
Blue_Hulk
Потребител-
Брой теми
63 -
Регистрация
-
Последно посещение
Blue_Hulk's Achievements
-
В крайна сметка реших да се насоча към Arctic P14 Max. Според спецификациите скоростта на вентилатора на P14 Max е 400-2800 rpm и има PWM контрол, което означава че бих могъл да огранича скоростта да речем до около 2000 rpm или по-малко? Тук мисълта ми беше конкретно за Arctic P12 срещу Arctic P14 Max, но предполагам, че не е задължително един 140 мм вентилатор да се представя по-добре от 120 мм вентилатор. Имах предвид да монтирам отпред два обикновени Arctic P14, а отзад един Arctic P14 Max, но очевидно това е много безсмислено и излишно. В случая, понеже ще използвам процесорен охладител, разбрах, че не е добра идея да инсталирам вентилатори в горната част, защото процесорния охладител би могъл да създаде конфликт в посоките на въздушния поток и да намалява ефективността на охлаждане. Освен това тъй като Phantom Spirit 120 SE е голям охладител, може да стигне много близо до горната част на кутията и да се окаже физически невъзможно да се инсталират горни вентилатори. Но това е без значение, защото реших да взема 3 x Arctic P14 Max т.е. два отпред и един отзад, а и както си споменал, винаги мога да добавя още вентилатори на по-късен етап. Между другото ето как изглежда списъкът с частите. CPU: AMD Ryzen 7 9700X CPU Cooler: Thermalright Phantom Spirit 120 SE BLACK Motherboard: Gigabyte B850 AORUS ELITE WIFI7 Memory: Corsair Vengeance 64 GB (2 x 32 GB) DDR5-6000 CL30 Storage: Western Digital WD_Black SN850X 2 TB Video Card: Gigabyte WINDFORCE OC SFF GeForce RTX 5070 Ti 16 GB Case: Corsair FRAME 4000D Power Supply: Corsair RM850x (2024) https://de.pcpartpicker.com/list/fFCvv4 След време задължително, ще надграждам както процесора така и видео картата, докато останалите части може би няма да се надграждат и също така евентуално, ще добавя повече памет за съхранение в бъдеще. Има ли нещо което бих могъл да променя/коригирам в този момент?
-
Съгласен съм с теб. Преди, за да се занимаваш с компютри, трябваше или да имаш силен личен интерес, или да си се посветил на това професионално. Сега хората могат да научат повърхностно няколко неща и да се почувстват достатъчно уверени, че да дават съвети. След като има няколко доклада за AMD Ryzen 7 9800X3D процесори, които отказват да стартират на дънни платки на ASRock, може да се каже със сигурност, че Gigabyte е една идея по-надежден. На базата на това и както и на други изисквания, реших да се спра на Gigabyte B850 AORUS ELITE WIFI7 и се надявам да няма проблеми, особено в бъдеще, когато инсталирам по-нов и скъп процесор. Изброените модели вентилатори за кутия са наистина доста добри и много тихи за разлика от P-серията на Arctic, които доколкото научих са малко по-шумни, но пък компенсират със ефективност на охлаждане и най-вече ниската цена. Затова в крайна сметка реших да се спра на моделите на Arctic и без (A)RGB. В момента се опитвам да избера най-оптималният вариант за охлаждане на Corsair Frame 4000D (версията без вентилатор). Corsair Frame 4000D позволява следната поддръжка на вентилатори: отгоре - 3x120mm, 2x140mm отпред - 3x120mm, 2x 140mm, 2x200mm отдолу - 2x120mm отстрани - 3x120mm, 2x140mm отзад - 1x120mm, 1x140mm Наясно съм, че 140 мм вентилатор изтласка повече въздух от 120 мм вентилатор при същите обороти и същевременно е по-тих. Бих могъл да инсталирам например изцяло само 140 mm вентилатори или да направя някаква комбинация с 120mm и 140mm. Най-простият вариант е да избера два 140 mm или три 120 mm отпред за всмукване на студен въздух и един с по-високи обороти 120 mm или 140 mm отзад за изтегляне на горещият въздух. Предполагам, че има и по-ефективен вариант с 5 вентилатора или дори повече, например с вентилатори отстрани и отдолу и отгоре..., като цяло коя е най-добрата комбинация? Освен това охладителя на процесора (Phantom Spirit 120 SE BLACK) дали пречи по някакъв начин върху цялостната ефективност на охлаждането в зависимост от това каква комбинация за вентилаторите избирам?
