Jump to content

Въпрос за обезшумяване на компютъра


Препоръчан пост

Имам следния проблем: компютъра ми е много шумен и постоянно събира прах. Когато почистя захранването и вентилатора спира да шуми, но след 2-3 дена пак почва. Слагах платчета, изолации, но нищо не помага. Нямам възможост да си купя водно или някакво такова охлаждане. Как да го обезшумя и как да го предпазя от прах (мястото, на което е поставен предразполага за бързо събиране на прах), но същевременно да не прегрей, защото бях чел, че от някаква изолация изгарял, защото му ставало доста топло :)?
Link to comment
Сподели другаде

Виж дали можеш да направиш въздухозаборник на вентилатора, като покачиш нивото от където се взема въздух- да е по-нависоко.(На леката кола идеята за въздухозаборника е същата). Това можеш да направиш с картонена тръба или нещо друго. Номера е - до колко имаш въображение да си го измайсториш.

 

Можеш да сложеш и ситна метална мрежа пред вентилатора и от време на време да я почистваш.

 

Внимавай: Всяка промяна на въздушния поток в повечето случай влошава охлаждането поради намаляване на скоростта и дебита на потока въздух.

Добре е при организиране на охлаждането с вентилатори, да се спазва правилото - колкото вкарваш-толкова и изваждаш. т.е. да няма вакуум или по- високо налягане в компа.

Link to comment
Сподели другаде

Ozic,

Не се притеснявай, ако имаш проблем с вентилаторите, не ти и трябва водно охлаждане- просто залей компютъра с олио, както е показано тук и няма да имаш проблем! :crosseyes1:

P.S. Не знам дали когато граняса олиото няма да се размириши... :cooldude:

Link to comment
Сподели другаде

Как да го обезшумя и как да го предпазя от прах (мястото, на което е поставен предразполага за бързо събиране на прах), но същевременно да не прегрей, защото бях чел, че от някаква изолация изгарял, защото му ставало доста топло :)?

 

Когато компютърът работи в прашна среда, трябва да се използва голям вентилатор (до колкото е възможно), който да повишава налягането в кутията, вместо да го понижава. Изпомпваният навътре в кутията въздух трябва да преминава задължително през филтър, който трябва периодично да го почистваш и/или подменяш. По този начин налягането вътре в кутията се повишава, така че замърсен въздух не може да влезе в нея; посоката е само навън. Единственият път, по който въздухът може да влезне е през вентилатора и филтъра на системата.

Добре е да използваш качествени вентилатори, които разполагат с различни режими на работа т.е. различна скорост на въртене. За процесора например може да използваш охладител с Heat-pipe технологията и голям вентилатор, който ще върти на много по-малко обороти, а в същото време ще има висока ефективност. Arctic Cooling пък предлагат вентилатори за кутия с т.нар. технология PWM Sharing, която е доста ефективна и значително понижава шума, но за оптимална работа дънната платка трябва да разполага с опцията Smart Fan Control. Аз лично използвам точно такъв вентилатор и съм много доволен от него. Включва се към CPU_FAN кънектора на дъното, а охладителя на процесора се включва към един специален кънектор, който излиза от вентилатора. И остава стандартния кабел, който си се включва в SYS_FAN кънектора на дъното. След като Smart Fan Control опцията на дъното се конфигурира в режим PWM, резултатът е, че когато процесорът се натоварва (и отделя повече топлина) вентилаторът на кутията започва да си вдига оборотите сам, заедно с този на процесора и съответно, когато не се натоварва (отделя се по-малко топлина) и двата охладителя си намаляват оборотите. Хубавото е, че AC са помисли тази идея да може да се реализира с повече от eдин такъв "умен" вентилатор, като разбира се трябва да се спази начинът на свързване.

Също така е много важно да се използва добър захранващ блок. Той също може да играе сериозна роля в охлаждането и шума на системата.

Link to comment
Сподели другаде

Ясно. Като цяло всичко е много сложно за мен и ще оставя компютъра да си бучи :(.

 

Не бих казал, че е сложно. По-скоро е въпрос на желание да си оптимизираш системата, стига да разполагаш с достатъчно време и парични ресурси. Друг е въпросът, че не е проблем да си купиш даден охладител за процесора и фирмата, която ти го продава да ти го монтира. Същото важи примерно и за захранващия блок, ако решиш да го смениш с по-добър. Друг вариант е твой познат да ти помогне, ако разбира достатъчно.

Също така може да почистиш и смажеш вентилаторите, с които в момента разполагаш. Това може да подобри поне временно нещата с шума и ефективността. Дори тук във форума Night_Raven беше дал точни инструкции как се почиства и смазва даден вентилатор, но за съжаление не си спомянм в коя тема беше. Може да я потърсиш. Предполагам ще ти даде полезна информация как стават нещата, а пък ако изникнат допълнителни въпроси ние ще ти отговорим.

Link to comment
Сподели другаде

Незнам твоя как се чува, но моя е точно като самолет. Когато го изключа все едно времето спира. Ужасно е. Почистил съм го максималко добре и няма грам ефект. Незнам дали има лек срещу това. Една от мечтите ми е пс-то ми да се чува колкото се може по малко, но дали ще стане - незнам. Решението може би е лап топ.
Link to comment
Сподели другаде

Незнам твоя как се чува, но моя е точно като самолет. Когато го изключа все едно времето спира. Ужасно е. Почистил съм го максималко добре и няма грам ефект. Незнам дали има лек срещу това. Една от мечтите ми е пс-то ми да се чува колкото се може по малко, но дали ще стане - незнам. Решението може би е лап топ.

 

Има лек. Освен да почистиш, трябва и да смажеш вентилаторите, но ако са твърде стари ефектът няма да е много добър. Иначе е добра идея да подмениш старите вентилатори с нови, по-големи, които са с по-ниска скорост на въртене и съответно генерират по-малко шум, а запазват ефективността си. Обаче кутията трябва да позволява инсталирането на например 120мм вентилатори. Продават се и много ефективни и тихи решения за охлаждане на процесора, видеокартата и чипсета. Захранващия блок също обикновено е причина за доста по-високо ниво на шум. Особено старите захранвания с разни малки 80мм вентилатори без контрол на оборотите. Всичко е въпрос на финансов ресурс и желание да се занимаваш. Не е невъзможно да се направи тиха дадена система. Като цяло прочети предните коментари по темата.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...

Здрасти има решение и аз бях до дкоро така трябва просто да си подмениш вентилаторите с ниско децибелни (DB)

Аз имам 3х12мм, 1 на захранващия блок, 1 на процесора и 1 на видеокартата общо 6.Преди да сложа ниско децибелните (тези за охлаждането) отпред и отзад беше като самолет

препоръчвам ти да потърсиш с 11-12 или 3 до 16 db-ви

Link to comment
Сподели другаде

Здравеите преди компютъра ми забиваше и реших да си сложа нов вентилатор избраш един 120мм незнам марката

но ми струваше 32лв. ниско децибелен сложих и един плексиглас малко светлина от вътре и стана доста добре даже шума значително намаля най

вероятно е от плексигласа и от шумо изолиращата подложка .

Задължително си купете гумени крачета или някакви други но не пласмасови и ги залепете върху крачетата на кутията . Значително се намаляват вибрациите и съответно шума ето снимкаpost-5936-1224876834_thumb.jpg post-5936-1224876813_thumb.jpg post-5936-1224876808_thumb.jpg post-5936-1224876803_thumb.jpg нямам снимка на 120мм вентилатор върху плексигласа

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...