Jump to content

Night_Raven

Модератор
  • Брой теми

    22993
  • Регистрация

  • Последно посещение

  • Спечелени дни

    30

Night_Raven last won the day on Ноември 3

Night_Raven had the most liked content!

4 Followers

Последно видян от:

Опцията за последните посетители е деактивирана и не се показва на други потребители.

Night_Raven's Achievements

Ентусиаст

Ентусиаст (6/14)

  • Dedicated Rare
  • Collaborator Rare
  • Posting Machine Rare
  • First Post Rare
  • Week One Done Rare

Recent Badges

40

Репутация в общността

  1. Ако говорим за M.2 SSD за сторидж, бих предложил това. За 2.5" — това. За външен сторидж — това. Не съм убеден, че USB-C портовете на лаптопите са Gen 2x2, така че не виждам голям смисъл да се хвърляш на външно SSD, което също е Gen 2x2, но ако имаш желание за такова, тогава това ти е вариантът.
  2. Дори и през Google се намират. Да речем, Ardes предлагат такива памети. Vali също имат някакви. Тази и тази. Иначе, ако питаш дали даден DIMM слот може да е забранен през BIOS, не.
  3. Може би имаш предвид това „up to 8TB“. Не съм сигурен доколко това е валидно. Може да са го писали, когато все още не е имало 4 TB SSD-та на пазара. Не казвам, че гарантирам, че лаптопът ще може да се справи с 4 TB SSD, наистина е възможно да има някакво ограничение, но по принцип не би трябвало. За какви капацитети говорим?
  4. Мисля, че си го разбрал погрешно, което не е учудващо, защото документацията определено не е достатъчно ясна. Нормално явление. Доколкото успях да разбера, лаптопът има общо два M.2 слота. Единият (основният) е с комбиниран форм фактор 2242 и 2280 (т.е. по-късите и стандартните „дълги“ SSD-та), докато вторият е 2280. Т.е в основния слот по подразбиране има 2242 SSD, но на негово място можеш да инсталираш и 2280 (има standoff вдясно от батерията, вижда се на това видео). Ако монтираш 2242 SSD, максималният капацатитет е 1 TB. Ако монтираш 2280 SSD, тогава няма такова ограничение. За втория слот няма ограничение, защото е 2280. Поне аз така разчитам ситуацията. ОК, но в случая максимумът за модела на HP ще е според мен с три броя SSD, не четири, защото не смятам, че ще имаш нужните адаптери. Както споменах по-горе, по моите разбирания, ограничението от 1TB би трябвало да се отнася само за 2242 SSD-та. Т.е. ако замениш заводското с някакво стандартно (2280) по твой избор, ще може да e колкото искаш. Плюс още един слот с каквото SSD желаеш. Т.е. ако си склонен да смениш SSD-тата, с които идват лапоптите, то моделът на HP ти предлага общо три слота (два M.2 и един 2.5), докато моделът на Lenovo ти предлага два (M.2). Това значи, че максимумът за модела на HP е 16 TB: два броя М.2 по 4 TB и един брой 2.5" по 8 TB. Моделът на Lenovo има максимум от 8 TB (два броя M.2 по 4 TB). Разбира се това значи много високи суми, защото 4 TB SSD-тата не са никак евтини, а 8 TB в момента има само 2.5" на Samsung QVO и цената е около 1200 лева (+/-). За външни ми е трудно, защото не ги следя. Ако е за обикновен сторидж, би трябвало всичко да свърши работа, т.е. избираш си капацитет, избираш дали ще се свързва посредством USB Type A или Type C и купуваш най-евтиния модел, който отговаря на тези две изисквания. Protection Box го има тук, но разнообразието на магазини е малко. Protection Strip няма опция за USB портове.
  5. За най-евтиния вариант имах предвид това. Оправих линка. Имаш предвид, че това те спира да не купиш модела на HP, който е втора употреба? Не знам точно изчисляваш тези капацитети. Първо, приемаш, че HP Zbook Fury 15 G7 ще има нужните адептери, за да можеш да монтираш допълителни две M.2 SSD-та. Тези адаптери се продават отделно и силно, силно се съмнявам случайно да са включени към този лаптоп втора употреба. Второ, приемаш, че всичките SSD-та ще са по 2TB? Не че не е възможно, но вече ще имаш едно SSD от 512 GB, което значи, че ще трябва изрично да го замениш. Трето, приемаш, че ще второто SSD, което ще можеш да монтираш в LOQ 15ARP9, ще е 1 TB? Написал си 2 TB, а моделът вече разполага с