Jump to content

Мрежова задача


Препоръчан пост

Въпроса ми е следният: имам примерно 6 компютъра и искам да ги направя в две различни мрежи. Първата мрежа да включва 3 компютъра (като единият трябва да играе роля на сървър) и да е видима цялата информация за мрежа Х, а втората мрежа е от другите три компютъра, но те да имат достъп до само една определена папка на сървъра (тук въпроса опира до това може ли до сървъра да имат достъп две различни мрежи) т.е. мрежа Y да има достъп само до папка x от сървъра. Това е по-простия въпрос следва, ако успея да направя горепосоченото мога ли да дам достъп на компютър базиран извън сградата (но на близко разстояние) достъп и до двете мрежи Х и Y ? И накрая, мога ли да направя връзка до компютъра сървър на трети компютър в другия край на града, пак само до папка Х?

Компютрите са и с различни OS - XP и 7

 

Може да ви се струва идиотски този въпрос, но до сега не съм правил такива мрежи

Благодаря предварително

Link to comment
Сподели другаде

Използването на Active Directory как ти се вижда? А иначе на ниво subnet и в един workgroup може да се свърши с Sharing Permissions.

п.п Active Directory - How Domain and forest trusts work

Link to comment
Сподели другаде

С каква операционна система ще бъде сървъра?

За компютрите извън сградата - (ще) има ли физическа връзка (кабел, безжично) със сървъра? Един вариант е някакъв VPN.

Link to comment
Сподели другаде

Сървъра вероятно ще бъде с Windows 7, едия външен компютър най-вероятно ще е на безжична връзка, докато за другия просто нямам идея, как да го направя.
Link to comment
Сподели другаде

Ако съм разбрал правилно постановката, можеш да действаш в следните насоки:

1. На "сървъра" създаваш две мрежи, примерно 10.10.10.1 и 10.10.11.1 съответно за двете групи от по три компютъра - така "разделяш" компютрите и принципно едната група няма да "вижда" мрежата на другата група.

2. За достъпа до сървъра е по-добре да го направиш с различни потребители, вместо да си играеш с мрежови настройки... примерно нещо от вида A1, A2, A3 и B1, B2, B3 съответно за двете групи компютри и съответните права за достъп до папките.

3. Не ми стана ясно компютрите извън сградата имат ли изобщо някаква връзка с Интернет или твоята мрежа. Ако нямат връзка, ще трябва да намериш начин да ги свържеш; пиши дали е това проблемът, ще измислим нещо, не е като да няма начини.

Link to comment
Сподели другаде

Ако съм разбрал правилно постановката, можеш да действаш в следните насоки:

1. На "сървъра" създаваш две мрежи, примерно 10.10.10.1 и 10.10.11.1 съответно за двете групи от по три компютъра - така "разделяш" компютрите и принципно едната група няма да "вижда" мрежата на другата група.

2. За достъпа до сървъра е по-добре да го направиш с различни потребители, вместо да си играеш с мрежови настройки... примерно нещо от вида A1, A2, A3 и B1, B2, B3 съответно за двете групи компютри и съответните права за достъп до папките.

3. Не ми стана ясно компютрите извън сградата имат ли изобщо някаква връзка с Интернет или твоята мрежа. Ако нямат връзка, ще трябва да намериш начин да ги свържеш; пиши дали е това проблемът, ще измислим нещо, не е като да няма начини.

 

Дано не звучи глупаво, но досега не съм сенимавал с мрежи и мрежови настройки (освен домашната на Windows 7, която е елементарна)

По точка 1 - нещата са ми ясни

По точка 2 - искаш да кажеш, да направя на всеки отделен компютър отделен достъп до сървъра ли?

По точка 3 - външните компютри са свързани с Интернет и единия би могъл дори чрез Wireless да се свърже, но другия е в другия край на града и си нямам идея как да го вържа към съответната мрежа и сървър (и въобще възможно ли е да го вържа)

Link to comment
Сподели другаде

По точка 2 - да, всеки компютър си има потребител и в "сървъра" са описани правата на всеки от потребителите; аз бих го направил с профили с ограничени права. Всъщност, ако не беше изискването за достъп до цялата мрежа, щях да настроя един ftp сървър на "сървърния" компютър и съответно по един ftp клиент на компютрите от мрежата.

По точка 3 - след като "външните" компютри имат достъп до Интернет, можеш да ползваш всякакъв VPN, примерно Hamachi. Инсталираш VPN софтуера на сървъра и на "външните" компютри, той си създава някаква мрежа и си работиш с нея. Недостатък е, че целия трафик през тази мрежа ще преминава през Интернет, т. е., не е желателно да прехвърляш поверителни документи, ако не си ги шифровал преди това. Другия вариант е ти да си закупиш съответните устройства за безжична връзка и да си направиш мрежата.

