Jump to content

Проблем с достъп на клиент в мрежа


Препоръчан пост

Здравейте,

Имам проблем с конфигурирането на домашната си мрежата.

Тя се състои от 2 компютъра(лаптоп с Vista home premium), настолен с XP PRO SP2 и рутер.

Иначе мрежата е изградена и всички машини се виждат и имам Интернет, но само в admin акаунт.

Когато влезна в потребителски акаунт(standard) на Vista-та, имам Интернет, но нямам достъп до другия компютър(Access denied)

XP-то е в администраторски акаунт постоянно.

Кой компютър трябва да конфигурирам, клиента или този до който искам достъп.

Много ще съм благодарен, ако някой ми помогне.

Link to comment
Сподели другаде

След дълго ровичкане и търсене в Интернет, въпросът беше решен.

 

 

Като обобщение проблема със съвместната работа Vista-XP може да се съдържа в следните елементи:

 

1) Неконфигурирана firewall;

2) Едновременна работа на 2 firewalls( тази на Windows и друга инсталирана на компа)

3) Името на Workgroup, трябва да бъде еднакво на всички компютри;

4) Не идентични акаунти и пароли на всички машини в мрежата(това беше проблема при мен)

5) Опити за създаване на споделяне, където ОС не го разрешава.

 

 

Ето и някои препоръки при конфигурирането на Vista и XP за съвместна работа;

 

На компютъра с Vista отиди на Network and Sharing и извърши следните настройки:

 

1) Network Discovery: ON (Така ще можеш да виждаш и другите компютри)

 

2) Постави Network като Private (Public е за hotspot-ове)

 

3) Постави File Sharing: ON

 

4) Постави Public Folder Sharing: ON (Public Folder на Vista е същото като Shared Docs при XP)

 

5) Password Protected: OFF (Освен ако искаш да имаш идентични имена на акаунтите и пароли за ВСИЧКИ компютри в мрежата) Ако поставиш ON, тогава ще има запитване за акаоунт и парола, когато запитваш за достъп от XP към Vista компютър.

 

 

 

В частност, проблема при мен беше, че нямах идентични акаунти между Standart user на Vista и акоунт на XP компа.

 

 

Ето и един доста полезен ликн:

 

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb727037.aspx

Link to comment
Сподели другаде

Perkoto, благодаря ти сърдечно, че сподели решението на проблема си, защото по този начин тази тема ще е полезна и за други потребители с подобен проблем.

 

Благодаря отново!

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Аз имам проблем със свързването на два компютъра, единия Vista, а другия е XP. И двата са настолни. Опитвам се да ги свържа с кабел. Ето как стоят нещата. Опитвам се да си направя домашна мрежа м/у компютъра, който ползвам(Vista Ultimate x64) и втори компютър(XP SP2), който искам да ползвам за съхранение на мултимедийни файлове. На Vista имам Интернет, но не искам да го споделям с другия компютър. Единствено искам да имам достъп за съхранение на файлове. На компютъра с Vista имам две LAN карти, от които едната е за Интернет, а другата е за връзката с втория компютър. Свързал съм двата компютъра с кръстосан кабел, който съм купил от магазин(не съм го правил сам). Двата компютъра съм ги сложил в една работна група. XP-то съм му разрешил споделяне на файловете, като съм споделил двата дяла C и D(като се има на предвид, че ще е само дом. мрежа). На Vista-та съм включил споделянето, откриването, публичната папка и мрежата е частна. Имам работеща защитна стена единствено на Vista, която е в пакета на ESET Smart Security. Тя едва ли е проблем за това, че не се получава връзката. Казвам така, защото в къщи имам трети компютър, към който съм свързвал посредством кабела моя компютър с Vista-та и не е имало проблеми, като третия компютър има Vista и XP инсталирани и без значение коя ОС е пусната. Моля за помощ, ако може някой да помогне да успея да си свържа двата компютъра в дом. мрежа. Какво още трябва да се направи? Надявам се съм обяснил добре и ме разбирате.
Link to comment
Сподели другаде

 

Здравей Bistaka,

 

До тук, каквото си направил е отлично, но имам няколко въпроса:

1) Разпознават ли се двете машини? Имаш ли ping между тях? Как си конфигурирал адресите?