едно SSD от 1 TB, така че щом считаш, че максимумът е 2 TB, значи автоматично приемаш, че и второто ще е 1 TB? Да, Zbook Fury 15 G7 има по-висок потенциал за сторидж, защото дори и да няма адаптери за още две M.2 SSD-та, поне ще можеш да монтираш едно 2.5" SSD, така че общият брой ще е три, докато при LOQ 15ARP9 общият брой е два, но пък започваш с малко повече. Ако не смениш основните SSD-та и приемем, че купуваш по 2 TB допълнителни, тогава LOQ 15ARP9 ще разполага с общо 3 TB, а Zbook Fury 15 G7 — с 4,5 TB. Разликата наистина е в полза на Zbook Fury 15 G7, но съотношението не е 4:1, както го изкара. Това ти сам си го преценяваш. Не виждам какъв е проблемът. Независимо каква комбинация от дисплеи ползваш, винаги можеш да си влезеш в настройките им и да им зададеш 60 Hz, за да е еднаква честотата навсякъде, ако те дразни, че има разминавания и че при някой от дисплеите всичко става по-плавно. Лично аз имам два монитора, единият от които съм го настроил на 120 Hz, а вторият е на 60 Hz, защото не може повече. Вторият не го ползвам толкова активно и е за странични неща, така че не е проблем изобщо, че е с по-ниска честота на опресняване. Лично аз, ако трябваше да избирам външен сторидж с такъв капацитет, дори не би ми минало през ума да купувам механичен твърд диск. Със SSD получаваш: 1) драстично по-висока скорост спрямо HDD; 2) по-ниска консумация на енергия; 3) сигурност, че дори и да изтървеш диска, на земята, няма шанс шокът да повреди механиката вътре или да накара главата да надере плочите. По т. 2: това не е фактор изобщо при настолни системи, но при лаптопи може да е, защото те са предвидени да са мобилни и ако ти се наложи да ползваш лаптопа на батерия, но с допълнителния сторидж свързан, по-ниската консумация може да помогне да изтискаш мааалко повече време от батерията. По т. 3: външните твърди дискове би трябвало да са достатъчно добре проектирани, за да намалят шанса от критични щети, ако бъдат ударени или паднат на земята. И все пак, такъв риск при SSD няма изобщо, така че защо да имаш намален шанс от мъртъв сторидж, ако можеш да имаш никакъв шанс от мъртъв сторидж. Ако ще купуваш 1 или 2 TB външен сторидж, си заслужава да се дадат повече пари за SSD, особено при 1 TB. Вече при 4 TB е друго.
  6. Защото е клас А-, т.е. може да има някакви проблеми с панела. Те могат да казват, че са незначителни, но за мен това са важни неща. Ако ти се рискува забележките да не са по панела, а да са по корпуса, или да са по панела, но наистина да са незначителни, също е адекватен избор. Ако се чувстваш щедър, това. Ако не се чувстваш щедър, това. Ако се чувстваш стиснат, това. Осезаемо по-добър процесор. Драстично по-добра видео карта. SSD с двоен капацитет. Дисплей с висока честота на опресняване. Ако вярваме на техническите данни за дисплеите, не е сигурно дали дисплеят на HP или на Lenovo може да е по-ярък. Зависи точно кой панел в в дадения модел. Основната разлика е видео картата. След това е процесорът. След това е SSD. Високата честота на опресняване на дисплея на LOQ 15ARP9 може да е приятна, ако се наложи да използваш лаптопа без отделни монитори. Има риск обаче после, като се върнеш на 60 Hz, да усетиш разлика. При това положение, може би мониторите на Dell ще са една идея по-добър избор, защото поне достигат ~75 Hz. Не че ще е същото като 144 Hz, но е все пак повече от 60 Hz.
  7. На снимките са два. Да, разбира се. Това е твоята вътрешна мрежа, която рутерът ти създава. Всички устройства, които се свързват към рутера посредством кабел (ethernet) или безжична връзка (Wi-Fi), стават част от въпросната мрежа и могат да комуникират помежду си, което включва и споделяне на файлове (което може да е малко опърничаво на моменти), създаване на сървъри и т.н. Идеята на рутера е да обедини множество устройства в една обща мрежа и ако има достъп до Интернет, той е споделен за всичките устройства във въпросната мрежа. Да. USB 3.2 Gen 1 (т.е. USB 3.0) има максимална реална скорост на трансфер от порядъка на 330 МБ/с. Никой твърд диск не се доближава до тази скорост, в най-добрия случай един съвременен твърд диск може да достигне около 160-170 МБ/с. Така че няма смисъл да се комбинира твърд диск, особено 2.5" (защото са още по-бавни от 3.5") с по-бърз и скъп USB контролер. Външните SSD са вече друга бира разбира се. Там скоростите са доста по-високи, но пак си зависи от конкретния модел. Последният върпос не го разбрах. Защо да е демоде да си купиш сторидж? Тук.
