Jump to content

Може ли според вас телевизор да причини пожар?


Препоръчан пост

Според мен не. В медиите има данни за случаи, при които стари телевизори причинили пожари, но такова инфо намирам само в български сайтове.

 

Знам, че тук има технически грамотни потребители, надявам се ще дадете мнение. Телевизорът е нов модел. Не е марков, нео е. На мен това ми се вижда абсурдно, как така телевизор ще се запали и ще опожари цяла къща барбар с обитателите, които са били там? То е само метал и пластмаса. Няма ли принципно някакви предпазители, изолации в тези уреди? Най-малкото при достигане на определена температура някой елемент изгаря и токът спира.

Link to comment
Сподели другаде

Здрасти!

Ами според мен може. Наскоро чух някакъв странен шум зад екрана на монитора ми (LG LCD). Оказа се, че захранващият кабел се беше извадил леко от буксата и явно е правил малки искри, които са причинявали шума. Добре, че това не се е случило докато ме няма :). Иначе ако близо до телевизора има перде, вероятността от пожар причинен от искра би трябвало да се увеличи доста. А и щом телевизора е НЕО... :D. Има и друг вариант да разбереш - влизаш в сайта на ловците на митове и търсиш нещо подобно :D.

Link to comment
Сподели другаде

Привет,

 

Преди време поради неграмотност/небрежност на ремонтна група на Енергоснабдяване пускат две фази едновременно. Резулататът беше изгоряла половината кухня на родителите ми от запалилия се CRT телевизор SONY. Жалби, дивотии - резултат - йок...

Link to comment
Сподели другаде

Да, от енергото могат всичко. Но да речем, че всичко си е наред с енергото. Няма газ в помещението, няма жега ... Не виждам как един телевизор ще се самозапали, в крайна сметка телевизорът е изолиран с пластмаси и вътре има твърде малко въздух за да диша огън. Дори да пламне нещо, то ще се спре в пластмасите, ще изразходва наличния въздух и ще спре. Вследствие тази авария, със сигурност ще запуши, но не виждам как ще пламне. Така ще спре и да работи. Десетки пъти съм забравял печката с реотаните включена, печката е била включена с дни. Нищо не е изгоряло. Как така от телевизор... Абсурд.
Link to comment
Сподели другаде

Да, от самосебеси едва ли ще се палне...То по тази логика може и компа да се запали и уредбата и квото се сетите там още дето стои на стенд бай, чак не ми се мисли...
Link to comment
Сподели другаде

Телевезора може да си се запали от самосебеси и то причини много. от ток, от гръмотевици, износена изолация на захранващ кабел, от падане и куп други причини

А защити какви има - еми едно предпазителче на захранването.

Термозащити няма, все пак това не е печка.

 

Инцидента с телевизора в нас къкъв е?

Еми закрепен с стойка на стената телевизор пада ( чупи се стойката ). При падане кинескопа гърми, пали мокета и от там цялата стая по дяволите.

Link to comment
Сподели другаде

Телевезора може да си се запали от самосебеси и то причини много. от ток, от гръмотевици, износена изолация на захранващ кабел, от падане и куп други причини

А защити какви има - еми едно предпазителче на захранването.

Термозащити няма, все пак това не е печка.

 

Инцидента с телевизора в нас къкъв е?

Еми закрепен с стойка на стената телевизор пада ( чупи се стойката ). При падане кинескопа гърми, пали мокета и от там цялата стая по дяволите.

Е...по тази логика се запалва и газовата бутилка на терасата и гърми.От там съседите под и над вас и те се запалват.След това и другите над тях и направо целия блок ще изгори и оттам и съседните......стана тя. :haha: :haha:

Link to comment
Сподели другаде

Да, от енергото могат всичко. Но да речем, че всичко си е наред с енергото. Няма газ в помещението, няма жега ... Не виждам как един телевизор ще се самозапали, в крайна сметка телевизорът е изолиран с пластмаси и вътре има твърде малко въздух за да диша огън. Дори да пламне нещо, то ще се спре в пластмасите, ще изразходва наличния въздух и ще спре. Вследствие тази авария, със сигурност ще запуши, но не виждам как ще пламне. Така ще спре и да работи. Десетки пъти съм забравял печката с реотаните включена, печката е била включена с дни. Нищо не е изгоряло. Как така от телевизор... Абсурд.

