Jump to content

Статия: MP3 наръчник


Препоръчан пост

Внимание: настоящата тема е разцепена на 2 отделни теми, които грубо мога да нарека теоретична и практична част. Идеята е отделните теми да са по-подробни и точни и по-лесно да се развиват (евентуално).

Първата от новите теми можете да намерите тук: MP3 и аудио наръчник.

Втората можете да намерите тук: Качествено рипване на аудио дискове.

Link to comment
Сподели другаде

Night_Raven, статията ти е великолепна!

Толкова много полезна информация събрана на едно място и подредена, онагледена- въобще думи нямам.

Благодаря ти много за статията!

Отвори ми очити за доста неща. Сега се сещам, че когато проверявам някой филм за кодирането му, рядко, но все пак се среща едновременно използване на VBR и GBR. Интересно ми е с каква цел се прави това. И още нещо- понякога филм с аудио кодиране GBR не ми го плейва домашния плеар- това в подкрепа на тезата ти, че VBR заслужава внимание и доверие. С VBR не съм имала проблеми досега.

Още веднъж- благодаря! :bravo: :bravo: :bravo:

Link to comment
Сподели другаде

Сега се сещам, че когато проверявам някой филм за кодирането му, рядко, но все пак се среща едновременно използване на VBR и GBR. Интересно ми е с каква цел се прави това. И още нещо- понякога филм с аудио кодиране GBR не ми го плейва домашния плеар- това в подкрепа на тезата ти, че VBR заслужава внимание и доверие. С VBR не съм имала проблеми досега.

Тук ме озадачаваш. За пръв път чувам за филм с едновременно два режима. Не мисля, че е възможно това. Или ще е в CBR, или в ABR или във VBR.

Предполага, че си объркала GBR с CBR. Ако е така, то второто ти твърдение също е малко странно, защото по принцип ако има някакви проблеми, то те са свързани с VBR, а не с CBR. CBR, по прицип, е по-прост алгоритъм и е по-лесен за декодиране. Всеки свестен декодер на mp3 сигнал би трябвало да се справя без никакви проблеми с всички режими. Може би се дължи на кофти декодер от страна на плеъра, т.е. нещо бъгче с CBR.

Link to comment
Сподели другаде

Тук ме озадачаваш. За пръв път чувам за филм с едновременно два режима. Не мисля, че е възможно това. Или ще е в CBR, или в ABR или във VBR.

Предполага, че си объркала GBR с CBR. Ако е така, то второто ти твърдение също е малко странно, защото по принцип ако има някакви проблеми, то те са свързани с VBR, а не с CBR. CBR, по прицип, е по-прост алгоритъм и е по-лесен за декодиране. Всеки свестен декодер на mp3 сигнал би трябвало да се справя без никакви проблеми с всички режими. Може би се дължи на кофти декодер от страна на плеъра, т.е. нещо бъгче с CBR.

 

Грешката е вярна. Не съм в добра кондициа- извинете ме!

Коригирам- всъщност не става дума за едновременно използване на кодиране GBR и VBR, а за кодиране на филмовия поток едновременно с BVOP и NVOP. Моля да ми простите абсурдната грешка!

Найстина имам проблем с GBR аудио кодирането, когато то е съчетано с видео кодиране BVOP+ NVOP.

Незнам защо. Може да е найстина от самия домашен плеар. При този случай с VBR найстина нямам проблем.

Поздрави и още веднъщ се извинявам! :punish:

Аз съм това, дето го чукат по главата. Заслужено!

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Impressive. :bravo: :bravo: :bravo:

 

Впечатлен съм от качеството и изчерпателността на статията. :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

 

пренебрегвам няколкото неточности, защото те са малки и не могат да засенчат качеството на тази статия.

 

отдавна не бях чел такава качествена статия. Имаш моите искрени поздравления. :peace: :peace: :peace:

 

Искам и аз да допълня малко.

