Jump to content

Цялата активност

Този стрийм се обновява автоматично

  1. Миналата седмица
  2. В такъв случай можеш да разгледаш и MESH системите: малко обяснения и продукти на TP-Link и Ubiquiti. Тези системи са проектирани и направени точно с тази цел - да осигурят непрекъсната и стабилна връзка за устройства, които са мобилни и се сързват към различните точки.
  3. Уеднаквяването на SSID е възможно, но тогава няма да си сигурен към коя точка за достъп дадено устройство се свързва. Ако имаш 3 точки за достъп и се опиташ да свържеш клиент към SSID, е логично устройството да избере мрежата с най-силен сигнал (обикновено това ще е и най-близката точка), но това не е напълно сигурно. Също така звучи логично ако изместиш дадено устройство на друго място, където друга точка за достъп осигурява по-добър сигнал, устройството да мигрира автоматично към по-добрата мрежа, но това също не е гарантирано. Някои клиенти може активно да сканират за мрежи и ако засекат по-добра, за която имат данни за достъп, да се прехвърлят на нея, но други клиенти няма да го направят, докато текущата им мрежа не изчезне или не деградира драстично.
  4. Христос Воскресе на всички! Пожелавам ви здраве, радост и успехи!
  5. Сега поразгледах как стоят нещата при мен - направено е точно това нещо, но с 3 различни мрежи. Доколкото разбирам това се решава с уеднаквяване на SSID. Ще намеря подходящо време да експериментирам с това. Би трябвало да ми реши мъката с постоянно прехвърляне на мрежи.
  6. Не стана напълно ясно дали това е случва още преди Windows да зареди. От обясненията заключвам, че не, т.е. случва се само и единствено под Windows. Нормално е мониторът да се изгася, когато системата е в покой. Натискане на клавиш на клавиатурата и мърдане на мишката трябва да го събуди. Както и да е, важното е, че сега работи, каквато и да е причината.
  7. Не съм ползвал подобно нещо под Windows, но можеш да разгледаш и GPING (изисква стартиране като администратор) и PingInfoView. Евентуално можеш да ги накараш да се стартират автоматично през Task Scheduler. По същия начин, не би трябвало да има разлика. Това зависи от мощността на излъчване на АР-та, а и по принцип тези устройства имат по-добро излъчване от рутерите. Моята идея май е точно противоположна на това, което искаш - аз бих поставил повече на брой АР-та със слабо излъчване (по един АР само за конкретното помещение или за съответната група устройства с приблизително еднакви характеристики и получаващи сигнал с еднаква сила). Естествено, това е скъпо и трудоемко... Да, и на двата въпроса. Обикновено АР-тите имат един вход, в който се включва LAN кабела и това е. Отнсно рутерите... по принцип - може, ако включиш кабела към LAN (а не към WAN) port-а и забраниш DHCP сървъра и firewall-а на рутера. При това положение рутера се превръща в нещо като switch с безжична мрежа. Преди да го направиш си запиши някъде IP адреса на LAN на рутера, за да можеш да го управляваш, ако се наложи.
  8. Това го прави произволно когато му е кеф и без значение дали сега се пуска пц-то или е било вече пуснато. Ако е било пуснато и в един момент дава грешка, че няма видео връзка. Без значение дали съм гледал филми, играл на игри и т.н В повечето случай пц-то си седи включено без нищо пуснато. Сега от онзи ден като отворих кутията УЖ да почистя от прах не знам какво съм направил ама си работи както трябва. В момента екрана угася явно когато не се ползва пц-то. За да го включа цъкам копчето на монитора и картината тръгва. А преди като цъкна копчето даваше грешка, че няма връзка и монитора угася.
  9. Идеята ми беше да използвам нещо автоматизирано, което да се стартира с Windows и да не го мисля, за да следя известно време как се държи. Ще разгледам предложенията по-обстойно. Идеята звучи добре, но не съм сигурен, че ми се инвестира (най-вече време). Има и неща, които ме озадачават. Например, ако заменя два от сегашните рутери с две точки за достъп. С рутер имам свободата да избера най-силната мрежа, ако устройството е останало на по-слаба (да, това е досадно, но все пак е някакъв контрол). С точка за достъп не знам как би се държало при същата ситуация. Не знам и дали няма да са ми необходими доста повече точки, за да да постигна обхвата, който имам сега. Дали има вариант самите точки за достъп да бъдат вързани чрез кабелите, които вече имам? Или пък начин рутерите, които в момента имам, да работят като точка за достъп в една мрежа?
