Jump to content

Питане за HDMI кабел - продължение


Препоръчан пост

Привет!

Преди доста време бях отворил тема за HDMI кабел. Сега отново имам въпрос.

Купих HDMI кабел, с който свързах въпросния телевизор с компютъра. При гледане на видео с резолюция 720р/1080р, при по-бързи кадри, картината трепти (не намирам правилния израз). Използвам MPC-HC. Пробвах различни настройки - без резултат.

На монитора картината не "трепти".

Link to comment
Сподели другаде

Като за начало се увери, че използваш последната версия на плеъра.

 

Ако вече си с нея или не помогне, можеш да си поиграеш с настройките на VSync: View -> Renderer Settings -> VSync. Ако е изключена, я включи. Опитай с опциите Accurate VSync и Alternative VSync.

 

Ако нито една от тях не помогне, остави само стандартната VSync включена и смени рендериращия енджин в View -> Options... -> Output. Можеш да тестваш с VMR7 или VMR9. Ако се окаже, че е точно от рендериращия енджин, може да е добра идея да го замениш изцяло с madVR, който би трябвало да работи коректно.

Link to comment
Сподели другаде

Здравей, Night_Raven. 

Да, за такова накъсване говоря. Впрочем, проблема до някъде се оправи. 

Прочетох чешката версия (с английския съм скаран) на линка, който си дал. Според него, едно от решенията на проблема е, изображението да се показва само на телевизора (да не се клонира). То хубаво, ама телевизора е в друга стая. :sad:  Как ще виждам какво правя, на черен екран? И воала, мишката хвана сигнал през стената. До тук добре. Още преди да ми посочиш линка, изпробвах тези настройки на MPC-HC. Първоначално не помогнаха, но като настроих само телевизора да показва изображението, работата се оправи. Обаче. Когато в Video Frame е избран Normal size се вижда това и върви гладко, без забележки:
post-485-0-26955300-1460706365_thumb.jpg

 

Когато е избран Stretch to Window, няма накъсване, а насича цялата картина. Това при madVR. При VMR9, EVR (cp) върви гладко, но накъсва както преди това.

И още нещо. При двойно кликане (за да изчезнат контурите на плеъра), картината преминава в 4:3, но върви гладко.

 

Впрочем, защо след като е избрана разделителна способност 1920:1080, краищата на екрана са орязани?

post-485-0-83787500-1460706370_thumb.jpg

 

Някакви други, възможни решения (посочват се multiple buffering и vertical blanking interval), но не му разбирам. 

 

П.П. Що се отнася до "рендериращия енджин", то madVR (с горепосочените настройки) ми дава най-добро изображение. Обаче в стъпка 11 (processing tab), ми липсва decoding.

post-485-0-05335500-1460707922_thumb.jpg

 

Други предложения/настройки за най качествената картина при гледане на HD филми?

Link to comment
Сподели другаде

Прочетох чешката версия (с английския съм скаран) на линка, който си дал. Според него, едно от решенията на проблема е, изображението да се показва само на телевизора (да не се клонира). То хубаво, ама телевизора е в друга стая. :sad:  Как ще виждам какво правя, на черен екран? И воала, мишката хвана сигнал през стената. До тук добре. Още преди да ми посочиш линка, изпробвах тези настройки на MPC-HC. Първоначално не помогнаха, но като настроих само телевизора да показва изображението, работата се оправи. Обаче. Когато в Video Frame е избран Normal size се вижда това и върви гладко, без забележки:

Защо не опиташ да разшириш работния плот, т.е. да закачиш телевизора като разширение, а не да клонираш изображението?

 

Когато е избран Stretch to Window, няма накъсване, а насича цялата картина. Това при madVR. При VMR9, EVR (cp) върви гладко, но накъсва както преди това.

И още нещо. При двойно кликане (за да изчезнат контурите на плеъра), картината преминава в 4:3, но върви гладко.

 

Впрочем, защо след като е избрана разделителна способност 1920:1080, краищата на екрана са орязани?

attachicon.gifDSCF4687.JPG

Изглежда сякаш Aero интерфейсът е изключен. Ако е, не знам дали защото не го харесваш или защото мислиш, че пречи, но опитай да го включиш и тествай отново с EVR-CP.

