Jump to content

Моят град...


Препоръчан пост

В тази тема всеки, който иска може да представи своя роден град, града в който живее или който харесва. Надявам се да ви бъде интересно, затова аз ще започна с моя роден град:

 

Град Севлиево се намира в Централна Северна България, близо до географския център на страната, на 178 км от столицата София и на 283 км от Варна.

http://img232.imageshack.us/img232/6479/admsevlievo6tl.th.gif

Град Севлиево е възникнал като административен, военно-стратегически и стопански център на района през Х век. На естествено укрепено място, на 5 км северозападно от днешния град, е построена мощна отбранителна крепост, а около нея възниква голям за времето си средновековен град с четири квартала, две еднокорабни църкви, работилници за обработка на метал и керамика, с обособена инфраструктура. От втората половина на ХVІІІ век Севлиево се утвърждава като център на турска административна кааза /околия/ от 50 селища. В началото на 70-те години градът става център на организирано движение за национално освобождение - Васил Левски създава тук първия революционен комитет, след неговото залавяне и жестоката му смърт последователите му организиратвтори такъв и той подготвя Априлското въстание в севлиевския край.

Като Ден на Севлиево от стотици години е останал 14 октомври - Денят на Света Петка Българска, който се отбелязва с голям есенен панаир и множество културни изяви. Градът чества тържествено всяка година подвига на въстаниците от 1876год. в местността Боаза и Денят на загиналите за народна свобода и независимост - 2 юни.

Населението на общината живее в един град и 35 села. Общият брой на жителите е 44154 души. От тях 25198 живеят в град Севлиево. В трудоспособна възраст са 22920 жители на общината, като в града те са 17674.

През последните десетилетия община Севлиево се оформи като значителен индустриален център с добре развито селско стопанство и транспортна инфраструктура. Промишлените производства са съсредоточени основно в града но част от тях са изнесени и извън него.

Музеят на открито "Средновековен град и крепост Хоталич" на 5 км северозападно от Севлиево е най-интересният археологически обект в региона. Крепостта Хоталич - предшественик на днешния град, е просъществувала в продължение на 7 века - от края на Х до края на ХVІІ. Експонирана е разкритата градска структура с 4 квартала, две църкви, работилници. Крепостта е с добре запазени стени, отбранителни кули, входове, малка болярска църква и други сгради. Обектът е свързан с града със сравнително добре поддържан път, има питейна вода и добре организирано място за пикник.

http://img60.imageshack.us/img60/1420/hotalich1m15vc.gif

На 20 км южно от града, по пътя за Априлци се намира Батошевският мъжки манастир "Успение Пресвета Богородица", основан през ХІV век. Женският манастир "Въведение Богородично", създаден през 17 в. е в самото село Батошево. На 10 км по пътя за Габрово е Парк Баадалата. Естествен липов резерват, с прекрасни условия за активна почивка.

Село Сенник, само на 7 км. от Севлиево е родното място на прославения българин - носител на диамантен пояс в свободната борба Дан Колов. На около 6 км северно от Севлиево е разлял водите си язовир "Ал. Стамболийски" с чудесни условия за отдих, водомоторни спортове, риболов, плаж. Има почивни бази, заведения, вили. На 32 км. града, в полите на планината е местността Лъгът, известна от край време с дивечовъдната станция "Росица" и със стадата диви свине, сърните и великолепните екземпляри благороден елен.

На 8 км южно от града е един от най - добрите мотополигони в света - "Горна Росица". На него ежегодно се провеждат кръгове от европейски и световен шампионати във всички класове мотокрос.

http://img452.imageshack.us/img452/5440/tnsgrada7vs.th.jpg

Според министър Румен Петков Севлиево е един от най-спокойните градове в страната. „На България й трябват няколко града като Севлиево и тя вече няма да е същата”, каза новият председател на Агенцията за чуждестранни инвестиции Николай Маринов пред "Дарик" радио.

 

http://img66.imageshack.us/img66/8797/pic053xm.th.jpg

 

http://img53.imageshack.us/img53/760/tnabb23aa.gif

Link to comment
Сподели другаде

Хареса ми идеята и се надявам да има още много последователи! Според мене ще бъде още по-интересно, ако за Севлиево се разкаже още и за настоящия поминък на града, за основните фирми, за културните придобивки, за хората.../Защо, например, го наричат "Българският Хонг-Конг" ???.../
Link to comment
Сподели другаде

Очарована съм от идеята на Мони!

С обещанието, че със сигурност имам да допълвам доста информация за моя роден град, Ви представям една много малка част, която успях да подготвя в момента:

 

Варна - "Водният град"

 

Варна, наричана още морската столица на България е третият по големина град, заемащ площ от 205 кв.км. Разположението на града по северното крайбрежие на Черно море, както и богатите природни ресурси, го превръщат в един от най-известните курортни центрове в Европа и най-големия в черноморския регион.

