Jump to content

Препоръчан пост

Здравейте, пиша тази тема защото ми трябва малко професионална помощ, със старо PC съм

CPU 2.4 GHz, 768 RAM , звуковата ми карта е вградена в дънната платка - , компютъра ми е свързан към dvd система 5.1 (няма да казвам марки), свързана е с цифров коаксиален кабел (PC out към dvd in) тоест на системата слушам всичко е чудесно предимно слушам mp3 и от време на време някой cd audio с winamp 5.572 съм и въпроса ми е има ли някакъв начин да подобря качеството на звука (без: оптичен кабел защото pc-to няма такъв изход, dfx plugin го имам инсталиран на winamp но да ви кажа честно не върши голяма работа само пищи) трябва ли да сменям winamp с някоя друга или някой output plugin да сложа (макар че пробвах 2-3 в сайта на winamp няма хубави честно да кажа) помогнете моля :)

Link to comment
Сподели другаде

Първо трябва да уточня, че има разлика между качествен звук и приятно звучащ звук. Първото значи звукът да е максимално близък до оригинала. Второто е звук, който потребителят харесва и често се постига с човъркане на еквалайзера и/или използване на допълнителни DSP плъгини (като DFX например).

 

Нека обясня набързо кое и как оказва влияние върху качеството на звука по веригата. Изключвам използването на еквалайзери и плъгини за момента.

Първото звено във веригата е звукозаписното студио - колко качествена апаратура се използва там и колко са кадърни инженерите, които работят там. Това е в случай, че не става въпрос за електронна музика, която се създава на компютър. Върху това звено потребителят няма влияние.

След това идва окончателното миксиране на албума, върху който процес потребителят също няма влияние.

Следващото звено е аудио форматът, който се използва - дали ще се слуша директно от диска/ще се използва lossless формат или ще се компресират песните в lossy формат. Ако ще се слуша директно от диска или ще се компресират песните в lossless формат, няма значение, защото те не променят качеството. Ако обаче ще се използва формат със загуби (lossy), тогава е важно да се избере добър формат, добър енкодер и добри настройки, за да не се усеща разлика с оригинала.

Следващото звено е аудио плеърът. Това е обаче на теория, защото на практика всички плеъри предлагат еднакво качество и няма най-добър плеър. Който твърди, че даден плеър възпроизвежда по-качествено от друг, има за цел да заблуждава умишлено или просто не е наясно.

Следващото звено е операционната система. Различните операционни системи имат различно устроени звукови подсистеми. Поне при Windows важи правилото, че по-новите версии са по-качествени. Т.е. най-добрата звукова подсистема е на Vista и 7, която е една и съща. Те оказват влияние върху това как звуковият сигнал се приема от плеъра и се подава на драйвера на звуковата карта. В твоя случай предполагам става въпрос за Windows XP. Тя съдържа т.нар. модул KMixer, който има за цел да обединява всички звукови потоци от всички приложения в един и да ги подава така на звуковия драйвер. Т.е. може да се наложи този компонент да измени леко аудио потока в някои ситуации. Ако искаш да увеличиш максимално шансовете звуковият поток да не се променя, можеш да завишиш плъзгачите за силата на звука в Windows на максимум и да възпроизвеждаш звук само от едно приложение. Поне по мое мнение не си заслужава да се ограничаваш, защото разликите са незначителни и теоритични.

Следващото звено е звуковият драйвер, но реално погледнато той зависи от това каква звукова карта имаш, така че нямаш избор. Е, има и някои звукови карти, за които има повече от един драйвер, но те са малко - някои карти базирани на Envy24 чиповете на VIA и по-старите карти на Creative, за които има kX Project. Тук мога да кажа само, че е важно драйверът да е актуална версия, защото обикновено най-новите драйвери са най-стабилни, с най-много функции и с най-малко бъгове (които могат евентуално да касаят качеството).

Следващото звено е самата звукова карта - какъв чип/кодек и какви цифровоаналогови преобразуватели използва тя. В твоя случай обаче е важен само чипът, защото използваш цифрова връзка, а не аналоговите изходи, така че цифровоаналоговите преобразуватели не ни влизат в сметките. Чипът обаче все пак е важен, защото от него зависи аудио поток с какви параметри може да поеме и колко качествен му е методът на ресемплиране. При звуковите карти важи като цяло правилото, че по-новите са по-добри от по-старите и че отделните карти са по-добри от вградените. Не винаги е така разбира се, защото например вградено звуково решение от последно поколение и от по-качествените варианти е може да е по--добро от някоя евтинджийска звукова карта, която би била колкото да не е без хич.