  10. Относно последния въпрос: - сваляш си Fping, поставяш го в някоя папка; - отваряш едно CMD, навигираш до папката с Fping и пишеш примерно тази команда: fping 8.8.8.8 -c -i -D -T -j > ping.log Така ще имаш текстов файл с резултата и можеш да го предоставиш на доставчика. Можeш и да го "внесеш" в Excel (примерно) и да си направиш графики на закъсненията. Ако компютъра има звук, можеш да включиш звуково известяване при отпадане на връзката с опция -b-. С опция -s можеш да зададеш размер на данните, примерно -s 1000. Естествено, можеш да отвориш няколко CMD едновременно и да тестваш различни адреси. Във вътрешната мрежа можеш да обиколиш помещенията с лаптопа и да провериш качеството на връзката: fping ХХХ.ХХХ.ХХХ.ХХХ -c -i -s 10000 -t 1 (вместо ХХХ.ХХХ.ХХХ.ХХХ използваш адреса на рутера). Относно останалите неща - вместо рутери се ползват Access Point устройства, те са направени точно с такава цел. За местата, където не се изисква много висока скорост, можеш да използваш по-евтини AP, примерно MikroTik RB cAP lite, TP-Link EAP115 или подобни. Не мога да предложа конкретен модел, без да знам точното разположение на помещенията, вида на устройствата и т. н. т., но ако е само за датчици - би трябвало и най-евтините АР да свършат работа. Целта е основния рутер да се "разтовари" от отдалечените устройства и всичко да е в една мрежа.
  11. Звучи страшно, но почти всяка техника на пазара се предлага с WIFI свързване (климатици, принтери, сензори, датчици и т.н.). Просто се възползвам от това удобство за каквото мога. Не смятам, че имам кое знае колко сложен случай за домашно ползване. Да. Оказа се, че има проблеми и с тяхната техника, а не искат да си ги оправят. Това на рутерите е "наследено", но не смятам, че е лошо. ISP се връзва към основния рутер в стаята, в която работя. Тук е най-важно нещата да не се дънят изобщо. Има свързан PC през LAN кабел, работен лаптоп през WIFI и още няколко смарт джаджи. Сред джаджите има входни врати, които са извън стаята на около 10-15 метра. Между тях има дебела стена. Последното не може да се измисли по-хитро. Вратите трябва да могат да се достъпват от всяка точка на света (и съответно устройства вкъщи, свързани в една от 3-те мрежи). От основния рутер се връзват и други два рутера през LAN кабел. Единият е на горния етаж. Там има принтер, който трябва да може да се ползва от всички в 3-те мрежи. Другият рутер е в постройка на около 20м. От сегашния доставчик дори нямам лукса да имам непрекъсната връзка, не смея да питам за други неща. Това не знам как да го гарантирам. Подвижните устройства понякога остават вързани към по-далечната мрежа. Трябва ми да знам кога/дали ISP се дъни. PingPlotter вършеше чудесна работа. Ползвах го през настолния PC (защото е свързан през LAN кабел), който е малко старомоден и все още съм с Windows 7.
