Jump to content

За броя на антивирусните програми


Препоръчан пост

Не съм нищо повече от преводач на програмата.

И не заблуждавам потребителите, а говоря истината. Програмата няма официална портативна версия и това не е случайно. MBAM използва различни технологии за откриване и премахване на зарази. Някои от тези технологии не са особено добре съвместими с "портативност". Това не значи, че портативна(та) версия на програмата е напълно безполезна, а значи, че има реална възможност програмата да не успее да се справи с някои гадинки, ако е в портативно състояние. Освен това за нея липсва официална поддръжка.

А и, дявол да го вземе, не разбирам каква е тази мания за портативност, особено в текущия случай - MBAM се инсталира за секунди и се деинсталира достатъчно добре. В случай на евентуален проблем при деинсталация има инструментче за почистване на програмата. Не виждам какъв е проблемът програмата да се инсталира и да се ползва по начина, по който е предвидена и проектирана да се използва.

 

Нещо като обръщение...

Разбира се не мога да задължа никого да ползва каквото и да било, но ако ползвате портативна версия на MBAM, драги потребители, не се оплаквайте, ако програмата не успее да се справи успешно със задачите си. Предупредени/уведомени сте.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 41
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

Не съм нищо повече от преводач на програмата.

И не заблуждавам потребителите, а говоря истината. Програмата няма официална портативна версия и това не е случайно. MBAM използва различни технологии за откриване и премахване на зарази. Някои от тези технологии не са особено добре съвместими с "портативност". Това не значи, че портативна(та) версия на програмата е напълно безполезна, а значи, че има реална възможност програмата да не успее да се справи с някои гадинки, ако е в портативно състояние. Освен това за нея липсва официална поддръжка.

А и, дявол да го вземе, не разбирам каква е тази мания за портативност, особено в текущия случай - MBAM се инсталира за секунди и се деинсталира достатъчно добре. В случай на евентуален проблем при деинсталация има инструментче за почистване на програмата. Не виждам какъв е проблемът програмата да се инсталира и да се ползва по начина, по който е предвидена и проектирана да се използва.

 

Нещо като обръщение...

Разбира се не мога да задължа никого да ползва каквото и да било, но ако ползвате портативна версия на MBAM, драги потребители, не се оплаквайте, ако програмата не успее да се справи успешно със задачите си. Предупредени/уведомени сте.

 

 

Аз съм фен на "портативните" програми, обаче в случая и на мен ми е интересно, какво ще отговорите на Night_Raven... ??? Мили "деца", не се вманиачавайте... ;)

Link to comment
Сподели другаде

Аз съм фен на "портативните" програми, обаче в случая и на мен ми е интересно, какво ще отговорите на Night_Raven... ??? Мили "деца", не се вманиачавайте... ;)

Портативните програми носят със себе си и доста опасности.Не оставяли записи в регистрите,друг път.Над 70% са на ниво "критични".

Внимавайте най- вече с портативни(уж) версии на мулти медийни плеъри и офис инструменти.

Link to comment
Сподели другаде

По принцип оставянето на следи в регистратурата не е голям проблем. Зависи какви, де, но ако оставят общо взето същите като стандартните версии на програмите, то не би трябвало да е опасно. Разбира се ако оставят следи, то тогава не са истински портативни програми.

И все пак, и до ден днешен не схванах що за мания е ползването на портативни програми. Ако дадена програма няма нужда от специална инсталация (а например се разархивира от архив) и не поврежда регистратурата (дори и да я ползва), то тя е достатъчно портативна за моя вкус. А такива програми има адски много. Не са 100% портативни, но не виждам и полза, ако бяха. Това, че дадена програма е оставила няколко стойности в регистратурата не е никакъв проблем.

Link to comment
Сподели другаде

Това, че дадена програма е оставила няколко стойности в регистратурата не е никакъв проблем.

Не е проблем,ако се инсталира,иначе какво е портативното в случая?

Давам пример с Foxit Reader Portable,веднъж стартирана,създава запис в регистъра,след всяко следващо стартиране иска подмолно(не се отваря прозореца на браузъра) достъп до интернет,чрез IE.

п.с. Съжеляван,че не мога да опиша ключа в регистъра,понеже вече го изтрих ръчно и не си спомням знам ,че беше в директория HKEY-LOKAL-MACHINE -SOFTWARE ,каква работа има там?