Следващото звено е начинът на пренасяне на звуковия сигнал от звуковата карта до аудио системата - т.е. кабелите. Значението им е изключително малко. Цифровата връзка е винаги по-добра от аналоговата. Колко ще е осезаема ще е разликата зависи от всички фактори, които споменах досега + следващите звена + откъде минават кабелите. Ако има доста електромагнитни смущения, тогава аналоговата връзка може да се окаже не особено добър избор, докато цифровата би била имунна на смущения. Ако се абстрахираме от тях обаче една аналогова връзка може да е неразличима от цифровата, но си зависи, както вече споменах.

Следващото звено е ресийвърът, от който зависи колко качествено ще дообработи сигнала, преди да го препрати на усилвателя.

След това идва въпросния усилвател, от чийто характеристики зависи колко качествен и чист звук ще подаде на колоните.

След това можем да вмъкнем и кабелите от усилвателя до самите говорители, но стига да няма някакви силни електромагнитни смущения наоколо, не би трябвало да има никакви проблеми.

Крайното звено са самите тоноколони/високоговорители. Това е и най-важното звено от тези, върху които потребителят има реално влияние. Тонколоните са най-важният компонент в една аудио система.

 

Извинявам се за по-дългото описание, но ми се стори, че ще е полезно.

 

В твоя конкретен случай няма какво много да направиш на софтуерно ниво. Не и с Winamp. Може би най-смисленото нещо би било да се опиташ да избегнеш ресемплирането на звуковата карта и да го направиш ръчно. При Winamp обаче това е мъкичка. Има DirectSound изходен плъгин, в който има интегриран ресемплер, но е доста стара версия, а да се ползва конкретно DirectSound като метод означава да се използва и KMixer, а това може да се окаже безсмислено, АКО се опиташ да възпроизведеш звуци с честота на дискретизация по-висока от 48 kHz. Тогава целият труд по ресемплиране отива на кино. Това може да се избегне, ако се използва Kernel Streaming или ASIO. Първият трябва да работи нормално, но за него няма вариант да добавиш ресемплиране, защото няма плъгин, който да комбинира Kernel Streaming и ресемплиране. За ASIO има такъв плъгин, но пък малко карти поддържат ASIO и твоята карта по всяка вероятност няма да е от тях. Освен това и при двата метода (Kernel Streaming и ASIO) губиш възпроизвеждането на останали звуци. Т.е. ако имаш свирещ Winamp с Kernel Streamin или ASIO, никоя друга програма няма да може да възпроизвежда звук, защото двата метода "окупират" аудио устройството. Ако се използва по-гъвкав аудио плеър като foobar2000 например, би било по-лесно осъществимо това.

Дали обаче би довело въобще до някакви осезаеми разлики в звука, е съвсем отделен въпрос. В общи линии е въпрос на тестове кое работи, как работи и на практика дали има разлика.

 

Ако ти се занимава с тестове, кажи поне каква точно ти е звуковата карта (или дънната платка) и доколко си готов да се посветиш на тестове.

 

Колкото до плъгините за промяна на звука. Аз уважавам точно 2 за Winamp - iZotope Ozone for Winamp и Enhancer. Не ги използвам, но ги уважавам (поне малко). Първият е категорично най-добрият в бранша, но идва сложничък за настройка и е платен. Вторият не е толкова добър, но все пак е приличен, простичък и безплатен. Всички останали подобни плъгини са загуба на време по мое мнение.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря много! Имам много време ще се се занимавам а относно:

MB: P4P800S-X http://www.asus.com/...#specifications

Audio: ADI AD1888 SoundMAX 6-channel audio CODEC

support S/PDIF out interface

през S/PDIF със цифров коаксиален кабел на dvd home theathre system sony dav dz830w

Link to comment
Сподели другаде

Ами, можеш да опиташ да инсталираш foobar2000 и да направиш тестове с него. Отвори меню File -> Preferences -> Playback -> DSP Manager, там кликни два пъти върху Resampler (PPHS). Маркирай го в лявата колонка и кликни бутон Configure selected, от падащото меню избери 48000 и, ако искаш, сложи отметка на Ultra mode, след което потвърди с OK на двата прозореца. Ultra mode би трябвало да подобри допълнително качеството на ресемплиране, но натоварва процесора още повече. Можеш да тестваш с режима включен и изключен, ако ти се занимава.

Спри всички други програми, които възпроизвеждат звук, и остави само foobar2000. Освен това няма да е лоша идея всички плъзгачи за силата на звука в панела на Windows да са завишени на максимум, но това не е задължително. По принцип идеята на този тест е да се подаде на звуковия драйвер и звуковата карта директно поток в 48 kHz, какъвто по всяка вероятност изискват. Ако им се подаде поток с друга честота на дискретизация, кодекът/чипът на звуковата карта ще го ресемплира до 48 kHz, докато ако се подаде такъв сигнал директно, чипът не би трябвало да се намесва. Целта е да се провери дали в твоя случай чипът на твоята звукова карта ресемплира по начин, който би се усетил. Т.е. тестваш възпроизвеждане с активиран Resampler (PPHS) и без. Възможно е да се усети разлика, но е възможно и да не се усети.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...