Jump to content

CPU въпрос


GinGer

Препоръчан пост

Здравейте на всички ,които харесват и обичат този форум като мен!Откакто попаднах тук случайно,ми стана навик да си сверявам "часовника" именно в SoftVisia-смятам че това е едно от най-полезните места в БГ нета (лично мнение).Темите ,ръководствата,преводите които правите са уникални и просто се чувствам задължена да благодаря на всички които си правят труда да ни ограмотят. :bravo:

За мен този сайт е нещо като "Пътеводител на компютърния :giggle: стопаджия"и намерих тук ценна помощ за личното си ПЦ-избор на апаратура,болежки,лекуване и други най-различни тормози.Не знам как е при всеки, но в къщи май живота се върти около тази машинка-музика,филми,медия,новини....списъка е дълъг(особено когато си БГ ситизън някъде из големия свят :'( )И такаааа.....сдобих с нов ПК преди около месец,в който народонаселението в къщи се влюби,всеки го използва по предназначение....и всичко е розово!От вчера обаче забелязах,както си четях във форума едно ръководство за процесори и т.н.,отварям Eвереста да си направя справка и виждам това:

 

http://www.picsbg.com/uploads/436b052086.jpg

 

и то само при включена Мозила и Еверест,а докато браузвах CPU-то направо играеше ръченица.

Днес пускаме една игра Dungeon Siege 2 и направо се шашнах-все едно се включи сешоар(за звука де)

 

http://www.picsbg.com/uploads/8fecca2e54.jpg

 

Това показание е за времето докато е включена играта.

До преди няколко дни нищо подобно не е имало,работили са и по тежки игри,програми за енкод и т.н.-просто си свиркаш.Моля ви за помощ и някакви идеи от къде може да се получава това,защото в къщи сме се хванали за гушите :blush: !!!Получих сериозни критики че "пържа" харда с тези P2P обмен на файлове,конвертиране и тям подобни.Не разбирам много издълбоко нещата,опитвам се да науча,и ще оценя всеки съвет! :help:

Ако е от значение компа е ACER Aspire T650

Windows XP Professional Service Pack 2

CPU Intel Pentium 4 519J, 3066 MHz (23 x 133)

Motherboard Chipset ATI Radeon Xpress 200

System Memory 1024 MB (DDR2-533 DDR2 SDRAM)

Video Adapter MSI NX 6200TC (NVIDIA GeForce 6200 TurboCache) (256 MB)

3D Accelerator nVIDIA GeForce 6200 TurboCache

Hard Disk Seagate Barracuda 7200.9 160812(SATA II)-FAT32

Приключвам,че нещо много се проточих ,съжалявам ако съм досадила

и още веднъж-Благодаря че ви има!

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за топлите думи. Стараем се. :)

 

За "проблема" ти. Не разбирам какво точно те притеснява. Напълно нормално е да има такива скокчета в активността на процесора докато работиш с него, все пак нали точно това прави той - върши си работата. А и виждам, че имаш 50 активни процеса, което не означава само това, с което работиш, а и други процеси, които реално не виждаш и които също имат нужда процесорът да им обърне малко внимание. Всичко това се отразява на графиката, която ти посочваш.

Не е възможно по време на тежки игри и особено енкодиране графиката да е спокойна. Докато при игрите понякога може да не е изцеден, защото игрите вече разчитат до голяма степен и на видео картата, то при енкодирането на видео или аудио процесорът е ангажират максимално. Енкодирането (било то на видео или аудио) и компресирането (което до известна степен се припокрива и с енкодирането като същина на процеса) с WinRAR например са най CPU интензивните задачи, защото са нужни изчисления. Много изчисления. А това е задължение на мусю Процесор.

Ето шотче на моята щайга по време на енкодиране от WAV в MP3 с LAME 3.97 Final: голяма картинка, която не исках да пускам директно. :P

 

Пърженето на харда не се осъществява с P2P програми или енкодиране. P2P програмите са си тежички, но те изискват повече процесорна мощ и RAM памет. Процесор, защото трябва да поддържат множество връзки (ако си свързана към повече хъбове), влизат и излизат потребители, чат, емотиконки, трансфери. Всичко това изисиква процесорна мощ. Има стържене по льо твърд диск в началото, когато е нужно да се направи хеш (hash) проверка на шернатите файлове и трябва да се прекарат всички нови файлове през програмата, за да се изчисли контролна сума (checksum), която е уникална за почти всеки файл (шансът да се попадне на еднаква за два различни файла е УЖАСНО малка) и се предоставя на всички, които теглят от теб. След изтегляне на даден файл, програмата прави отново такава hash проверка, за да изчисли контролна сума и се съпоставя с тази, предоставена от човекът, от когото си изтеглила файла. Ако съвпадат, значи трансферът е успешен и файловете са идентични. Демек всичко е OK. Освен това се използва от StrongDC++ за намиране на идентични файлове, които са с други имена, за да става тегленето по-бързо. Трябва да се анализират целите файлове, но когато хард дискът е фрагментиран, файловете са на части и всяка част е на различно място на твърдия диск, той трябва да ги намери. Твърдият диск е активен, защото частитие на файловете не са близки една до дргуа и трябва да ги намери - ето ти сериозно стържене. Веднъж добавени, хард дискът няма особена работа и кротва.

За компресирането вече казах, но ще доизясня. Хард дискът стърже и се "пържи" ако трябва да понесе солидно количество пренос на данни или ако четецът трябва да шари много, за да намира отделни части на файлове при четене. Пример за първото е копиране от дял на дял или примерно запис на поточно видео от TV/DVB Tuner в някой формат без или с малко загуба на качество, като huffyuv, MJPEG и MPEG2 например. XviD и DivX не се вписват в тази категория. Те, както и енкодирането на песни например, или компресирането са ограничени от процесора. Да вземем за пример енкодиране на песен или клип. Входният формат е с голям размер, а изходния е с малък. Твърдия диск подава входната информация на процесора, той прави изчисления и подава изходната и обработена информация на харда да я запише. Ако хардът спокойно насмогва да подава входния формат на процесора, то той направо скучае при изходната. Защо? Защото там потокът е доста малък, защото е компресиран. Говорим за 120-200 килобайта в секунда видео поток (като второто за филм е отлично качество) и/или 32 килобайта в секунда аудио поток (за 256Kbit битрейт, което също си е над средното качество). Дори закръглено към по-високото това е 250KB/s поток, което за твърдия диск, с неговия капацитет от да речем 60MB/s е просто смешно за него (различните хард дискове имат различен капацитет, но да го сложим 60MB/s). Представи си шофьор на камион (твърдия диск) и работника, който описва и анализира стоката (процесора). Първият нервно тропа с крак и си поглежда часовника, докато вторият има работапо описание на стока т.н. и работи под пара, за да не се бави. Въпреки всичко, винаги той е по-бавният, защото изчисленията наистина са сериозни.

Така че реално конвертирането товари процесора, а не хард диска.

 

Малко се поувлякох. Дано съм бил достатъчно ясен в обясненията си.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...