Jump to content

Защитни стени - въпроси, мнения, предимства, недостатъци


Препоръчан пост

  • Отговори 1.1k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Night_Raven,съгласен съм с това което си написал,но това извиване на ръцете което правят Tall Emu с умишлено орязаната безплатна версия не ми допада,същата работа е и с Outpost Firewall Free.Комодо са нечестни шпиони в комбина с писачите на зловреден код,а Tall Emu и Outpost Firewall Free извиват ръце/изнудват.Кое от двете е по-лошото отношение към клиентите ? Не ми допада да ме изнудват,предпочитам да съм наясно с фактите и аз да вземам решението дали да инсталирам шпионските тулбари.

Относно въпроса ти за „вирусите” правя разлика кое какво е нали веднъж ми го обясни във форума.Използвам думата вирус като в нея включвам всякакъв вид зловреден код.

 

 

Slammer,предпочитам да не ти отговарям защото се засягаш.Този коментар се отнасяше за мен.

 

Slammer

Днес си изпих последното хапче за "дълготърпение" ........

Link to comment
Сподели другаде

Night_Raven,съгласен съм с това което си написал,но това извиване на ръцете което правят Tall Emu с умишлено орязаната безплатна версия не ми допада,същата работа е и с Outpost Firewall Free.Комодо са нечестни шпиони в комбина с писачите на зловреден код,а Tall Emu и Outpost Firewall Free извиват ръце/изнудват.

Ти шегуваш ли се?

Това, дадена програма да има платена и безплатна версии, не е изнудване/извиване на ръце. Как въобще ти хрумна? Предполагам зависи от гледната точка. За теб явно чашата е наполовина празна, защото виждаш това като изнудване потребителите да си купят платената версия. Ами, хубаво..., но можем да погледнем нещата и от другата страна и чашата да се превърне в наполовина пълна: има безплатна версия за хора, които не могат да си позволят да закупят продукта. Ти какво би предпочел: да има само една платена версия или да има платена И безплатна, но с леко орязани възможности? Ами, аз категорично заставам зад твърдението, че е по-добре да има платена и безплатна версии, отколкото само платена. Особено в случая с Outpost това е чудесно, защото не само липсват нестабилни драйвери, но и не са пожертвани HIPS способности. Основната разлика между платената и безплатната версии е наличието на anti-spyware и web филтрация, които поне на мен не ми трябват така или иначе. Особени anti-spyware модула им. На фона на SUPERAntiSpyware и Malwarebytes' Anti-Malware просто не ми трябва абсолютно нищо друго.

Изнудване е да си принуден да ползваш нещо, защото ако не го направиш, ще има последици. Къде видя подобно нещо при тези програми? Никой не те кара да купуваш каквото и да било, дори е по-скоро обратното - хубаво е, че има безплатни версии, за да може и хора, които не могат да си позволят да купят програмата, също да й се насладят.

Имайки предвид, че "орязаните" версии предлагат също отлична защита за един средностатистически потребител, не виждам причина да се хленчи по техен адрес.

 

Дори и да приемем, че от Agnitum и Tall Emu изнудват потребителите си (което твърдение е пълна простотия), то това би било единственият им грях. Ако гледаме така на нещата, то можем да включим и Comodo в списъка на изнудващите, което обаче не им е единственото прегрешение, защото те имат и още две: toolbar-чето и продаването на сертификати на писачи на зловреден код.

Всъщност последното е най-големият им грях. Наличието на toolbar е неприятно, но по мое мнение е по-малкото зло на фона на всичко.

 

Та на въпроса ти

Кое от двете е по-лошото отношение към клиентите ?
с чиста съвест бих отговорил "отношението на Comodo". И то доста по-лошо от това на останалите. По-лошо е по всички параграфи, за които се сещам. Дори за поддръжка е достатъчно да видиш отношението на Melih от Comodo и Mike от Tall Emu към потребителите, за да стане ясно кой от тях колко го е грижа за тях. Разликата е солидна.
Link to comment
Сподели другаде

Aко само това е разликата,между платената и безплатната версия на outpost,то това не е проблем.Нали ако антивирусния продукт ги има тези две ''екстри'' (web control,anti-spyware modul),те няма да са активни така или иначе при outpost pro.Излиза, че това не е недостатък изобщо,а напротив.Избягват се конфликт с друг защитен продукт.Може да греша,все още съм доста незапознат с материята, но така мисля.
Link to comment
Сподели другаде

Не са САМО това разликите. Освен anti-spyware модул и филтриране на интернет в безплатната версия на Outpost Firewall липсват още и:

- защита от кражба на поверителни данни;

- техническа поддръжка;

- многоезикова поддръжка (безплатната версия е налична само на английски език);

- поддръжка на сървърните версии на Windows.

Определено не са лоши неща, но и отсъствието им не е кой знае каква спънка.

Може би най-значителната липса е тази на web control модула (филтрирането на интернет съдържание и т.н.), което е по принцип добре реализирано в Outpost Firewall, но пък това изисква допълнителна изчислителна мощ като цяло.

