Jump to content

Операционна система, която "изпуска"?


Препоръчан пост

Много пъти съм писал на производителя на Windows за проблеми, след като съм "горд" собственник на операционна система Windows XP. В два варианта: Windows Home и Professional. Защо ми изпуска системата. Даже не са любезни. "Владеят" положението.

 

Няма вграден антивирус, антиспай, антиад, кодеци, тунинг, чистач на "ненужни" файлове, хубави мрежови допълнения, аудио и видео компресори и конвертори, браузъри, качествени плеъри, допълнителна програма за някакво добро записване на CD/DVD и прочее. Има няколко слаби бета версии с идеята, че трябва да чакаме панацея от Microsoft. Детска политика.

 

Липсват съществени моменти, което е "обяснимо" заради антитръстовската политика, която "орязва" тази операционна система. Независимо от това самата операционна система има доста добри решения по въпроса, но сам човек не може да се пребори веднага с тоновете информация. Даже не е на български език изцяло!.

 

*Вярно, че е най-атакуваната (то вирус се пише предимно за Windows).

*Вярно, че е най-разпространената (с уговорката, че на държавните чиновници в България им "харесва". Скоро стана дума, че са най-големите "майстори" на торенти и прочее варез. Май ние сме им ги платили с SMS на "държавния" GSM - :-8 за Арената). Ние плащаме "лукса", те (държавниците) са недосегаеми, даже имат "имунитет". Най-много лапат...

*Вярно, че се доработва (откато се помня), за да стане по-скъпа (новата Vista) от хардуера. Повечето от тeзи, дето пишеха програми за Windows 95 (+), Windows 2000 и Windows XP ще пият май студена вода, като излезе Вистата.

*Вярно, че е най-хубавата на пръв поглед (Цък-и-Тръг) . Но все повече потребители се съмняват дали е точно така. Може би ще се множат съмняващите се, де да знам.

*Вярно, че има най-много платени програми, които са по-скъпи от самата операционна система. И самите допълнителни програми не правят нещо кой знае какво, за да подобрят положението.

 

Странно...

 

Може да ви звучи глупаво, но аз искам операционна система без големи проблеми. Даже и да не съм прав, но съм си платил. Не ща F-Prot, F-Secure, Касперски, Acronis, Winamp, K-Lite, Crystal Player, WinDVD, BlackICE, Ad-aware, VirtualDub и прочее...

Link to comment
Сподели другаде

  • 9 months later...

Наскоро си говорехме с един даскал на подобна тема. Той изрази мнение специално за това "Защо Windows няма нормален антивирус, антиспай и т.н.", че причината е отново заплахата от монополизъм на Майкрософт. Фирмите произвеждащи продукти от този род са се надигнали вкупом срещу тях (дори и смешното им чедо NORTON), когато преди време от Майкрософт обявили, че смятат да съдадат вградени антивирусна и антиспай програма. Логично е ... В такъв случай нали ще се сгромолясат и без това невървящите толкава продажби на антивирусни програми на пазара.

Аз съм съгласен с него. Струва ми се нормално това положение, включително и постоянните кръпки. Все пак не може да се създаде пач за определено нещо , преди да е възникнал проблема. Естественият ред е такъв. Също както не може да се улови новия вирус преди той да е измислен.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...
Много пъти съм писал на производителя на Windows за проблеми, след като съм "горд" собственник на операционна система Windows XP. В два варианта: Windows Home и Professional. Защо ми изпуска системата. Даже не са любезни. "Владеят" положението.

 

Няма вграден антивирус, антиспай, антиад, кодеци, тунинг, чистач на "ненужни" файлове, хубави мрежови допълнения, аудио и видео компресори и конвертори, браузъри, качествени плеъри, допълнителна програма за някакво добро записване на CD/DVD и прочее. Има няколко слаби бета версии с идеята, че трябва да чакаме панацея от Microsoft. Детска политика.

 

Липсват съществени моменти, което е "обяснимо" заради антитръстовската политика, която "орязва" тази операционна система. Независимо от това самата операционна система има доста добри решения по въпроса, но сам човек не може да се пребори веднага с тоновете информация. Даже не е на български език изцяло!.

 

*Вярно, че е най-атакуваната (то вирус се пише предимно за Windows).

