Jump to content

Препоръчан пост

Здравейте отново на всички. Използвам Winamp (в момента съм със версия 5.572) от доста години, и винаги съм се чудил когато отворим прозореца basic info (информацията за самия файл) се изписват следните данни давам пример (винаги са различни това е инфото на mp3-ка купена от мен от beatport):

 

 

Payload Size: 16855249 bytes

Header found at: 1839 bytes

Enc Delay: 576, Zero Padding: 1622

Length: 421 seconds

MPEG-1 layer 3

320 kbps, 16131 frames

44100 Hz Joint Stereo

 

CRC: Yes, Copyrighted: No

Original: Yes, Emphasis: None

 

 

 

 

Какво е "CRC"? За какво служи? Какви са плюсовете и минусите му, влияе ли върху качеството, по добре ли е ако е mp3-ката е със включен (добавен) CRC, или не?

Моля обяснете ми.

Link to comment
Сподели другаде

CRC е съкращение на Cyclic Redundancy Check. Това е т.нар. контролна сума, която се използва за засичане на повредени и/или променени файлове/данни, защото тя е еднаква за едни и същи файлове/данни.

Пример: сваляш някакъв файл от Интернет (да речем инсталация на някое приложение), на който файл авторът е поместил контролната му сума на сайта си. След това можеш да използваш някое приложение да изчислиш контролната сума на файла, който си изтеглил. Ако двете контролни суми съвпадат, значи имаш копие 1:1 на файла.

 

В MP3 файловете могат да се поставят такива контролни суми за всеки кадър (frame) на аудио информацията. Те се добавят от енкодера при компресирането/създаването на файловете. След това даден декодер може да използва тази контролна сума, за да проверява дали всеки кадър е същият, който се е получил след компресията, или има разминаване. Не всички декодери могат да добавят CRC, а тези, които могат, обикновено не го правят. Т.е. по подразбиране не се добавя CRC, защото увеличава размера на файла и няма особен смисъл. Освен това малко декодери въобще четат тази информация.

Реално погледнато полза от CRC в MP3 няма поради следните причини:

- почти никой декодер не се съобразява с тази информация (споменах преди малко);

- случаи, когато тази информация е от полза, защото даден файл се е повредил, са изключително редки;

- размерът на файла се увеличава (излишно).

 

В някои ситуации дори може да се окаже, че вреди. Ще дам пример. Целта ни е даден файл да е не е по-голям от (да речем) 5 мегабайта. Установяваме, че ако го компресираме с битрейт 192 Kbps, ще получим 4.9 мегабайта файл, т.е. пасва чудесно. Ако обаче държим да добавим и CRC, ще трябва да смъкнем битрейта, за да се вместим в тези 5 мегабайта, иначе ще ги надхвърлим. В тази ситуация файлът с по-голям битрейт е за предпочитане, защото означава по-високо качество. Разбира се това е хипотетична ситуация, когато пространството е ограничено и трябва да се съобразяваме с него, което в реалния живот вече се случва много рядко.

 

Обобщение: да не ти дреме въобще за CRC (и Copyright, и Emphasis, и Original).

 

За качеството на даден MP3 файл най-важните фактори са:

- източникът - дали файлът е компресиран от качествен/оригинален източник (плоча/CD/DVD) или от друг lossy файл;

- енкодерът - с кой енкодер е компресиран файла;

- битрейтът.

 

P.S.: направо се изумявам как толкова много хора и сайтове продължават да се инатят като магаре на мост и стоят на тези 320 Kbps. Направо да се депресира човек....

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...