  8. Сигурен ли си, че exe файлът е 100% един и същ на различните компютри? Ако да, тогава е наистина странно. Ако ти се занимава, можеш да копираш шрифтовете от папка C:\Windows\Fonts от компютър, на който приложението работи нормално, на компютъра, на който има проблем.
  9. Да, моделът на Dell разполага с повече портове като цяло, но и двата модела имат DisplayPort вход и DisplayPort изход, т.е. поддържат daisy-chain. Ти нали това искаше? Препоръчвам Dell често, защото е доказан производител, марката е налична в много магазини, има голямо разнообразие и в общи линии нямат слаб модел. Това не значи, че няма други производители на качествени монитори, но Dell имат прилични модели за почти всички нужди. Единствено за хардкор гейминг не са особено подходящи, но те имат Alienware за този сегмент, макар че там другите производители често имат по-добри предложения. Ако искаш да достъпиш съдържанието от Интернет, т.е. не си вкъщи и искаш достъп, тогава да, няма как да преодолееш ограничението на доставчика. Ако обаче си вкъщи, имаш да речем две устройства свързани посредством кабел и 1Gbps портове, тогава USB 2.0 няма да успее да уплътни връзката. Същото може да се отнася и ако имаш устройство на Wi-Fi 6, свързано към 5GHz мрежата и е в близост до рутера, защото тогава има голям шанс да успееш да получиш двойна скорост на това, което ти предлага USB 2.0. Не мога да разбера кое е сложното. Мислиш, че доставчикът определя скоростта и на вътрешните ти мрежи? USB 3.0 портовете в повечето случаи са си сини, но това не е някакво правило или изискване, така че понякога са в друг цвят. Най-често са с различен цвят, когато са на преден панел на някоя кутия, защото тогава може за USB порта да се използва цвят, който пасва по-добре на някои акценти на кутията. Например Deepcool и техните синьозелени портове или Corsair и техните жълти портове. В твоя случай TP-Link Archer AX1800 е с USB 2.0 порт. В общи линии това е. Бройки има немалко, но реалните модели не са много. Като елиминираме прекалено скъпите (защото тогава по-добре ново), тези, които имат забележки, и тези, които не отговарят на изискванията, не остават много варианти.
  10. ОК, сега го погледнах по-детайлно. Да, този модел явно наистина разполага с общо 4 M.2 слота, но за два от тях трябва някакъв адаптер, който се продава отделно, така че без него остават два. Не съм очаквал, че лаптоп ще предлага толкова много M.2 слотове, затова автоматично сметнах, че описват възможните устройства, които могат да се използват, а не броя на слотовете. Съотношение 16:10 би трябвало да е една идея по-подходящо за код, а ти каза, че ще ползваш Visual Studio. Ако ще го ползваш в режим пейзаж. Честно казано и аз не съм на 100% сигурен точно как става свързването, защото никога не съм го правил. Лаптопът разполага с mini DisplayPort 1.4, а двата монитора разполагат с по един DisplayPort вход и DisplayPort изход. Т.е. би трябвало да е достатъчно да вземеш един кабел mini DisplayPort към DisplayPort и втори кабел с два стандартни DisplayPort конектора. Свързваш mini DisplayPort конектора на единия кабел към лаптопа, а другия — към DisplayPort входа на първия монитор. След това, използваш втория кабел за връзка между DisplayPort изхода на първия монитор с DisplayPort входа на втория монитор. Тук е описано. Ако ще достъпваш съдържанието на дисковете само през Интернет, тогава да. Няма да усетиш забавяне, ако Интернет връзката ти не може да уплътни тези 480 мегабита, които са ти 60 мегабайта, но като включим и съответния оувръхед, реалният теоритичен максимум пада на 53 MB/s. Реалният практичен може и да е по-нисък. Ако обаче искаш да достъпваш съдържанието на въпросните дискове във вътрешна мрежа, между твои устройства, тогава USB 2.0 може да ти е спънка, в зависимост от това дали прехвърляш по ethernet или Wi-Fi и какви скорости се поддържат от рутера ти. Correctomundo. 🙂 Няма какво толкова да казвам. Всичките са един дол дренки. Харесай си това, което има LightScribe и/или ти харесва най-много на външен вид, и/или струва най-малко пари, и действай. 🙂