Защитата от кражба на лични данни е също добра екстра и липсата й е не е най-приятното нещо на света, но при наличието на добър HIPS и адекватна реакция от страна на потребителя, това не би трябвало да е проблем.

Anti-Spyware модулът е по-скоро колкото да не е без хич според мен. Има по-ефективни програми за борба с този вид заплахи.

Липсата на техническа поддръжка не е голяма загуба, тъй като малко хора биха я ползвали така или иначе, а и все пак е безплатен продукт и то добър.

Липсата на поддръжка за сървърните Windows-и е напълно разбираема. Все пак с Outpost Firewall Free от Agnitum се прицелват в домашния потребител, който не би трябвало да се занимава със сървърни операционни системи така или иначе.

Многоезиковата поддръжка е хубаво нещо и според мен са могли да я оставят.

 

На практика Outpost Firewall Free съдържа стена, HIPS и самозащита. Т.е. ядрото на платената версия. Това според мен е достатъчно за една много добра защита. Ако програмата беше по-лека и/или аз бях с по-мощна компютърна система, определено щях да ползвам именно нея. Уви, нито аз съм с мощен компютър, нито програмата е толкова лека, колкото ми се иска. C'est la vie.

Link to comment
Сподели другаде

Night_Raven,съгласен съм с това което си написал,но това извиване на ръцете което правят Tall Emu с умишлено орязаната безплатна версия не ми допада,същата работа е и с Outpost Firewall Free.Комодо са нечестни шпиони в комбина с писачите на зловреден код,а Tall Emu и Outpost Firewall Free извиват ръце/изнудват.Кое от двете е по-лошото отношение към клиентите ? Не ми допада да ме изнудват,предпочитам да съм наясно с фактите и аз да вземам решението дали да инсталирам шпионските тулбари.

Относно въпроса ти за „вирусите” правя разлика кое какво е нали веднъж ми го обясни във форума.Използвам думата вирус като в нея включвам всякакъв вид зловреден код.

 

 

Slammer,предпочитам да не ти отговарям защото се засягаш.Този коментар се отнасяше за мен.

 

Slammer

Днес си изпих последното хапче за "дълготърпение" ........

А определено трябва да предпочетеш, защото голословните ти коментари, които са по-зле и от златното покритие на американския долар, са напълнили и двете теми единствено и само със спам!

 

А ако искаш да спра да се засягам, вземи най-сетне, седни си на дупето и отговори ПОНЕ на последният ми коментар, ПОНЕ веднъж в живота си вземи дад посочиш реални примери между Comodo и десетократно по-слабите и пропускащи стени - Outpost Free и OA Free версията.

Link to comment
Сподели другаде

Не са САМО това разликите. Освен anti-spyware модул и филтриране на интернет в безплатната версия на Outpost Firewall липсват още и:

- защита от кражба на поверителни данни;

- техническа поддръжка;

- многоезикова поддръжка (безплатната версия е налична само на английски език);

- поддръжка на сървърните версии на Windows.

Определено не са лоши неща, но и отсъствието им не е кой знае каква спънка.

Може би най-значителната липса е тази на web control модула (филтрирането на интернет съдържание и т.н.), което е по принцип добре реализирано в Outpost Firewall, но пък това изисква допълнителна изчислителна мощ като цяло.

Защитата от кражба на лични данни е също добра екстра и липсата й е не е най-приятното нещо на света, но при наличието на добър HIPS и адекватна реакция от страна на потребителя, това не би трябвало да е проблем.

Anti-Spyware модулът е по-скоро колкото да не е без хич според мен. Има по-ефективни програми за борба с този вид заплахи.

Липсата на техническа поддръжка не е голяма загуба, тъй като малко хора биха я ползвали така или иначе, а и все пак е безплатен продукт и то добър.

Липсата на поддръжка за сървърните Windows-и е напълно разбираема. Все пак с Outpost Firewall Free от Agnitum се прицелват в домашния потребител, който не би трябвало да се занимава със сървърни операционни системи така или иначе.

Многоезиковата поддръжка е хубаво нещо и според мен са могли да я оставят.

 

На практика Outpost Firewall Free съдържа стена, HIPS и самозащита. Т.е. ядрото на платената версия. Това според мен е достатъчно за една много добра защита. Ако програмата беше по-лека и/или аз бях с по-мощна компютърна система, определено щях да ползвам именно нея. Уви, нито аз съм с мощен компютър, нито програмата е толкова лека, колкото ми се иска. C'est la vie.

 

 

Според мене наличието на стена с такива възможности( дори и поорязани в домашната версия ) си е направо златна мина.При тази всеобща кризисна ситуация все още да намериш добър безплатен продукт си е направо късмет. Anti-Spyware и Уеб филтрирането при ползване на програми с такива модули по добре да се спрат.Това поне препоръчват във сайта на програмата.Добавянето им в като доверени приложения на практика и същото.

Платената версия на OA имаше легална промоция и,който е искал се е регистрирал.Това също е един голям жест към домашният потребител.

