Jump to content

Блокаж /увисване/ на комютъра


Препоръчан пост

"Увисването" се получава в най-различни моменти, и веднага след задаване на команда "searsh" за търсене на файл. Този неприятен проблем налага често рестартиране на компютъра и загуба на данни, независимо, че "save" e настроен през 1 минута.

Моля за някакъв съвет и мнение.

Link to comment
Сподели другаде

С каква операционна система си? Дай пример за друга ситуация, в която забива компютъра. Сканирай за вируси и прочее гадинки. Почисти регистратурата на Windows. Сканирай дяловете за грешки. Опитай в Safe Mode дали ще забива.
Link to comment
Сподели другаде

Здравей Avelin,

за да диагностицираш този или евентуално други проблеми използувай:

Control Panel>Administrative Tools>Event Viewer.

Потърси в Log файловете на различните категорий и би трябвало да локализираш проблима.

Десен клик>Properties и получаваш информация.

Успех!

 

VY 73.

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 year later...

Здравейте!Вчера на 2-пъти ми се случи и на мен да ми забие(увисне компютъра).Както си ровех в интернет и слушах радио(онлайн) екрана "замръзна" радиото засече и нищо не можех да направя,освен рестарт от кутията.най-голямото ми учудване беше,когато след рестарта компътъра не тръгна и се наложи да го изключа от ел.мрежата и да го пусна пак.Същата работа!!!Така след като направих процедурата 2-3 пъти най-накрая тръгна и за сега няма проблеми.Рових се в нета за подобни проблеми и намерих доста инфо,но не намерих сходен проблем.Отворих кутията за да видя за раздути кондензатори,разхлабени връзки -всичко ми изглежда наред.Качвам снимки на конфигируцията на компа,ползвам съм евереста,не знам дали ще са ви от полза,кажете ако трябва някава друга информация,ще я дам.Ами това е за сега,очаквам мнения.

 

http://prikachi.com/images.php?users/ivo1017/25J.jpg

http://prikachi.com/images.php?users/ivo1017/26A.jpg

http://prikachi.com/images.php?users/ivo1017/27F.jpg

 

Виждам,че евереста ми пише,че дял е е с малко празно място,но това дали е проблем?

Link to comment
Сподели другаде

@ Avelin - такъв проблем може да бъде причинен от доста неща. Както каза Night_Raven, ще ни трябва повече информация за компютъра (операционна система, инсталирани драйвери на устройства, температури и захранващи напрежения на компонентите), а също така и как се държи в режим Safe Mode. Би било полезно да кажеш и кога се появи проблемът. На скоро правил ли си промени по хардуерната конфигурация и/или по операционната система (актуализиране, инсталация на нови програми и др.)?

 

От информацията, че ползаш 40GB твърд диск следва, че е по-стар и съответно е възможно да има физически проблем. За целта бих препоръчал да направиш тест със специализираната програма от произовдителя, като селектираш дългия / обширен тест, а не бързия.

 

Също бих препоръчал да тестваш профилактично и оперативната памет с MemTest86+. Добре е да го оставиш да направи поне 3 pass-а. Писал си, че системата има 380MB памет, което вероятно означава, че имаш една банка 256MB и една 128MB. Може да тестваш как се държи системата с всяка една от тях.

 

Също така съветът на Pesho е полезен. Най-вече може да разгледаш секцията System за грешки.

 

@ ivo1017 - проблемът със сигурност не е в малкото свободно място на дял E:\. Everest ти съобщава за това, защото е препоръчително да имаш повече свободно място от гледна точка на производителността на устройството.

За начало бих ти препоръчал и ти да направиш тест на твърдия диск и оперативната памет. Би било полезно да погледнеш в Event Viewer --> System за грешки. Също така да кажеш какъв е захранващият блок на компютъра (марка и модел), правил ли си на скоро промени по хардуера (включително префлашване на BIOS) и операционната система (обновяване на OS и/или драйвери), а също и да дадеш информация (например от Everest) за температурата на компонентите и захранващите напрежения.

Link to comment
Сподели другаде

здравейте отново!направих няколко теста с евереста,ама бъкел не разбирам за това качвам снимки за да кажите какво покозват.Преди около месец и половина си преинсталирах уиндоуса,но досега проблеми като,че ли не съм забелязал.Средата на Юни мисля си слодих допълнително рам памет,но това го прави един прияте,който е доста на вътре с компютрите,направи тестове след поставянето на допълнителната памет и нямаше проблеми.Ами друго скоро не съм правил по компютъра освен споменатите неща.Ето и снимките:

 

 

http://prikachi.com/images.php?users/ivo1017/28M.jpg

http://prikachi.com/images.php?users/ivo1017/29J.jpg

http://prikachi.com/images.php?users/ivo1017/30z.jpg

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Здравейте,не съм писал какво стана с моят проблем,та сега ще нахвърлям набързо как се развиха нещата.Отидох там от където го купих и казах за какво става на въпрос.Човека ми каза-"Абе донеси го заедно с драйверите и ела да го вземеш утре след 15.00 часа -ще е готов!".Занесох п-сито с драйверите и изчаках да дойде утрешният ден.След работа отивам,а оня отвори една голяма уста и казва-"Аууу!Аз такъв компютър не бях виждал отдавна-да не си го държал в мазето,бе?Страшно много пепел имаше,а на всичко отгоре и е пушено в стаята,абе голяма мръсотия!"Та както и да е с триста зора най-накрая обяснява,че е изгоряло дъното и е за смяна.Е аз не се навих и взех нов комп на лизинг-малко се оскъпява,но нямаше"сухо" на куп.И имам няколко съвета,които искам да споделя с вас:

1.Когато правите ремонт,не оставайте компютъра отвит,на отворена врата,от където може да влезе пепел-при мет се оказа с лоши последствия!

