W

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 546 мнения

Публикувано: 25 October 2018 - 21:45

Защо просто не ги подреждаш по "Скорост на предаване" в Windows Explorer ?

Това са просто цифри и се "манипулират" лесно. А при lossless файловете не значат нищо.

Можеш да опиташ auCDtect Task Manager

Ще го направя. Не е ли това обаче техния сайт?

Доколкото разбирам идеята е да запазя песента с най-висок процент?

За автоматична проверка на lossy файлове решение няма.

А не толкова "автоматично" решение?

Можеш да провериш кой MP3 файл с енкодер е компресиран

Това с каква цел? Всъщност цялата идея за оригинален източник при lossy файлове ми е малко като утопия. Идеята ми е просто да сравня няколко файла с незнаен/съмнителен произход и да избера най-добрия. Уточнявам това, в случай, че не си ме разбрал. А в случай, че си - защо е невъзможно да се направи същата проверка с lossy файлове? Може да е глупав въпрос, но както казах - не съм задълбавал в темата.

Моят идеал за музикална колекция изключва каквито и да било MP3 файлове.

Моят също. Старая се да си намирам всичко в lossless, но не всичко е съществувало в lossless.

#5 Уди Кълвача

Уди Кълвача

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 200 мнения
  • Живущ в:Плевен

Публикувано: 25 October 2018 - 22:25

Зареждаш файла в редактиращата програма и кликаш на изображение "спектрална картина".

#6 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 22929 мнения

Публикувано: 25 October 2018 - 23:14

Не е ли това обаче техния сайт?

Той е, но линкът за изтегляне не работи.

Доколкото разбирам идеята е да запазя песента с най-висок процент?

На теория, да. На практика няма никаква гаранция.

А не толкова "автоматично" решение?

Спектрален анализ. При него обаче също няма гаранция.

Това с каква цел? Всъщност цялата идея за оригинален източник при lossy файлове ми е малко като утопия. Идеята ми е просто да сравня няколко файла с незнаен/съмнителен произход и да избера най-добрия. Уточнявам това, в случай, че не си ме разбрал. А в случай, че си - защо е невъзможно да се направи същата проверка с lossy файлове? Може да е глупав въпрос, но както казах - не съм задълбавал в темата.

Ясно ми е каква ти е идеята. Обяснявам ти, че няма сигурен начин за определяне на това кой файл колко е качествен.

При компресиране на файл от CD в някакъв формат със загуби (lossy) може да има... ъм... загуби. Алгоритъмът на auCDtect проверява за някои характерни черти на файл, който е компресиран в lossy формат. Пример е честотната лента. В зависимост от енкодера и настройките е възможно честоти над определена граница да са напълно орязани. Обикновено около 16 kHz (+/-1 kHz). Човешкият слух е много слабо чувствителен към въпросните високи честоти, а орязването им улеснява работата на енкодера и спестява ценен битрейт. Разбира се не всеки енкодер орязва въпросните честоти, така че се правят и други провери, но не съм напълно запознат какви точно.

Също така понякога самият оригинал е стар и/или е правен от неопитен човек, та е възможно и оригинал да бъде засечен като lossy.

Нещата са доста сложни и относителни. 

Старая се да си намирам всичко в lossless, но не всичко е съществувало в lossless.

За жалост е така.

#7 T-W

T-W

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 546 мнения

Публикувано: 25 October 2018 - 23:56

Той е, но линкът за изтегляне не работи.

А този, който даде, достоверен ли е? Питам, защото не съм попадал на този сайт досега.

Спектрален анализ. При него обаче също няма гаранция.

В такъв случай - какво е най-подходящо да използвам за моята цел? И какво точно трябва да направя за проверката? Да оставя песента с най-висока честота?

#8 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 22929 мнения

Публикувано: 26 October 2018 - 14:05

А този, който даде, достоверен ли е? Питам, защото не съм попадал на този сайт досега.

Достоверен е, т.е. работи.

В такъв случай - какво е най-подходящо да използвам за моята цел? И какво точно трябва да направя за проверката? Да оставя песента с най-висока честота?

Всеки уважаващ себе си аудио редактор има опцията за спектрален изглед на съдържанието. Ако нямаш Adobe Audition, която е общо взето стандарт в индустрията, можеш да използваш безплатната Audacity:
0Xnyjq9.png

След това отвори същото меню и избери Spectrogram Settings, където за максимална честота задай 22 000 Hz.
Така лесно ще видиш дали и колко орязани честотни ленти има. Добър признак е, ако нищо не орязано и реално има съдържание и над 20 000 Hz. Никой няма да го чуе това съдъръжание, но поне повишава шансовете файлът да е оригинален (lossless) или компресиран кадърно.