*Вярно, че е най-разпространената (с уговорката, че на държавните чиновници в България им "харесва". Скоро стана дума, че са най-големите "майстори" на торенти и прочее варез. Май ние сме им ги платили с SMS на "държавния" GSM - :-8 за Арената). Ние плащаме "лукса", те (държавниците) са недосегаеми, даже имат "имунитет". Най-много лапат...

*Вярно, че се доработва (откато се помня), за да стане по-скъпа (новата Vista) от хардуера. Повечето от тeзи, дето пишеха програми за Windows 95 (+), Windows 2000 и Windows XP ще пият май студена вода, като излезе Вистата.

*Вярно, че е най-хубавата на пръв поглед (Цък-и-Тръг) . Но все повече потребители се съмняват дали е точно така. Може би ще се множат съмняващите се, де да знам.

*Вярно, че има най-много платени програми, които са по-скъпи от самата операционна система. И самите допълнителни програми не правят нещо кой знае какво, за да подобрят положението.

 

Странно...

 

Може да ви звучи глупаво, но аз искам операционна система без големи проблеми. Даже и да не съм прав, но съм си платил. Не ща F-Prot, F-Secure, Касперски, Acronis, Winamp, K-Lite, Crystal Player, WinDVD, BlackICE, Ad-aware, VirtualDub и прочее...

 

 

абсолюно си прав и даже си прегледай лиценза и виж дали са споменали за възможните проблеми , и ако не са, си искай парите!

 

според мен нарочно се прави с дупки, няма логика безплатни продукти да са по добре обмислени като защита !

 

но това Microsoft да продава антивирус най ме кефи. Ще си купите ли кола с резервно стъкло щот може скоро да ви потрябва?

Link to comment
Сподели другаде

*Вярно, че е най-атакуваната (то вирус се пише предимно за Windows).

Разпространеността определя доколко дадена ОС ще е атакувана. Ако се разменят местата с Linux, дали няма именно последната да стане обект на хакерски атаки? Ще стане и още как. С известността и разпространението си идват и недостатъците.

 

*Вярно, че се доработва (откато се помня), за да стане по-скъпа (новата Vista) от хардуера. Повечето от тeзи, дето пишеха програми за Windows 95 (+), Windows 2000 и Windows XP ще пият май студена вода, като излезе Вистата.

Ще чакаме и всички дистрибуции на Linux да станат платени. :)

 

*Вярно, че е най-хубавата на пръв поглед (Цък-и-Тръг) . Но все повече потребители се съмняват дали е точно така. Може би ще се множат съмняващите се, де да знам.

То това е хубаво. Тъкмо ще минат на "богоравния" Linux и ще му видят кирливите гащи пък на него и ще се поизравняват откъм разпространение, което ще привлича все повече вниманието на хакерите.

 

*Вярно, че има най-много платени програми, които са по-скъпи от самата операционна система. И самите допълнителни програми не правят нещо кой знае какво, за да подобрят положението.

Не разбрах само какво са виновни Microsoft (и Windows), че някоя фирма прави некадърен софтуер и му лепва висока цена.

Link to comment
Сподели другаде

Абе Night , абе Raven, човека толкова готина тема е отворил, ти на Windows - Linux , Левски-ЦСКА обръщаш нещата.

 

Ми като си платил за нещо редно е да искаш да ти РАБОТИ . 2/3 от проблемите на windowsa например са от това че по подразбиране е с админски права!

 

? -е защо при безплатните системи хората са помислили за сигурността на потребителя а най богатите упорито неискат, нещо не се връзва. Само ще ти кажа че Microsoft няма да му е за първи път да прави антивирус !

 

Представи си

нова кола със гуми за 5км. пък после в сервиза да те пратят за нови гуми на 1/3 от цената на колата, ама ти може пак безплатно да си сложиш ония за 5км. :giggle: твоя си работа дали кола ще караш(работиш с windows) или сменяш гуми (преинсталираш)

Link to comment
Сподели другаде

Ми като си платил за нещо редно е да искаш да ти РАБОТИ

Windows СИ работи. Аз големи оплаквания нямам.

 

2/3 от проблемите на windowsa например са от това че по подразбиране е с админски права!

Не мисля, че цифрата е толкова голяма.

 

? -е защо при безплатните системи хората са помислили за сигурността на потребителя а най богатите упорито неискат, нещо не се връзва.

Що за глупости са това? Microsoft си се грижат за сигурността. Може да не е колкото на теб ти харесва, но все пак се мисли. Ако не се, нямаше да се пускат пачове и ъпдейти.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...