2) Сложен ли е допълнителния пакет за ХР-то, за да работи с Виста? Виж това или това !

2) Прочете ли това ? Следвай стъпките внимателно!

 

Ако си установил връзка, но нямаш достъп, пробвай с еднакви имена на акаунтите и паролите - това е трик! Виж това ?

Link to comment
Сподели другаде

Здравей Biskata,

 

До тук, каквото си направил е отлично, но имам няколко въпроса:

1) Разпознават ли се двете машини? Имаш ли ping между тях? Как си конфигурирал адресите?

2) Сложен ли е допълнителния пакет за ХР-то, за да работи с Виста? Виж това или това !

2) Прочете ли това ? Следвай стъпките внимателно!

 

Ако си установил връзка, но нямаш достъп, пробвай с еднакви имена на акаунтите и паролите - това е трик! Виж това ?

Оправи се всичко. :) Вече имам връзка. Проблема се оказа в кабела, с който свързвах двата компютъра. Бях споменал, че съм го купувал от магазин. Та...кабела бил прав, а не кроснат и следователно затова не се получава нищо. Интересното е, че се получаваше връзка с него м/у моя и другия(третия) компютър, който също е по-нов понеже LAN картите обръщали автоматично връзката и един вид се получавало, че все едно съм ги свързал с кроснат кабел. А това нещо не може да се случи със стария компютър, който се опитвам да свържа с моя. В случая аз отидох до един магазин за компютри от където си купих кроснат кабел, който се продаваше на метър(1м=60ст. и 1букса=50ст.) и го правят на място. От това излиза, ако сте решили да си купувате кроснат кабел, че не трябва да се купува запечатен кабел, а да се попита в магазина дали правят такъв кабел. В повечето магазини предлагат такъв кабел на метър и правене на място. Става бързо. Общо взето това беше.

Perkoto, благодаря ти все пак за обърнатото внимание.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 years later...

Здравей Bistaka,

 

До тук, каквото си направил е отлично, но имам няколко въпроса:

1) Разпознават ли се двете машини? Имаш ли ping между тях? Как си конфигурирал адресите?

2) Сложен ли е допълнителния пакет за ХР-то, за да работи с Виста? Виж това или това !

2) Прочете ли това ? Следвай стъпките внимателно!

 

Ако си установил връзка, но нямаш достъп, пробвай с еднакви имена на акаунтите и паролите - това е трик! Виж това ?

 

 

 

Зравей Perkoto.

 

Aз до сега не съм писал в този форум,но се надявам на малко помощ от по-голями специалисти като вас.За сега нямам проблеми с рутера си който е модел DLink-524G2,въпреки,че когато го конфигурирах нямах опит и почти нямах идея как се прави,но благодарение на публикациите ви се справих от първият път с изключение само на MAC адреса на рутера,но попитах един познат и опревих и него и до сега нямам проблеми.Тъй кото човек не може да знае всичко въпросът ми е следният:

 

1.Понеже когато го конфигурирах си сложих име и парола,които не записах и както можеш да се досетиш ги забравих,като най-големия тъпак,но няма значение та питам ако го рестартирам дали ще се върнат стандартните настройки,някъде по постовете от теб четох че ресета трябва да се задържи за 10-20 сек.

 

2.Как мога да контролирам други компютри които ползват безжичната ми мрежа на които съм дал ключ за достъп до нея,но да кажем че за момента не желая да я ползва.

 

Някъде по другите форуми четох че има начин,но не разбрах какъв е.

 

 

Много ще съм ти благодарен,ако ми разясниш как става това и ако е възможно да публикуваш и някой шот за това.

Желая ти лека и ползотворна работа.

Link to comment
Сподели другаде

След дълго ровичкане и търсене в Интернет, въпросът беше решен.

 

 

Като обобщение проблема със съвместната работа Vista-XP може да се съдържа в следните елементи:

 

1) Неконфигурирана firewall;

2) Едновременна работа на 2 firewalls( тази на Windows и друга инсталирана на компа)

3) Името на Workgroup, трябва да бъде еднакво на всички компютри;

4) Не идентични акаунти и пароли на всички машини в мрежата(това беше проблема при мен)

5) Опити за създаване на споделяне, където ОС не го разрешава.

