Jump to content

Шахмат пъзели


Zevzek

Препоръчан пост

  • Отговори 133
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

И в двата случая белият цар мести на b2. Най-добрата възможност за черните е да вземат пешката - Nxc2, сладвано от Kxc2. Изваждането на царица от черните при това разположение на фигурите и коректна игра от белите е невъзможно.
Link to comment
Сподели другаде

Изваждането на царица от черните при това разположение на фигурите и коректна игра от белите е невъзможно.

Защо да е невъзможно?

 

Какво означава коректна игра от белите?

Link to comment
Сподели другаде

Не, не е правилен. Има ход, при който черните печелят играта(най-добрият). Ето как изглеждат нещата след ...d4; b2-Nxc2; Kxc2. Черните са на ход.

 

http://img137.imageshack.us/img137/7673/chess321pg.jpg

 

При това положение, ако белият не греши, черните не могат да изкарат царица. Slammer, пробвай да симулираш положението в някой шах за да се убедиш.

Има правило за края на играта(когато са останали два царя и пешка), според което, ако противниковият цар заеме някое от трите полета през едно поле пред пешката, то тя не може да стане царица. В случая полетата са a2, b2, c2. От друга страна нашият цар трябва да се стреми да заеме някое от посочените и ако го направи и държи противника далеч от тях може да спечели играта като извади царица. В случая, ако пешката след някакво развитие на играта премине на b3, критичните полета стават a1, b1, c1. Това правило е ключово за решаването на сегашното полжение(както и за всяко подобно).

Под коректна игра разбирам игра без грешки, защото в случая всяка грешка може да преобърне играта.

Link to comment
Сподели другаде

не съм много добър добър на шах, затова и не претендирам, но ако черния цар беше местил на d5 вместо на d4 и после да се опита заобиколи пешката, като стигне до "заветната позиция" а4 - смятам че може да изкара една царица.

 

ПП ти откъде ги намираш тия конфигуратори?

Link to comment
Сподели другаде

Положенията са част от обучението към играта Chessmaster 10th Edition. Самото обучение съдържа верните отговори като разбира се не може да опише всички възможности. Затова когато имам някакви съмнениея(все пак трябва да съм убеден когато казвам какво е вярно и какво не, а аз също не съм голям капацитет в шаха) използвам друга възможност на играта, а именно да наредя фигурите по избран начин и да пусна копютъра да играе от двете страни или когато искам да внеса някаква грешка, да играя аз от едната, а компютъра от друга. Рейтигът(мисля, че е близко до ELO) на програмата е над 2900. Сигурно не е съвършен, но играе със силата на гросмайстор, затова и му се доверявам.

Относно хода d5: ако целта ти е да заобиколиш пешката и да стигнеш до a4, според мен няма разлика дали царя се намира на d4 или d5, тъй като за да заобиколи той трябва да мини през c4 или c5. И двата квадрата са достъпни и от d4 и от d5.

Link to comment
Сподели другаде

Съгласих с теб, главно заради това правило (Има правило за края на играта(когато са останали два царя и пешка), според което, ако противниковият цар заеме някое от трите полета през едно поле пред пешката, то тя не може да стане царица.)

Явно наистина съм блял, но както и споменах по-горе - почти не отбирам от шах

Би ли пуснал нова задачка?

Link to comment
Сподели другаде

Преди да пусна нова първо ще кажа отговора на последната - Кон на b3. Черният жертва коня си, но излиза в по-добра позиция. След като белият вземе коня с пешката, черен цар на e4. Нататък играта се развива така Kd2-Kd4; Kc2-Ke3; Kc1-Kd3; Kb2-Kd2; Kb1-Kc3; Ka2-Kc2; Ka1-Kxb3. След вземането на пешката белият цар е в неизгодна позиция, тъй като не може да заеме a2, b2, c3. Продължението е следното Kb1-Ka3; Ka1-b3; Kb1-b2. След това развитие белият цар е принуден да се оттегли на c2, черният отговаря с цар на a2. Където и да мести белият на следващия ход черните изкарват царица.

Следващата задача:

 

http://img453.imageshack.us/img453/5619/chess42od.jpg

 

Кой е най-добрия ход на белите?

Link to comment
Сподели другаде

Когато решавах пъзела и моя отговор беше пешка на g7. Обаче черните местят офицер на f8. Какво се получава? Ако пешката вземе офицера и стане царица, царят на черните я взема. От друга страна пешката не може да продължи, защото така открива шах от офицера. Каквото и да местят белите, на следващия ход офицера взема пешката и шансовете им за победа се изпаряват.
Link to comment
Сподели другаде

Позиция 1.

Ето едно положение, в което изпаднах наскоро срещу компютърен опонент.

 

http://img70.imageshack.us/img70/1158/chess52xv.jpg

 

Белите са на ход. Какво бихте и какво не бихте играли. Защо?

 

Позиция 2.

Това е друга игра срещу същия опонент.

 

http://img72.imageshack.us/img72/2480/chess65th.jpg

 

Отново белите са на ход. Това е позиция, при която заради грешния си ход загубих играта. Кой е най-добрия ход на белите? Защо?

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...