-
Благодаря за предложенията. Дори не подозирах, че избора на подходящ модел дънна платка, ще се окаже толкова труден. От толкова много модели и варианти съвсем се обърках, а като гледам цените на дънните платки, положението не е много розово. Изглежда, че ако искам Wi-Fi/Bluetooth, добри VRM компоненти (12 + фази или повече) и черен цвят, ще се наложи да отделя повече средства. ASRock B650 Pro RS и Gigabyte B650 AORUS ELITE AX V2 са добри опции, но за малко повече пари бих могъл да взема по-нови модели, които са по-ориентирани към бъдещето. Например ако ASRock B650 Steel Legend WiFi или ASRock B850 Steel Legend WiFi, бяха налични в черен цвят бих избрал някоя от тях макар, че не са евтини. В момента се колебая между два модела, а именно ASRock B850 Riptide WiFi и Gigabyte B850 AORUS ELITE WIFI7. Като цяло чета много добри отзиви за ASRock и не толкова добри за Gigabyte. Искам да отбележа, че намерих добра оферта и в момента вече притежавам Corsair RM850x(2024). Освен това, вече притежавам охладител за процесор Phantom Spirit 120 SE BLACK и диск Western Digital Black SN850X 2TB. В момента остава да търся - дъно, кутия, вентилатори за кутия и оперативна памет. Оперативната памет - в момента следя Corsair Vengeance RGB 64GB Kit DDR5-6000 CL30 и друг модел, който наблюдавам е G.Skill Trident Z5 Neo RGB. Освен стойности на таймингите и честота на какво друго трябва да обърна внимание? Кутия - след малко повече търсене попаднах на Corsair Frame 4000D, който е наследник на Corsair 4000D Airflow. При Corsair 4000D Airflow ме притеснява факта, че максимална позволена дължина на GPU е 360mm, докато при Corsair Frame 4000D е 430mm, което би било решаващо в бъдеще. Бих искал да купя и отделни вентилатори за кутия, тъй като ако избера Corsair Frame 4000D е много вероятно да избера версията без вентилатор. Според мненията в интернет най-добрата бюджетна опция е ARCTIC P12 или ARCTIC P14, а най-доброто като цяло е Noctua A12x25. Също така, как се сравняват по качество и охлаждане вентилаторите на Corsair (iCUE) спрямо другите модели и има ли значение дали са 120 mm или 140 mm. Като цяло какви са твои препоръки и насоки по този въпрос. Освен това държа да отбележа, че вече размислих и сега желая да има минимално RGB (нещо подобно) и иначе май се губи леко смисъла на страничното стъкло.
-
Всъщност нямам нужда от USB4 Type-C. MSI X870 GAMING PLUS WIFI, изглежда много добре и е с добри характеристики и цената не е много лоша, обаче май е малко излишна. От страна на ASRock (освен гореспоменатият модел) или Gigabyte, имаш ли добри предложения? Освен това има ли смисъл да се насоча към по-новият AMD B850 Chipset, вместо AMD B650 Chipset? Благодаря за предложенията. Очевидно е въпрос на вкус кой от тези модели да избера. Бих могъл например да комбинирам Corsair RMx/RMe с Corsair: 5000D / 4000D и понеже е много вероятно да избера GIGABYTE RTX 5070 Ti WINDFORCE OC SFF, бих могъл също така да взема дънна платка модел на Gigabyte за по-завършен вид. Но това е само хрумване т.е. не е задължително различните части да са от една марка. Иначе попаднах на известен списък на име PSU Tier List, където според този списък Corsair RMe, попада под ниво Tier A • High-end т.е. това е добре. В момента в Amazon се наблюдават промоционални оферти на Corsair RMx/RMe, но се затруднявам в разликите между различни версии. Ако разбрах правилно - RMx (2024) е по-добрата версия? Всъщност използвам сайта на geizhals.de, който е алтернатива на pazaruvaj.com за сравнение на цените. Като цяло, ще се пазарува предимно от amazon.de, но в зависимост от цените е възможно и от mindfactory.de или alternate.de.
