Jump to content

Връзка между 2 компютъра


Препоръчан пост

Здравейте! Имам си някъква представа как се свързват 2 PC-та но все пак да попитам. Първо за връзката с кабел. Може ли някой да ми изясни как да свържа моят компютър с лаптопа на приятел: с USB кабел ли става и само това ли е... Другият ми въпрос е за опцията Wireless network която е в Control Panel... Да попитам това инфра ред връзка ли е и как се осъществява... Благодаря предварително
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 39
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Здравейте! Имам си някъква представа как се свързват 2 PC-та но все пак да попитам. Първо за връзката с кабел. Може ли някой да ми изясни как да свържа моят компютър с лаптопа на приятел: с USB кабел ли става и само това ли е... Другият ми въпрос е за опцията Wireless network която е в Control Panel... Да попитам това инфра ред връзка ли е и как се осъществява... Благодаря предварително

Редно е да се попита за какво ти е нужна връзка с другия компютър. И все пак най-удачната според мен е чрез свързване на мрежовите карти посредством мрежов кабел - т.е. да си направите LAN с 2 компютъра. Този тип връзка предлага най-бърз трансфер на данни, най-удобните начини за прехвърляне на файлове, може да се играят игри в мрежа (ако е нужно) и настройките са елементарни. Единственият "недостатък" е, че трябва кабел. :)

Връзка по USB също е възможна, но не съм запознат с особеностите й - как точно става.

За Wireless предполагам, че ситуацията ще е същата като при нормалните мрежови карти, което ти и предложих. Просто ще трябва да имате и двамата 2 безжични мрежови адаптера. Предимството е, че няма кабел, но разстоянието и предмети могат да повлияят върху стабилността и скоростта на връзката.

Link to comment
Сподели другаде

Привет,

Става с мрежов кабел, достатъчно е да сте в една група и да имате по нещо шернато на Пс-тата, но в линка който ти е дал Златинов се вижда как става.

Link to comment
Сподели другаде

А за връзката искам да кажа, че е между моя компютър и лаптопа на приятел за пренос на данни и ако може да е без switch... Как по точно става LAN връзката (тя е без switch нали?) и какво представлява кабела? За да го закупя... И ако може да ми кажете какви са настройките... :lookaround:
Link to comment
Сподели другаде

А за връзката искам да кажа, че е между моя компютър и лаптопа на приятел за пренос на данни и ако може да е без switch... Как по точно става LAN връзката (тя е без switch нали?) и какво представлява кабела? За да го закупя... И ако може да ми кажете какви са настройките... :lookaround:

Може и със switch, може и без. Кабелът е стандартен LAN кабел, единият край се ръгва в единия компютър, а другият край - в другия кашон. Настройките:

1) Control Panel -> Network Connections -> десен бутон върху мрежовата връзка -> Properties.

2) Там кликаш два пъти върху Internet Protocol (TCP/IP).

3) избираш Use the following IP address:

- IP address: 192.168.0.1

- Subnet mask: 255.255.255.0

Останалите полета ги оставяш празни.

4) Кликаш OK.

5) Повтаряш същото и за втория компютър, като за негово IP му задаваш 192.168.0.2.

6) Мрежата е готова.

Link to comment
Сподели другаде

Само да допълня, че е хубаво да сте в една и съща група. Това се наглася като чукнеш с десен бутон върху My Computer и после избереш Properties -> Computer Name -> бутона Change... и в полето Workgroup зададете едно и също име на групата.

 

Аз лично бих предпочел варианта с Wireless, защото вече работните разстояния стават все по-големи така, че ако се съседи ще можете спокойно да работите. Лошото тук е, че настройките са малко по-сложи, но не е голяма философия, така че ще ти обясним, но трябва да имаш две wireless карти (по една на компютър).

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря на Night Raven и Tragedy за изчерпателния отговор. Точно това ми трябваше. Ще Ви помоля ако може да ми разясните и за Wireless connectioп, защото и аз я предпочитам :) Въпросът ми е (предполага че зависи от wireless картите) до колко метра е обхвата? На какъв принцип е (имам в предвид нещо като bluetooth ил инфра ред ли е..) И как и къде се инсталират тези wireless карти? Единият комп съм сигурен, че я има вградена... Проблемът е къде и в кой слот да ръгна моята :crosseyes1: Има ли възможност да не е вътре в кутията, защото нали разбирате 2 години гаранция ми дадоха за моята щайга :blink:
Link to comment
Сподели другаде

Wireless и Bluetooth устройствата работят на един и същ принцип, но може да се каже, че Wireless е усъвършенствана версия на Bluetooth - по-голям обсег на действие, по-висока скорост на пренос на данни и повече опции като цяло, но изисква повече настройки и по-голяма консумация на енергия от Bluetooth. Затова и последната се ползва в мобилните устройства - там трябва да се пести енергия, трябва да е простичко, а и не са нужни кой знае какви функции. Wi-Fi е вече при компютрите, защото вече има откъде да се захрани без проблем, нужни са доста повече възможности (не само по-базовите на Bluetooth), а и се предполага, че потребителят е по-грамотен да направи някакви настройки.

