Jump to content

Възможно ли е две ОС да са на един дял?


DAVIDOV

Препоръчан пост

Здравейте, искам да попитам следното:

Възможно ли е да се инсталира Linux / примерно в отделна папка/ на същия дял на който е и Windows-а? Ако това е възможно ще може ли някой да даде кратко ръководство как става това?

Има ли някаква вероятност двете ОС да се "карат" или да се омота тотално системата?

Благодаря предварително :)

Link to comment
Сподели другаде

Ако питаш дали може да имаш на един компютър две опреационни системи?! ДА можеш да имаш...

 

 

Достъп до Linux дял под Windows

 

 

 

Обикновено потребителите инсталират Linux като втора или дори трета операционна система, за да се запознаят с него на спокойствие. Факт е, че голям процент от хората са свикнали с Windows, освен това игри, офис и други приложения според тях липсват или не работят според желанията и потребностите им. В действителност те по-скоро не знаят как да ги настроят или къде да ги открият, но това е отделен въпрос.

Ако сте решили да инсталирате няколко опрационни системи на компютъра си, за препоръчване е следният вариант: всяка ОС е инсталирана в отделен дял, като освен това съществуват още един или повече дяла за обмен на файлове. Нека разгледаме ситуация, в която това не е възможно да бъде реализирано.

Под Linux нямате никакъв проблем да осъществите достъп до файловите системи на Windows. Поддръжката на FAT16, FAT32, NTFS е на ниво ядро. Достъпът се осъществява с командата

 

mount /dev/hda№ /mount_point

 

където № е номерът на дяла в таблицата с дяловете, а mount_point - директорията, в която желаете да монтирате Windows дяла. Още по време на инсталация Linux открива всички FAT дялове и ви пита, къде да ги монтира в бъдеще. Ако желаете да внесете промени в бъдеще, отворете в текстов редактор файла etc/fstab и добавете реда

 

dev/hda2 /mnt/win_c vfat user,exec,umask=0,codepage=866,iocharset=1251 0 0

 

Разбира се, вместо hda2 напишете номера на раздела си, а вместо /mnt/win_c - желаното място на монтиране. Освен всичко това под Linux съществува и пакетът mtools за работа с DOS дялове. Наречен е така, тъй като всички познати ви от ерата на DOS команди започват с m (mcopy, mdel, mdir и т.н.). Изобщо реализирана е пълна съвместимост.

Възможно ли е решение на обратния проблем - достъп до ext2 дял под някоя от операционните системи на Microsoft. Windows не разпознава файлови системи различни от FAT и NTFS, като последнта се поддържа само от NT, 2000 и XP. Програмисти доброволци са създали инстурменти за работа с алтернативни файлови системи, включително с Ext2 и Еxt3. Една от най-добрите ще намерите на адрес http://uranus.it.swin.edu.au/~jn/explore2f...fs-1.00pre5.zip. Програмата е безплатна и не изисква инсталация. След стартиране се появява наподобяващ Windows Explorer файл мениджър, като в левия прозорец са разположени дяловете, форматирани с ext2 или ext3, а в десния - списък на съдържащите се в тях файлове и директории.

Работата с тях е лесна и удобна. Можете да кликнете върху някой от тях с десен бутон, да изберете Properties и да прегледате неговите свойства - например правата за достъп, четене, запис uid и gid на притежателя. Копирането на файлове в Windows дяловете се нарича Export, като е реализирана възможност и за копиране като текстов файл. Можете да копирате цели директории наведнъж, както и да прегледате избран файл и символните му връзки. Любителите на Drag and Drop ще останат доволни - всички тези операции могат да бъдат извършени чрез провлачване с натиснат ляв бутон на мишката.

По-интересна е опцията за запис в с ext2 или ext3 дял. Така в определени случаи бихте могли да възстановите отказваща да се стартира Linux дистрибуция, като редкатирате конфигурационните файлове. Авторът на Explore2fs не само предупреждава, че записът върху файловата система на Linux под Windows може в най-лошия случай да доведе до разрушаване на дяла или загуба на данни, но и е деактивирал дадената опция, въпреки че по принцип тя фигурира в контекстното меню. За да я активирате, стартирайте редактора на Registry Regedit и намерете ключа HKEY_CURRENT_USERSoftwareNewbiginexplore2fs. Създайте нов запис (String Value) DangerWriteSupport и му присвойте стойност 1. Рестартирайте Windows. Тъй като записът върху Ext2 дял е експериментален, прогрмата ви препоръчва да прочетете Readme.

txt преди да операцията, между другото тя ще ви предупреждава винаги в бъдеще при опит за запис (Import). Ако потвърдите с ОК, ще забележите, че вече са активирани опциите Rename, Delete, Import (съответства на Copy), Create с възможност за създаване на символна връзка (Symbolic Link), символно устройство (Character Device) и блоково устройство (Block Device). По време на нашите едноседмични тестове, когато работихме с текстови файлове върху Ext3 дял с некритични за операционната система текстови файлове не забелязахме никакви проблеми, но имайте предвид, че записът върху тях под различна от Linux операционна система е експериментален и е на ваш риск и отговорност.

Възможни проблеми при употреба на Explore2fs под Windows 95 можете да решите, като изберете View, Options, езичето General и активирате Use Extended Int 13. Имайте предвид също, че на някои компютри под Windows 2000 Linux дяловете може да се номерират погрешно, което по никакъв начин не се отразява върху операциите с файлове. Изобщо Explore2fs е полезен инструмент, който облекчава работата на потребителите, на чиито компютри съжителстват Linux и Windows.

