Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

Привет отново,

 

Вероятно не си ме разбрал правилно. Естествено, че ще ти помогна, но искам да ти помогна качествено, а не просто да ти дам нещо наготово, което няма да разбереш. По това, което прочетох реших, че си човек, на който си заслужава да се помогне, за да може да се научи и да може да върви напред.

Затова и ти писах подсказки, накарах те да мислиш и да опиташ, защото макар и да не успееш да се справиш ще вложиш логика и мисъл, което е част от решението на задачата.

 

Сега, в приложения файл съм ти дал решението на задачата както ти подсказах по-горе, а именно:

1. Първата стъпка е да изведеш днешната дата. Това става с функцията now()

2. Втората стъпка е да сравниш деня и месеца на днешната дата с друга дата. За целта те посъветвах да направиш сравнение на деня и на месеца, които да съвпадат. За да сравниш деня можеш да използваш функцията day(), която извежда деня от дадена дата. Същото става и за месеца с функцията month(). За малко яснота - ако искаш да изведеш деня от днешната дата, използваш функцията day(now()) и ще получиш резултат 2. Същото е и за месеца - month(now(), при което ще получиш отново резултат 2, защото сме втори месец.

3. За самото сравнение е удачно да използваш функцията and, с чиято помощ можеш да зададеш повече от едно условия на функцията if. Т.е. ако искаш да провериш дали датата и месеца съвпадат с днешния ден и месец, тогава задаваш двете условия по следния начин AND(MONTH(B2)=MONTH(NOW()),DAY(B2)=DAY(NOW())) Така сравняваш дали месеца в клетка В2 е равен на днешния месец и деня в клетка В2 е равен на днешния ден.

4. Остава да добавиш само един if в началото и да сложиш горното условие.

5. Резултата е в прикачения файл.

 

Относно pivot таблицата. Създаването на подобна таблица е лесно, защото има съветник. Стъпките са:

1. Избираш областа, за която искаш да приложиш таблицата

2. Задаваш за редове да се показват ЕГН-тата (примерно)

3. Задаваш за колони да се показва условието "Yes", което ти описах в предния си коментар.

4. Готово ;)

 

Таблицата е динамична и всеки път щом промениш запис можеш да я обновиш и ще видиш кои са ЕГН-тата, които имат рожден ден днес. Ако добавиш повече редове, отколкото обхваща pivot таблицата, просто трябва да промениш изходящата информация.

 

 

Сподели какво си разбрал, за да знам дали и колко съм ти бил полезен :)

Rojden den formula v2.xls

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Здравей отново,

след твоята помощ, за която съм ти много БЛАГОДАРЕН, мога да кажа, че разгледах всички формули как си ги написал и след дълго писане и драскане ми беше интересно да видя как се получава Pivot таблицата и най-сетне се справих. Сега е въпрос да съчетая Имената, ЕГН-тата, града и YES да ми се показват. :)))))

НАИСТИНА МНОГО СЪМ ТИ БЛАГОДАРЕН.

Казано честно малко хора вече се отзовавът на нуждаещ се от помощ.

Да си жив и здрав и много щастлив и да помагаш все така на нас нуждаещите се.

Благодаря ти! :hesthebest:

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...
Моля, помогнете ми. Имам артикули, които се изписват в колони по дни от месеца за различни обекти. Как да отделя редовете с количествата от празните редове? Как запълнените редове без празните да се прехвърлят в нова таблица с по-малко редове с цел издаване на фактура? Изпращам фаила само по скаип -) lord_vegas_studio
Link to comment
Сподели другаде

Моля Ви, направете ако имате възможност нагледен урок и/или уроци като горните четири за операторите, които се използват във формулите и изчисляването наформулите, както въвеждането на фукции в тях на Excel,а също и сравняване на данни, представени в табличен вид от различни работни книги.Това ще бъде много полезно за хора, на които се налага да сравняват оферти с еднакво зададени изходни данни. Предварително благодаря.
Link to comment
Сподели другаде

... Изпращам фаила само по скаип -) lord_vegas_studio

Моля, закачи файла тук. Просто направи малка извадка от него, колкото да е видно какво искаш.

 

Моля Ви, направете ако имате възможност нагледен урок и/или уроци като горните четири за операторите, които се използват във формулите и изчисляването наформулите, както въвеждането на фукции в тях на Excel,а също и сравняване на данни, представени в табличен вид от различни работни книги.Това ще бъде много полезно за хора, на които се налага да сравняват оферти с еднакво зададени изходни данни. Предварително благодаря.

 

Да, наистина може би изглежда така, но всъщност само до някъде!

