Jump to content

Проблеми с вградена видеокарта


Препоръчан пост

Здравейте. След смяна на монитора със Samsung Ogisei G5 запознахна проблемите. При рестарт на пц-то излиза надпис No Signal  и при още 2 3 рестарта се оправяше. След доста време започна да дава черен екран със същият надпис. Онзи ден спря тока за секунди и го пуснаха и до преди малко нешеше да зацепи картината. Отворих кутията да почистя от прах.. Е прах нямаше. Свързвам всичко и на майтап пускам компа и изненада има картина всичко 6+

https://prikachi.net/image/1.zfS2e

Пц-то е:

Дънна платка Gigabyte A520M-DS3H, AM4, A520, PCI-E 3.0 (DP/HDMI/DVI), 4x SATA 6Gb/s, 1x M.2, 4x USB 3.2 Gen 1 Type A, mATX
Захранване Zalman ZM600-LXII, 600W, Active PFC, 120 mm вентилатор

Охлаждане за процесор Arctic Freezer 7X, съвместимост със Intel LGA 1700/115X/1200 & AMD AM5/AM4/FM2+/FM2/FM1/AM3+/AM3

Памет 8GB DDR4, 3200MHz, G.SKILL Aegis (F4-3200C16S-8GIS), 1.35V

Памет SSD 256GB, Patriot P300 (P300P256GM28), NVMe, M.2 PCIe (2280), скорост на четене 1700 MB/s, скорост на запис 1100 MB/s

Процесор AMD Ryzen 3 4300GE, четириядрен (3.5GHz/4.0GHz, 6MB, 1700 MHz графична честота, AM4) MPK, с охлаждане

Приемам оферти за добавяне на малко рам и една читава видеокарта ако проблема е от вградената.

Редактиран от Н. Севимов
Прекалено голям размер на шрифта.
Link to comment
Сподели другаде

Пробвах монитора със същият кабел към лаптопа и всичко си работи. Като го свържа с пц-то неще. Днес свалих вентилаторите на пц-то с цел да почистя от прах където има.... Е прах нямаше свързвам всичко и чудо всичко тръгна работи. Както си работеше всичко 2 3 часа по късно гледам черна картина. Поиграх си с копчето на монитора и накрая взе, че запали. Не знам къде как губи връзката и защо.

Link to comment
Сподели другаде

преди 12 часа, n1k3r написа:

Пробвах монитора със същият кабел към лаптопа и всичко си работи. Като го свържа с пц-то неще. Днес свалих вентилаторите на пц-то с цел да почистя от прах където има.... Е прах нямаше свързвам всичко и чудо всичко тръгна работи. Както си работеше всичко 2 3 часа по късно гледам черна картина. Поиграх си с копчето на монитора и накрая взе, че запали. Не знам къде как губи връзката и защо.

Вентилаторите не играят роля при приемането и предаването на видео сигнал.

Защо не пробваш да изкараш видео картата и да почистиш гнездото със сгъстен въздух ?

 

Ще е хубаво да изчакаме колегата @Night_Raven  защото той има доста сериозен опит в хардуерната част докато аз съм по насочен към софтуера.

Link to comment
Сподели другаде

И на мен ми прилича на проблем с монитор или кабел. Когато монитора покаже "No signal", опитай да го изключиш от контакта и след 2 минути пак да го включиш - без да пипаш компютъра.

Link to comment
Сподели другаде

Това вече е пробвано много пъти и даже за над 2 дена и резултатът е същият. Монитора и кабела съм ги пробвал като ги свързах със лаптопа и няма никакви проблеми там

Link to comment
Сподели другаде

Не съм сигурен, че разбрах максимално точно ситуацията. Кога се появява проблемът?
Само в началото на стартирането на компютъра (т.е. след натискане на бутона на кутията мониторът не се включва), само след като Windows е заредила или и в двата случая?
Ако проблемът се появява и или само под Windows, в конкретни ситуации ли е или е произволно?
Ако е произволно, ориентировъчно на какъв интервал се случва?

Каква е версията на BIOS/UEFI?
Каква е версията на видео драйвъра?

Link to comment
Сподели другаде

Има ли възможност да опитате със стария монитор?

Може да опитате и да върнете фабричните настройки на BIOS

При възможност опитайте с друг захранващ блок.

Link to comment
Сподели другаде

On 2.05.2024 г. at 10:29 AM, Н. Севимов написа:

Защо не пробваш да изкараш видео картата и да почистиш гнездото със сгъстен въздух ?

Пише за вградена видеокарта! А тя е в процесора!

На мен ми прилича  на лош контакт на нещо по дъното...Един път има, после няма... 24 пиновия съединител, 4 пиновия за процесора рамта.... Че ако щеш и захранващият блок...

Май нещата вървят към сервиза...

Link to comment
Сподели другаде

Забравих да включа в предния ми коментар и въпрос, ако се случва под Windows, дали системата продължава да си работи (т.е. примерно ако е било гледано някакво видео, аудиото продължава да си върви), но просто мониторът не се включва, докато системата не се рестартира.

Link to comment
Сподели другаде

преди 8 часа, barbuncela написа:

Пише за вградена видеокарта! А тя е в процесора!

На мен ми прилича  на лош контакт на нещо по дъното...Един път има, после няма... 24 пиновия съединител, 4 пиновия за процесора рамта.... Че ако щеш и захранващият блок...

Май нещата вървят към сервиза...

Да, пропуснах да прочета 🫣

Link to comment
Сподели другаде

Това го прави произволно когато му е кеф и без значение дали сега се пуска пц-то или е било вече пуснато. Ако е било пуснато и в един момент дава грешка, че няма видео връзка. Без значение дали съм гледал филми, играл на игри и т.н В повечето случай пц-то си седи включено без нищо пуснато. Сега от онзи ден като отворих кутията УЖ да почистя от прах не знам какво съм направил ама си работи както трябва. В момента екрана угася явно когато не се ползва пц-то. За да го включа цъкам копчето на монитора и картината тръгва. А преди като цъкна копчето даваше грешка, че няма връзка и монитора угася.

Link to comment
Сподели другаде

Не стана напълно ясно дали това е случва още преди Windows да зареди. От обясненията заключвам, че не, т.е. случва се само и единствено под Windows.

Нормално е мониторът да се изгася, когато системата е в покой. Натискане на клавиш на клавиатурата и мърдане на мишката трябва да го събуди.

Както и да е, важното е, че сега работи, каквато и да е причината.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...