Jump to content

Ръководство конвертиране (рипване) на DVD в AVI


Препоръчан пост

  • Отговори 160
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Здравейте, бих искал да задам един въпрос понеже гледам, че сте доста напред с материала както се казва, пък аз съм новак още. Та въпроса ми е следният: направих рип на файл с резолюция 1280х720 .мкv от битрейт около 8000 на същата резолюция, но с битрейт 2000. Въпроса ми е, доколкото разбрах от това което прочетох в тази тема, че резолюцията която съм задал (в случая оставих) е грешка. Така ли е или се бъркам? И другото което искам да попитам е, ако дам рип на изходния файл (с ниския битрейт), но само намаля резолюцията му дали качеството ще бъде същото, както ако направя нов рип на оригиналния файл, пак със същата по-ниска резолюция? Благодаря предварително.
Link to comment
Сподели другаде

Венка мисля, че тази тема има нужда от сериозен ъпдейт - имам предвид за едно ръководство за рипване на HD и Blu ray в Avi

DVD-то е на смъртен одър от години насам вече. :bangbang:

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте, бих искал да задам един въпрос понеже гледам, че сте доста напред с материала както се казва, пък аз съм новак още. Та въпроса ми е следният: направих рип на файл с резолюция 1280х720 .мкv от битрейт около 8000 на същата резолюция, но с битрейт 2000. Въпроса ми е, доколкото разбрах от това което прочетох в тази тема, че резолюцията която съм задал (в случая оставих) е грешка. Така ли е или се бъркам? И другото което искам да попитам е, ако дам рип на изходния файл (с ниския битрейт), но само намаля резолюцията му дали качеството ще бъде същото, както ако направя нов рип на оригиналния файл, пак със същата по-ниска резолюция? Благодаря предварително.

Т.е. си конвертирал MKV в AVI? Ако да, оставянето на въпросната разделителна способност не е точно грешка. Просто не е сигурно доколко битрейтът ще й е достатъчен. Ако качеството на изображението те задоволява, значи всичко е наред. По принцип е винаги по-добре да се конвертира от оригиналния източник. Ако конвертираш вече конвертирания файл губиш от качеството два пъти. Колко се забелязва е отделен въпрос, но все пак не е желателна практика по принцип.

 

Венка мисля, че тази тема има нужда от сериозен ъпдейт - имам предвид за едно ръководство за рипване на HD и Blu ray в Avi

DVD-то е на смъртен одър от години насам вече. :bangbang:

Ако ще правя ръководство за рипване на Blu-ray, то няма да е в AVI, а в MKV по ред причини. По принцип замислям ръководство за рипване на DVD в MKV, но кога ще стане реалност не знам. Хората, които рипват DVD, не са навалица, но ми се струва, че такива има, докато хора, рипващи Blu-ray не съм срещал. Освен това нямам BD оптично устройство или филми на Blu-ray, а не съм особен фен на виртуалните устройства и не ми се ще да правя ръководство за рипване/компресиране, използвайки филм, който не съм закупил. А и нямам много опит с Blu-ray филми, за които има по-голямо разнообразие от защити и рипването им е малко по-сложно/капризно от рипването на DVD филми.

Не съм отхвърлил напълно идеята за BD -> MKV, но просто не мисля, че към момента има особено смисъл от такова ръководство. Приемам мнения разбира се, но не обещавам нищо.

Link to comment
Сподели другаде

По принцип замислям ръководство за рипване на DVD в MKV, но кога ще стане реалност не знам.

Би ли обяснил, каква е нуждата/смисъла от рипване на DVD в MKV?

 

Не съм отхвърлил напълно идеята за BD -> MKV, но просто не мисля, че към момента има особено смисъл от такова ръководство. Приемам мнения разбира се, но не обещавам нищо.

По принцип, в момента не ми е нужно подобно ръководство, тъй като все още съм с старата машина (пусти проблеми, все изниква нещо по важно :bang:) и не мога да използвам/насладя пълноценно на HD видеото, но със сигурност този момент ще настъпи и ще е добре да съм подготвен.