 

Няма единно мнение за произхода и значението на името "Варна". К.Иречек изказва предположението, че то може да бъде славянско и тъждествено на "врана", вран, черен. За сравнение се посочват сродни славянски думи, произлизащи от старославянската дума uarna, "гарван" - vrana, wrona, ворона. Тогава следва да приемем, че Девненското езеро и Провадийската река са се наричали Черно езеро и Черна река, а името си селището да е получило от тях. Но липсата на славянски поселения в района на езерата до създаването на българската държава дава основание на братя Шкорпил да търсят тракийския корен на името Варнас. Варненският краевед Петър Стоянов посочва интересни находки - в различни части на света, селища с имена като Варна, Варнавино, Варнек и други се намират винаги на брега на река, езеро или море. Той приема, че Варна е било име на близко селище, дало името си на Одесос, и е означавало "град на вода", "воден град", което всъщност е и превод на името Одесос.

В началото на века архимандрит Инокентий споменава и друго мнение, че името Варна идва от аварската дума вар, означаваща град. Кръстю Мирски пък предполага, че името идва от вар, вар, варовик, имайки предвид, че "във Варна и околността й земята и камъните са варовити..."

 

Места по света с името "Варна"

 

Варна, България: намира се на западния бряг на Черно море, голям промишлен, културен и туристически център.

Варна, Сърбия: сръбско село, на запад от Белград.

Варна, Русия: село в Челябинска област, близо до границата с Казахстан.

Варна, Азербайджан: високопланинско село в Кавказ, близо до Баку.

Варна, Италия: алпийско градче в областта Трентино-Алто Адидже, в Северна Италия.

Варна, САЩ, щ. Вашингтон: малко селище в Северозапада, което можете да откриете само на по-подробните карти.

Варна, САЩ, щ. Илинойс: друго малко селище в един от най-гъсто населените райони в света.

Варна, САЩ, щ. Ню Йорк: предградие на град Итака, в който е известният Корнелски университет.

Варна, Канада: място в щата Онтарио, почти на брега на езерото Хърън.

Парк Варна, Австралия: Парк в района на град Сидни.

Залив Варна, о-в Тасмания, Австралия: Морски залив на западния бряг на о-в Тасмания.

Полуостров Варна, Антарктида: Полуостров в североизточния край на остров Ливингстън, Антарктика. Размерите му са около 9 х 12 км. Полуостровът е наименуван така с Указ №4/10 януари 2003 г. на Президента на Република България.

 

Побратимени градове

 

Aalborg, Denmark / Dordrecht, the Netherlands / Kharkov, Ukraine / South Administrative District of Moscow, Russia / Aqaba, Hashemite Kingdom of Jordan / Odessa, Ukraine / Malmoe, Sweden / Turku, Finland / Bradford, UK / Miami, USA / Rostock, Germany / Novorosyisk, Russia / Pireus, Greece / Thessaloniki, Greece / Marseille, France

 

Характеристика на Варненска област

 

Област Варна е разположена в североизточната част на Република България с площ 3 820 км2, което представлява 3,44 % от територията на страната.

Състои се от 12 общини със 158 населени места и население 445 200 жители /представляващо 5,4% от населението на страната /.

Населението е съсредоточено в гр. Варна - 346 000 жители, което представлява 70% от общото население на областта. Областта разполага с висок природен, икономически и човешки ресурс, благоприятен био-климатичен потенциал, Черноморско крайбрежие, високопродуктивни обработваеми земи и мрежа от защитени територии. Варненска област е сравнително бедна на подземни богатства / изключение правят находищата на каменна сол и природен газ в шелфа / и богата на подземни геотермални води с висок енергиен потенциал и възможности за балнеолечение.

Географското положение, изградената инфраструктура, био-климатичният потенциал, Черноморското крайбрежие и икономическите и човешки ресурси предопределят възможностите за просперитет в развитието на региона като цяло.

 

Базова инфраструктура

 

Най-важните фактори определящи гео-стратегическото положение на региона са:

Пристанище Варна, Международно летище Варна, Tранспортната и телекомуникационната мрежа.

 

Пристанище Варна се свързва директно с Русия, Грузия и Украйна с фериботна и Ро-ро връзка, а чрез Ж.П.линията Русе-Варна с Трансевропейски коридор “Рейн-Майн-Дунав” с Централна и Западна Европа. За Пристанище Варна е изготвен Генерален план, даващ възможност за инвестиране в строителството на контейнерен, Ро-ро и зърнен терминали. В процес на изграждане са терминали за течни-химически товари и терминал за клинкер и цимент. Търговията и пристанищните дейности са експортно ориентирани предимно към страните от ОНД, Средния Изток и Южна Африка.

Международно летище Варна обслужва почти изцяло туристическия пътникопоток, осъществява връзка с 35 страни и 101 града по света. Наложително е изработването на МАСТЕРПЛАН , който да дефинира разширението на инфраструктурата му и изпълнението на международните норми за безопастност на полетите.

 

Икономика

 

Икономиката на Варненския регион е добре представена на национално ниво чрез произведен брутен вътрешен продукт, представляващ 5,4% от националния. Коефициентът на икономическа активност е над средния за страната /46,68%/. Областта е водеща по скорост на адаптиране към новите икономически условия след София - град, Бургаска и Пловдивска области. Делът на частния сектор в икономиката е над 50% , като най значителен е делът на преработващата промишленост.