Link to comment
Сподели другаде

Значи, ориентирах се, какво имаш прдвид в точка 2, а за точка 3 именно този недостатък се цели да бъде избегнат. Беше предложено именно безжично да се направи, но почти беше отхърлена идеята, именно заради страх от кракване на мрежата като е безжична... Хвърлен съм в 3та глуха.
Link to comment
Сподели другаде

При безжичните мрежи има доста начини за защита; ако това ти е проблема - не се тревожи. Ако ще правиш такава връзка, първо провери дали имаш чиста видимост в тази зона (съответно трябва да си определиш честоти, на които ще работиш и бюджет).
Link to comment
Сподели другаде

По точка 2 - да, всеки компютър си има потребител и в "сървъра" са описани правата на всеки от потребителите; аз бих го направил с профили с ограничени права. Всъщност, ако не беше изискването за достъп до цялата мрежа, щях да настроя един ftp сървър на "сървърния" компютър и съответно по един ftp клиент на компютрите от мрежата.

По точка 3 - след като "външните" компютри имат достъп до Интернет, можеш да ползваш всякакъв VPN, примерно Hamachi. Инсталираш VPN софтуера на сървъра и на "външните" компютри, той си създава някаква мрежа и си работиш с нея. Недостатък е, че целия трафик през тази мрежа ще преминава през Интернет, т. е., не е желателно да прехвърляш поверителни документи, ако не си ги шифровал преди това. Другия вариант е ти да си закупиш съответните устройства за безжична връзка и да си направиш мрежата.

Windows Explorer също може да бъде използван като FTP клиент. Въвежда се ftp://username@domainname и при искането за парола се въвежда зададената предварително. Hamachi никак не ми се вижда оптимално решение за подобни начинания.

Значи, ориентирах се, какво имаш прдвид в точка 2, а за точка 3 именно този недостатък се цели да бъде избегнат. Беше предложено именно безжично да се направи, но почти беше отхърлена идеята, именно заради страх от кракване на мрежата като е безжична... Хвърлен съм в 3та глуха.

Криптиране на връзката с подходящ алгоритъм може да е достатъчно сигурно при прехвърляне през интернет. Като цяло, всичко от описаното усложнява схемата. Все още си мисля, че Active Directory е един що-годе добър избор, но иска доста четене на документацията, с няколко клика няма да стане определено.

При безжичните мрежи има доста начини за защита; ако това ти е проблема - не се тревожи. Ако ще правиш такава връзка, първо провери дали имаш чиста видимост в тази зона (съответно трябва да си определиш честоти, на които ще работиш и бюджет).

Идейно, но безжичната връзка, особено създадена от аматьор или с не съвсем добро оборудване означава, че при лоши метеорологични условия може да има сериозни отклонения в работата й. Отделно дистанцията не е маловажна, а и ще да е доста неудобно компютърът да се прехвърля от една мрежа в друга мрежа при желание за достъп до интернет пък.

Link to comment
Сподели другаде

Windows Explorer също може да бъде използван като FTP клиент. Въвежда се ftp://username@domainname и при искането за парола се въвежда зададената предварително. Hamachi никак не ми се вижда оптимално решение за подобни начинания.

 

Криптиране на връзката с подходящ алгоритъм може да е достатъчно сигурно при прехвърляне през интернет. Като цяло, всичко от описаното усложнява схемата. Все още си мисля, че Active Directory е един що-годе добър избор, но иска доста четене на документацията, с няколко клика няма да стане определено.

 

Идейно, но безжичната връзка, особено създадена от аматьор или с не съвсем добро оборудване означава, че при лоши метеорологични условия може да има сериозни отклонения в работата й. Отделно дистанцията не е маловажна, а и ще да е доста неудобно компютърът да се прехвърля от една мрежа в друга мрежа при желание за достъп до интернет пък.

 

Започвам да си мисля, че TechMaster е прав - до сега не съм правл такива мрежи иможеби е редно да се откажа и да го оставя на някой, който поне ще го направи... Имам да мисля още няколко дена, ако ви дойдат идеи споделете...

Link to comment
Сподели другаде

Започвам да си мисля, че TechMaster е прав - до сега не съм правл такива мрежи иможеби е редно да се откажа и да го оставя на някой, който поне ще го направи... Имам да мисля още няколко дена, ако ви дойдат идеи споделете...

Не. Просто изисква четене и търпение. Не съм казал, че не можеш да го направиш. Мисля, че Active Directory е начина според мен. Някой друг може да сподели нещо друго, това е което ми идва на мен на ум. Дерзай :)

Link to comment
Сподели другаде

В случая "сложното задание" е да се свържат компютрите, които са извън сградата към локалната мрежа.

Вариант 1: На тези компютри им се осигурява директна връзка към сградата (и мрежата в нея). Това решение е удачно, ако зоната на видимост е чиста и има възможност за монтаж на съответните устройства. Ако се знае търсената скорост и максималния брой едновременни заявки на трасето, веднага мога да предложа подходящи устройства за целта. Една схема с разположението на сградата и компютрите извън нея ще бъде от полза.

Вариант 2: Тези компютри не могат да се свържат директно към мрежата в сградата, съответно се търси "заобиколен" вариант - връзката ще бъде през Интернет. Варианти има доста - PuTTY, OpenVPN... Hamachi-го предложих, защото е лесно за инсталация и настройка.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...