-
Реших да се спра на Ryzen 7 9700X. Дънната платка трябва да е ориентирана към бъдещото, защото ще има задължително надграждане на процесора след няколко години. Относно броя 3.5 мм жакове, не мога да кажа дали имам нужда от тях. Използвам усилвател за слушалки ако това е от значение, както и микрофон. Освен това трябва да има USB4 Type-C, USB 3.2 Gen2 Type-A, USB 3.2 Gen2x2 Type-C, USB 3.2 Gen2 Type-A, USB 3.2 Gen1 Type-A. Като цветове, черното е за предпочитане пред бяло. Опция №3 изглежда е най-добрата в случая. Смятам, че 850 W захранващ блок е препоръчителен и разликата в цената между 750 W и 850 W ме устройва. Освен това в бъдеще при евентуално надграждане на видео картата, едва ли ще се насоча към висок клас модели еквивалентни на 5080 или 5090. Захранващите блокове на 1stPlayer и ASRock, които си препоръчал изглеждат качествени. Ако не е проблем ще се радвам да предложиш и други алтернативи. Важно е да е от доказани марки - Seasonic, Corsair, Cooler Master, be quiet... , да има дълга гаранция, модулен кабелен дизайн и ATX3.1 & PCIe5.1. и т.н. Lian Li LANCOOL III, Lian Li Lancool 207, Phanteks XT Pro, be quiet! Pure Base 500DX, Fractal Design Torrent. Чета много добри отзиви за Fractal Design Torrent (като цяло не харесвам външния вид), но може би Lian Li LANCOOL III е моят фаворит засега. Между другото как се сравнява GIGABYTE RTX 5070 Ti WINDFORCE OC SFF спрямо Sapphire NITRO+ RX 9070 XT, ако цената е подобна? Освен това трябва да поясня, че ще се пазарува от Германия.
-
Наистина май няма смисъл да чакам безкрайно – технологиите постоянно се развиват, а цените се променят всеки ден. Започнах да следя цените на компютърните части още в края на миналата година, но тогава реших да изчакам, докато AMD и NVIDIA пуснат новите си видеокарти, което се очакваше до края на първото тримесечие на 2025. Сега този период вече мина, така че вече не става въпрос само за наблюдение на цените, а за реално пазаруване. Точно така се чувствам в момента с избора ми на подходящ процесор. Търся процесор с лек акцент върху продуктивността, но и достатъчно добър за игри в дългосрочен план. Искам да уточня, че не гоня най-доброто на пазара, а по-скоро балансирано и икономично решение, което да ми служи поне 6-7 години. Бих могъл да купя Ryzen 5 7500F заради добрата му цена, но мисля, че си прав – ако се наложи да работя с по-тежки приложения или да изпълнявам много задачи едновременно, може да се окаже малко недостатъчен. Затова като, че ли този вариант отпада. Изглежда, че Ryzen 9 7900X или 9900X най-добре отговарят на изискванията ми, но след допълнително проучване се колебая между AMD Ryzen 7 7700X или 9700X. Те се различават от Ryzen 9 моделите – според бенчмарк тестове имат леко предимство в игрите, вероятно заради наличието на само един CCD, но изостават в задачи, които изискват повече от 8 ядра, но пък са доста икономични откъм потребление на енергия. Другото което ме привлече е, че в момента са на достъпни цени. Сякаш AMD Ryzen 7 7700X и 9700X, имат повече предимства спрямо Ryzen 9 7900X и 9900X отколкото негативи. По принцип AMD Ryzen 7 7800X3D или 9800X3D са моделите, който следя най-много. Те се справят доста прилично в Adobe Photoshop (за мен е важно представянето в Adobe Photoshop) и както беше споменато на практика са най-добрите гейминг процесори и са