 

П.П. Не е нужно да имаш BD механика - със сигурност се намират ръководства на английски. :wink1:

Link to comment
Сподели другаде

Би ли обяснил, каква е нуждата/смисъла от рипване на DVD в MKV?

Рипването на DVD има все още смисъл според мен, защото макар да залязва като формат, все още има сили в него. А и поне докато оптичните BD устройства и носителите не поевтинеят, няма да могат да изместят DVD формата. Не че са безумно скъпи, но все още не са много достъпни.

Конвертирането/компресирането в MKV има смисъл, защото форматът е по-добър от AVI. AVI работи най-добре с DivX и Xvid видео и DTS, AC3 и MP3 аудио. MKV добавя кадърна поддръжка и на H.264/AVC видео и ААC и Vorbis аудио. Да не говорим, че поддържа вграждане на пътеки със субтитри, шрифтове, chapters и т.н. Т.е. MKV е много по-гъвкав от AVI.

Да, за по-простички нужди AVI може да е напълно достатъчен, но понякога човек може да поиска да си направи рип на филм, като включи различни аудио пътеки (да речем основната + коментара на режисьора), различни субтитри, да си добави chapters, за да може да "превърта" по-лесно и т.н. Не че AVI не може да се справи с повече от един аудио поток, но поддръжката не е официална, докато MKV е специално проектиран за подобни неща.

 

П.П. Не е нужно да имаш BD механика - със сигурност се намират ръководства на английски. :wink1:

Това е вярно, но аз не обичам да копирам/превеждам чужди ръководства 1:1. Възможно е да ги ползвам за ориентир или да направя някои заемки, но предпочитам дадено ръководство да е колкото се може повече наистина мое и по-малко чуждо.

Link to comment
Сподели другаде

Да не говорим, че поддържа вграждане на пътеки със субтитри, шрифтове, chapters и т.н.

Виж за chapters си много прав - това е сигурно единственото, което ми липсва при AVI-то.

Link to comment
Сподели другаде

Т.е. си конвертирал MKV в AVI? Ако да, оставянето на въпросната разделителна способност не е точно грешка. Просто не е сигурно доколко битрейтът ще й е достатъчен. Ако качеството на изображението те задоволява, значи всичко е наред. По принцип е винаги по-добре да се конвертира от оригиналния източник. Ако конвертираш вече конвертирания файл губиш от качеството два пъти. Колко се забелязва е отделен въпрос, но все пак не е желателна практика по принцип.

 

 

Ако ще правя ръководство за рипване на Blu-ray, то няма да е в AVI, а в MKV по ред причини. По принцип замислям ръководство за рипване на DVD в MKV, но кога ще стане реалност не знам. Хората, които рипват DVD, не са навалица, но ми се струва, че такива има, докато хора, рипващи Blu-ray не съм срещал. Освен това нямам BD оптично устройство или филми на Blu-ray, а не съм особен фен на виртуалните устройства и не ми се ще да правя ръководство за рипване/компресиране, използвайки филм, който не съм закупил. А и нямам много опит с Blu-ray филми, за които има по-голямо разнообразие от защити и рипването им е малко по-сложно/капризно от рипването на DVD филми.

Не съм отхвърлил напълно идеята за BD -> MKV, но просто не мисля, че към момента има особено смисъл от такова ръководство. Приемам мнения разбира се, но не обещавам нищо.

 

 

Да, от .mkv го конвертирах в .avi и смея да твърдя, че качеството е доста добро. А и да, наистина като чели има нужда от една такава тема за разясвняване относно рипването от HD :) Иначе благодаря за отговора и вследствие на него смятам така да си оставя рип-а. Поздрави от мен ;)

Link to comment
Сподели другаде

Night_Raven, в началото на ръководството, пишеш да се постави отметка на Adaptive Quantization. Въпросът ми е, на коя от двете възможности?

post-485-0-81246300-1333361397_thumb.jpg

Variance-Masking. Luminance-Masking беше предишната опция. Новият метод (Variance-Masking) е внесен/приспособен от x264, доколкото знам, така че трябва да е по-добрият. Най-вероятно обаче ще изисква и повече изчисления, което значи, че ще е и по-бавен, т.е. ще забави процеса на кодиране.

 

А и да, наистина като чели има нужда от една такава тема за разясвняване относно рипването от HD

Както казах и по-нагоре: надали това ще стане скоро. Предпочитам да изчакам въпросната технология да стане по-достъпна и масова, преди да пиша ръководства. А и така и инструментите за рипване на Blu-ray носители би трябвало да "узреят" малко повече. Т.е., когато Blu-ray навлезе по-значително (както сега е DVD), тогава определено ще създам ръководство. Дотогава подобно ръководство ще ми е с доста нисък приоритет. Имам доста други неща до главата, а и някои други мои материали имат нужда от опресеняване - текущият, този за драйверите, този за рипването на аудио дискове и този за кодеците. Освен това имам замислени други ръководства, които ми се струват доста по-важни на този етап.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...

Ще използвам темата.

Конвертирам MKV (1920х1080) в AVI (720х404). Тъй като самия оригинал не е с много добро качество, реших да си направя експеримент. Изрязах с MKVtoolnix кратка част от видеото. Направих 4 опита - веднъж приложих филтъра Resize Neutral, веднъж Soft, веднъж Sharp, веднъж Very Sharp. По принцип използвам Very Sharp (Lanczos4), но този път не даде задоволителен ефект - от всички четири опита, Very Sharp е с най-много пикселизация.

Прилагам по няколко снимки да кажете, дали виждате разлика.

post-485-0-06403100-1339062599_thumb.jpg post-485-0-56256300-1339062659_thumb.jpg post-485-0-94310600-1339062711_thumb.jpg post-485-0-29575200-1339062885_thumb.jpg

post-485-0-58318800-1339062601_thumb.jpg post-485-0-97647000-1339062657_thumb.jpg post-485-0-89714400-1339062713_thumb.jpg post-485-0-46448400-1339062891_thumb.jpg

post-485-0-80979400-1339062600_thumb.jpg post-485-0-77221600-1339062658_thumb.jpg post-485-0-98294200-1339062712_thumb.jpg post-485-0-66565100-1339062892_thumb.jpg

post-485-0-95596400-1339062599_thumb.jpg post-485-0-16698000-1339062657_thumb.jpg post-485-0-25059200-1339062716_thumb.jpg post-485-0-25411500-1339062890_thumb.jpg

 

В колона отгоре надолу - Neutral, Soft, Sharp, Very Sharp.

 

Въпросът ми е, дали да използвам Soft (като най задоволителен в случая, според мен, защото замазва леко картината) + някои от филтрите за шум Little Noise, Medium Noise, Heavy Noise или Very Sharp + някой от изброените филтри за шум.

 

Намерих един сайт, където може да се види разликата при използването на различни филтри (клика се на една от снимките по избор).

 

П.П. Подчертавам, че битрейта ми за 40 мин. филм е от порядъка на 4000 kb.

Link to comment
Сподели другаде

Не успях да видя съществена разлика между изображенията. Да, има разлика, но е толкова минимална според мен, че не си заслужава да му мислиш толкова.

Добавянето на филтър за премахване на шум винаги ще замаже изображението. Колкото по-силен е филтърът за премахване на шума, толкова по-замазано ще е изображението. Ако използваш и замазващ/мек оразмеряващ филтър, ще получиш наистина замазано изображение. Всичко зависи от това какъв точно източник имаш, на какво ще го възпроизвеждаш и какво искаш да получиш в крайна сметка.

 

Колкото до битрейта, не съм убеден дали въобще можеш да го постигнеш на практика при компресиране на SD съдържание. Дори и да приемем, че е постижим, си остава умопомрачителен overkill. За SD аз повече от 2000 Kbps не бих заделил никога. Дори такъв битрейт е прекалено висок в повечето случаи. Зависи от доста неща:

- какъв точно е източникът - игрален филм, анимация, комбинация между двете и т.н.;

- дали има шум и ако има, дали се премахва с denoise филтър и ако да, колко силен е филтърът;

- колко сложни за компресирани са сцените;

- каква точно ще е крайната разделителна способност;

- какъв оразмеряващ филтър се използва;

- каква матрица се използва при компресиране (т.е. дали запазването на детайлите е важно);

- на какъв дисплей ще се възпроизвежда/гледа крайният файл.