Запалване на ТВ е напълно възможно. Пластмасата е горим материал, добави към нея и платките вътре т.е. с една дума вътре има доста горими елементи и части. Относно притока на въздух грешиш, на всеки ТВ а и на други уреди има вентилационни отвори или иначе казано в случая решетката. Тя служи за естествено охлаждане на елементите вътре, ако се загледаш в кутията на самия ТВ ще видиш, че има отвори/решетки в долните две страни на задния капак и решетка отгоре на капака на ТВ. Поражда се естествена циркулация на въздуха причината за която е отделената топлина от електрониката вътре в ТВ /а и не само в ТВ а в повечето ел. уреди/ и нататък вече всичко е физика и топлотехника в частност топлинна струя . Печката е друго нещо вероятноста тя да се запали е по-малка от тази на други ел. уреди поради причината, че тя е проектирана да създава топлина посредством плочите за готвене или реотаните на фурната /тук не знам кое от двете зи забравил вкл./

п.с. Нищо не е невъзможно ;)

Link to comment
Сподели другаде

Може ли според вас телевизор да причини пожар?

Категорично - може.

На теория всички електроуреди би трябвало да бъдат обезопасени и да притежават защита не само срещу повреда в самия уред, но и срещу външни за уреда влияния - промяна в захранващото напрежение ("токов удар"), заливане с течност и т. н. т. За целта има създадени стандарти, в които подробно се описва на какви изисквания трябва да отговаря съответния уред.

Практиката е по-различна.

На първо място, у нас процента на правилно и качествено изградените електрически инсталации е много малък. Често срещани са двупроводните инсталации, липса на заземяване, некачествени щепсели и контакти, "майсторски" "подсилени" предпазители... При това положение, всяка една повреда в един електроуред (вместо да предизвика сработване на съответната защита) може да причини човешки и материални щети. Качествена профилактика се прави много рядко, въпреки, че в стандартите пише друго... Виждал съм "нулев" проводник с различен от нулевия потенциал, подпалено гнездо на контакт, необезопасени електрически проводници в близост до ВиК инсталация или отоплителен уред - неща, описани като забранени в стандартите.

На второ място, стремежа за по-евтино производство води до икономии. "Пести" се от изолация в уредите, стандартизираните труднозапалими материали се заменят с по-евтини, не се спазват изискванията за разстояния между потенциално опасните елементи. Даден елемент лесно може да се нагрее и запали дори при "безопасното" напрежение от 12V. Въпрос на политика на фирмата-производител е дали ще разположи този елемент в близост до други елементи, дали ще осигури необходимото охлаждане. В качествените изолационни материали присъства вещество, което при нагряване отделя емисии, възпрепятстващи горенето. В повечето "жълти" електроуреди се използват изолации от какви ли не материали и ако нещо се запали, огънят се разраства, независимо дали защитата на уреда е сработила или не.

На трето място, голямо значение имат услловията на съхранение на уредите. Случва се даден уред да престои с месеци в складовете на фирмата-производител, в транспортните фирми, в магазина... Повечето фирми, предлагащи на пазара само електроуреди не са задължени да извършват обезпаразитяване, например. В резултат всеки уред може лесно да се превърне в дом за насекоми или гризачи. Една паяжина в уреда лесно може да предизвика пожар.

Има и други фактори - евентуално неправилно ползване на уреда (масова практика е покриване на уреда, докато работи; изключеният от дистанционното устройство телевизор също е работещ!), дефект в самия уред, попадане на запалими материали в уреда и т. н. т., но и описаните по-горе са достатъчни за предизвикване на пожар.

Link to comment
Сподели другаде

Всички уреди, работещи с променливо електрическо напрежение по-голямо от 36 волта, оставени без наблюдение са потенциална заплаха за най-различни аварии, последиците от които са просто непредсказуеми.
Link to comment
Сподели другаде

Е...по тази логика се запалва и газовата бутилка на терасата и гърми.От там съседите под и над вас и те се запалват.След това и другите над тях и направо целия блок ще изгори и оттам и съседните......стана тя. :haha: :haha:

 

Да не бъркаме понятията ТОК и ГАЗ въпреки че газта е много лесно запалима а двете заедно стават жива бомба при лошо стопанисване и неправилно използване

 

Остави си бутилката с газта на пряка слънчева светлина през лятото и виж какъв ефект се получава. Само като гледаш - гледаи по отдалеч

Link to comment
Сподели другаде

Всички уреди, работещи с променливо електрическо напрежение по-голямо от 36 волта, оставени без наблюдение са потенциална заплаха за най-различни аварии, последиците от които са просто непредсказуеми.

 

Напълно подкрепям harhal - кратко и ясно!

Всичко останало е плява с която дисертация можеш да напишеш и сина в чужбина да изучиш.... :giggle:

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...