Jump to content

Тест за изключителна ингелигентност


Tragedy

Препоръчан пост

Аз се пробвах да реша 13-тата задача. Нещо обаче ми убягва в логиката й. Как подредбата може да бъде отгоре надолу, като очевидно "А" е стандарта за големина, намира се най-отгоре и застъпва останалите? Все пак стигнах до следния възможен вариант на подредба, от най-долния към най-горния квадрат: C, E, B, F, H, G, D, A

 

Малка визуализация на варианта.

Ами самото обяснение сочи да започнеш от това, кой квадрат е поставен последно и да вървиш назад към първия, който е поставен. В случая си намерил правилния отговор. Нека да обясня защо точно той е единствения:

 

Ясно се вижда, че "А" е поставен последно, защото застъпва всички останали. Другото, което може да се види веднага е една симетричност, а именно - квадратите C, B и H се виждат само наполовина и са в краищата на големия квадрат. Също така малките квадрати E, F и G се виждат само на 1/4 и то точно до големите квадрати С, В и Н, така че образуват нещо като ъгъл. Т.е. имате три "г"-та в трите края. На база на разположението на групите С, В, Н и E, F, G може да се направи извода, че едните са поставени в абсолютните ъгли на големия квадрат така, че да имат две общи външни страни, докато втората група е поставена в средата на дадената външна страна на големия квадрат, така че да имат само една обща външна страна. Следователно ако да речем С е поставен след Е, тогава би трябвало да го застъпва изцяло, така че варианта е Е да е поставен след С. Оттам-нататък работата е ясна - остава само да се определи, че реда на поставяне на квадратите е по часовниковата стрелка.

 

Ама на колко умен се направих..... :haha: :haha: :haha:

Link to comment
Сподели другаде

Ами самото обяснение сочи да започнеш от това, кой квадрат е поставен последно и да вървиш назад към първия, който е поставен.

Хубаво, но аз продължавам да не виждам логика в започването от последния квадрат. Все едно да се гледа състезание отзад напред или да показваш строежа на някаква къща, като вземеш от завършената къща да махаш керемидите и да вървиш към основите.

Link to comment
Сподели другаде

Ако тези неща определят интелигентността на чове, то значи и хора които използват около стотина думи в речника си и го решат това чудо, значи те са изключително интелигентни в сравнение с този който може да прави много неща и се занимава с различни по род дейности!!!Е, на това му се казва необективни съждения :crazy:
Link to comment
Сподели другаде

Хубаво, но аз продължавам да не виждам логика в започването от последния квадрат. Все едно да се гледа състезание отзад напред или да показваш строежа на някаква къща, като вземеш от завършената къща да махаш керемидите и да вървиш към основите.

Ами в случая те питат кой квадрат си поставил последен, при положение, че се вижда най-голяма част от него. Има логика да кажеш кой е последния и после кой е предпоследния защото реално ти би следвало да виждаш най-много от този, който е поставен последен, после от този, който си сложил предпоследен и т.н. Или пък по друг начин казано - ти трябва да кажеш кои квадрати виждаш, а ще се виждат тези, които са поставени последни. Ако кажеш, че си започнал от някой, който не се вижда може би няма да е много удачно.

Link to comment
Сподели другаде

На теста, който е дала Дани имам 146 т. :bravo: :blush: ,

а на Милен от задачките разбирам условието само на номер 8 ( поради езиковата бариера :'( ), и мисля ,че верният отговор е " QPONM LKJ ". Ако иска, нека някой преведе условията на две три задачки ,за да можем и ние ( англоНЕговорящите ) да се позамислим :crosseyes1:

Link to comment
Сподели другаде

Работих по задача 15 от предоставените от Tragedy.

http://img113.imageshack.us/img113/8330/iq151yp.th.jpg

 

Тъй като не мога да я реша математически, намерих бабешки начин за решаване, като вкарах логиката на подреждане в 3D програма(надявам се, че не е проблем). Стигнах до оптимален вариант 566 топчета. Пробвах няколко начини на подреждане, но този излезе най-ефективен(за за бъда честен, трябва да кажа, че един колега се сети за подредбата):

 

http://www.softvisia.com/users/zevzek/Other/Question_15.png

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...