  12. Според мен проблема не е само в рутера, а в грамотното проектиране на мрежата като цяло. Говориш за 20+ устройства с различни стандарти на съврзване, разположени в няколко помещения + подвижни устройства, а сега вече и за наблюдение качеството на услугата на ISP (а на вътрешната мрежа?)... Според мен това си е инфраструктурен проект, тук не става въпрос за две стаи с рутерче, РС и лаптоп. Би било добре да си помисилш по следните въпроси: - физическо разположение на устройствата - в коя стая, къде в стаята, колко, възможности за свързване. Можеш да ползваш Sweet Home 3D (примерно), за да си изясниш нещата; - услуги, които ще ползваш от ISP - минимална (за домашно ползване едва ли имаш наета линия с гарантирана скорост) и максимална скорост на сваляне и качване (вкл. международна), публичен (или не) IP адрес, необходимост от пренасочени port-ове, VPN, VLAN... Тези неща са важни за избора на основния рутер, а не дали има WiFi и какъв му е сигнала; - скорост на работа на вътрешната мрежа - доставчика може да предоставя 100 Mbit/s (и то - негарантирани), но в твоята мрежа скоростта е добре да е възможно най-голяма и да е стабилна. Решението в отделните стаи да има отделни рутери е добро, но дали са настроени правилно? В случай, че две устройства в някоя стая обменят информация, трафика трябва да преминава през рутера в тази стая, а не през основния рутер. - надеждност на мрежата - вече писах за UPS-и, протектори... има и поне още две неща: - - Разстояние между рутера и устройствата. Рутера няма как да знае това разстояние (още не съм виждал рутер с рулетка), той се съобразява с времезакъснението по време на комуникацията и автоматично си настройва някои параметри за по-добра комуникация. Ако към един рутер има свързани устройства с различно времезакъснение, рутера ще се съобразява с най-бавните от тях. При интензивна комуникация с "бавните" устройства всички останали "чакат". - - WiFi параметрите - сила на излъчване, канал, широчина на канала... Най-висока мощност на излъчване не означава непременно най-добра връзка - повечето устройства имат АРУВС (автоматично регулиране на усилването на входния сигнал), иначе ще изгорят, ако са близо до рутера. Може да имаш ситуация, при която някое устройство да получава добър сигнал от рутера, но поради някакви смущения връзката да е лоша. Като усилиш сигнала от рутера АРУВС ще "заглуши" допълнително устройството и връзката ще се влоши допълнително. - - Особености на средата - смущения от външни източници, прегради, "ехо" и стоящи вълни в помещенията. - възможност за мащабиране - добавяне на още стаи с устройства, преместване на устройства и т. н. т. - удобство на управление, документация - добре е да имаш някаква схема на мрежата и устройствата да се управляват от едно място. Ти знаеш какви са устройствата и как са свързани... ами ако се наложи друг човек да прави промени? - наблюдение на мрежата, документиране на авариите, действия при проблеми, backup при отпадане на основната връзка. Питаш за софтуер за наблюдение, но за каква операционна система ти трябва и какво ще се наблюдава? Аз съм ползвал SmokePing и Cacti, но не знам при теб дали е приложимо. Напиши какво точно искаш да наблюдаваш и в какъв формат да бъдат данните - ще се намери решение. Ето още идеи - WinMTR, The Dude, Fping (най-лесно, но ако искаш визуализация, трябва да си я правиш ръчно). За Android ползвам Network Utilities, върши ми добра работа. Накратко: напиши поне основната информация - разположение на стаите, големина и къде е основния рутер; ако направиш някаква схема ще бъде още по-добре. Напиши и за софтуера за наблюдение - дали ти трябват графични данни и на какво устройство (и с каква ОС) ще работи.
  13. Забравих да включа в предния ми коментар и въпрос, ако се случва под Windows, дали системата продължава да си работи (т.е. примерно ако е било гледано някакво видео, аудиото продължава да си върви), но просто мониторът не се включва, докато системата не се рестартира.
  14. Нещо такова. 4x4 MIMO означава, че рутерът разполага с общо 4 потока и на теория може да „разговаря“ с 4 устройства едновременно, вместо с 2. Това е плюс, когато има повече Wi-Fi клиенти свързани към мрежата. В завсисимост от това какви са клиентите и колко активно комуникират с рутера, може ползата от 4x4 MIMO да е минимална. По принцип повече потоци би трябвало да помага и за качеството на сигнала към дадено устройство. Този рутер би трябвало да е с 2x2 MIMO. Не си прави заключения за MIMO конфигурацията от този рутер, защото най-вероятно проблемът е, че е просто по-слабичък. Хардуерът (поне на v2 на рутера) е доста нисък клас. Не. VPN опцията ти позволява да си създадеш ти VPN сървър на рутер, за да могат други устройства, които са извън мрежата на рутера ти) да се свързват към него и да стават част от локалната му мрежа. Обикновено се поддържат PPTP и/или OpenVPN. Не. MIMO е налична и за двете мрежи. Не винаги обаче са с еднакви конфигурации. Предложеният Archer AX20 е с 2x2 MIMO на 2.4GHz и 5GHz мрежите, докато Archer AX73 е с 2x2 MIMO на 2.4GHz и 4x4 MIMO на 5GHz. Ако повечето ти устройства ще са на 2.4GHz и/или тези, които са 5GHz, няма да са свързани директно към мрежата на основния рутер, а ще са свързани към други access points, които ще са свързани към основния рутер посредством кабел, то тогава няма особена нужда от 4x4 MIMO на основния рутер. Тук не мога да помогна.
