Jump to content

Статия: Охлаждане на кутия тип "направи си сам"


Препоръчан пост

Според мен най-доброто охлаждане си остава т.н. водно. Течността не е вода, но така го наричат. Не съм имал такова, но имам желание за такова. Виждал съм снимки на такива компоненти, но за жалост никакво обяснение на български. Не знам и как се охлажда тази течност (с компресор или пак с вентилатор). Виждал съм изнесени навън (извън кутията) компоненти на подобна система. За шума нямам представа. По идея в този вариант няма въздушни потоци и следователно и прахта (почти) липсва. Ще се радвам ако някой разясни малко повече по темата.
Link to comment
Сподели другаде

Според мен най-доброто охлаждане си остава т.н. водно. Течността не е вода, но така го наричат. Не съм имал такова, но имам желание за такова. Виждал съм снимки на такива компоненти, но за жалост никакво обяснение на български. Не знам и как се охлажда тази течност (с компресор или пак с вентилатор). Виждал съм изнесени навън (извън кутията) компоненти на подобна система. За шума нямам представа. По идея в този вариант няма въздушни потоци и следователно и прахта (почти) липсва. Ще се радвам ако някой разясни малко повече по темата.

Принципа е ного прост. Една попма нагнетява течността докато тя стане на фин прах и тва хлади компонентите. А Като не искаш да имаш прах в кутията сложи си филтри за целта. Иначе мога да ти кажа от наблюдения че Водното Охлаждане не шуми изобщо.

Link to comment
Сподели другаде

Не смятам, че технологията на водните охлаждания е...думата, която търся трябва да съдържа тези две: надеждна и удобна.

 

Всмисъл...каквото и да си говорим...домашно водно охлаждане (хубаво!!!) със скъпа помпа, резервоар, радиатор и т.н. струва над 200лв. Има хора, които правят много добри такива, почти няма течове...

 

Но риска от домашно направено охлаждане си остава...а купешкото...знаете, че еквивалента на домашния вариант, ако се продава от фирма (да речем CoolerMaster) ще е около 2х пъти по-скъп...200х2= 400лв....само груба аритметика...

 

А и все още има много различни варианти при сглобяването и компонентите на едно водно охлаждане...не всички са направени по един и същи начин...като добавим факта, че можете да намаляте силно обротите на перките в кутията, и че 120мм. перка на 5 волта също е доста тихичка :peace: ...

 

Аз лично смятам...да си купя скъпа кутия...за 120лв...2 перки по 120мм...имам си speed controller за оборотите...кутията ще е удобна и ще има доста добра въздухопроводимост... Накрая ще ми излезе по-малко от водно охлаждане.

 

Зависи всичко от офертата, която ще ви направят, за да ви сглобят водно охлаждане...от материалтие, които се използват...цената...много неща...

 

Има и още един факт, който ме спира...ами къде ще седят резервоара, помпата, "маркучите" ?! Кутията ми е малка, не ми е ясно, как ще се поберат....Замислете се и затова! Разбира се помпата и резервоара ще са отвън...ще ви трябва един шкаф за тях...

 

Въобще за мен взимането на такова решение би ми отнело поне няколко дни колебаене и мислене :giggle: Дано съм ориентирал някого с разпиляните ми мисли! Пожелавам ви приятен и успешен ден! Браво за темата!

Link to comment
Сподели другаде

Водните охлаждания са хубаво нещо, но си остават територия за онези с пари и желание да се занимават допълнително. Да, охлаждането при него наистина е чудесно и е много тихо, но цената е непосилна за 99% от потребителите. Което е и добре според мен, защото добро направено въздушно охлаждане няма е да чак толкова далеч от водно, но ще е на много по-ниска цена. Накратко: съотношението цена/ефективност при въздушното охлаждане със сигурност може да е много по-добро от същото съотношение на водното. А и риска при водното охлаждане остава дори и при купеното такова, дори и да е значително по-малък.
Link to comment
Сподели другаде

Накратко: съотношението цена/ефективност при водното охлаждане със сигурност може да е много по-добро от същото съотношение на водното.
Имаш предвид:
Накратко: съотношението цена/ефективност при въздушното охлаждане със сигурност може да е много по-добро от същото съотношение на водното.

 

 

Ако това имаш на предвид, съгласен съм. Има страхотни охладители и кутии...резултатите няма да са като с водно, но клока, който ще направиш пак ще е добър. Нещата при мен например са много добри. Двуядрен процесор с медно охлаждане, леко краднато от Quadro Extreme :yesss: ...дъното ограничава оборотите автоматично според температурата на ядрото...всичко е тихичко...проц-а е студен...нямам грижи

 

Отделно имам още 2 перки....тях ги контролирам с speed controller...ами трябва да кажа, че леглото ми се намира на 3.5 метра от компютъра и когато намаля оборотите и легна да спя се чува (признавам), но е доста тихо...не ми пречи...всичко е въпрос на две врътки и...тишина :)

А и да си кажем честно...всеки, когато седне на компютъра гледа филм, играе игра, слуша музика, говори по скайп...чувате ли тогава компютъра? Дразни ли ви?! Съмнявам се! А ако ви дразнеше, щяхте да си вземете една тиха перка, а не водно охлаждане...

 

Ще видим момчета и момичета...времето ще покаже...може догодина-две да сме с водни охлаждания, а може и да не сме...

 

За моя случай предпочитам въздушно...мога да направя клок...ще бъде сравнително тихо...евтино...по-малко място (горе съм писал) и така...няма да пиша повече...това са нещата, които знам... :)

 

Приятен ден на всички!

Link to comment
Сподели другаде

Накратко: съотношението цена/ефективност при водното охлаждане със сигурност може да е много по-добро от същото съотношение на водното.
Имаш предвид:
Накратко: съотношението цена/ефективност при въздушното охлаждане със сигурност може да е много по-добро от същото съотношение на водното.
Ако това имаш на предвид, съгласен съм.

Да, бях объркал от бързане. Извинявам се. Оправено е. :)

Link to comment
Сподели другаде

...дъното ограничава оборотите автоматично според температурата на ядрото...

Може би това е най-доброто решение.Моето е някакво старо и няма тази опция.И въпреки че вентилаторите са относително тихи, нощем започват да дразнят.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...

Предполагам става въпрос за вентилатора на процесора. Едно профилактично почистване + смазка трябва да имат положителен ефект:

1) изключваш компютъра напълно (и от захранването);

2) отваряш кутията и демонтираш вентилтора; ако трябва си разкачаш кабелите и дори вадиш компонентите, важното е да ти е удобно при работа и да си сигурен, че няма да оплескаш нещата;

3) отделяш вентилатора от радиатора;

4) хубаво продухваш радиатора, за да се очисти от натрупалия се прах;

5) продухваш и почистваш добре и вентилатора от прахта;

6) незадължителна, но много желателна стъпка: разглабяш вентилатора - махаш лепенката (ако има такава), махаш предпазната тапичка (ако има такава) и трябва да видиш оста на перката в дупката. С нещо тънко и удобно махаш пластмасовата шайбичка, при което перката трябва да може да се отдели от лагерчето. Измиваш и двете части на колкото се може по-гореща/вряла вода (повечето наслоявания са на мазна основа и затова е нужна висока температура).

7) след като изсъхнат (ако си извършвал стъпка 6) капваш една малка каопчица фино масло на лагерчето, поставяш перката и я развърташ, за да се разпространи маслото. После можеш да капнеш и още една капчица в дупчицата, в която стърчи оста на перката.

8) поставяш пластмасовата шайбичка (може да е малко трудничко);

9) поставяш тапичката (ако е имало такава) и лепваш стикера (ако е имало такъв);

10) монтираш обратно вентилатора.

 

Ако при премахването слоя на термо пастата е нарушен по някакъв начин, ще е добре да го почистиш и да го нанесеш наново.

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...