 

Ето как стоят нещата напрактика (доста експериментирам в нас и това са все неща от практически опит)

 

що се отнася до кабела, мога да кажа че истината е посредата.

качеството на звука зависи от кабела но ЧАСТИЧНО, и само за съпротивлението и чистотата на сплавта използвана за проводника (ограничение в дължината) и дали кабела е снаждан от няколко по-къси или е един цял дълъг. всичко друго окола кабела е измишльонтина.

 

Цифровите колони имат едно единствено предимство, и то е че има само един кабел който пренася адресирани пакети за всяка колона, а при аналоговите са няколко кабела за всяка колона по един кабел.

 

за честотите които се чуват или не се чуват.

Ухото чува честотите от около 30 херца до към 14,5 - 14,8 килохерца. Да не забравяме че честотите са които идват по кабела са елелктрични полета, които имат матнитни свойства. те си влияят помежду си по резонансен път. това донякъде определя наситеността на записа. Колоните и слушалките не случайно се правят с голям диапазон, който излиза извън диапазона на кото ухото реагира. това се прави заради чисто механични ограничения, които не може да бъдат елиминирани. тези ограничения са редовният препъникамък. Искам да спомена че звученето на тонколоните и слушалките е различно, и то се дължи на механични ограничения в двата вида озвучителни тела. При слушалките мебмраната е малка, тънка и лека, и при трептенато си, трепти с по-малка амплитуда и трябва да преодолее по-малко съпротивление на въздуха заради по-малкта с площ. При тонколоната нещата са обратно дебела, плътна, голяма и тежка мембрана, която трепти с по-голяма амплитуда, и трябва да се справи със значително по-голямо съпротивление на въздуха заради по-голямата си площ. Това са причините, слушалките и тонколоните да звучат различно, а и колоните да се правят с по-голям обхват, защото ако се направят точно в диапазона, като се стигне до краините точи на интервала, тонколоната ще изкарва звука по-зле, защото мембраната ще изпитва затруднение да трепти, а така като е разширен диапазона, мембраната може да трепти свободно и безпроблемно в целия чуваем диапазон.

 

що се отнася до софтуера, CDeX е freeware/opensoure проект с доказано качество и работоспособност.

препоръчвам CDeX. Като става дума за енкодване, CDeX има възможността да направи временен WAV файл да го енкодне до желаното качество и после да го изтрие.

 

Що се отнася до Lame Encoder - The best there is. OpenSource проект, предлага възможността при работа с ABR и VBR да избирате три ралични алгоритъма на енкодване. предлага старият, и новият които всички предлагат (VBR OLD и VBR NEW) а така също авторите са излезнали едни гърди напред като предлагат и VBR MTRH който сам по себе си не е алгоритъм. това представлява комбинация от стария и новия алгоритъм, която предлага силните страни на двата алгоритъм при компресия, и така се неутрализират недостатъците им. Това всъщност е тайната на LAME за много добрите VBR файлове.

 

Последното което ще спомена за тонколоните е че тия разни 4+1, 5+1, 6+1, 7+1 са само маркетингов трик. 4 тонколони са достатъчни, ако са добре подредени. другият поблем на тонколоните 4+1, 5+1, 6+1, 7+1 е това че те изкарват осреднени ниски/баси през една точка. картинката е че по- евтините модели смесват ниските честоти на тези няколко канала, докато се получи един общ сигнал и него пускат през бас буфера. Цифровите колони от най-висок клас решават този проблем по различен начин. там се прави един друг номер. в даден отразък от време свучи само едно от сателитчетата, и бас буфера му пригллася, после звучи второто и бас буфера приглася различно, като за второто, после третото, и така докато се изредят всичките и цикъла се повтаря. тази смята на колоните става много бързо. достатъчно бързо че ухото да не усеща кака се върти, а да усеща че всички свирят едновременно.

Link to comment
Сподели другаде

Diabolik, благодаря за думите.

