Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

Здравей, biligan! Ето, това по-долу (файла Primer1.xls) е решението на твоя проблем!

 

Здравейте, имам въпрос относно разширеното филтриране.Трябва да бъдат извлечени стойностите от една колона, които са по-големи поне с 25% от стойностите на друга колона, която се намира в друг лист. Пробвах критерият ми да е с формула, но нещо не се получава. Надявам се да сте разбрали какво имам в предвид, но е малко объркано :)

 

Здравей, ManGo! За да не е объркано, прикачи един примерен файл и ще ти се помогне!

Primer1.xls

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

От таблицата "Разходи за материали" трябва да се извлекат ястията, за които показателят "Всички разходи за една порция" да надвишава поне с 25% "Среден разход за една порция", който е в листа Номенклатура :)

Primer.xlsx

Link to comment
Сподели другаде

Това добре, но pivot таблицата не е динамична, т.е. всеки път трябва да събираш двете таблици в един sheet и тогава да правиш pivot.

Прав си за пивота обаче с моите познания за друго не се сещам :crosseyes1:

Моя проблем го оправих като събрах базата и таблицата със сметките на едно място.

Друг е въпроса че като заключих шийта с базата, започна да се чуди 5 мин когато сейва и затова го отключих и всичко си работи добре.

Така ще е поне на първо време, да видим какво ще се получи.

Tragedy благодаря ти за помощта :thumbsup:

Link to comment
Сподели другаде

От таблицата "Разходи за материали" трябва да се извлекат ястията, за които показателят "Всички разходи за една порция" да надвишава поне с 25% "Среден разход за една порция", който е в листа Номенклатура :)

Ако се сравнява тип елемент по тип елемент, според мен трябва да стане с един If и един vlookup, вместо с разширено филтриране.

Link to comment
Сподели другаде

Привет на всички, чета форума с голямо удоволствие.

Моля ви за помощ по тази таблица. Възможно ли е в клетка на една таблица да ми показва въведена стойност в област от клекти от друга таблица.

Благодаря предварително на отзовалите се.

Пример1.xls

Link to comment
Сподели другаде

Здравей, ManGo! По-долу ти давам едно решение. Добре е да се опита и варианта посочен от Tragedy с използване на If и vlookup. Извинявай за закъснението!

Pimer-M.xlsx

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Здравейте на всички,

поради причината, че не ни се позволява да започнем нова тема Ви пиша по този начин с надеждата някой да ми помогне.

Започвам така:

Прочетох доста неща и намерих част от нещата които ми трябват, мисля че DAVIDOV ми е дал както на мен така и много други хора нуждаещи се от помощ по въпрос свързан с ексел.

Има тема в която се описва как ако имаш ЕГН може да ти покаже с формула рождената дата на даденото лице. Сега ако сме с ексел 2007 и нагоре може само с филтриране да отсеем месеца и да видим колко дати има през определеният месец например (Юни), но идеята ми е следната - след като имам формулата да ми показва рожденната дата с каква формула да добавя или в други клетки да ми покаже колко от всички ЕГН-та например имат рожден ден днес(като рождените дни в определения месец) може да бъдат не само един, може да са 90 - например. Предполагам че ми трябва нещо от сорта на IF(Today) или нещо такова.

Малък пример:

колона А - 3000 реда -> с ИМЕНА на хора, в Колона В 3000 реда с ЕГН-та, колона С - 3000 реда с направена формула виждам например (3.6.1985 г.) в колона D и Е - да ми се покажат от всичките 3000 реда - в D - Името и С - Рожденната дата съответваща на Името, което има рожден ден днес

Надявам се да съм обяснил точно моят проблем, ако ли не пишете и ще се опитам да дообяснявам.

Благодаря на всички, които ще се отзовът.

Link to comment
Сподели другаде

Привет,

 

Един от вариантите е следния - в допълнителна колона слагаш проверка дали датата на раждане е равна на сегашната (в случая трябва да провериш само датата и месеца) и ако резултата е положителене, тогава можеш да зададеш да се изпише едно "Yes". След това правиш една pivot таблица и избираш да ти покаже само записите с "Yes". После при всяко зареждане на таблицата трябва само да опресниш pivot таблицата.

 

Пиши дали си се справил ;)

Link to comment
Сподели другаде

Привет,

въпросът е че не знам как да го направя и търсех някой да ми помогне с формулата, която ми е нужна и след това излизането например в Sheet2 с Pivot-а.

Ще ти бъда много благодарен ако ми удариш едно рамо.

Благодаря ти много предварително.

Link to comment
Сподели другаде

Понеже желанието ми е да те науча, вместо да ти дам отговора наготово ще ти дам някои подсказки:

- използвай функцията now() за извеждане на текущата дата

- след като изведеш днешната дата можеш лесно да намериш деня и месеца чрез функциите day и month

- със същите функции можеш да намериш деня и месеца от колоната с резултата от ЕГН-то

- с един if комбиниран с and (използва се при повече от едно условие и синтаксиса е if(and(условие 1, условие 2),ако са изпълнени усовията, ако не са изпълнени условията) можеш да направиш проверката

- създаването на pivot таблицата е елементарно и го има описано в тази тема

 

Пиши ако искаш какво си направил по отделните стъпки и посочи какви формули си използвал.

Link to comment
Сподели другаде

Здравей

изпращам ти таблица с това което съм направил, но явно някъде нещо бъркам или аз не знам как става с това =IF(AND())

Работя в офис и поради някаква прищявка на шефовете трябва да намеря решението на това което съм написал,Нека спомена, че не съм РС специалист и няма как да се справя с тези формули. Та четейки, колко много хора предполагам твои приятели в интернет пространството са помогнали на други нъждаещи се като им дадът готовият вариант на формулата, пък след това нека си сменят редове и колони за изпълнение на условието, така и ти ще ми помогнеш.

Както споменах в горните редове, не съм седнал и хоп на готово, а съм търсил и все съм намерил малка част от моята задача за да стигна до някъде, което води до извода че съм се постарал малко или много. Та молбата ми е да ми помогне още малко някой.

Ако смяташ, че си човека, който може да ми помогне за пореден път го пиша че съм Ви Благодарен или Ви Благодаря предварително.

Надявам се разбираш факта, че не всички можем да имаме тези познания, които ти или някой друг тук във форума ги имате, което е нещо велико за вас.

Изпращам таблицата с надеждата да ми помогнеш,ако смяташ, че не можеш пак ще ти благодаря.

Rojden den formula.xls

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...