 

1. Ако някой не знае дори операторите, които се използват в Ексел, то тогава изобщо да не се захваща с него, преди да ги е научил. Това е като да не знаеш буквите и да се опитваш да четеш.

 

 

2. Що се отнася до функциите, то те са толкова много и за различни области, че не се знае на кого кои функции ще потрябват.

 

3. В една работна книга (един екселски файл) има листове (sheet1, sheet2, sheet3 и т.н.). Има разлика между сравняване на данни между листове и сравняване на данни между работни книги. Ексел е страхотна програма и предлага много и разнообразни решения. Така, че не се знае кое решение на кой проблем ще пасне най-добре.

 

С горе посоченото искам да кажа, че не е удачно да се правят уроци, не че не е невъзможно, просто няма да имат същия ефект, както конкретната помощ.

 

Но все пак, за да не останеш разочарован ти предлагам да погледнеш този сайт. От него можеш да си свалиш файл с детайлно описание на много функции, което е придружено с много примери.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте, благодаря за страхотната тема. Въпросът ми е следният: Възможно ли е дадена клетка във формула, например за умножение, да остане константа при размножението й надолу. Пример: product(A1;B1), при размножение надолу дава (A2;B2), (A3;B3) и т.н., а може ли да остане (A1; B2), (A1;B3) или задължително трябва да въведа числената стойност на А1 във формулата? Благодаря!
Link to comment
Сподели другаде

Може разбира се :) - слагаш знака $ пред реда и/или колоната, които НЕ искаш да се сменят. Например в твоят случай product($A$1;B3)

При размножаване на формулата надолу по колоната, ще се получи следното:

product($A$1;B3)

product($A$1;B4)

product($A$1;B5)

и т.н.

 

а ако се размножава надясно по реда, следното:

product($A$1;C3) product($A$1;D3) product($A$1;E3)

 

$А$1 означава нешо като - "винаги колона А винаги от първия ред"

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...

Здравейте!

Имам едно малко проблемче, което се надявам съвместно с Вас да разрешим.

Прегледах целия форум отне ми почти 12 часа но не намерих решение. :(

... става въпрос за една база данни, от която експортирам данните в ексел и разбира се за нуждите на висшето ръководство трябва да ги направя в подходяща форма за разбиране, но почти стигнах до края и се натъкнах на нещо, което ще ми изгуби доста време.

В прикачения файл се налага да сравня хиляди длъжности, които ръчно трябва да изпиша във функцията.

Интересува ме има ли някакъв вариант вместо да изпиша длъжността, да запиша номера на клетката, в която се намира и от там тя да се сети, какво да се сравнява и изпише резултата

=SUMIF($B$3:$B$22;"ШОФЬОР";$C$3:$C$22)=>

=SUMIF($B$3:$B$22;"Е16";$C$3:$C$22). Знам, че този вариант не става но нещо подобно дали има в ексел, че въобще не мога да се сетя.

 

Надявам се да помогнете!

moew.xls

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте,

от известно време се боря и не мога да открия решение на следния въпрос. Как да обработвам резултат #VALUE! директно във логическа фунция? Идеята ми е, когато имам дълга и сложна функция, в големи таблици, в които има стотици редове, когато при обработването на някоя клетка резултата е #VALUE!, функцията да не "гърми", а да даде някакъв резултат. Конкретен пример, имам колона в която има адреси, които са въведени в следния формат: град интервал "бул." интервал името или "ул." или "ж.к." и името. Със SEARCH мога да открия от кой символ насетне е адреса, но с IF трябва да разгранича различните варианти бул, ж.к. или ул., а евентуално и други ако има, само че при първото, което липсва, SEARCH дава резултат #VALUE! и функцията гърми. Ако имате идеи ще се радвам.

Възможно е за конкретния случай с адресите да има и друго решение, но за мен е интерсно дали е възможно по принцип да обработя резултат #VALUE! и как?

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Здравейте на всички, които можете да помогнете на нас незнаещите се.

Предният път благодарих на помогналият ми, но сега отново имам нужда от помощ за този ексел.

Ще прикача файлът за да можете да го разгледате какво точно искам да се получи(или иначе казано от това в ЛЯВАТА СТРАНА на таблицата да СТАНЕ ТОВА В ЖЪЛТОТО), като няма значение, може да бъде и в sheet2.

Само да кажа, че пробвах с Pivot, но стана, а не ми идва друго на ум.

Благодаря на всички ви, които ще се опитате да ми помогнете.

Разбира се ако има въпроси ще пиша отново.

1.xls

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...