  11. По-скоро се споменават възможните опции за SSD/HDD, т.е. че може SSD-то да е едно от изброените. Мисля, че най-смислените варианти са този и този. Доколкото намирам информация, би трябвало да можеш да ги използваш за последователно свързване. Ако рутерът ти има USB порт (ще е по-добре да е USB 3.0, че иначе ще е мъка), можеш евентуално да вземеш някаква докинг станция или DAS, т.е. нещо такова или такова. Обикновено марките с, които предлагат сносно разнообразие и прилични цени, са Orico и Axagon. Нещо обаче май са поизчезнали от пазара този тип устройства и тези марки. В този случай рутерът трябва да може да позволи споделяне на съдържанието на дисковете през LAN, както и да се създаде FTP сървър за достъп отвсякъде. Ако рутерът няма USB порт или ти се дават повече пари, тогава отиваме на NAS. Те са доста по-скъпи от DAS, защото са в общи линии мини компютри, но предлагат и доста повече опции. По принцип са предвидени да работят в с RAID масиви, но би трябвало да се справят и в JBOD режим.
  12. Мисля, че единственият сносен избор е този. Всичко друго не е ъпгрейд на текущия ти служебен или е на висока цена, която обезсмисля покупката на втора употреба продукт. Е, то изборът на монитори в големите вериги е доста ограничен. Да не би да искаш и мониторите да са втора употреба?
  13. Изборът на латопи не ми е сила, защото не следя особено как се движат пазара и различните продукти, но ми се струва, че това е добър избор. Струва ми се, че предлага всичко, от което имаш нужда. Единствено за втори SSD слот не съм сигурен. Доколкото намирам различни мнения в Интернет, би трябвало да има, но аз не открих информация за това в документацията му. За монитори да речем това. Моделът има немалко портове, включително и USB-C с DisplayPort съвместимост. Стойката му е гъвкава и има стилен външен вид. Последното е субектино, де, но все пак. Отново, мисля, че има всичко, което може да ти потрябва. Разбира се, модели на лаптопи и монитор има бол, така че ако нещо не ти допадне в тези, може да се потърси алтернатива.
  14. Да, в този случай би трябвало да работи по този начин: вместо да разкачаш няколко кабела, когато сменяш лаптопа, ще разкачаш само един. Повтарям обаче, че не съм ползвал последователно свързване (daisy chain) на монитори и не съм ползвал USB-C порт за връзка с монитор, така че не мога да ти дам максимално точна информация и гаранции за каквото и да било. За какво ще се ползват мониторите и лаптопът? Т.е. явно геймингът отпада или ще е с доста нисък приоритет, но за каква точна работа ще се ползват? Според мен ще е по-логично да се избере адекватен лаптоп и монитори първо и чак тогава да се види колко пари ще останат за аудио системата.
  15. Е, няма как да е само с един кабел. За три монитора ще ти трябват също три кабела. Разликата е, че потенциално можеш да направиш връзката с по-малко на брой портове. В такъв случай ще трябва да си избереш стерео усилвател и колони. Няма как да се знае кой усилвател колко реално добър е, без да има адекватно ревю с измервания. За жалост модели има много, а хората, които имат познанията и апаратурата да извършват въпросните ревюта, са много малко. И все пак, подозирам, че за не толкова взискателни потребители, повечето усилватели ще са достатъчни. Просто се увери, че избраният усилвател има изход за събуфър. При избора на колони става доста сложно. Изборът е огромен и там нещата са много повече въпрос на вкус. Сега не съм сигурен какво се очаква от мен. Щях да избирам компютърни части, но това отпадна. 🙂
×
×
  • Създай ново...