Можеш и да опиташ да се увериш, че честотите на опресняване на двата дисплея е еднаква — 60 Hz.

 

П.П. Що се отнася до "рендериращия енджин", то madVR (с горепосочените настройки) ми дава най-добро изображение. Обаче в стъпка 11 (processing tab), ми липсва decoding.

attachicon.gif2016-04-15_100910.jpg

Съмнява ме да виждаш някаква особена разлика между EVR И madVR за HD съдържание, особено FullHD. Силата на madVR са възможностите за пост-обработка на материала и по-точно тези за уголемяване на изображението. Те обаче са нужни повече при разпъване на съдържание с ниска разделителна способност на по-голям екран. Т.е. колкото по-ниска е разделителната способност на видеото и толкова по-голяма е разделителната способност на дисплея, толкова повече полза можеш да извлечеш от madVR, при правилни настройките разбира се, които обаче са и на цената на добра видео карта.

Ако гледаш видеа с висока разделителна способност (особено FullHD), тогава madVR няма как да допринесе много за качеството.

 

Други предложения/настройки за най качествената картина при гледане на HD филми?

В общи линии няма такива. Все пак ще се опитам... Сваляй/гледай цели Blu-ray релийси или, ако ти идва много, по-кадърно компресирани файлове, които са обикновено тези с по-големия размер/битрейт. Не че това гарантира винаги качество, но в повечето случаи е така. Това е. Когато става въпрос за HD, източникът и дисплеят са ти ~90 от факторите. Рендерерът е от значение дотам, да се избере достатъчно добър. Enhanced Video Renderer е такъв и е наличен по подразбиране във всички версии на Windows от Vista насам. Наличен е и в Windows XP, ако е инсталиран .NET Framework 3.0, но не е пълноценен. madVR и Haali Video Renderer са други добри такива.
Link to comment
Сподели другаде

Защо не опиташ да разшириш работния плот, т.е. да закачиш телевизора като разширение, а не да клонираш изображението?

 

Точно това направих, като писах, че проблема се оправи до някъде. Само че, не като разширение, а работния плот да е само на телевизора (монитора става черен).

 

 

Изглежда сякаш Aero интерфейсът е изключен. Ако е, не знам дали защото не го харесваш или защото мислиш, че пречи, но опитай да го включиш и тествай отново с EVR-CP.

Можеш и да опиташ да се увериш, че честотите на опресняване на двата дисплея е еднаква — 60 Hz.

 

Да, беше изключен. Включих го. Дали заради това, или заради настройване на еднаква честота на двата дисплея, като че ли спря да накъсва. Само че, все още имам проблем с оразмеряването. 

Снимка на Full screen при madVR.

post-485-0-60960000-1460873260_thumb.jpg

 

При затваряне на MPC-HC веднага преминава в 16:9, но все още има изрязване на краищата.

post-485-0-06042700-1460873287_thumb.jpg

 

Снимка при EVR-CP.

post-485-0-44499600-1460873325_thumb.jpg

 

Също при EVR-CP, но на Full screen (забележи, промяната в облика на плъзгача долу).

post-485-0-92153100-1460873348_thumb.jpg

 

Между впрочем, пуснах филма през WMP - никакви забележки. :) Но не съм му фен, затова ще продължа да търся решение.

 

Съмнява ме да виждаш някаква особена разлика между EVR И madVR за HD съдържание, особено FullHD.

Ако успея да "разпъна" картината до Full screen при madVR, ще направя снимки, за да видиш за какво говоря.

 

 

В общи линии няма такива.

Имах предвид, за настройките на MPC-HC и madVR - изключване на вградените филтри, добавяне на външни, или да си оставя настройките по подразбиране (то май при тях, няма да може да се използва madVR :unsure: ).

post-485-0-01876900-1460874905_thumb.jpgpost-485-0-53341200-1460874904_thumb.jpg

Нещо за видео и аудио декодера?

post-485-0-06414600-1460874904_thumb.jpgpost-485-0-49045900-1460874903_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Windows Aero (или Desktop Window Manager в по-новите версии) работи по различен от стандартната базова тема. Т.е. той се грижи за крайното изобразяване на това, което се вижда на екрана, и понеже самият той работи в режим, който е синхронизиран с честотата на опресняване на дисплея (VSync), всичко, което се рендерира от него, съшо е синхронизирано. Затова в общия случай помага Windows Aero да е включена под Windows Vista и Windows 7. Това не се отнася за Windows 8 и Windows 10, където тази функция е винаги активна.