много икономични, но в момента са над препоръчителните цени. Надявам се до месец цените на тези модели леко да спаднат. Има и по-краен вариант в който избирам AMD Ryzen 9 9950X3D или 9950X, но без надграждане в бъдеще... Определено бих могъл да избера Thermalright Phantom Spirit, който изглежда е подобрена версия на Peerless Assassin? По принцип предпочитам 9070 XT, но при Sapphire NITRO+ RX 9070 XT като минус бих посочил захранващият конектор (евентуални проблеми с топящите се конектори) и факта, че наистина не е много енергоефективна. Изглежда е много вероятно да избера ASUS PRIME RX 9070 OC, но това ще се реши накрая. Очаквам да има поне 2 броя M.2 слотове, достатъчно USB портове (B650M Pro RS изглежда има перфектен брой USB портове от всички видове) и желателно, но не задължително, да има безжични комуникационни модули, като WIFI и BLUETOOTH. За друго не се сещам засега. Вероятно това ще бъде. Само не съм сигурен дали е по-добре в момента да взема 2 x 16 GB и след няколко години да добавя още 2 x 16 GB или е по-добре да взема направо 2 x 32 GB и да не надграждам в бъдеще. Качествено захранване ориентирано към бъдещото от 850 вата е желателно, тъй като захранването заедно с дънната платка са частите, които вероятно няма да надградя. Освен това по-късно със сигурност, ще се смени и видео картата със по-висок клас от RX 9070. Ако все пак смяташ, че излишно прахосване на пари и не е необходимо, бих ти се доверил. Кутията трябва да има странично закалено стъкло, много е важно да има добра защита от прахови частици, желателно е да има добро охлаждане и задължително да има възможност за 2 x 2.5" SSDs и 2 x 3.5" HDDs. Като външен вид Corsair 4000D Airflow и Fractal Design North изглеждат добре. Определено не харесвам RGB-осветление. Предпочитам Samsung 990 Pro, но Kingston KC3000, наистина е добро предложение на добра цена. Има и вариант да избера WD_Black SN850X. Въпроса е по-скоро дали да избера 1 TB или 2 TB, тъй като прочетох, че повече памет има по-дълъг живот.
-
Здравейте, планирам изграждането на нова компютърна конфигурация с бюджет до около 4000 лв. (без монитор и периферия) и бих искал да чуя вашите съвети и препоръки. Ето няколко подробности за моите нужди и предпочитания: Кога? Планирам основните компоненти да бъдат закупени през това лято. Какво ще правя с компютъра? 30-40% за игри като – Hogwarts Legacy, Cyberpunk 2077, Forza Horizon 5 и други. Искам да ги играя на 1440p 60Hz резолюция с максимални настройки. 60-70% за работа, производителност – много често за работа с множество малки и големи файлове, умерено за работа със софтуер за редактиране на видео и снимки (Photoshop, Illustrator, DaVinci Resolve), сравнително рядко за работа с CAD Software (AutoCAD, SketchUp) и други. Процесор Какво бихте препоръчали за процесор и разбира се охладител за процесора? AMD Ryzen 5 7500F бих могъл да сложа най-слабия AM5 процесор и след 2-3 години да надстроя евентуално до 11800x3d или 12800x3d ... AMD Ryzen 7 9800X3D (8 ядра, акцент върху игрите). Не съм сигурен дали ще е достатъчен за работа, производителност. AMD Ryzen 9 7950X3D (16 ядра, за игри и производителност). Проблемът е нуждата от водно охлаждане, което увеличава бюджета. Ясно е, че има голям избор и може би има и по-подходящи модели за моят профил на използване? Видео карта По принцип