Областта се нарежда на трето място в страната по показателя “вложени чуждестранни инвестиции по области на глава от населението”. Икономическият профил на Варненска област се характеризира със следните дялови пропорции: промишленост 40%; транспорт 25%; туризъм 10%; търговия 15% и строителство 10%. Основните сектори характеризиращи структурата на икономиката са: пристанищни дейности, корабоплаване, кораборемонт, туризъм, химическа индустрия, машиностроене, текстилна индустрия, хранително-вкусова промишленост, мебелно производство, строителство и селско стопанство. Сред най-големите водещи в региона компании е БМФ - разполага с танкери, контейнеровози, кораби за масови и генерални товари, фериботи с общ тонаж 1 810 000 DWT.Осигурява 30% от приходите на региона. Това е най-голямата Българска морска компания и Национален превозвач. Реализира 20% от вноса и износа на България. Обслужва линии и дестинации в Цял Свят. Варненска корабостроителница през своята своята 90 годишна история е построила повече от 800 кораба за корабособственици от 26 страни. Кораборемонтния завод “Одесос” е най-големия и най-добре оборудвания завод в България, извършващ сухо докуване на кораби до 35 000 DWT и плаващ доков ремонт на кораби до 150 000 DWT.

 

Международен туризъм /респективно изградените пет курортни комплекса с над 35 000 легла/ е обусловено от: комфортните климатични условия; наличието на плажове с обща дължина над 17 км; морска вода с добри рекреационни характеристики отговарящи на Европейските норми; крайбрежни гори; богата мрежа от защитени територии; изградени четири яхтени пристанища и добре развита инфраструктура по крайбрежието. Съществуващите термоминерални ресурси, лечебната кал, развитата мрежа за медицинско обслужване, съвременната материална база създават възможности за развитие на целогодишен поливалентен туристически продукт - балнеоложки, културен, конгресен, екологичен и селски туризъм.

Малките и средни предприятия са предимно в сферата на услугите и тяхната роля в икономиката нараства. Преобладаваща част от регистрираните стопански субекти са реално функциониращи ~ 90% от всички. Общ брой 14 600.

 

Заетост, безработица, демография, образование

 

Нивото на безработицата сред градското население е сравнително ниско 16.6%, но наред с това нивото на безработица в редица общини като Аврен, Суворово, Долни чифлик е от порядъка на 30% до 40%. Средната работна заплата е също силно диференцирана. Най-високи са доходите в отраслите занимаващи се с производство и разпределение на енергия, газ, вода и съобщенията. Налице е трайна тенденция за намаляване на населението в трудоспособна възраст с около 21% през последните 10 години. Населението на областта е съсредоточено в градовете / 79%/ , като във Варна живеят 68,5% от населението в областта. Образователното ниво на населението е сравнително високо - 49% са със средно и висше образование, а вишистите са 43 900 , като ~ 93% от тях са съсредоточени във Варна.

 

Наука и образование

 

В град Варна е съсредоточена мрежа от образователни и научни центрове с национална значимост осигуряващи областта и района Варна - Девня с научен потенциал , важен фактор за социално-икономическото и културно развитие.Тук са създадени пет университета и морска академия и шест колежа със различна профилираност и съвременна материално-техническа база. В тях се обучават 30 600 студенти и работят над 2500 научни кадри. С научно-изследователската дейност се занимават 6 института: по рибни ресурси, по морски изследвания и океанология, по Хидро и Аеродинамика , за воден транспорт, по корабостроене и по металознание, които успешно си партнират с висшите училища и стопанските субекти. Това е добра основа за реализация на високо-технологичен парк и интегрирането му с активните икономически дейности.

 

Култура

 

Варна е един от най- значимите културни центрове в страната с провеждащите се в него шест национални фестивала, фестивален и конгресен център, 4 театъра, осем музея, художествени галерии, библиотеки, читалищна мрежа.

 

Изглед от Варна

 

http://varna.info.bg/gallery/morska_gradina_vhod_night_kr_ganchev_thumb.jpg Входът на Морската градина

 

http://varna.info.bg/gallery/voennomorski_klub_night_2002_srebrin_vatralov_thumb.jpg Военноморският клуб в центъра на Варна е една от най-красивите сгради в града

 

http://varna.info.bg/gallery/morska_gradina_night_2002_srebrin_vatralov_thumb.jpg Нощен поглед и към едно от най-романтичните места в Морската градина

 

http://varna.info.bg/gallery/zalez_jordan_tuszuzov_thumb.jpg Залез над Варна

 

http://varna.info.bg/gallery/yachtport_jordan_tuszuzov_thumb.jpg Яхтеното пристанище

 

http://varna.info.bg/gallery/teatyr_2002_plamen_atanasov_thumb.jpg Драматичен театър "Стоян Бъчваров"

 

http://varna.info.bg/gallery/fkc_2002_plamen_atanasov_thumb.jpg Фестивалният и конгресен център - Варна

 

http://varna.info.bg/gallery/planetarium_night_thumb.jpg Осветена с декоративно осветление през нощта, обсерваторията се превръща в един от акцентите на Морската градина

 

http://varna.info.bg/gallery/varna_zaliv_thumb.jpg Град Варна и пристанището

 

http://varna.info.bg/gallery/cathedral_night_2001a_thumb.jpg Катедрален храм "Успение Богородично"

 

http://varna.info.bg/gallery/obstina_thumb.jpg Община Варна

 

... следва продължение

Редактиран от Destiny
Link to comment
Сподели другаде

Радвам се, че темата ви харесва, CHAKALA, приемам искането, дано следната информация ти бъде интересна :OK:

Значителна част от произведеното в севлиевските предприятия намира пазар

извън страната. През 2000 г. стойността на износа е над 200 млн. долара.

През последните десетилетия община Севлиево се оформи като значителен индустриален център с добре развито селско стопанство и транспортна инфраструктура . Промишлените производства са съсредоточени основно в града но част от тях са изнесени и извън него.Водещи металообработващите предприятия са: фирмите "Видима" - 1, 2, 3 - за водопроводна арматура, " Идеал-Стандарт " - за силикатни изделия в бита, АВВ " Авангард " - за производство на високоволтови електроизделия, "Оригинал" - пресформи за леене под налягане, с противоналягане и по пневмобуталния метод, "Емка" - електропроводници за индустрията и бита. Трикотажни изделия произвежда фирма "Росица", а текстилни – фирма "Бриз". Друга група фирми работят в областта на дървопреработването - " Батой ", "Борела-С", "Абанос", "Изгрев-90", "Паралел", включително и в мебелно производство.

Ето и някои от основните фирми - производителки в града:

АББ АВАНГАРД- Батерии, акумулатори, трансформатори и ел. релета,ел. двигатели, машини, съоръжения, управление за ел.двигатели, инструменти

ОРИГИНАЛ – АД - проектантска дейност, нестандартно оборудване и екипировка

ЕМКА – АД - ел. материали, кабели, изделия

ДИНАМО – АД - Нестандартно оборудване и екипировка, цветни и благородни метали и сплави, отливки, полуфабрикати

РОСИЦА – АД - Трикотаж, платове, бельо

СЕВКО – АД - Кожи естествени и изделия

СПЕКТЪР –ЕООД - Кранове, смесители, вентили, дросели, промишлено оборудване, тръбна арматура

ИДЕАЛ СТАНДАРТ БЪЛГАРИЯ - АД - Фаянсови и керамични материали и изделия за строителството

АБАНОС - ООД - Битово обзавеждане (мебели и др.)

ПАРАЛЕЛ ЕООД - Битово обзавеждане (мебели и др.)

БОРЕЛА -С АД - дървообработване, канцеларска и офистехника, оборудване, мебели, материали

СИНЕВА ООД - Алкохолни напитки

ДЕТЕЛИНА- Н.Винчева ЕТ - Плодове, зеленчуци, сокове (консервирани и замразени), ядки

БРИЗ АД - Платове (тъкан текстил)

АХАТ-Д ЕООД - Плодове, зеленчуци, сокове (консервирани и замразени), ядки

BULCHICEN - птицекланница

Цех за производство на дунапрени

 

и още много други....

 

Безработищата в Севлиево е около 11%, което за българската действителност си е цяло постижение.

 

:bye1:

Link to comment
Сподели другаде

http://www.pd.government.bg/obstini/maps/asenovgrad_small.jpg

 

Асеновград - Минало и настояще

 

 

История

Първият документ, в който се споменава старото име на Асеновград - Станимака, е уставът на Бачковския манастир, написан от неговия основател, грузинският аристократ, управител на Пловдивската област - Григорий Бакуриани. Името Станимака има много тълкувания. В миналото го превеждали като сила, могъщество от думата "стенос" и от "махе" - борба, сражение. Така според един гръцки хроник, Станимака означава "мощна отбрана". Другото по-известно тълкувание идва от една легенда. Според нея в Асеновата крепост се е крил последният християнски цар Костадин. Той, като видял, че отбраната на крепостта е невъзможна, казал на майка си: "Стани, майко, да бягаме" и оттам "стани, майко" се превърнало в Станимака - старото име на Асеновград. Естествено, това е само легенда. Асеновград има драматично минало и превратна история. Археологическите паметници хвърлят светлина върху ранната история на града. Откритите селищни могили около Асеновград свидетелстват за първобитни обитатели. В долината на Марица живели едни от най-силните тракийски племена - беси, сатри и одриси. Около пети век пр.н.е. те образували мощното Одриско царство на териториите, в които влизат и земите на Горнотракийската низина около Пловдив. Между 320 - 280г. пр.н.е. Асеновград е бил под тракийско владичество. През 72г. пр.н.е римски военноначалник става господар на Пловдив и на съседните градове и села. През 46г. пр.н.е. император Клавдий ги включва в състава на римските провинции. С това започва епохата на римското владичество в живота на траките, характерна с дълготраен мир. През 251г. пр.н.е. Асеновград е бил разрушен от готите. В някои източници пише, че след готските удари Пловдив и градовете около него никога не възвърнали стария си блясък. През 395г. Римската империя се разпада на две и в източната част остава Асеновград. Започва византийска епоха - несигурна и неспокойна. Около пети век от новата ера е така нареченият "мощен славянски порой", и до седми век тракийските земи са напълно заселени със славяни. След основаването на България през 681г., Пловдив и съседните му "природопски крепости" са укрепени и превърнати от византийците в мощни военни бази против българите. Каква, обаче, е съдбата на Асеновград по време на Първото българско царство, не е известно. По време на ожесточените войни между цар Самуил и византийския император Василий Втори, наречен по-късно "българоубиец" (980г. - 1014г.), Пловдив и съседните му крепости играят особено важна роля и на няколко пъти попадат за кратко в ръцете на българите, докато военното щастие минава на страната на византийците и настъпва краят на удавеното в кръв и жестокости Първо българско царство. След мълчание, повече от 100 години, името Станимака се среща в летописа на Третия кръстоносен поход (1189г. - 1191г.). Този поход се водил от Германския император Фридрих Барбадоса. През 1189г. кръстоносната войска превзема Пловдив, като ограбва и съседните селища. От 1196г. до 1200г. Станимака е владение на българския болярин Иванко, а от 1200г. тези земи принадлежат на деспот Слав. През 1230г. във връзка с влошените отношения с Латинска империя цар Иван Асен ІІ укрепва и разширява силната станимашка крепост Петрич. Той увековечава това свое строително дело с надпис, издълбан на една скала над входа на крепостта. Този надпис става причина крепостта да бъде наречена Асенова, а Станимака да се преименува през 1934г. в Асеновград.

 

В години на робство

От началото на османското робство, летописците премълчават много събития. Едва след век се споменава, че селището съществува, въпреки жестокостите и пожарите. По-късно - през 1706г., френският лекар и пътешественик Пол Люкас подчертава: "Станимака е значителен град, населен само с християни, с двайсет черкви. Неговата гордост е лозарството и винарството". Страшни и кървави са кърджалийските нападения, които съсипват града и унищожават предишния му блясък и красота. Но той пак се съвзема, за да бъде след век "най-красива от всички паланки и села в Пловдивската епархия". Селището се разраствало и укрепвало. Видни родолюбци, начело с Бако Динчо (Костадин Кузмов) започват борба срещу османското иго. Първият български възрожденец Паисий Хилендарски, е идвал тук и е починал през 1773г. в лозарската махала Амбелино. Огнената страст на Паисий и организаторския талант на Васил Левски, който посещавал близките манастири, довежда до създаването на революционен комитет, оглавяван от Отон Иванов. Асеновград отдъхва от пожари и опустошения, когато на 18.01.1878г. идват руските войски, начело с ген. Дандевил, но несправедливият Берлински договор оставя града поробен. В Източна Румелия се създава движение за обединение на България. Начело на тайния комитет в Асеновград застава Никола Кръстев. Формираната чета от над две хиляди човека от града и околните села, предвождана от поп Ангел Чолаков, е посрещната тържествено от Захари Стоянов в Пловдив и участва в провъзгласяване на Съединението през 1885г. След Освобождението Асеновград е малък земеделски град с развито винарство, бубарство и занаятчийство. Също така градът е бил и пазарен център за околните селища. След унищожаването на лозята от филоксерата (кр. на 19в.) започва масово отглеждане на тютюн. Построяват се първите малки фабрики - за спирт, за сапун, бира, хартия, за тютюн и цигари, фабрика "Свила" за коприна.

 

Поминъци

Един от най-старите поминъци в града е лозарството. Без съмнение траките са познавали лозата и умело са я култивирали. Двата най-широко разпространени сорта грозде в землището на Асеновград са били и продължават да бъдат маврудът и памидът. Те се култивирали тук в продължение на столетия, пригодили се отлично към почвените и климатични условия до такава степен, че някои не без основание ги смятат за "местни" сортове грозде. Маврудът е гордостта на Станимака. От него се е добивало черно и гъсто маврудово вино - "в кърпа да го носиш", което не е имало конкуренция. От него по специален начин се е приготвяла и прословутата "станимашка малага". Заедно с винарството в Станимака е процъфтявал и ракиджилъкът, като естествено допълнение на винарството. От ранна есен до Коледа пещите под казаните непрекъснато горели, а в бакърите непрестанно се точила ароматна и силна "гроздовица". Оцетарството се развивало успоредно с винарството. Във всяка изба имало и голяма оцетарска бъчва, която непрекъснато се източвала и доливала. След филоксерата, опустошила старите лозя, станимаклиите постепенно започнали да отглеждат тютюн. Също така било разпространено отглеждането на ориз. От овощните дървета най-разпространени били наровете и смокините. Между старите поминъци в града трябва да се спомене скотовъдството и по-специално овцевъдството. Много важни дейности в Асеновград преди и след Освобождението били бубарството и копринарството, които се развивали в града от незапомнени времена.

 

Занаяти

Един от най-старите занаяти в града е абаджийството. През първата половина на 19в. този занаят бил в своя разцвет. Заедно с абаджийството се развивало и памукчийството. Свързано с лозарството и винарството, процъфтявало и кацарството. Друг занаят бил мелничарството. От както съществувал града, оттогава имало и мелници, които били два вида: воденици и мелници, задвижвани с волове. През 1876г. била открита първата фабрика - "за книга и ориз близо до Станимака", притежание на Нури Ефенди. През 1880 г. е открита и сапунена фабрика, собственост на Стоян Стойчев.

 

Асеновград днес

Общината е разположена на територия 611 962 дка и включва 29 населени места с население около 74 412 души, от което в града живеят 59 202-ма човека, а в селата 15212- ма.

Асеновград омайва с безкрайната и дълбока хладина на величествените Родопи, приютили го бащински в обятията си. Тук е входът на най - удобния проход през Родопите, свързващ Тракия с Беломорието.

Асеновград е известен като Малкия Ерусалим, а също и като Родопската Света гора, защото в него има 11 църкви и 53 параклиса. Градът е обкръжен и от четири манастира. Най-големият и най-старият е "Св. Богородица Успение" в Бачково. "Св. Неделя" или Араповски манастир край Златовръх пък е единственият полски манастир в България. Преди 22 години "Св. Кирик и Юлита" със средства на ЮНЕСКО бе превърнат в творчески комплекс на български архитекти. Над града е единственият женски манастир - "Св. Петка". Най-старият храм в Асеновград е "Св. Богородица Успение", наречен още "Месохората". В него се намира една от чудотворните икони на Божията майка. Според поверието градът се закриля от св. Богородица. В нейна чест се правят литийни шествия два пъти в годината. Подобна традиция е съхранена единствено в Цариград и Ефес. В общината храмовете са 36, а параклисите - 198. В момента се строи нова черква "Св. Марина", която ще е 12- та в града.

Асеновград е космополитен град от векове. В него съжителстват българи, турци, гърци, българомохамедани, евреи, арменци. Доказателство за религиозната толерантност е триъгълникът в центъра на града, където на сто метра станимаклии са вдигнали православен храм "Св. Атанас", джамия и евангелска църква.

Многото паметници на културата, красивата природа, наличието на толкова манастири и храмове, палеонтологичния музей и други природни и антропогенни забележителности дават огромен шанс на Асеновград да се превърне в туристически център.

Като основни туристически направления могат да бъдат посочени:

1. Религиозен туризъм

2. Културен туризъм

3. Научно-познавателен туризъм

Климатът и природните условия благоприятстват, както за развитието на туризма, така и за развитието на индустрията, търговията и на селското стопанство.

Асеновград често става център на различни артистични и културни прояви като концерти, театрални представления, изложби, семинари, срещи с различни личности и други.

Традиционни културни прояви са:

· "Трифон Зарезан" - с конкурс за най - добро домашно вино.

· Културна седмица във връзка с празника на Асеновград, който се провежда в края на месец май.

Днес Станимака може да се похвали с обновена централна част, която включва и множество "булчински" магазини, откъдето доста хора го познават като "градът на булчинските рокли".

Link to comment
Сподели другаде

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_city_welcome.jpg

 

 

Градът се простира на територия от 54 кв.км в равната Горнотракийска низина по двата бряга на река Марица.

 

Благоприятните климатични условия и географското му положение са съдействали за неговото възходящо развитие през всички исторически епохи.

Тук минават важни международни пътни артерии, които още отдревността са свързвали Изтока с Европа, Балтика със Средиземноморието,Черно море с Адриатика.

Шестте сиенитни хълма му предават неповторима и живописна красота.Кръстопътното му разположение и богатото историческо и културнонаследство отдавна са го утвърдили като културен, търговски,комуникационен и туристически център.

 

 

Град Пловдив (344 000 жители) е административен център на област,заемаща около 6000 кв. км площ, което представлява 5,4 % от териториятана България. Област Пловдив е разположена в централната част на Южна България и се състои от 16 общини. В областта живеят 729 400 души,което е 9 % от населението на страната. Съотношението между градско и селско население е 71,2:28,8 - това е показателно за висока степен на урбанизация.

 

В Пловдив преобладава християнското население от всичките клонове на християнската религия—източноправославни, католици, арменско-апостолическо изповедание, протестанти. В града има мюсюлманска и еврейска общности.

 

По етническо разнообразие Пловдив е на първо място в страната. Естествено преобладава българския етнос, но се срещат всички основни етноси на Балканите — арменци, евреи, турци, роми, гърци и др. Ромите живеят концентрирано в три махали, като голяма част от тях се самоопределят като турци. Останалите етноси живеят разпръснато в града. Има храмове на всички религии.

Административно Община Пловдив е разделена на шест района:„Централен“,„Източен“,„Западен“,

„Северен“,„Южен“ и „Тракия“.

.

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_old_theatron_01.jpg - античен театър

 

Пловдив е един от най-старите градове не само в България,но и в Европа. Той е съвременник на Троя. Омир, Херодот и други антични автори описват бита, нравите и богатата култура на траките,които са най-старото население на Балканския полуостров. Намерените златни и сребърни тракийски накити и съдове показват изключителното майсторство на изработката и висок художествен вкус.

 

Траките първи създават върху трихълмието укрепено селище, наречено от тях Евмолпия. През 342 г.пр.н.е. Филип ІІ завладява селището, обгражда го със здрави крепостни стени и го назовава Филипополис (град на Филип). През следващите два века римляните правят непрестанни опити да покорят Тракия.

Чак през 72 г.пр.н.е. римският пълководец Терентиус Варо Лукулус завладява цялото поречие на река Марица, включително и Филипополис, който римляните наричат Тримонциум (град на трите хълма). По-късно Тримонциум става център на огромната провинция Тракия Романа. През ІІ и ІІІ век от н.е. градът е обявен за метрополис на провинцията със собствен сенат и общотракийско събрание (койнон тракон), упълномощено да събира данъци и мита и да кове монети. Именно тогава Тримонциум достига своя икономически и културен зенит. Римляните бързо осъзнали важното стратегическо местоположение на Тримонциум и предприели мащабно строителство на здрави павирани пътища, обществени сгради, стадиони, храмове и театри. С разрастването си градът напуска очертанията на Трихълмието и се разпростира в низината.

 

 

Забележителностите на град Пловдив е трудно да се подредят по важност, архитектурно или обществено значение и уникалност. Сред тях безспорно най-посещаваното и фотографирано място е Античния театър, построен през 2 век по времето на император Траян.

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_amphitheatre_02.jpg

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_amphitheatre_03.jpg

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_djumaya-mosque.jpg -Джумая Джамия

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_church_st_marina1.jpg - църквата " Света Марина"

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_roman_stadium_01.jpg - Античен римски стадион

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_old_town_05.jpg -Старият град

 

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_fair_03.jpg - Международен Пловдивски панаир

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_old_town_04.jpg- отново Старинен Пловдив

 

Използваните материали са от:

www.plovdivcity.net

Link to comment
Сподели другаде

baby_face перфектно си написала историата на града.Браво.Исках аз да пиша за Асеновград но ти ме изпревари, но дори да бях написал нямаше да е така хубаво както ти си го написала.Още веднъж Браво. :bravo: :bravo: :bravo: :OK:
Link to comment
Сподели другаде

baby_face перфектно си написала историата на града.Браво.Исках аз да пиша за Асеновград но ти ме изпревари, но дори да бях написал нямаше да е така хубаво както ти си го написала.Още веднъж Браво. :bravo: :bravo: :bravo: :OK:

 

 

Това беше целта, но аз не съм го мислила, просто съм го копирала.. от тук-от там :D Важното е да се представи достатъчно ясно града и кой знае - може да ни дойдат гости от форумчето ;)

Link to comment
Сподели другаде

Темата е хубава,но ще е по интересно да опишете града си през вашите очи,какво ви харесва каво не,как живеят хората,къде се забавляват.Статиите са подробни,но сякаш чета учебник по география,много ми са сухи и скучни. :crazy:
Link to comment
Сподели другаде

Ето как аз виждам моят град – Севлиево.

След два часа път с автобус, североизточно от София, ще се озовете в моя роден град – Севлиево. Известен с безбройните си колоездачи, проспериращото производство и спокойствието, което само малкия град може да ти даде...

Малък и спокоен, цветен и обикновен, свеж и млад. Това е Севлиево – малкото градче, което от никому неизвестно просто селище се превръща в един от най-красивите и успешно развиващи се градове на България. Наричат го българският Хонг Конг, не защото сме с дръпнати очи :yes: , а защото по подобен начин развива индустрията и производството си.

От единият край до противоположния се стига за не повече от 40 минути, пеша. Нямаме градски транспорт, преди години е имало, автобус с номер 1. Нямаме влак, габровци ни го „откраднали” навремето. За летище не си и мечтаем... :)

Но за сметка на това пък имаме както много недостатъци, така и много преимущества. Градът е малък, спокоен, аз познавам половината град, а другата половина познава мен :rolleyes: . Много се клюкари, всичко се знае, всяка случка е „обществена тайна”. Хората знаят неща за мен, които дори и аз самата не знам :bigdeal: . Като във всяко малко градче.

Имаме страхотен център – площад „Свобода”, павиран и широк. Имаме красива търговска улица, пешеходна зона, с дървета и цветя, която изминаваш за не повече от 10 минути. Има магазини и кафенета, и обикновени и луксозни. Има пицарии, бистра, ресторанти. Имаме три хотела – най-известния от които Севлиево-Плаза, четиризвезден и лъскав. Цените на повечето луксозни магазини са близки до тези във Варна, на обикновените са народни. Имаме само една дискотека – Малибу, страхотна, посещавана масово от търновци и габровци.

Много художници са намирали вдъхновение в севлиевските пейзажи. Паметникът на центъра, часовниковата кула, дома на културата, двете църкви, красивия мост, зелените артерии...

http://img469.imageshack.us/img469/2296/curkvata3hd.th.jpg

http://img212.imageshack.us/img212/665/mosta0cf.th.jpg

http://img210.imageshack.us/img210/8565/dandalovite3yy.th.jpg

Хората живеят своя кротък и спокоен живот. Стандартът на живот е по-висок от средния в страната. „Отговорни” за това са американските заводи Видима АД и Идеал Стандарт. Заплатите наистина са високи, в производсвото можеш да вземаш до 800-1000 лева (че и отгоре). Но за това си плащаш. На тези позиции вземат момчета на не повече от 25 години и след 5 ги местят. Защото производството е страшно прашно, тежко и мръсно. Хората боледуват, от многото заводи въздуха понякога е тежък, работещите в производствата са с болни ръце.....

През града минава река Росица, над която Кольо Фичето построява един от известните си мостове. На по-малко от 10 км от града е и язовир Александър Стамболийски – това е първия голям язовир на България, обща дължина от 18 км.

Между Севлиево и Габрово се намира т. нар. Вита стена, която според преданията е била бряг на море, и върху която и до днес са останали огромните куки и халки, на които са закачали корабите.

http://img210.imageshack.us/img210/2912/vitastena8zt.th.jpg

Севлиево е известно и със своята писта за мотокрос, най-добрата в СВЕТА, и то в продължение на вече 4 години. Това е признато официално от Световната Федерация по Мотокрос. На нея се провждат кръгове от Световния шампионат.

„Видима-Раковски” е един отбор, който вероятно познавате. Миналият сезон беше в А група, сега се подвизава в Б. Играчите имат превилегията да тренират на първокачествен стадион.

http://img210.imageshack.us/img210/5302/stadion5py.th.jpg

Това беше Севлиево през моите очи. Колкото и да харесвам Варна, всеки път когато се прибирам, стомахът ми се свива щом наближа, просто въздуха е по-различенр по-близък и познат. Моят роден град...