 

За оразмеряване избери View -> Video Frame -> Touch Window From Inside.

 

Както казах, няма какво да направиш, за да „подобриш“ качеството на изображението при гледане на HD съдържание. Всичките „ръководства“ за настройка на MPC-HC, madVR и т.н. се базират до голяма степен на личните предпочитания на автора.

Няма смисъл да се забраняват вградените филтри. MPC-HC използва LAV Filters, които са същите филтри, които се използват в повечето (да не кажа всички) съвременни пакети с кодеци. Дори и да има алтернативни декодери, те са в повечето случаи базирани на същите библиотеки, на които са базирани и LAV Filters.

madVR е чудесен рендърър с тонове опции, но ползата от него за HD е минимална. Както вече обясних, неговата сила е в пост обработката и мащабиране на съдържание с ниска разделителна способност. Т.е. ако имаш някой стар файл, който е 480p и/или е лошо компресиран, madVR може да подобри изображението, като използва по-ефективни методи за уголемяване и/или да поочисти дефектите по картината. Всичкото това разбира се на цената на повишено потребление на ресурси от страна на видео картата.

Когато става въпрос за 720p, щетите от разпъване на изображението (uspcaling) са значително по-малки спрямо 480p да речем, а при 1080p няма изобщо нужда от upscaling.

 

Нека го опиша така: ако водата, която достига до дома ти, не е добре пречистена, има смисъл да ползваш някаква пречистващ филтър/кана. Ако обаче водата е напълно чиста, няма смисъл да си усложняваш живота излишно.

Link to comment
Сподели другаде

 

 


За оразмеряване избери View -> Video Frame -> Touch Window From Inside.

То хубаво, но се виждат краищата на плеъра.  :no: И то върви нормално само при EVR-CP, при madVR насича.
Виж, нямам против 
EVR-CP, но да не променяше размера при Full screen.

Link to comment
Сподели другаде

За пръв път чувам за проблем, при който във режим на цял екран се вижда рамката на плеъра или EVR променя съотношенито. Ако се налага, занижи малко настройките на madVR, възможно е да насича, ако видео картата не насмогва.
Link to comment
Сподели другаде

Не, краищата се виждат при Touch Window From Inside, така:
https://forums.softvisia.com/uploads/post-485-0-44499600-1460873325.jpg

При цял екран е така:
https://forums.softvisia.com/uploads/post-485-0-92153100-1460873348.jpg

 

За кои настройки говориш на madVR?

Link to comment
Сподели другаде

Нещо не е както трябва. Защо имаш изрязани части от всички страни? Например долу не се вижда цялата лента за задачи?

 

За madVR говоря като цяло да използваш по-леки настройки. Ако трябва, ги занули.

Link to comment
Сподели другаде

 

 


Нещо не е както трябва. Защо имаш изрязани части от всички страни? Например долу не се вижда цялата лента за задачи?

Нямам си на представа.

Впрочем, ресетнах всички настройки в MPC-HC и спря да променя съотношението към 4:3 при цял екран.

За madVR, не съм сигурен дали да го ползвам. С EVR-CP върви идеално. За сега смятам проблема за решен, като изключим изрязването на дисплея при работния плот.

Link to comment
Сподели другаде

За madVR, не съм сигурен дали да го ползвам. С EVR-CP върви идеално.

Според мен, ако гледаш основно HD съдържание, не. Няма смисъл. Наслаждавай се на филмите и си готов.

Ако ще гледаш доста SD съдържание, тогава има някакъв смисъл да се занимаеш да настроиш различните алгоритми за мащабиране.

 

За сега смятам проблема за решен, като изключим изрязването на дисплея при работния плот.

Подозирам, че това е заради някоя настройка на самия телевизор за елиминиране на черните ленти, която просто прави един "zoom".
Link to comment
Сподели другаде

Подозирам, че това е заради някоя настройка на самия телевизор за елиминиране на черните ленти, която просто прави един "zoom".

Признавам те! Телевизора беше настроен на режим 16:9 - изключих го и всичко си дойде на мястото.

Благодаря!

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...