 

 

Ето и някои препоръки при конфигурирането на Vista и XP за съвместна работа;

 

На компютъра с Vista отиди на Network and Sharing и извърши следните настройки:

 

1) Network Discovery: ON (Така ще можеш да виждаш и другите компютри)

 

2) Постави Network като Private (Public е за hotspot-ове)

 

3) Постави File Sharing: ON

 

4) Постави Public Folder Sharing: ON (Public Folder на Vista е същото като Shared Docs при XP)

 

5) Password Protected: OFF (Освен ако искаш да имаш идентични имена на акаунтите и пароли за ВСИЧКИ компютри в мрежата) Ако поставиш ON, тогава ще има запитване за акаоунт и парола, когато запитваш за достъп от XP към Vista компютър.

 

 

 

В частност, проблема при мен беше, че нямах идентични акаунти между Standart user на Vista и акоунт на XP компа.

 

 

Ето и един доста полезен ликн:

 

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb727037.aspx

 

 

Зравей Perkoto.

 

Aз до сега не съм писал в този форум,но се надявам на малко помощ от по-голями специалисти като вас.За сега нямам проблеми с рутера си който е модел DLink-524G2,въпреки,че когато го конфигурирах нямах опит и почти нямах идея как се прави,но благодарение на публикациите ви се справих от първият път с изключение само на MAC адреса на рутера,но попитах един познат и опревих и него и до сега нямам проблеми.Тъй кото човек не може да знае всичко въпросът ми е следният:

 

1.Понеже когато го конфигурирах си сложих име и парола,които не записах и както можеш да се досетиш ги забравих,като най-големия тъпак,но няма значение та питам ако го рестартирам дали ще се върнат стандартните настройки,някъде по постовете от теб четох че ресета трябва да се задържи за 10-20 сек.

 

2.Как мога да контролирам други компютри които ползват безжичната ми мрежа на които съм дал ключ за достъп до нея,но да кажем че за момента не желая да я ползва.

 

Някъде по другите форуми четох че има начин,но не разбрах какъв е.

 

 

Много ще съм ти благодарен,ако ми разясниш как става това и ако е възможно да публикуваш и някой шот за това.

Желая ти лека и ползотворна работа.

Link to comment
Сподели другаде

Здравей kokolliino,

Съжалявам, но нямах време да ти пиша досега, но ето вече и отговорите на въпросите:

1. Рестартирането на рутера е елементарно, просто с един кламер или пълнител, натискаш отзад в дупката микробутона за около 10 секунди. 20 са много. Не изключвай рутера от тока, докато се ресетва!!! След което рутера ще се приведе в първоначалните - заводски настройки. При положение, че сам си си правил настройките, то едва ли ще бъде проблем да ги направиш отново. (зa D-Link адрес 192.168.0.1 User name:admin, password: празно)

 

2.Относно управлението на рутерите, щом вече си дал паролата за достъп на доста хора и не искаш да сменяш паролата, то остава да управляваш достъпа до мрежата чрез филтриране по МАС адрес(Advanced/Filters/MAC Filter/Only allow computers with MAC address listed below to access the network), като ги подбираш в списъка само тези, които искаш - другите ги изключваш. Или обратно - забраниш достъпа на тези, които не искаш да влизат в мрежата (избираш радио-бутона-Only deny computers with MAC address listed below to access the network и добавяш МАС адреса на този,който "не ти е приятен"...)Виж по-долу:

post-4138-013739700 1294590130_thumb.png

Как става? Ами ако абоната вече се е свързал и искаш да го "изгониш", просто отиваш на менюто от рисунката, избираш съответния абонат от листа "DHCP Client", после бутона Clone, и накрая бутона Apply-зеления.

 

Друг начин е да ограничиш достъпа, чрез DHCP (HOME/DHCP).Активираш DHCP(DHCP Server - Enable). Тук даваш диапазона на разрешените адреси (Starting IP address, Ending IP Address)само за толкова адреса, колкото компютъра предвиждаш да има в мрежата. После добавяш в разрешения списък само тези, които искаш да имат достъп до мрежата. Останалите ще могат да влизат, само ако има свободно място, т.е. някой от твоите фаворити не е в мрежа. Така ограничаваш достъпа само до определен брой абонати, за да не ти се срине мрежата от претоварване....(че рутерчето е доста слабо...)

Надявам се да съм ти помогнал!

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...