Ето пример:
comp1ek1.png

На спектрограмата на MP3 файла се вижда как всичко над 20 000 Hz просто липсва.

#9 T-W

T-W

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 546 мнения

Публикувано: 26 October 2018 - 22:38

@Night_Raven, благодаря. Явно така ще процедирам за lossy файловете. Но ме озадачава нещо в Audacity - защо спектрограмата ми е от "две" части и коя трябва да гледам?

#10 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 22929 мнения

Публикувано: 27 October 2018 - 02:27

Ляв и десен канал.

#11 Филипов

Филипов

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 307 мнения
  • Живущ в:Плевен

Публикувано: 02 November 2018 - 00:35

Общо взето загуба на време след като разполагаш с некачествена свирка. Би трябвало да наблегнеш на слушането на музика вместо гледане на спектрограми. всичко, което е YT можеш да го изхвърлиш - не повече от 128 е.  Там има ценно видеосъдържание.

По разни ресурси като rutracker си има почти всичко на максимално възможно качество събрано като дискографии.

Ако двамата имаме по една ябълка и ги разменим, пак ще имаме по една ябълка.
Ако двамата имаме по една идея или информация и ги разменим, всеки ще има по две!

#12 T-W

T-W

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 546 мнения

Публикувано: 02 November 2018 - 12:23

@Филипов,
Доста неадекватно включване по иначе изчерпаната тема.

Общо взето загуба на време след като разполагаш с некачествена свирка.

Слушам музика на компютъра, в кола и със слушалки. Последните две са крайно неудобни за целта, а първото споменах, че е временно. Не мога да си сменям музикалната колекция всеки път, когато си сменя и аудио системата. Не бих го практикувал дори за 10 песни, а в моя случай са хиляди.

Би трябвало да наблегнеш на слушането на музика вместо гледане на спектрограми. всичко, което е YT можеш да го изхвърлиш

Противоречиш си и то в последователни изречения. Хем да наблегна на слушането, хем да си изхвърля песните от YouTube? Това с изхвърлянето няма как да се случи. Предпочитам да слушам някаква музика, отколкото никаква.

не повече от 128 е

Нищо подобно. Масово са по 128/135kbps, но съм срещал и 192. А преди няколко дни, когато се занимавах с темата, четох на няколко места, че има (е имало) и FLAC, но лично аз не съм попадал. Нищо чудно за някакъв период да е имало такива клипове.

По разни ресурси като rutracker си има почти всичко на максимално възможно качество събрано като дискографии.

Това не знам по какъв повод го споменаваш. Ползвам въпросния, както и доста по-богати на съдържание източници. Вече уточних, че става въпрос за музика без официален източник - без CD/WEB версия или каквото и да било. Ако въпросното нещо го има, значи най-вероятно също е дошло от източник като Youtube. И се сблъсквам точно с този проблем - да запазя моя некачествен файл или некачествения файл на някой друг (като последния често е замаскиран като качествено mp3).

#13 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 22929 мнения

Публикувано: 02 November 2018 - 13:15

всичко, което е YT можеш да го изхвърлиш - не повече от 128 е.

Вярно е, че обикновено аудиото е с битрейт около 128, но ако идва от качествен/оригинален източник, тогава не виждам някакъв особен проблем. Сам по себе си AAC форматът е достатъчно качествен на 128 Kbps за повечето музика, която се качва в YouTube. Не казвам, че е идеално, но не е чак толкова зле, колкото се изкарва на моменти.

четох на няколко места, че има (е имало) и FLAC, но лично аз не съм попадал. Нищо чудно за някакъв период да е имало такива клипове.

Не мога да го гарантирам разбира се, но не виждам абсолютно никаква причина от YouTube да са използвали FLAC по какъвто и да било повод.

#14 T-W

T-W

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 546 мнения

Публикувано: 02 November 2018 - 13:28

Не мога да го гарантирам разбира се, но не виждам абсолютно никаква причина от YouTube да са използвали FLAC по какъвто и да било повод.

И аз не мога, но го мернах на няколко места. Тук беше едното. Не съм сигурен какво точно означава (дали действително го ползват или просто е разрешен).

#15 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 22929 мнения

Публикувано: 02 November 2018 - 13:41

Просто е поддържан формат, т.е. формат, който потребител може да качи успешно. YouTube пак ще си го конвертира в AAC.

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители