Jump to content

Препоръчан пост

  • Отговори 131
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Здравейте.Снощи при мен се получиха 4 файла за приемане от Скайп-абонат, който току-що се беше включил.Отказах ги.Абоната ми каза,че не ги е изпращал, ставало автоматично.Преди малко пак се заредиха същите файлове, когато същия абонат се появи он-лайн.Пак ги отказах.Има ли начин да се намърдат в компютъра ми?Аз все ще ги отказвам,ама взех да се притеснявам.Едното е някакъв сайт, другото файл с разширение . pif.Не може ли да се спре да се разпространяват така между абонатите?
Link to comment
Сподели другаде

Начини за спиране на разпространението на такива боклуци има и те са основно 3, като 2 от тях са сходни.

 

Единият начин е потребителите да не отварят автоматично и по инерция всичко, което получават, независимо от кого е. Особено ако е нещо, което не очакват и има някакво съмнително име. Разира се това е на практика невъзможно. Българинът е самоуверен, лекомислен, не умее да разсъждава и го мързи да гледа. Тези неща на едно място са много опасни, което се доказва от бързината, с която тази гадинка се разпространява.

 

Вторият начин е да НЕ се инсталира диспечера на екстрите на Skype. Инсталирането на екстрите позволява на Skype да ползва разни допълнения - детектори на лъжата, допълнения за настроения и всякакви други шарени боклуци. Инсталацията на екстрите води и до инсталиране на SkypePM.exe, което се вижда сред процесите в Task Manager и някои хора се чудят какво е, защото понякога гълта доста памет. Именно с тези екстри се инсталира и Skype4COM протокола, чрез който тази гадинка и всичкия спам, който циркулира в Skype, се разпространява. Традиционния метод е следния: даден потребител е залъган да изтегли и стартира дадена програма, която обещава да добави икони/да разбие парола/нещо друго. Тази програма обаче не е нищо повече от скрипт (VBS в повечето случаи), който не прави нищо от обещаното, а използва споменатия по-горе протокол да се разпрати на всички абонати в списъка.

Ако този протокол го няма, дори и да се стартира подобен спам-скрипт, той няма да може да разпрати нищо.

Ето графична илюстрация как да НЕ се инсталират екстрите:

 

http://i43.tinypic.com/z5pvs.png

 

http://i42.tinypic.com/2zgx8gp.png

 

Не съм давал шотове за английската версия, защото мисля, че това е достатъчно за ориентир.

Ако някой вече е инсталирал Skype с всичките му джунджурии и не иска да има някоя от тях, ще трябва да деинсталира Skype и да го инсталира наново, като премахне нежеланите неща при инсталацията.

 

Разбира се българинът се радва на шаренко и не би искал да се лиши от екстрите, така че може да се забрани само този протокол. За целта може да се ползва Autoruns. Стартира се програмата и се маха отметката на skype4com реда. Затваря се програмата и се рестартира компютъра. Този протокол повече няма да се ползва. Това няма да спаси потребителя от тази гадинка, за която става въпрос в темата (с разширение .pif), но поне ще спре разпращането на спам и то не само за нея, ами и за другите скриптове.

Link to comment
Сподели другаде

На мен също ми пращаха този файл преде 2 седмици и аз все го отказвах, но абоната упорито повтаряше упражнението докато не го блокирах. По този начин се оправиха нещата.
Link to comment
Сподели другаде

За тези които не могат да премахнат вируса с по - горе описаните програми, аз намерих този начин в Интернет и го пробвах на заразен компютър. Резултата е положителен.

- Стартираме компютъра в SAVE MODE (Ако не знаете как натиснете няколко пъти през 1 секунда бутона F8 точно преди да се появи прозореца с логото на Windows)

- Start --> Eject --> пишем regedit--> OK.

- Намираме следното: HKLM/software/microsoft/windows/currentversion/runonce

и елиминираме mshtmldat32.exe . Затваряме Регистъра.

- Търсим Windows\System32 и изтриваме: wndrivs32.exe, mshtmldat32.exe, winlgcvers.exe, sdrivew32.exe

- От папката: windows\system32\drivers\etc търсим файла HOSTS. Отваряме го с Notepad и трием всичко вътре, но не и самият файл. По този начин ще помогнем на Антивирусната система да се актуализира правилно.

- Запазваме промените Save и затваряме.

- Рестартираме, след което влизаме по нормалният начин в WINDOWS.

Успех!

Link to comment
Сподели другаде

Колкото до премахване на SkypePM.exe на вече инсталиран скайп - първо ако е стартиран скайпа го изключете ,второ отворете C:Program files/Skype - и след като я отворите вътре ще видите папки ( Phone ;Plugin Manager ; и е възможно да има и папка Toolbars ) ,изтривате пака Plugin Manager ,и ако има и другата Toolbars ,изтрийте и нея за да не ви притеснява присъствието на скайп в браузърите!!!

Въпросното SkypePM.exe вече няма да се стартира!!!

Успех!!! :computer:

Link to comment
Сподели другаде

При мен пък без програма стана , и вчера качих bat - че което трие тая гадинка

Ама вчера ми изтриха поста ...явно няма нужда да го споделям с други :crazy:

Link to comment
Сподели другаде

При мен пък без програма стана , и вчера качих bat - че което трие тая гадинка

Ама вчера ми изтриха поста ...явно няма нужда да го споделям с други :crazy:

:offtopic: Щом ти е изтрит поста трябва сам да се сетиш, че нещо не е наред в това което си писал/качил ;)

Link to comment
Сподели другаде

При мен пък без програма стана , и вчера качих bat - че което трие тая гадинка

Ама вчера ми изтриха поста ...явно няма нужда да го споделям с други :crazy:

 

Беше споделил зловредния файл...Не се прави на ударен и си пробувай магариите на баламурниците !

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...