Jump to content

Какво ми трябва, за да си направя сървър?


Препоръчан пост

Здравейте, какво точно ми трябва, за да си направя сървър, на който да хоствам сайт и форум? Знам, че ми трябва компютър, двойно пдсигурена връзка към интернет, подсигурено електрозахранване при спиране на електричеството

и .....моля, продължете нататък.

 

Ако темата не е на правилното място, моля да ме извините!

 

Благодаря!

Link to comment
Сподели другаде

Първо трябва да се каже, каква операционна система ще се използва! Дали ще е сървърна версия на Windows, някой BSD, Линукс или нещо друго...

Второ-ще трябва уеб сървър-традиционно изборът е между nginx и apache. И двата си имат конкретните предимства и недостатъци и трябва да се избира за конкретната ситуация.

Трето-ще трябва RAID масив, който да подсигурява информацията, която се записва на сайта или форума. За конкретните видове масиви има писано в Уикипедия.

Четвърто-съвсем не е сигурно ако сайта и форума правят доста трафик, дали интернета ще бъде достатъчен. Ще трябва и статичен IP.

Пето-трябва да се помисли за сигурността на сайта-обикновено това включва редактиране на .htaccess файла, но и още много, много неща, на практика има хора, които се занимават само с това. Но освен това ще трябва да се пипне и сървъра, за да се предотврати DDoS атаки, която атака би била особено лесна срещу слабичка машина с ограничени мрежови/системни ресурси.

Шесто-сървърът ще трябва да е непрекъснато включен, тоест, ако е до хора, шумът от вентилаторите би бил неприятен.

 

Има още доста неща, за всяко от които има специализирана литература. Като цяло не мисля, че подобно конфигуриране е по силите на начинаещ потребител, но не пречи да опитате.

Link to comment
Сподели другаде

Ами-ОК, възможно е да е прозвучало така, все едно казвам, че Вие сте начинаещ потребител, а всъщност имах друго в предвид. Както и да е.

 

Щом операционната система ще е Линукс, трябва да изберете уеб сървър кой да бъде-apache, nginx, lighttpd  и т.н. И трите си имат предимствата-има доста тестове на производителността в Интернет, така че сравняването в това отношение е сравнително лесно, но все пак си е въпрос на личен избор и предпочитания. Аз например обичам минималистичен софтуер, който прави точно едно нещо, но го прави като хората, така че моят избор преди време беше lighttpd.

 

Ще е хубаво да имате в предвид, че ще трябва да се пипнат част от стандартните настройки така или иначе-вече казах за .htaccess (ако ще ползвате apache), непотребните сървиси, които обикновено идват с всяка дистрибуция би трябвало да се премахнат, защото общо взето почти всеки софтуер е дупка в сигурността (моята препоръка е да е само и единствено гола дистрибуция и да се качват допълнителните неща отделно, а не нещо от типа всичко-в-едно), ще е хубаво да се оставят само и единствено портовете, които ще се ползват, а всички останали да се блокират, отделно Permission правата на отделните файлове трябва да са наистина строго зададени, Firewall настройките също не биха били излишни(отнася се и за iptables).

Моята препоръка е да се инсталира на сървъра и система за мониторинг, защото освен проблеми с хардуера, тя може да ни укаже и ако има опит за достъп и т.н.

 

Моята лична препоръка би била да не използвате готови пакети от типа на LAMP, а да инсталирате начисто последните актуални версии и да ги пазите актуализирани през цялото време, защото това е жизнено важно за всеки сървър.

Link to comment
Сподели другаде

По отношение на свързаността ще трябва да осигуриш (или твоят доставчик да осигури) статичен публичен IP адрес с някаква гарантирана скорост на свързване (обърни особено внимание на upload скоростта).

Останалите неща as9993 ги е написал, аз само ще допълня, че е добре да се погрижиш за сигурността на помещението, в което ще бъде сървъра.

Това може да ти бъде полезно - How to secure an Ubuntu 12.04 LTS server.

Link to comment
Сподели другаде

  • 4 months later...
...

Трябва ти администратор! Човек, който е наясно с материята.

Инсталираш само дистрото и SSH сървър. Пращаш root паролата и IP адреса, и в течение на час имаш пълноценен http-хост по последен писък на модата с PHP 5.5.1 и Apache  2.4.

Link to comment
Сподели другаде

Трябва ти администратор! Човек, който е наясно с материята.

Инсталираш само дистрото и SSH сървър. Пращаш root паролата и IP адреса, и в течение на час имаш пълноценен http-хост по последен писък на модата с PHP 5.5.1 и Apache  2.4.

А администратора, преди да стане такъв, какво е правил? Учел се е, за да стане такъв...

 

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...