Има и wireless устройства на USB, така че не е нужно да отваряш кутия.

Link to comment
Сподели другаде

Колебая се дали да си купя Wireless адаптер ама не знам какви са цените и характеристиките... Имам в предвид, че те бачкат на определена честота, нали? Имате ли някаква представа от цените? Е, вярно е, че един мрежов кабел ще излезне по - изгодно :) Но все пак да попитам :yes:
Link to comment
Сподели другаде

Цените на по-бързите (108Mbit = ~13MB) са около 80 лв. Ориентировъчно можеш да погледнеш цените в JAR примерно. За теб са продуктите тип Wireless USB Adapter. Понеже нямам личен опит, ще препоръчам на базата на наблюдения и това, на което съм попадал по сайтове и форуми (т.е. напълно е възможно да греша): 3com е може би най-добрият избор като марка, след тях бих класирал NetGear и после D-Link.

Имай и предвид, че:

- всеки друг потребител, който разполага с WLAN карта и се намира в близост, може да се свърже към вашата мрежа (ако знае, че я има или попадне случайно на нея) ако тя не е защитена с парола.

- като скорост безжичната мрежа е доста по-нестабилна и бавна от стандартната мрежа със "жичка". :)

Аз да си кажа думичките, пък...

Link to comment
Сподели другаде

Е, думичките бяха достатъчно ясни. Благодаря :thumbsup: Ако съдя по цените, предполагам, че наистина 3сом са най-добрите :) За паролата и аз смятам, че е повече от необходима защото си е неприятно когато някой бърка във връзката и ми отнема скорост... Само да попитам обхвата на повечето е 2.5 Ghz това може ли да се превърне ориентировъчно в метри? Имам и друг въпрос :blush: Ако свържа двете PC-та с USB кабелче какво ще стане? Единият компютър ще възприеме другия като оптично устройство ли?Така ще може да се прехвърля информация нали? Защото гледах един комплект USB-та и се изкуших да си взема :blush: Не знам дали с всички е така ама аз като влезна в някой такъв магазин и... Като излезна съм олекнал в портфейла :)
Link to comment
Сподели другаде

Обхвата на WLAN, ако няма препятствия, може да надвиши и 100м. Ако има препятствия, пада значително.

Иначе свързването посредством USB кабел е неофициално (ако мога така да се изразя). Т.е. аз не знам да е стандартна връзка, а е по-скоро нещо като модване тип направи си сам. Какви кабели си гледал всъщност?

Ако става въпрос за връзка с кабел, по-добре LAN - повече възможности и със сигурност лесна настройка, докато чрез USB ми се вижда по-съмнително. Трансферът също би трябвало да е малко по-добър.

Link to comment
Сподели другаде

Ами.. Гледах един комплект USB, в който бяха всички видове USB... Доста полезно :) Иначе съм твърдо решен да си закупя мрежов кабел, но и wireless adapter-ите ме привличат :blush: Какво да се прави :) Благодаря за информацията, която ми предоставихте. Ще питам, ако пак възникне някакъв въпрос
Link to comment
Сподели другаде

Иначе съм твърдо решен да си закупя мрежов кабел

 

Кажи им в магазина, че ти трябва cross-over кабел /т.е. крос-нат кабел/, а не обикновен мрежови кабел. Директната връзка между 2 РС-та с LAN кабел изисква крос-нат кабел, за да може единия компютър да изпраща данни, а другия да ги получава - по този начин се създават 2 канала на комуникация PC1 send - PC2 receive и PC1 receive - PC2 send. Кабелът струва около 3 лева.

 

П.П. Това го бях написал още вчера като коментар към пост-а на Night Raven, че ти трябва стандартен кабел...но незнайно как пост-а ми се е затрил от темата (или има логично обяснение, или съм се смахнал от много работа :crosseyes1: )

Редактиран от Neuton Gimic
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...