  15. Пише за вградена видеокарта! А тя е в процесора! На мен ми прилича на лош контакт на нещо по дъното...Един път има, после няма... 24 пиновия съединител, 4 пиновия за процесора рамта.... Че ако щеш и захранващият блок... Май нещата вървят към сервиза...
  16. Има ли възможност да опитате със стария монитор? Може да опитате и да върнете фабричните настройки на BIOS При възможност опитайте с друг захранващ блок.
  17. Благодаря за всички мнения. За съжаление доста се обърках, защото се споменаха доста модели и би трябвало всички да са хубави. Това с MIMO-то ми е малко мътно, но доколкото разбирам – колкото повече, толкова повече. Лошото е, че не намирам информация от какво точно MIMO се възползвах досега. Друго нещо, което не ми е ясно е VPN опцията на самия рутер. От време на време ползвам VPN през Windscribe. Ако имам подходящ рутер, означава ли, че ще мога да ползвам VPN без допълнителен софтуер? Това не го разбрах. Някъде бях мернал, че MIMO важи само за 5GHz мрежата. P.S. Понеже се скарах с ISP, ще сменям и тях. За съжаление посветих целия безплатен период на PingPlotter на тях. Доколкото разбирам версията след този период не може да прави ping до няколко адреса едновременно, а това е важно, за да има обективен резултат. Приемам и препоръки за алтернативен софтуер, защото ми изглежда нелепо да плащам, за да инспектирам услугата на ISP.
  18. Не съм сигурен, че разбрах максимално точно ситуацията. Кога се появява проблемът? Само в началото на стартирането на компютъра (т.е. след натискане на бутона на кутията мониторът не се включва), само след като Windows е заредила или и в двата случая? Ако проблемът се появява и или само под Windows, в конкретни ситуации ли е или е произволно? Ако е произволно, ориентировъчно на какъв интервал се случва? Каква е версията на BIOS/UEFI? Каква е версията на видео драйвъра?
  19. Това вече е пробвано много пъти и даже за над 2 дена и резултатът е същият. Монитора и кабела съм ги пробвал като ги свързах със лаптопа и няма никакви проблеми там
  20. И на мен ми прилича на проблем с монитор или кабел. Когато монитора покаже "No signal", опитай да го изключиш от контакта и след 2 минути пак да го включиш - без да пипаш компютъра.
  21. Видеокартата е вградена. За това съм посочил частите на пц-то
  22. Вентилаторите не играят роля при приемането и предаването на видео сигнал. Защо не пробваш да изкараш видео картата и да почистиш гнездото със сгъстен въздух ? Ще е хубаво да изчакаме колегата @Night_Raven защото той има доста сериозен опит в хардуерната част докато аз съм по насочен към софтуера.
  23. Пробвах монитора със същият кабел към лаптопа и всичко си работи. Като го свържа с пц-то неще. Днес свалих вентилаторите на пц-то с цел да почистя от прах където има.... Е прах нямаше свързвам всичко и чудо всичко тръгна работи. Както си работеше всичко 2 3 часа по късно гледам черна картина. Поиграх си с копчето на монитора и накрая взе, че запали. Не знам къде как губи връзката и защо.
  24. Пробвал ли си с друг кабел ? Случвало ми се е кабела да сдаде багажа и да имам подобни проблеми.
  1. Зареди още активностти
×
×
  • Създай ново...