Ако филмът е пълен със сложни за компресиране сцени, има доста детайли, които искам да запазя, не желая да го оразмерявам и смалявам, и ще го гледам на HD съвместим дисплей, тогава сигурно ще заделя между 1500 и 2000 Kbps, но иначе просто няма нужда от толкова. Ако говорим за простичък за компресиране материал, няма детайли или няма нужда да се запазват, ще бъде оразмерен и смален и ще се гледа на дисплей с ниска разделителна способност (и особено CRT), тогава е възможно и около 600 Kbps да е напълно достатъчен битрейт.

4000 Kbps за SD е като да си купиш Mercedes S-класа, за да караш децата на училище.

Link to comment
Сподели другаде

Значи, "филма" е първото издание на The Victorias Secret Fashion Show - т.е. 2005 или поне аз го откривам като такова. Както и да е. Правя го за една позната, която иска да се изживява като манекенка и е запалена по такива неща.

- Източника е филм/клип.

- Сцените са доста сложни според мен - има непрекъснато сменяне на картини/прожектори/цветове (в тази част дори използват стари/архивни кадри от преди години).

- Крайната разделителна способност я споменах - 720 х 404 (поради възможността да се гледа на дом. плеър с максималната за ДВД резолюция).

- Шум има, но не съм пробвал филтър за него. Между другото, използвам StaxRip. Сега забелязах, че има и други филтри. Нещо да знаеш за тях?

dgdgsd.txt

 

- Използвам MPEG матрица - тук ще спомена, защо е с толкова битрейти. Навремето, когато съм компресирал за първи път някоя от частите, използвах FormatFactory. Битрейта не съм го пипал, т.е. оставил съм сама да си избере какъв да бъде. Значи с същата крайна разделителна способност (720 х 404), тя е заделила около 4000 kb. Резултатът ми е харесал и от тогава всяка една част е правя с същите битрейти. Между впрочем, крайния размер е 1,37GB - дори сега, като компресирам с StaxRip и задам колко искам да бъде крайния размер, тя определя също толкова битрейти. Ето и оригиналния клип.

bbbbbbbbb.txt

 

- Ще се гледа на FullHD LCD.

Link to comment
Сподели другаде

Поне на базата на снимките не мисля, че сцените са чак толкова сложни. Въпросната разделителна способност не е достатъчно висока, за да оправдае висок битрейт. Не, по принцип не съм се задълбочавал в различните филтри за шум, особено пък в тези в StaxRip, защото не използвам приложението.

Ами, нормално е ако зададеш излишно голям краен размер, битрейтът да е висок, за да се постигне въпросният размер. Това не променя факта, че е прахосване на пространство по принцип. Особено с оглед на това, че оригиналният клип е с лошо качество и няма нищо общо с 1080p. Т.е. е upscale-нат по всяка вероятност.

Link to comment
Сподели другаде

Поне на базата на снимките не мисля, че сцените са чак толкова сложни.

Имаш право. От въпросния участък, наистина изглежда, че няма сложни сцени. Не съм гледал целия клип и при рязането с MKVtoolnix "стрелях на посоки", т.е. избрах две минутен пасаж напълно случайно - улучил съм точно момента със старите кадри. :blush:

 

Не, по принцип не съм се задълбочавал в различните филтри за шум, особено пък в тези в StaxRip, защото не използвам приложението.

Хм, мислех си, че са подобни навсякъде - поне с филтъра за орязване е така.

 

Ами, нормално е ако зададеш излишно голям краен размер, битрейтът да е висок, за да се постигне въпросният размер. Това не променя факта, че е прахосване на пространство по принцип.

Задавам го сега, преди (пък и сега) FormatFactory не е имала такава опция за краен размер. Знаех си, че е калпава програма, ама нъцки.

 

Благодаря за отделеното време.

 

П.П. За Мерцедеса си прав, ама айде сега султана на Бруней да води децата с Трабант, щото видиш ли, било безсмислено ;) .

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...