Jump to content

Шахмат пъзели


Zevzek

Препоръчан пост

Здравейте!

Много се изненадах, че от години не съм играла шах, а успях да преборя компа още от първия път.

Споделете и вие. Аз ли съм добра или компютъра е доста лесен за побеждаване?

ШАХ

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 133
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Здравейте!

Много се изненадах, че от години не съм играла шах, а успях да преборя компа още от първия път.

Споделете и вие. Аз ли съм добра или компютъра е доста лесен за побеждаване?

ШАХ

 

 

 

Компютърът е лесен ;-) то даже и в коментарите на играта е така :lookaround:

Link to comment
Сподели другаде

Компютърът е лесен ;-) то даже и в коментарите на играта е така :lookaround:

Пише, ама кой ли чете. Е, значи да не се безпокоя, че съм станала гений.

Все пак играта е интересна. На мен ми харесва. Пък нали и побеждавам! ;)

Link to comment
Сподели другаде

Пише, ама кой ли чете. Е, значи да не се безпокоя, че съм станала гений.

Все пак играта е интересна. На мен ми харесва. Пък нали и побеждавам! ;)

Дани,не се знае може пък и гений да си станала, не се знае ;-) . Но аз друго предлагам, а именно , да си спретнем едно турнирче между нас

Link to comment
Сподели другаде

  • 4 months later...

Има ли все още фенове на шаха? Сега ще видим.

 

http://img170.imageshack.us/img170/2261/chess25rh5.png

 

Белите са на ход. Играйте с тях и изкарйте реми. Изберете един от следните ходове: Kd5, Kf5, Kf6. Обяснете, защо избраният ход ще доведе до реми.

Link to comment
Сподели другаде

Първоначално почнах да пиша следното: "Интересно как след всичките ми размисли и разигравания се оказва, че белите нямат шанс.", но после намерих изход :)

 

Ето и анализа на всеки един възможен ход (изпускаме движението на царя към полетата от 4-ти ред, защото така играта е направо загубена).

1. Kd5 - ако атакуваме директно противниковата пешка трябва да сме сигурни, че пешката, която освобождаваме по F няма да стигнне преди ние да сме взели черната пешка на В6 и да сме придвижили нашата пешка. Реално на черната пешка й трябват 5 хода, а за това време ние ще вземем черната, ще отместим царя си от пътя на бялата пешка и ще направим един ход с пешката си. При този вариант обаче оставаме с пешка срещу царита, което не е най-изгодния вариант. Разиграх и тази позиция и има някакъв минимален шанс след грешка на черните, но много малко вероятно (ако царя играе по полетата А7 и В8, черните трудно ще матират или вземат пешката, защото ние ще държим царя наблизо, но все пак ако белия цар е на В8, той е блокирал пешката си и черните могат да придвижат царя си в атакуваща позиция).

 

2. Kf5 - с този ход спираме двойния ход на пешката и затваряме пътя на черния цар към нашата пешка, като на царя му остава единствено да тръгне или надолу или нагоре по вертикала Н. При тази позиция ние не трябва да се подлъгваме да гоним черната пешка, защото така ще освободим вертикала G на черния цар, който ще се придвижи към нашата пешка. Ако черните играят с пешката, то имаме няколко варианта, но след като разиграх почти всички ситуации, мисля, че няма какво толкова да направят при внимателна игра от наша страна.

 

3. Kf6 - това е неудачен ход, защото отваряме пътя на черния цар към G6, откъдето той може да атакува нашата пешка и да стиге преди нас до нея (съответно G6 (при което на нас не ни остава вариант, освен да вземем неговата пешка или да бягаме да спасяваме нашата, при което губим една от двете позиции), F5, E5 и т.н.)

Link to comment
Сподели другаде

Положението се оказа много по-трудно отколкото очаквах. Решаването му не е по моите сили, затова давам директно решението:

Both sides must play sharply. Correct is 1 Kf5! Kh4 2 Kf4 Kh3 3 Kf3 Kh2 4 Kf2 f6 5 Kf3 Kg1 6 Ke4! Kf2! (not 6...Kg2? 7 Kf5 wins for White) 7 Kd5! f5 8 Kc6 and both sides queen, leading to a draw.

 

Идеята, до която трябва да се достигне, че двамата играчи изкарват царица като така правят реми, ми се струва малко неясна. Tragedy, от прочетеното по-горе разбирам, че правилно си се насочил към Kf5 и последващите ходове, като си решил половината задача. Вярно е и, че не трябва да гоним пешката на f6. Целта на белият цар се оказва пешката на b6.

Link to comment
Сподели другаде

Ето една задача, за чието решаване не се изисква поглед от десетина хода напред, а 3-4.

 

http://img83.imageshack.us/img83/7665/chess24hn8.png

 

Играйте с белите и спечелете. Отново имате избор от три хода: g6, h6, f6.

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Има фенове. Въпросната игра си я бях инсталирал (това е единствената игра,която някога е била инсталирана на компа ми),но отдавна вече я няма,така че ...

ф6 - оня трябва да вземе с пешката. После г6 и минаваме зад пешките. Царят не може да ме стигне.

Link to comment
Сподели другаде

Има фенове. Въпросната игра си я бях инсталирал (това е единствената игра,която някога е била инсталирана на компа ми),но отдавна вече я няма,така че ...

ф6 - оня трябва да вземе с пешката. После г6 и минаваме зад пешките. Царят не може да ме стигне.

Това е и правилният отговор. Ако искаш пусни ти някоя загадка, върху която да се потрудим. Ако ли не, ще ръчкам Zevzek да търси друга, макар че и на него му се иска да се потруди.

Link to comment
Сподели другаде

Мат в три хода за белите. Не знам тази дали я има тук,но не помня да съм я решавал. :lookaround:

Според мен решението е офицер на h3. При това положение черният има пет възможни хода: Kc7, Kb8, Ka8, a5, e4. За всеки един от тях отговора на белите е царица на g4. Какъвто и да е следващият ход на черните можем да матираме с царицата. Ето как изглеждат вариантите по темата:

h3-Kc7; Qg4-

Kb8-Qc8 – мат

КD8- Ка7 – мат

Кb8 – Qc8 - мат

h3-Kb8; Qg4-

Kc8-Qc8 – мат

Ка8- Qc8 - мат

h3-Ka8; Qg4- варинатите от тази позиция ги има по-горе

h3-e4; Qg4 –

a5-Qc8 - мат

местенето на царя където и да е води до мат

h3-a4; Qg4 – при това положение възможните вариации са изчерпани с позициите по-горе.

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 year later...
:assassin: :kendo: По-добре няма как да се каже. :)

 

Изпуснали сме един вариант :)

 

1.Oh3 a5 и сега на 2.Dg4 има 2...а6!

 

но се появява 2.Da6+! и 3.Oc8++

 

:)

 

Впрочем разгледайте един хубав нов сайт за Шахмат

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...