Jump to content

Защита на Wireless


Препоръчан пост

Здравейте! Бих искала да ви помоля отново за помощ.Вкъщи ползвам рутер - Dlink и Wireless-a до преди няколко дни беше защитен .Но по необясними за мен причини сега е с променено име и е незащитен.Ако можете да ми кажете как да му сложа парола отново,ще съм много благодарна. :) Предварително мерси.
Link to comment
Сподели другаде

Защо не хвърлиш един поглед тук , може и да е това, което търсиш!

Ето ти една извадка:

 

 

Стигаме до най-най-най-важното при настройките на рутера - паролата за безжичната мрежа. По подразбиране тя е без парола, което е изключително опасно. Първо изберете метод за криптиране - разумните методи са два WPA (Tkip) и WPA2 (AES) - Personal (PSK). За максимална съвместимост изберете комбинацията от двете - така клиентите ще се свързват на което могат. Днес всички нови устройства поддържат AES, но ако имате по-стар лаптоп може да се наложи да ъпдейтнете безжичните драйвери. Максимална сигурност дава AES, но и TKIP е задоволителен.

ВНИМАНИЕ: Ако някой ви обясни, че със скриване на мрежата, мак филтриране или WEP може да защитите мрежата си достатъчно, а AES само ще бави връзката ви - пратете му много здраве от мен и му кажете да прочете някоя книжка/сайт - това са ГЛУПОСТИ. Подобни методи за "защита" със сигурност за по-добри от заводските настройки, но не биха спрели дори съседското хлапе да ви ползва интернета или да ви наднича в компютъра - тези мерки се преодоляват за 10 минути. Ще го повторя още веднъж, защото е важно - реално единствената сигурна защита на безжична мрежа е AES/TKIP шифриране, и то само с достатъчно дълъг и разбъркан ключ!

 

Следва изборът на ключ - лимитът е 63 знака, минимумът е 8. Псевдо-разумният минимум е 20 знака, но сложете поне 30, а защо не и всички 63. Теоретически можете да използвате доста голямо разнообразие от знаци, но заради съвместимостта аз ви съветвам да се ограничите до a-z, A-Z и 0-9. При това ограничение става особено важно да използвате всички 63 знака дължина на ключа. Не се притеснявайте - ще ви се наложи да го въведете най-много веднъж във всеки клиентски компютър, след което той се запазва в компютъра.

За да ви спестя главоболието да измисляте поредица от случайни знаци, ви давам този линк, от където може да си вземете готов ключ.

https://www.grc.com/passwords.htm

 

Аз бих допълнил и елегантната програмка за генериране и запомняне на пароли - KeePass Password Safe

 

Просто прекопирайте всичко от третото поле в настройките на рутера и клиентите (и си запазете някъде ключа и в явен вид). Можете да се доверите на този сайт - той се държи от водещ компютърен специалист, връзката до там е криптирана и един ключ никога не се генерира повторно - всички са уникални.

 

Link to comment
Сподели другаде

Можеш да въведеш следните настройки в рутера:

http://img40.picoodle.com/img/img40/2/5/1/panevdd/f_dl1m_70730e8.png

Wireless Radio - Enabled (разрешаваш безжичната връзка);

SSID - измисли някакво име за мрежата, например elenahome;

Channel - можеш да опиташ различните канали, но ако си близо до рутера 6 си е добре;

SSID Broadcast - Disabled (така твоята мрежа ще бъде "скрита");

Security - WPA-PSK и въвжедаш някоя по-сложна парола, ето една тема по въпроса;

http://img39.picoodle.com/img/img39/2/5/1/panevdd/f_dl2m_21bc2d7.png

Включваш MAC Filters, Only allow... и въвеждаш MAC адресите на компютрите, които ще ползват безжичната мрежа.

http://img39.picoodle.com/img/img39/2/5/1/panevdd/f_dl3m_86132d9.png

Въвеждаш различни пароли за user и admin и забраняваш (Disabled) Remote Management функцията.

Съответно, на компютрите, които ще се свързват безжично с рутера, задаваш "ръчно" името на мрежата и паролата за достъп.

Link to comment
Сподели другаде

Отваряш някой браузър и в адресното поле въвеждаш Gateway, който получаваш от рутера. Би трябвало да се идентифицираш с име и парола, за да получиш достъп до настройките.

Името и паролата обикновено ги пише в упътването на рутера, а Gateway-а можеш да видиш с командата Start -> Run... -> cmd -> ipconfig.

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Здравейте,

Днес на мой приятел са му прекарали интернет и са му сложили парола на Wireless - a. Обаче симпатягите не са му я съобщили. Та въпроса ми е дали има някакъв начин да се разбере каква е паролата, защото човека има нет на лаптопа, но иска да си ползва и стационарния компютър.

Link to comment
Сподели другаде

Аз ползвам лаптоп, playstation portable и playstation 3. Нямам защита на рутера, а съм ги въвел и трите машинки по Мак адрес да си ги разпознава. Така не е ли най-прецизно, относно защита?
Link to comment
Сподели другаде

Аз ползвам лаптоп, playstation portable и playstation 3. Нямам защита на рутера, а съм ги въвел и трите машинки по Мак адрес да си ги разпознава. Така не е ли най-прецизно, относно защита?

Защо не хвърлиш един поглед на тази тема

Link to comment
Сподели другаде

Ха-ха, така сега имам един проблем. Малко ми е смешно..., та някой явно от комшиите ми е влязал в настройките на рутера ми и е сменил паролата тъй като два дни беше незащитен, без никаква защита. Сега искам да вляза в рутера и не ме пуска. Какво мога да направя. Рутерът е Linksys GRT54G2, с XP/sp3/ съм.

 

P.S. Пробвах с RESET бутона, след което свързах рутера с лаптопа посредством кабела и влязах в рутера, обаче когато дам да ме търси на Refresh List и не ме намира никъде, даже в момента не съм с моя нет.

Link to comment
Сподели другаде

Ха-ха, така сега имам един проблем. Малко ми е смешно..., та някой явно от комшиите ми е влязал в настройките на рутера ми и е сменил паролата тъй като два дни беше незащитен, без никаква защита. Сега искам да вляза в рутера и не ме пуска. Какво мога да направя. Рутерът е Linksys GRT54G2, с XP/sp3/ съм.

 

P.S. Пробвах с RESET бутона, след което свързах рутера с лаптопа посредством кабела и влязах в рутера, обаче когато дам да ме търси на Refresh List и не ме намира никъде, даже в момента не съм с моя нет.

 

Жалко, че не успях да пусна темата по-рано заради теб.... :D :hesthebest:

Ами какво ти остава - да започниш отначало. Няма никакъв шанс да възстановиш списъка и настройките, след като си рестартирал рутера през Resеt-а.

Следващият път поне хвърли един поглед на "онази" тема, може и да ти спести малко време...

Link to comment
Сподели другаде

  • 9 months later...
Здравейте на всички. С интерес прочетох писаното по форума за създаване защита на мрежата, но така и не успях да вляза в настройките на рутера, тъй като не ми приема паролата (потребителското име е "admin", а фабричната настройка е "Password"). Много моля вещите в областта, ако могат да помагат! Рутерът е D-Link AirPlus G DI-524. Операционната ми система е Виста.
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...