Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

Благодаря за съветите.

Ето и резултатите:

Значи форматирах си клетките да са във формат Date (14.3.2001 ми е показан за пример, след като избера опциите за България).

След като ги форматирам пробвах начина на Миленски, т.е. с формулата за която ми каза - =DATEDIF(F3,TODAY(),MD) където във F3 ми е датата на производсто (т.е. началната дата), TODAY ми е днескашната дата, а MD ми е да ми ги смята в дни. Даде ми резултат #VALUE. Като изходящата клетка е форматирана по същия начин както и началната.

draco_volans Благодаря за линка. Там също намерих добро решение, което обаче работи само на теория, защото при мен даде същия резултат като предния посочен - #VALUE. Начина който ми трябваше е описан тук.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Ами и с "d" (с кавички, че ги бях забравила) не става. Изписвам =DATEDIF(F3,TODAY(),"d") като в F3 ми е 15-09-2009 след като го форматирах. Резултата който ми даде е: 19.01.1900 г.
Link to comment
Сподели другаде

Ясно... В тея уроци, където дадох линк ми направи впечатление, че в указанието пише да се използва за разграничаване запетайка, както виждам и във формулата ти по-горе... Обаче, като прилагам както те са казали - със запетайки и при мене дава грешки. Става работата с ; (точка и запетая). Преди известно време тренирах смятане с дати и това ми направи впечатление. Пробвай, ако искаш... Аз съм начинаещ на Excel и съм с MSOffice 2007 SP2. По принцип съм си фен на OpenOffice и повече с него съм работил, но като чета някоя обява за работа или друго, навсякъде пишат MSOffice, като изискване... Хубаво, щом искат...:)

 

PS: Към урока има и упражнение, аз и на него тренирах, с форматирани от тях дати и там ставаше с ; а не със запетайки...

Link to comment
Сподели другаде

Хм... да, аз ги видях тези уроци с упражненията. Току що го пробвах и аз. Не разбрах точно за кои точка и запетайка ( ; ) говориш, но ми направи впечатление, че "умните" глави от Майкрософт България, които са правили урока са го направили с форматиране Locale(location): Afrikaans (South Africa). Това нито го знам след като го запазя дали ще тръгне, а още по-малкото че дори и да стане, върви че обяснявай на преподавателя си в университета защо си избрал точно този формат на клетката...

PS: Пробвах го - не ми вади дните, както във файла с упражненията. Много странно защо. Някаква идея къде е причината??

Link to comment
Сподели другаде

Ето за какво говоря. Това е упражнение, което те са дали. Ако го прилагам със запетайки (в червено) ми дава грешки.

 

Упражнение 6: Намиране на датата след определен брой години, месеци и дни.

Имате 1 година, 7 месеца и 15 дни от 9 юни 2011, за да завършите проект. Трябва да намерите крайната дата на проекта. Ето я формулата: =DATE(2011+B17,6+B18,9+B19)

 

1. Изберете клетка A20.

2. Въведете =DATE(2011+B17,6+B18,9+B19) Бъдете много внимателни при въвеждането на формулата. Уверете се, че въвеждате отваряща и затваряща скоба и запетаи между аргументите. Не вмъквайте допълнителни интервали.

3. Натиснете клавиша ENTER.

4. Резултатът е 14 януари 2013.

 

Но ако го прилагам ето така (с точка и запетая): =DATE(2011+B17;6+B18;9+B19)

и си се пресмята както трябва.

Link to comment
Сподели другаде

Ахааа, ти си говорил за Упражнение 6. Аз говорех за Упражнение 1.

Въведете формула, за да намерите броя на дните между 9/6/2011 и 21/8/2011.

Изберете клетка B5.

Въведете =A3-A2. Обърнете внимание, че след като въведете знака за равенство (=) и "A", автодовършването на формули показва списък с имена на функции, от които да избирате, който се базира на предположение за това, какво правите. Тъй като тази формула не използва функция, просто продължете да въвеждате като игнорирате автодовършването на формули.

Натиснете клавиша ENTER, за да покажете резултата.

Има 73 дни между двете дати

Просто казвам "по-голямата дата" - "по-малката дата" и ми го дава в дни, за да мога да сравня с друга стойност, която ми играе точно ролята на дните. :)

ОКЕЙ!! Ясен е проблема. Грешката е в моя телевизор (т.е. мен). Полето в което пресмятам формулата мислех че трябва да е някаква дата. А то чисто и просто трябвало да бъде GENЕRAL (т.е. число)

И по двата начина - с формулата за DATEDIF и разликата между едната и другата стойност се получава един и същи резултат.

БЛАГОДАРЯ ВИ много и на двамата!! :peace: :bravo:

Link to comment
Сподели другаде

Е, то това първото..., нищо няма в него. Както виждам, ти по-сложнички работи искаш да пресмяташ... Мисълта ми беше, ако някоя от ония формули (NETWORKDAYS, WORKDAY, DATE) ти върши работа, за да си смяташ/представиш както трябва данните, нея да ползваш... Предполагам и Tragedy ще ти даде формулка... Той е стар Excel-ски вълк. Все пак, ако ти дава грешки пробвай и с ;...

 

P.S: Ох..., като дадох ; в скоби и ми дава намигащо човече...

Link to comment
Сподели другаде

Лети, радвам се, чи се справила и си намерила решението. Заедно с формулата datedif можеш да използваш и формулата if, за да провериш дали стоката не е с изтекъл срок на годност. Хубавото на datedif е, че може да дава разликата в години, месеци или дни.

 

Иначе търсената формула от Лети е =if(DATEDIF(F3,TODAY(),"d")>E3,"Изтекъл срок на годност","Все още годна")

 

Относно разделителя на елеметните във формулите - може да е запетайка или точка и запетайка, и това зависи от настройките на Excel и регионалните настройки на операционната система. При попълване на формулата в самия пример, който се показва в адресната лента можете да видите какъв е разделителя.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...
Здравейте на всички, имам един въпрос. искам да си направя една счетоводна таблица на Excel, която ще ми включва артикул, брой, ед. цена и обща стойност.. до тук всичко е ок, но искам да въведа и колона която да ми изчислява каква е надценката на артикула. някой може ли да ми помогне :) :help:
Link to comment
Сподели другаде

ами надценката е % който се получава ако примерно една вафла я купуваш на складова цена за 30 ст бройката а я продавасш за 1,20 лв тогажа всичко над 30 ст е надценка... с две думи искам да въведа формула от която да получавам колко процента е надценката за всеки артикул на базата на цената за 1 бр.

ох... май немога да го обясня точно.. :bored:

Link to comment
Сподели другаде

Ако складовата цена е в клетка А1, а продажната е в клетка В1, тогава логиката е да извадиш от продажната цена складовата такава и резултата да го разделиш на складовата цена и по този начин да получиш надценката като коефициент. Т.е. формулата ти трябва да бъде (В1-А1)/А1. После остава да форматираш клетката с резултата като процент и си готова.
Link to comment
Сподели другаде

В една таблица имам стоките по складове.

Често ми се налага да сортирам, какво има във всеки склад и го правя с филтъра.

Става, но бавно защото складовете са доста.

Може ли автоматично да се подреждат ( напр. склад 100, 101, 306 и т.н.)?

Link to comment
Сподели другаде

Маркираш колоната с обозначението на складовете и натискаш бутона за сортиране по възходящ ред (Sort Ascending) от лентата с бутоните в горния край на прозореца в Excel.
Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...