предпочитам NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti или по-висок модел заради Ray Tracing и DLSS и CUDA, но цените са малко високи. В момента разполагам със следните видео карти от новата серия на AMD, които успях да поръчам с малко късмет. От следните модели трябва да избера един, а останалите да върна навреме. ASUS PRIME RX 9070 OC (1230 лв.) GIGABYTE AORUS RX 9070 XT ELITE (1680 лв.) Sapphire NITRO+ RX 9070 XT (1700 лв.) Бях на косъм да взема Sapphire PULSE RX 9070 XT (1350 лв.) но явно някои бот/скалпер ме изпревари. Дъно Качествено дъно, като MSI MAG X870 TOMAHAWK или подобен модел, който се вписва в бюджета. RAM-памет DDR5-6400 2 x 32GB Захранване Качествено захранване поне 80+ Gold 850 W предполагам. Кутия В кутията е важно да има поне два гнезда за 3.5" дискове и да има много добра защита от прах като NZXT H9 Flow например. Овърклок Нямам опит с овърклок и се чудя дали е рентабилно за моите нужди. Друго Ще използвам настоящата периферия и монитор Asus TUF Gaming VG249Q. Целта е до края на годината да добавя 1440p монитор за по-добро гейминг изживяване. За системен диск предпочитам Samsung 990 Pro 1 TB M.2. Имам на разположение Samsung 870 Evo 2 TB 2.5" и Toshiba DT01ACA200 2 TB 3.5". Мнение Има ли други неща, които бихте ми препоръчали да имам предвид? Благодаря предварително! 😊
-
Оказа се, че проблема е в VPN протокола. Избрах от настройките ръчно OpenVPN (UDP).
-
Здравейте, Първоначално съм използвал Surfshark, но поради проблеми с грешки и бавна връзка реших да тествам NordVPN. Проблемът е, че изпитвам същите проблеми т.е. няма разлика. Който сървър да избера получавам много бавна връзка, страниците дори не зареждат. Опитах да избера български сървър и влязох в българския сайт vbox7, но пак излиза предупреждение за териториално ограничение. Така разбирам, че VPN не функционира, както се очаква въпреки че е активиран. Възможно ли е проблема да е от самия доставчик? Доставчика ми е на Unitymedia (Vodafone), а рутера им е Connect Box. Тези рутери са известни с ограничените си настройки. Потърсих статии относно възможни проблеми с VPN. Разбрах, че проблема може да идва от IPv6 адреса и за да разреша проблема ми трябва включен DS-Lite, проверих в настроиките на рутера и тази опция всъщност си е включена. Според по запознатите от вас които използват VPN услуги, къде може да се корени проблема с бавната връка и някои очевидни грешки? п.п. Току ще тествах NordVPN по Ubuntu и всичко работи напълно нормално, очевидно проблема е някъде из настроиките на операционната система Windows 10.
-
Не съм докоснал никакви настройки, просто слушалките очевидно имат завишени ниски. Това се случва само когато увеличавам звука над 80%, чрез потенциометъра. Отдавам го на това, че DT770 Pro са затворени и звуковите вълни образуват този ефект, но само при много специфичен бас. В крайна ги върнах, защото DT 990 Pro ми допаднаха повече като позициониране на звука. Относно ATH-M50x, след прочетеното от теб и на базата на другите ревюта реших да се откажа от тях. Скоро ще получа AKG K702, които се хвалят с добро позициониране и се надявам SMSL M3 да бъде достатъчен за тях. В противен случай DT 990 Pro са солидни слушалки и смятам, че са предостатъчни за игри и и повечето жанрове в музиката т.е. със сигурност са надграждане, пред старите ми слушалки AKG K404.
