Jump to content

Audio resampling с евтина саунд карта


Препоръчан пост

Установих, че, без значние каква програма използвам, ако конвертирам даден файл примерно от 32bit/96khz в 24/48, в spetctrum графиката на двата канала на новия файл няма честоти след 22khz. Предполагам това значи, че картата ми не поддържа повече от 44100hz? Въпросът ми е: следва ли тогава, че не става и за resample само в 16/44? Не знам дали се изразявам достатъчно ясно. А и не съм достатъчно навътре в тази материя. С други думи щом не мога да създавам файлове над 44100 Hz, то ако съм свалил файлове в 24/96 и ги конверирам в 16/44 резултатът няма да е задоволителен (какъвто би бил на карта, която може да възпроизвежда по-високи честоти)?
Link to comment
Сподели другаде

Всъщност не би трябвало да виждаш честоти над 24 kHz, защото реално възпроизведимите честоти са наполовина на честотата на дискретизация. Т.е. един файл с честота на дискретизация 44.1 kHz, може да възпроизведе до максимум 22.05 kHz. Е, наистина е възможно да не виждаш честоти над 22 kHz, но тогава не е трябвало да ги виждаш и преди конвертирането. Конвертирането обаче няма нищо общо със звуковата карта, защото то е математическа операция и се извършва от централния процесор.

Така че няма причина да не можеш да ресемплираш до 16/44.1. Би трябвало всичко да е наред. То би трябвало всичко да е наред и при ресемплиране до 24/48 и други комбинации.

 

Отделен е въпросът, че нямаш никаква полза да се вманичаваш толкова, защото почти няма апаратура, която да възпроизвежда толкова високи честоти както трябва. Под "както трябва" имам предвид да са с достатъчно висока сила, за да не бъдат заглушени от останалите честоти. И на всичкото отгоре трябва да се вземе предвид факта, че човешкият слух не може да се справя с такива високи честоти. Общо взето над 18 kHz честотите стават недоловими. Не че няма и хора, които да ги чуват, но това са доста малък процент от всички.

 

Ако наистина имаш скъпа апаратура и имаш куче или прилепи и искаш те да се насладят на звуците, тогава да, но в противен случай е излишно прахосване на време, нерви и усилия.

Link to comment
Сподели другаде

Конвертирането обаче няма нищо общо със звуковата карта, защото то е математическа операция и се извършва от централния процесор.

Така че няма причина да не можеш да ресемплираш до 16/44.1.

Това се надявах да прочета. А сега направих и още няколко теста, от които се потвърди. Мерси за помощта.

http://www.thestylemachine.com/smileys/palmas.gif

Link to comment
Сподели другаде

Искам да попитам още нещо, пак свързано с тази операция. Програмата, с която правя resampling има опцията GAIN (за усилване/намаляване на звука). Интересно ми е ако сложа +2.0db, защото записът е много тих (даже ReplayGain на foobar2k показва +1db на някои моменти), как това ще повлияе на динамиката, от чисто математическа гледа точка? Питам, защото доколкото съм запознат, е желателно само да се oтнемат db?
Link to comment
Сподели другаде

Не е проблем да има и положителни стойности за ReplayGain. Не виждам смисъл да прилагаш физически промени по файла, ако така или иначе ще ползваш ReplayGain след това. И не, не е проблем ReplayGain да има положителна стойност. Не би трябвало да има проблеми с динамиката, защото ReplayGain е проектирана така, че дори след промяна на силата на звука пак да има достатъчно място за разлики в амплитудата. Да не говорим, че тези по-скоро теоритични проблеми са възможни само на по-стари записи и/или класическа музика, защото те се записват с ниско ниво. Иначе за повечето албуми през последните близо 20 години това е без значение, защото те са подложени на свръхкомпресия и силно завишено ниво на звука, така че малко или много им липсва динамика и ще бъдат намалени и без това.
Link to comment
Сподели другаде

Иначе за повечето албуми през последните близо 20 години това е без значение, защото те са подложени на свръхкомпресия и силно завишено ниво на звука, така че малко или много им липсва динамика и ще бъдат намалени и без това.

 

Точно това се опитвам да избегна. Знам, че при еквалайзерите не трябва да се бута нищо над 0db. А това, което се опитвам да направя си е един вид същото - изкуствено увеличаване.

 

ReplayGain не ползвам по принцип, само в този случай исках да видя колко ще покаже.

Link to comment
Сподели другаде

Ами това изкуствено усилване, термина ако не се лъжа е нормализация - не е ли и то един вид избутване/модифициране на честоти (както при компресията)? Във всеки случай не си го представям като еквивалент на това да усилиш звука от колонките/уредбата. От тази гледна точка май ще е по-добре да го оставя така въпросния файл. Все пак е само малко по-тих от колкото предпочитам.
Link to comment
Сподели другаде

ReplayGain не е стандартна нормализация и използването й е напълно безопасно и надеждно, независимо дали става въпрос за намаляване или усилване на силата на звука. Разбира се това се отнася за случаи, когато се използва стандартната стойност от 89 децибела. Ако плеърът поддържа и елиминиране на изкривяване (редом с ReplayGain), то вече съвсем няма място за притеснения.
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...