 

Достъп до Ext2 дял от файл-мениджър

Популярният Total Commander (www.ghisler.com) използва така наречените FS plug-ins за достъп до файлови системи, които не се поддържат от Windows. Сред тях са ReiserFS и Ext2.

Преди да започнете работа с файловата система на Linux, трябва да включите съответния plug-in. Изтеглете го от http://ghisler.fileburst.com/fsplugins/ex2fs.zip, разархивирайте го и го добавете, като от менюто Configuration изберете Options, Operation и бутона FS Plugins.

От този момент нататък ReiserFS и Ext2 дяловете са достъпни през Network Neighborhood. Безспорно, работата с тях през двупанелния интерфейс на Total Commander е много удобна, но за съжаление нямате възможност за запис върху тях.

PC World

 

Ако съм разбрала правилно въпроса, то отговора е този...

 

П.П. Разбах какво е имал предвид автора на темата, но това си е безмислено поне според мен!В случая!

Тук има нещо интересно!

Link to comment
Сподели другаде

По-скоро не може на един дял (кое ти пречи да разделиш дяла на 2?, без това се иска и трети за swap паметта на linux), поради причината, че Windows и Linux обикновено работят на различни файлови системи (примерно NTFS и EXT3)
Link to comment
Сподели другаде

Според мен не е възможно, а и не е желателно две или повече операционни системи да се инсталират върху един дял. По правило Linux базираните операционни системи използват файлови системи, които са несъвместими с файловите системи на Windows OS.

Ако държиш да работиш с Linux и Windows едновременно, най-добрия вариант е да използваш виртуална машина, на която да инсталираш алтернативната операционна система - така няма опасност да увредиш основната ОС.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте, искам да попитам следното:

Възможно ли е да се инсталира Linux / примерно в отделна папка/ на същия дял на който е и Windows-а? Ако това е възможно ще може ли някой да даде кратко ръководство как става това?

Има ли някаква вероятност двете ОС да се "карат" или да се омота тотално системата?

Благодаря предварително :)

Има вариант да направиш това, което искаш, т.е. Линукс да работи от папка в под Уиндоус. Разбира се, по-бавно от нормалното, все пак е виртуален дял. Когато стартира компютъра, ще те пита коя ОС да зареди - Убунту или Уиндоус. Инсталацията е крайно елементарна, деинсталацията протича без остатък. Става дума за Wubi, виж ми мнението тук.

Е, все пак не го слагай в C: при Уиндоус.

Link to comment
Сподели другаде

В един дял - няма смисъл. Не знам дали и двете имат пълноценен достъп до общ формат, вероятно може би само FAT. Но и там има ограничения.

Може в различни дялове, всеки форматиран със предпочитания от съответната ОС формат. Примерно NTFS и Raiser. И нещо за избор на boot Loader, например http://symon.ru

Link to comment
Сподели другаде

От прочетеното до тук и това което е написал dixi разбирам, че наистина може да се инсталира но системата ще работи по бавно. Целта ми е да имам двете ОС и при стартиране на компютъра да избера една от двете. Трябваше да спомена в първия пост че имам два хард диска и вероятно единия може да е под линукс другия windows. Но остава въпроса дали ще се виждат двата хард диска или за всяка ОС ще си работи съответния на нея HDD.
Link to comment
Сподели другаде

От прочетеното до тук и това което е написал dixi разбирам, че наистина може да се инсталира но системата ще работи по бавно. Целта ми е да имам двете ОС и при стартиране на компютъра да избера една от двете. Трябваше да спомена в първия пост че имам два хард диска и вероятно единия може да е под линукс другия windows. Но остава въпроса дали ще се виждат двата хард диска или за всяка ОС ще си работи съответния на нея HDD.

Linux вижда Windows-ките дялове, но не и обратното. Ако ще слагаш 2 ОС, сложи първо Windows, след това Linux. Начинът с Wubi е по-скоро за хората, които не обичат да рискуват много, но искат да видят що за чудо е това Linux. Вариантът с LiveCD е наистина бавен и е по-скоро за emergency случаи. "Системата" като цяло няма да работи по-бавно - Windows пет пари не дава, че някакво си Ubuntu има свои файлове в някой дял, и това по никакъв начин не се отразява на работата му. Самото Ubuntu ще работи по-бавно, отколкото ако е инсталирано по класическия начин, но далеч по-бързо от LiveCD. Пробвай, ако не ти хареса, премахването става за секунди, без следа.

Link to comment
Сподели другаде

Linux вижда Windows-ките дялове, но не и обратното.

 

Това не е съвсем вярно ;)

С Ext2 IFS можеш да четеш/записваш файлове на дялове форматирани в ext2 и ext3. Тествано и работи дори и под Windows Vista ;) (за Vista на инсталатора трябва да се зададе режим на съвместимост - примерно с Windows XP SP2)

Link to comment
Сподели другаде

Един приятел си подкара windows в прозорец, а едновременно с това беше с линукс. А, само се фукам, не мога да дам повече информация :Р

Не е проблем да се използват различните програми за виртуализация - VMware, VirtualPC, VirtualBox или Wine (Cedega), но това не са реално инсталирани операционни системи (въпреки че Wine-то не спада съвсем в една категория с първите 3, а е по-различно)

Link to comment
Сподели другаде

Един приятел си подкара windows в прозорец, а едновременно с това беше с линукс. А, само се фукам, не мога да дам повече информация :Р

Ми възможно е!мисля, че е използвал една програма май беше virtual PC!Аз си спомням, че имаше нещо такова!

Иначе за Линукс в дяла на Windows мисля, че е не възможно!

Защото Windows върви на FAT32 и NTFS, а пък до колкото знам Линукс върви на ext2, ext3, ReiserFS !Знам само че неможе да стане!

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...