Естествено и много зависи от къде се изтегля програмата,в моя случай нямам спомен,но едва ли е била от оф. сайт,може би и тук ми е била грешката.

Link to comment
Сподели другаде

Доста се измести дискусията от първоначалната тема, но щом така е тръгнало...

Портативните програми са различни видове. Ето тези, които съм срещал:

  • Програми от един-единствен изпълним файл, понякога допълнен от .ini, .cfg или друг файл за съхранение на настройките.
  • Програми във вид на саморазархивиращ се архив, правен с WinRAR, 7-zip и др. Най-често работят в %Temp%. След приключване на работа често съдържанието се изтрива.
  • Програми с инсталатор, който се "разархивира" примерно с Universal Extractor и след малко или повече разместване на съдържанието могат да се стартират. Голяма част от програмите в този сайт са такива.
  • Програми, правени от групи, специализирани в тази дейност. Преобладават регистрирани версии на платени програми.
  • Програмите от PortableApps.com. Те са с инсталатор, който "стоварва" съдържанието в папката, от която е стартиран, или друга, указана от потребителя.
  • Програми, правени с ThinApp. Те са единствените, които не оставят никакви следи в регистрите. Малко са ... хм ... капризни. Правят се задължително на абсолютно чисто инсталиран Windows, най-добре във виртуална машина. Няма гаранция, че ще тръгнат на всяка машина, понякога не работят според очакванията.

 

Портативните програми, поне за мен, имат две големи предимства. Първо, могат да се качат на флашка и да се използуват от нея. Когато всекидневно ти се налага да използуваш различни компютри е голямо удобство да носиш нужния софтуер със себе си. Много често и да искаш, не можеш да инсталираш програми под акаунт, различен от администраторския. Второ, по правило се държат на различен от системния дял. След евентуална преинсталация на Windows могат да се използуват незабавно. Аз примерно използувам ок. 140 портативни програми. Ако трябва да ги инсталирам, колко време би ми отнело?

 

Наистина не е голям проблем това, че някои претендиращи за портативност програми оставят следи в регистъра. Понякога това е търсен ефект, ако примерно трябва да се асоциират с отварянето на конкретен тип файлове.

 

Колкото до примера с Foxit Reader, тази програма търси връзка с Интернет, за да провери за нови версии, а и за да тегли компоненти, нуждата от които се е появила в определен момент от работата й. Че не е редно да го прави, без да пита, няма спор, но твърде много програми го правят, а и нали затова са защитните стени?

Link to comment
Сподели другаде

Да, има случаи, когато портативна програма би била от полза. И все пак има програми, които са си на практика почти портативни, т.е. ползват регистратурата за склад на свои настройки. Ако ти е критично важно стартираната програма всеки път да е с ТВОИТЕ настройки, това е проблем. Ако обаче ти е нужна обща функционалност, то не е проблем. Ще дам за пример Media Player Classic. По подразбиране тя съхранява настройките си в регистратурата. Ако се стартира на друг компютър, ще трябва да се правят наново. Програмата обаче си функционира и без допълнителни настройки, така че си е на практика достатъчно портативна. За такъв тип програми говоря, че често хора се вманиачяват. А и има програми, които не е желателно да се портативизират, като Malwarebytes' Anti-Malware например.

Но... няма особен смисъл да се обяснява. Колкото и да се обяснява на хората, те продължават да ползва боклуци като FlexType, чистачки за RAM памет, подбни на TuneUp програми и т.н., така че... полза от обяснения няма. Кучетата лаят, керванът си върви.

Здраве да е.

Link to comment
Сподели другаде

ОК, за да не си чешем само езиците/клавиатурите, качвам ти портативната версия на Malwarebytes' Anti-Malware. Ръчно чрез екстрактване на файловете от последния инсталатор я ъпдейтнах до версия 1.31. Нерегистрирана (Free). Версията на базата с данни е 1490, ъпдейтва се без проблем.

Download

Като добър познавач на програмата я тествай и си кажи мнението за нейната ефективност.

Link to comment
Сподели другаде

Вече описах как стоят нещата при портативната версия спрямо нормалната. Това не е просто моя измишльотина, а е и официално мнение на екипа на програмата. Не мисля, че си по-компетентен от тях.
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...