-
Вчера получих чифт DT 770 Pro 80 Ohm. Както и очаквах, баса е по-изразителен спрямо DT 990 Pro, а високите не са толкова завишени, като при DT 990 Pro. При DT 770 Pro, басът е приятен и изявен с добро въздействие и дълбочина, въпреки че когато е усилен се получава изкривяване/разкъсване, при DT 880 Pro го няма това изкривяване независимо колко силно увеличаваш звука. В крайна сметка след няколко часа слушане установих, че отворените слушалки ми действат по-благоприятно и след малка промяна на високите с помощта на EqualizerAPO, DT 990 Pro се превърна в моя фаворит. Относно усилвателя, наистина и при 80 Ohm се чувства нужда от усилвател макар, че наистина звучаха леко по-силно отколкото при 250 Ohm. Разликата с и без усилвател е забележима най-вече в силата на звука, но подозирам че има и други предимства от ползата на усилвател, например по-детайлен звук, резолюция и др. така, че в крайна реших, че SMSL M3 си заслужава. В момента имам възможността да пробвам различни модели слушалки и след дълго четене на ревюта чувам добри отзиви за моделите Audio Technica ATH-M50x и AKG K702, като повече ме интересуват AKG K702 най-вече защото са отворени. Имал ли си досег с тези слушалки и ако да, как би ги описал?
-
Днес получих слушалките Beyerdynamic DT 990 Pro 250 Ohm, както и усилвателя SMSL M3. Установих, че за приемливо слушане се налага да преместя плъзгача на Windows за сила на звука поне на 80 %, в противен случай слушалките са много тихи, а на около 30 % почти не се чуват.След като свързах усилвателя в предния панел посредством USB кабел (In 1), този път слушалките свирят, поне два пъти по-силно, но силата на звука се контролира само от усилвателя.Обаче, като звукова сигнатура нещо не ми допадат т.е. DT 990 свирят точно както си описал, ще те цитирам: Направих сравнение със старите ми слушалки AKG K-404. Впечатление ми направиха високите честоти, които наистина са доста изразени и леко дразнят при увеличаване на звука, подобно на K-404. Ниските честоти при DT 990 Pro т.е. басът звучи някак си по-обемно и просторно, спрямо K-404, които сякаш свирят директно в ушите ти, но въпреки това при K-404, басът ми се струва по-приятен. В момента се двоумя дали да върна DT 990 Pro 250 Ohm и да поръчам DT 770 Pro 32 Ohm или 80 Ohm или друг модел в същия ценови диапазон. На DT 990 Pro 250 Ohm слушалките, сякаш малко не им достига за да свирят достатъчно силно без да имат нужда от усилвател и си мисля, че ако взема DT 770 Pro 32 Ohm или 80 Ohm, според логиката те би трябвало да свирят малко по-силно спрямо DT 990 Pro, които са 250 Ohm т.е. идеята е да преценя възможността дали е добра идея да върна и усилвателя, който ми се струва, че не е задължителен или може би греша?
-
В петък ще получа DT 990 Pro, но днес смятам да поръчам усилвател, очевидно задължителния FiiO E10K, който в немския амазон струва (намирам се в Германия) 70 евро т.е. влиза в бюджета, а и има доста добри отзиви. Дори усилвателя да не пасне със DT 990 Pro 250 Ohm, в крайна сметка ще поръчам модела DT 770 Pro 32 или 80 Ohm (въпреки, че са затворен модел), който според спецификациите е подходящ за този усилвател.
-
Клоня към DT 990 Pro - защото са удобни т.е. не изморяват много ушите, отворен модел са, звучат по-детайлно и ефирно, но пък доколкото прочетох не толкова приятно и естествено като DT 770 Pro. Ще тествам DT 990 Pro 250 Ohm, но пък ако звучат тихо, ще наложи да поръчам отделен усилвател, затова бих се радвал ако ме насочиш към няколко модела до около 100-120 лв. В краен случай ако не се получи т.е. не ми харесва звука на DT 990 Pro или се налага усилвател, които може да надхвърля доста бюджета ми в такъв случай ще се насоча към DT 770 Pro 32 Ohm (80 Ohm?) като целта е да не се налага покупка на усилвател.
-
Здравейте! Първоначално се насочих към Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm, но после размислих и се насочих към отворени слушалки и така попаднах на модел Beyerdynamic DT 990 Pro 250 Ohm, но в случая те се предлагат само в 250 Ohm. Настоящата ми звукова карта е вградена Audio Adapter VIA VT1708S. Ще се наложи ли покупката на било то външна или вътрешна звукова карта, като целта е слушалките да свирят естествено и според възможностите си?