Jump to content

Колекционери на монети.


Препоръчан пост

Ако има някой който колекционира монети, иска съвет или просто да покаже какво има, да го покаже тук. Аз утре ще добава някоя снимка на моите колекции.
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 61
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Окей, давай да видим ;) Аз съм доста запален по нумизматиката, имам голяма колекция(посъбрала е прах напоследък де... :blush: ), като съм си вкъщи може да кача някоя снимка
Link to comment
Сподели другаде

Аз имам една торба със стари монети, но изобщо неразбирам и незнам коя колко е ценна. Понеже са ми по " наследство" .Имам и банкноти,за тях е валидно същото. Ако искате мога да се пробвам да кача някоя снимка и вие да ми кажете струва ли си изобщо да ги пазя или са за боклука.
Link to comment
Сподели другаде

100% си струва да ги пазиш и не са за боклука. Поне според мен. Специално за мен най-важния въпрос не е колко струват монетите, но ако те интересува мога да ти дам информация (пиши ми лс). Добре ще е да ги видим ;)
Link to comment
Сподели другаде

Някой може ли да ми каже как да почистя замърсени монети? Ако трябва препарат някой даже чух да ми казва с пясък ама ми звучи много нелогично защото така монетата ще се нарани доста, особено ако е медна.
Link to comment
Сподели другаде

Зависи от покритието и замърсяването. Памук със спирт върши работа за всички монети, а за по-големи замърсявания или корозия може да използваш клечка за зъби. За зелената корозия и потъмняването на старите монети - някои ги слагат за 1 нощ в чаша кока-кола, не съм пробвал, но казват че чисти добре. Хлебна сода ще ти почисти също повечето замърсявания, но ако повърхността на монетата се надрасква лесно по-добре недей. Чистил съм корозия и ръжда и с игла, но тогава трябва мноого да внимаваш! По-добре вземи някои непотребни стари монети и опитай да ги почистиш по различен начин, за да не рискуваш да нараниш нещо по-ценно от колекцията ти. Това са начините - спирт, сода, клечка за зъби, игла. По-късно ще постна още някои съвети относно предпазването от заюмърсяване и почистването...
Link to comment
Сподели другаде

Та... за да запазиш монетите чисти първото и най-основно правило е да ползваш добър класьор. Става въпрос за класьор от специално дърво или такъв, който е покрит с плат. Естествено тези класьори за доста скъпи и трудно откриваеми в българия :) . Затова пък може да ползваш хартиени пликчета от оризова хартия (ако не държиш монетите ти да са в класьор). Никога не използвай найлонови пликове и класьори - найлона полепва по повърхността на монетите и предизвиква появяване на корозия. Също така не използвай друга хартия, освен ако не си сигурен че няма да навреди - важното е да е чиста, не груба и по нея да няма петна, мастило и т.н. Аз ползвам хартия от блокче за рисуване ;) . Почиствай монетите си от прах поне веднъж седмично! Добър съвет е след почистване да намажеш повърхността на монетата с восък, съвсем тънък слой. Така тя получава защитно покритие (но лично аз още не съм го изпробвал, знам го от по-опитни колекционери). Относно почистването - провери метала, от който са направени монетите ти. С един магнит открий кои са железни и избягвай да ги миеш с много вода или да ги киснеш в течности, ако са сребърни имай предвид, че с времето е естествено среброто да потъмнее. Това потъмняване не вреди на монетата, може да се махне с чисто парцалче.
Link to comment
Сподели другаде

Хм, аз също имам доста стари монети, но както другите - нямам идея дали имат стойност. Хубаво е да се съберем и да поговорим и да си покажем кой какво има.
Link to comment
Сподели другаде

Aко има някой доста запалени по монетите можете да очаквате през Октомври монетата Св. Димитър Чудотворец ; злато ; проба 999/1000 ; 8.64 гр. ; диаметър 24 мм. Купор/номинал 100 лв (изписаното на нея) Предварителен тираж - 3000 А монетата струва 700 лв. Едвали обаче :І Съжалявам, че немога да покажа моите скоро, не че са добри, но кабела за фотоапарата не мога да го намера :)
Link to comment
Сподели другаде

Хм, аз също имам доста стари монети, но както другите - нямам идея дали имат стойност. Хубаво е да се съберем и да поговорим и да си покажем кой какво има.

Мда, това е много добра идея, може всички колекционери от форума да се похвалим и да обменим опит :) .

 

Сега да благодаря за темата :) . Може да се каже, че тя "възроди" интереса ми към монетите. Доскоро колекцията ми беше изоставена, занемарена и забравена :blush: особено след като се преселих в София. Е, сега със сигурнос ще си измъкна колекцията от прашния шкаф и ще я донеса тук ;) .

 

А монетата струва 700 лв.
Яка цена ;) , не става за джоба ми...
Link to comment
Сподели другаде

Здравейте! Аз съм нов тук,но ме интересува може ли някой да каже нещо относно продажбата на тази монета 100лв от 1912г

 

Към 2000 до 2300 лв... като цена в момента.

Link to comment
Сподели другаде

Да, може и повече и е нормално да се договори за повече по принцип, но имайки предвид сегашното финансово положение и факта, че на никой не му се дават пари за нищо, мисля, че това е доста реалистична цена. При договаряне естествено може да стане и по-висока. Монетата е много рядка и ценна.
Link to comment
Сподели другаде

Здравейте! Аз съм нов тук,но ме интересува може ли някой да каже нещо относно продажбата на тази монета 100лв от 1912г

Аз имам същата монета, но е сребърна. При нея колко може да е цената? :) А има ли някакъв сайт, в който да са каталогизирани монетите и да им пише актуалната цена в момента?

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...