Съгласен съм с теб за всичко, което каза. Само искам да до-допълня към казаното от теб за колоните. Да, 4.1 система е достатъчна за пресъздаването на добра аудио атмосфера. 5.1 обаче не е напълно маркетнигов трик. Да, разликата спрямо 4.1 не е огромна, но я има. Особено за малко по-голяма стая. Иначе 6.1 и 7.1 са си чисти лъжи с цел продаване на стока. Просто ми става жал за хората, които се двоумят какви колони да си вземат. Като добавим и че няма още игра или филм, които да поддържат 6.1 или 7.1 звук и маркетинговите трикове лъсват съвсем. 6.1 и 7.1 системите са си разхищаване на пари. Пари, които могат да се похарчат за по-качествени 5.1 колони, отиват за повече като брой, което си е меко казано глупаво.

Link to comment
Сподели другаде

ако става дума за размера и обема на стаята, това се компенсира по 3 начина

 

1 с пренареждане на тонколоните - бюджетно решение

 

2 с избор на тонколони с нужната мощност - ако искате нещо добро

 

3 ако искате максимален резултат, първо изберете правилните по мощност колони, после се консултирайте как е най-правилно да се наредят, къде се намират, на каква дистанция една спрямо друга и спрамо вас...

 

аз ползвам в нас 4 тонколони а не 4+1. вързал съм 2 уредби. вместо 4 сателита и един бас, все едно имам 4 сателита и 4 баса - 4+4.

 

Night Raven мога ли да използвам статията ти, за бъдещи мои статии, и публикации? в статиите ще пише че има елементи от твоята статия, или цялата статия, според ситуацията.

Редактиран от Diabolik
Link to comment
Сподели другаде

  • 1 year later...
ако става дума за размера и обема на стаята, това се компенсира по 3 начина

 

1 с пренареждане на тонколоните - бюджетно решение

 

2 с избор на тонколони с нужната мощност - ако искате нещо добро

 

3 ако искате максимален резултат, първо изберете правилните по мощност колони, после се консултирайте как е най-правилно да се наредят, къде се намират, на каква дистанция една спрямо друга и спрамо вас...

 

аз ползвам в нас 4 тонколони а не 4+1. вързал съм 2 уредби. вместо 4 сателита и един бас, все едно имам 4 сателита и 4 баса - 4+4.

 

Night Raven мога ли да използвам статията ти, за бъдещи мои статии, и публикации? в статиите ще пише че има елементи от твоята статия, или цялата статия, според ситуацията.

Сериознте Фирми дето правят сериозни колони като Ямаха винаги предлагат схемата и ъглите за Стерео Фокус.

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 years later...

Night_Raven, здравей.

Днес от скука реших да се по занимавам малко с ЕАС и RazorLame. Свалих си ЕАС Архивирана в ZIP (СЪС CDRAO-Burning) и RazorLame 1.1.5a. Настроих ги според наръчника и направих два опита да конвертирам един компакт диск в МР3:

1/ По начина, който не си описал (с интегриране на Lame в ЕАС), се получи.

post-485-0-54422200-1321113429_thumb.jpg

2/ По другия (описаният от теб с помощта на RazorLame) не се получава.

post-485-0-56594300-1321113493_thumb.jpg

 

На това положение стои сума ти време, без да има някакъв резултат.

Пробвах двата варианта с изходната папка, да не би да е в това проблема - Same as input directory и Use below, но не се получава. Интересното е, че преди време, още с излизането на статията, съм пробвал варианта с RazorLame и не имало никакъв проблем. Тогава обаче бях с ХР, а сега с Win7.

Link to comment
Сподели другаде

При мен не изчислява правилно останалото време, но иначе си работи нормално. При положение обаче, че този метод е по-непрепоръчителен, не виждам проблеми.

 

Поне ми напомни да редактирам отново първия коментар, да премахна старото съдържание и да добавя линк към по-новата тема.

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...