Редактиран от MONI
Link to comment
Сподели другаде

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_city_welcome.jpg

Градът се простира на територия от 54 кв.км в равната Горнотракийска низина по двата бряга на река Марица.

 

Благоприятните климатични условия и географското му положение са съдействали за неговото възходящо развитие през всички исторически епохи.

Тук минават важни международни пътни артерии, които още отдревността са свързвали Изтока с Европа, Балтика със Средиземноморието,Черно море с Адриатика.

Шестте сиенитни хълма му предават неповторима и живописна красота.Кръстопътното му разположение и богатото историческо и културнонаследство отдавна са го утвърдили като културен, търговски,комуникационен и туристически център.

 

 

Град Пловдив (344 000 жители) е административен център на област,заемаща около 6000 кв. км площ, което представлява 5,4 % от териториятана България. Област Пловдив е разположена в централната част на Южна България и се състои от 16 общини. В областта живеят 729 400 души,което е 9 % от населението на страната. Съотношението между градско и селско население е 71,2:28,8 - това е показателно за висока степен на урбанизация.

 

В Пловдив преобладава християнското население от всичките клонове на християнската религия—източноправославни, католици, арменско-апостолическо изповедание, протестанти. В града има мюсюлманска и еврейска общности.

 

По етническо разнообразие Пловдив е на първо място в страната. Естествено преобладава българския етнос, но се срещат всички основни етноси на Балканите — арменци, евреи, турци, роми, гърци и др. Ромите живеят концентрирано в три махали, като голяма част от тях се самоопределят като турци. Останалите етноси живеят разпръснато в града. Има храмове на всички религии.

Административно Община Пловдив е разделена на шест района:„Централен”,„Източен”,„Западен”,

„Северен”,„Южен” и „Тракия”.

.

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_old_theatron_01.jpg - античен театър

 

Пловдив е един от най-старите градове не само в България,но и в Европа. Той е съвременник на Троя. Омир, Херодот и други антични автори описват бита, нравите и богатата култура на траките,които са най-старото население на Балканския полуостров. Намерените златни и сребърни тракийски накити и съдове показват изключителното майсторство на изработката и висок художествен вкус.

 

Траките първи създават върху трихълмието укрепено селище, наречено от тях Евмолпия. През 342 г.пр.н.е. Филип ІІ завладява селището, обгражда го със здрави крепостни стени и го назовава Филипополис (град на Филип). През следващите два века римляните правят непрестанни опити да покорят Тракия.

Чак през 72 г.пр.н.е. римският пълководец Терентиус Варо Лукулус завладява цялото поречие на река Марица, включително и Филипополис, който римляните наричат Тримонциум (град на трите хълма). По-късно Тримонциум става център на огромната провинция Тракия Романа. През ІІ и ІІІ век от н.е. градът е обявен за метрополис на провинцията със собствен сенат и общотракийско събрание (койнон тракон), упълномощено да събира данъци и мита и да кове монети. Именно тогава Тримонциум достига своя икономически и културен зенит. Римляните бързо осъзнали важното стратегическо местоположение на Тримонциум и предприели мащабно строителство на здрави павирани пътища, обществени сгради, стадиони, храмове и театри. С разрастването си градът напуска очертанията на Трихълмието и се разпростира в низината.

Забележителностите на град Пловдив е трудно да се подредят по важност, архитектурно или обществено значение и уникалност. Сред тях безспорно най-посещаваното и фотографирано място е Античния театър, построен през 2 век по времето на император Траян.

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_amphitheatre_02.jpg

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_amphitheatre_03.jpg

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_djumaya-mosque.jpg -Джумая Джамия

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_church_st_marina1.jpg - църквата " Света Марина"

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_roman_stadium_01.jpg - Античен римски стадион

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_old_town_05.jpg -Старият град

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_fair_03.jpg - Международен Пловдивски панаир

 

http://www.plovdivcity.net/plovdiv_images/plovdiv_pictures/plovdiv_old_town_04.jpg- отново Старинен Пловдив

 

Използваните материали са от:

www.plovdivcity.net

 

:bravo: :bravo: :bravo:

 

Браво Дани!!!

Жалко,че чак сега виждам тази тема :punish:

Редактиран от vincenzo
Link to comment
Сподели другаде

Пловдив-изключителен град,с изключително приветливи хора,и много красиви жени !

Имал съм удоволствието да живея там 21 месеца ! Всеки месец го посещавам за два-три дни,и винаги преоткривам предимствата му,пред родният ми град София !

 

http://images01.snimka.bg/000004443-thumb.jpg

Редактиран от dimd
Link to comment
Сподели другаде

Продължението на темата за гр. Севлиево е наистина интересно - вече го няма шаблона и статистиката! Браво МОНИ !!!

Искам само да направя следната корекция - Пистата за мотокрос не е най-добрата в Европа, а е НАЙ - ДОБРАТА В СВЕТА, и то в продължение на вече 4 /четери/ години !!!!! Това е признато официално от Световната Федерация по Мотокрос !!!

Хубаво ще бъде, ако и за другите градове се побликуват подобни неща и то в такъв вариант.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...