2.Не пушете близо до него-ммного бързо се зацапва клавиатурата и екрана!(Много обичах да цъкам някаква пуцаница и да си пафкам цигарка с кафенцето)

3.Вземете се кърпички зо почистване на монитора и нещо за клавиатурата(флакон със сгъстен въздух)+приставка за прахосмукачката за почистване на пс-то(аз,ако бях взел по-рано сигурно сега нямаше да се ядосвам,че всеки месец трябва да ходя до банката да си внасям лизинга за лаптопа)

4.Както редовно си почиствате уйндоуса и ненужният "баласт" от домашната машина,обръщайте малко внимание и на кутията,вентилаторите,периферията и т.н.(Аз си мислех като в онзи виц :Двама студенти съкваринти си говорят-Гошо,искаш ли да си вземем едно прасе да си гледаме в стаята-като порасне мръвки,суджуци,сланинка.Гошо отговаря замислен:абе,то голяма мизерия,бе!Първият съквартирант отговаря-А-а! то ще свикне!!)

Надявам се да не съм се отклонил много от темата,но смятам,че това са важни неща.

п.п.Когато ходих да си взема компютъра имаше още един като моя(изгоряла дъно и адски мръсен),така,че приятели не лежете на това ухо:"Това на мене не може да се случи"

Лека и безаварийна!

Link to comment
Сподели другаде

Имам странното чувство, че са те метнали. Поне така изглежда, ако са ти казали, че дъното е "изгоряло". Ако дъното има сериозни проблеми, няма да стигнеш доникъде и дори може да не видиш повече надпис на монитора. Разбира се това не значи, че не е било възможно да е имало някакви проблеми с дъното като подути кондензатори, но щом не си видял такива, значи може да е нямало. А дори и да е имало, те могат да се подменят от някой малко по-сръчен и опитен човек. Не е задължително да се сменя цялото дъно.

Отделно не виждам как праха и пушека от цигари биха навредили по този начин на компютъра и още повече дъното. Прахта по принцип затлачва вентилатори и така пречи на охлаждането на компонентите, които разчитат на това (най-често процесори и видео карти, но не само). Също, ако е в доста големи количества, може да играе ролята на "одеало" и да поддържа даден компонент топъл, ако се натрупа на него. Освен това може да причини и леко лош контакт на някои компоненти като видео карти, памет и други "платки". В първия случай охладителите се почистват (или подменят ако се налага) и всичко е наред - компонетът няма да има проблеми с охлаждането и няма да причинява проблеми. Във втория случай отново се почиства прахта и всичко е наред. В този случай обаче дъното трудно ще е засегнато, защото то е поставено вертикално и прах по него трудно се събира. В третия случай прахта се почиства от гнездата и пластините на платките и всичко трябва да е наред. Трудно ми е да повярвам, че прах ще доведе до изгаряне на дъно. Виждал съм доста замърсени системи с дори по-калпави дъна, които не са изгаряли, така че просто ми е трудно да приема подобно твърдение ей така.

Пушекът от цигари също не виждам как би навредил, особено ако компютърът не е бил на пътя на дима постоянно. Цигареният дим влияе всъщност най-зле на оптични устройства, като замърсява оптиката.

Към всичко това прибавям и факта, че дъното е Gigabyte, които ги считам за издръжливи дъна. Като изключим дъната за новите процесори на Intel Gigabyte никога не са се славели с кой знае какви подвизи откъм производителност или овърклок, но са по-издръжливи като цяло (лично мнение) от други известни прозиводители като ASUS или ASRock например.

Разбира се не мога да съм сигурен дали са те излъгали, защото проблемът наистина може да е бил от дъното. За жалост ние не получихме достатъчно информация, за да се изгради дори дребна хипотеза каква може да е причината, така че това, че са те излъгали, си остава по-скоро предположение.

Link to comment
Сподели другаде

Привет отново!Съгласен съм,че може да са ме метнали,но мене друга ми беше идеята.А имено:да се грижим за домашният компютър,независимо дали е "щайга","бракма","кошница" и т.н.Както всеки,които има автомобил,мотор,скутер и прочие полага определини грижи за своето превозно средство,така и всички притежатели на компютърна техника и нужно да полагат поне малко грижи за ния.Казвам го от личен опит и не искам да натрапвам мнението си на никого.Всеки си има глава на раменете,която не е само за носене на шапка.

Към Night Raven :Не исках да ме разбереш погрешно,че прахта и цигарения дим да виновни за скапването на моят компютър.Както сам каза си виждал доста мръсни компютри,които въпреки всичко работят.Още веднъж искам да подчертая,че става въпрос за Профилактично почистване на домашният компютър(защо не и в офиса),както и периферията,която го съпътства!

Link to comment
Сподели другаде

Прахът и цигареният дим може да въздействат отрицателно на дадена система, но подобно нещо се случва доста рядко чак в такава степен. Колегата Night_Raven вече какза как въздейства прахта, но бих искал да допълня, че освен като термален изолатор, прахът може да съдържа проводими частици, които теоретично е възможно да предизвикат частично къси съединения.

Също и едно допълнение, че цигареният дим съдържа химикали, които могат да провеждат електричество, а също така и да предизвикват корозия. Разбира се, тези неща са в сила, когато става въпрос за големи количества прах и цигарен дим.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...