Jump to content

Търся кирилица за ДОС


Препоръчан пост

Здравейте,

 

Отдавна не ми се бе налагало да работя с досовски програми, но ето че днес и този момент дойде(ох тези от НАП, направо ме побъркаха...). Но възникна един голям проблем, за който направо бях забравил - кирилизация на екрана под ДОС.

Спомням си смътно, че имаше един cyr.com файл, който се пускаше в бат-файла на програмата или определени настройки в кодовите таблизи на config.sys и autoexec.bat, но първо го нямам файла, а и немога да го намеря с google...

Някой може ли да ми удари едно рамо, как мога правилно да стартирам ДОС програма в прозорец или на цял екран в ХР, без да му се появяват "маймуняци" на екрана. Не държа да клавиатурната подредба, основно ще се работи с "да-не"... пък ако си спомните и за това направо черпя... :hesthebest:

P.S. Определено не ползвам Flextype...

Link to comment
Сподели другаде

Каква е основната операционна система? Как точно работиш с DOS програмата - емулация, виртуална машина, нещо друго?

Разгледай страницата Кирилизация за DOS от сайта на Инжинера - предполагам, че ще ти свърши работа.

Link to comment
Сподели другаде

Каква е основната операционна система? Как точно работиш с DOS програмата - емулация, виртуална машина, нещо друго?

Разгледай страницата Кирилизация за DOS от сайта на Инжинера - предполагам, че ще ти свърши работа.

 

panevdd,

 

Много благодаря, че се отзова на моята молба! Въпроса беше, за емулация на DOS под Windows XP(DOS прозорец, разпънат на цял екран). Доста тревиално, но какво да ги пвавим в НАП, като все още работят с програми на ДОС?!!!.

Пробвах ги и стана.Пробвах и с TBDS.com драйвер, като го зареждах чрез bat файл преди основната програма. Той май ми свърши по-добра работа. Зарежда и клавиатурна подредба и шрифтовете едновременно.

Link to comment
Сподели другаде

... Как точно работиш с DOS програмата - емулация, виртуална машина, нещо друго?...

 

В това малко въпросче бе най-голямата помощ. Оказа се,че е много по-добре, да кача дос-овската програма на Virtual PC с една споделена папка... И всичко "заспа". Като че ли сънувам "Правец 16" :crosseyes1: ! Добре, че не сме още забравили командите на ДОС. :hesthebest:

Най-голяма преимущество бе това, че вече имам ДОС и под Виста :peace: !

Вече НАП спокойно могат да извадят програмите си от "1900 и балканската..."

 

Още веднъж ти благодаря, panevdd!

Link to comment
Сподели другаде

Аз лично не успях да стартирам програмите на НАП и НОИ под управлението на Windows Vista 64 bit - поне от първия път не тръгнаха, а нямах време да си играя...

Интересно как стои въпроса с печатането от тези програми, струва ми се, че е рано да забравяме DOS-овските команди.

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 years later...

Най-голяма преимущество бе това, че вече имам ДОС и под Виста !

Здравейте Lokoto ,

Налага ми се да ползвам досовски програмки а съм с windows 7 на лаптопа.Опитвах различни начини - не става.Единственото за сега което ми върши работа на 100% е външен хард и Micro XP. / сVirtual PC няма цял екран/

Ще съм Ви много благодарен за помощта ,ако успея да мога да работя с ДОС на Windows 7.

п.п.да,виждам че темата е от 2009 год. но проблема ми е в днешни дни.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте Lokoto ,

Налага ми се да ползвам досовски програмки а съм с windows 7 на лаптопа.Опитвах различни начини - не става.Единственото за сега което ми върши работа на 100% е външен хард и Micro XP. / сVirtual PC няма цял екран/

Ще съм Ви много благодарен за помощта ,ако успея да мога да работя с ДОС на Windows 7.

п.п.да,виждам че темата е от 2009 год. но проблема ми е в днешни дни.

С DOSBox или подобен емулатор не стават ли нещата?

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...