 

Чудя се на някои писачи тук как може да говорят за"извиване на ръце" и се чудя и на търпението на други,как пък може да им четат коментарите :giggle:

Link to comment
Сподели другаде

Според мене наличието на стена с такива възможности( дори и поорязани в домашната версия ) си е направо златна мина.

Да, така е. За потребители като мен, които искат само стена и HIPS, без допълнителни екстри, безплатната версия на Outpost Firewall е изключително добър избор. Не че няма и други добри програми като Comodo Internet Security и Online Armor Free, но те все ме отблъскват с нещо: CIS с интерфейса си, а OA Free с неоптимизираността си. А и аз съм дългогодишен потребител на Outpost Firewall по принцип, което допълнително ме кара да се чувствам много в свои води в интерфейса на Outpost Firewall Free, който по мое мнение е много интуитивен и изчистен.

Според мен Agnitum направиха чудесен ход и жест към всички потребители като пуснаха тази безплатна версия.

 

Anti-Spyware и Уеб филтрирането при ползване на програми с такива модули по добре да се спрат.Това поне препоръчват във сайта на програмата.

Имаш предвид Anti-Spyware и уеб филтрирането на Outpost Firewall Pro да се спират, ако се ползват други програми със сходни функции (т.е. други пакети за сигурност)? Ако това имаш предвид, да, желателно е да се спрат модулите на единия пакет, за да не стават конфликти. На кой пакет е избор на потребителя.

 

Платената версия на OA имаше легална промоция и,който е искал се е регистрирал.Това също е един голям жест към домашният потребител.

Да, имаше, а аз я изпуснах, за което още си бия главата о стената. Ще го преживея. Аз в момента се обръщам към всякакви божества (както не съм вярващ) да се намесят и едно от следните две неща да се случи:

1) от Privacyware да пуснат Privatefirewall като freeware;

2) Giveaway of the Day да пуснат Privatefirewall на промоция, която да НЕ пропусна.

Много ми допада въпросната стена и съм си я набелязал за ползване.

Алтернатива е поне да обновят самостоятелния HIPS модул Dynamic Security Agent (който е част от Privatefirwall), с който съм в момента, защото тя е старичка и не е обновявана от доста време, докато Privatefirewall се сдоби с обновление наскоро.

Link to comment
Сподели другаде

Имаш предвид Anti-Spyware и уеб филтрирането на Outpost Firewall Pro да се спират, ако се ползват други програми със сходни функции (т.е. други пакети за сигурност)? Ако това имаш предвид, да, желателно е да се спрат модулите на единия пакет, за да не стават конфликти. На кой пакет е избор на потребителя.

 

Да именно.Anti-Spyware на Outpost-а не е достатъчно развит,Уеб филтрирането ако се прави и от двете приложения(Антивирус и стената) първо ще бави нета и второто - никога не е ясно дали ще се избегне в даден момент конфликта.

 

Поздрави :)

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Да не каже някой че Online Armor Personal Firewall 3.5.0.14 Free не била оптимизирана и т.н.

 

http://i28.tinypic.com/sztnvb.jpg

 

Със Outpost Firewall Free, Norton Internet Security и Windows Firewall стойноста на PING-а беше 52 ms

 

Приятна изненада от Online Armor Personal Firewall 3.5.0.14 Free има нова опция

 

http://i27.tinypic.com/2d19t9c.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Да не каже някой че Online Armor Personal Firewall 3.5.0.14 Free не била оптимизирана и т.н.

 

...

 

Със Outpost Firewall Free, Norton Internet Security и Windows Firewall стойноста на PING-а беше 52 ms

1. Стойността за ping може да е различна при всяко провеждане на теста. Ако си провел теста само по веднъж, то това не е достатъчно. Редно е да го проведеш няколко пъти да речем с Outpost Firewall Free, след което да повториш това с Online Armor Free и да сравниш средните стойности. Не казвам, че не е възможно ping-ът с Online Armor да е по-нисък. Просто казвам, че е възможно да не си отчел достатъчно точно.

2. Дори и ping-ът да е наистина по-нисък, това в никакъв случай не доказва, че дадена стена е добре оптимизирана. Има доста други неща, които трябва да се вземат предвид. Не е само един ping. Не бързай с крайните си заключения.

Link to comment
Сподели другаде

1. Стойността за ping може да е различна при всяко провеждане на теста. Ако си провел теста само по веднъж, то това не е достатъчно. Редно е да го проведеш няколко пъти да речем с Outpost Firewall Free, след което да повториш това с Online Armor Free и да сравниш средните стойности. Не казвам, че не е възможно ping-ът с Online Armor да е по-нисък. Просто казвам, че е възможно да не си отчел достатъчно точно.

2. Дори и ping-ът да е наистина по-нисък, това в никакъв случай не доказва, че дадена стена е добре оптимизирана. Има доста други неща, които трябва да се вземат предвид. Не е само един ping. Не бързай с крайните си заключения.

Точно поради тази причина съм провел теста с изброените програми по 10-на пъти,но стойностите винаги са едни и същи.Специално по този показател е по-добра от другите които съм посочил.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...