Jump to content

Свързване на БТК ADSL с рутер?


Препоръчан пост

Здравейте!

 

Закупих си рутер Linkys WRT350N и искам да го свържа с БТК модема си, за да правя Интернет връзка с лаптоп, но нямам и бегла представа точно как става?

 

Стигам ето до тук и от там нататък не знам къде и какво трябва да въведа:

http://www.imgshare.eu/t/AleksofT/inkys_78e76.jpg

 

А пък и искам и всички функции да му включа.

Link to comment
Сподели другаде

С тези настройки ще имаш достъп до Интернет, ама друг път!

Стандартно при БТК ADSL модемът има адрес 192.168.1.1, а клиентът (рутера му) - 192.168.1.2. С мрежова подмаска 255.255.255.252 (за 1 РС) при Старт и Темпо и 255.255.255.0 (253 Рс-та) при бизнес пакетите. Изключение е ползването на Wi-Fi рутер с домашен пакет, там маската е 255.255.255.240, за 13 РС-та.

За да съм по-кратък: рутерът винаги контактува поне с 2 мрежи. В твоя случай - Интернет (чрез БТК ADSL) и домашната ти мрежа, пък била тя и само от 1 РС.

Е очевидно е, че ако LAN интерфейсът на рутера ти е с адрес 192.168.1.1, то рутерът няма как да е свързан към 2 мрежи! Затова LAN интерфейсът му трябва да е настроен с IP адрес, с число в третия октет, различно от 1: 192.168.х.1 - тук х трябва да е различно от 1, като за по-лесно използвай мрежова подмаска (network subnet mask) 255.255.255.0

Това е...

Настройки, гледани по картинките в ръководството:

За Internet Connection Type: Automatic Configuration - DHCP

В Network Setup, Router Address за IP address слагаш 192.168.10.1, оставяш маска 255.255.255.0

В Network Address Server Settings (DHCP) за Starting IP Address пишеш 192.168.10.2 и колко РС-та ще включваш в полето Maximum Number of DHCP Users - и 1 да е, пак дай стойност 10 или 20.

За DNS можеш да въведеш 212.39.90.42

И трябва да работи! :)

Link to comment
Сподели другаде

Явно трябва с ченгелче...

Start -> Run... -> cmd -> ipconfig /all какво дава за IP address, mask, gateway, DNS-и т.н:

C:\>ipconfig /all

 

........

 

IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.1.2

Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.252

Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.1

DNS Servers . . . . . . . . . . . : 212.39.90.42

Link to comment
Сподели другаде

Защо праскаш картинки, като можеше просто да копираш текстовата информация и да я сложиш в поста си?!? Така трябва да се търкалят екрани, че да не е по памет...

 

Забрани (Disable) всички мрежови връзки, освен тази, която ще ползваш за връзка с рутера ти.

 

И пак дай инфо от ipconfig /all

 

---------------------------

От данните ти излиза, че Asus NX1001 Network Adapter си я свързал към ADSL модема, а с Bluethooth PAN Network Adapter си се свързал към рутера...

Мрежата ти би трябвало да е изградена така:

 

модем - рутер - РС

 

Връзката рутер-РС е вече по избор - жична или безжична. Но не И двете. Затова забрани една от двете (аз бих забранил безжичната) и пробвай!

Ако не стане, дай инфо за статуса им

Link to comment
Сподели другаде

Защо праскаш картинки, като можеше просто да копираш текстовата информация и да я сложиш в поста си?!? Така трябва да се търкалят екрани, че да не е по памет...

 

Забрани (Disable) всички мрежови връзки, освен тази, която ще ползваш за връзка с рутера ти.

И Я свържи чрез UTP кабела КЪМ рутера ти, а не както тази Local Area Connection 4 - към модема(?!?!?)..

 

И пак дай инфо от ipconfig /all

 

---------------------------

От данните ти излиза, че Asus NX1001 Network Adapter си я свързал към ADSL модема, а с Bluethooth PAN Network Adapter си се свързал към рутера...

Мрежата ти би трябвало да е изградена така:

 

модем - рутер - РС

 

Връзката рутер-РС е вече по избор - жична или безжична. Но не И двете. Затова забрани една от двете (аз бих забранил безжичната) и пробвай!

Ако не стане, дай инфо за статуса им

Преди малко писах, че не мога да си редактирам поста, някой ми ги обедини. И пак това, което исках да уточня, продължи да си стои.

Затова горния ми пост трябва да е без зачертания текст. Той просто изразяваше недоумението ми от ситуацията...

Link to comment
Сподели другаде

Windows IP Configuration

 

Host Name . . . . . . . . . . . . : ALEKSOFT

Primary Dns Suffix . . . . . . . :

Node Type . . . . . . . . . . . . : Unknown

IP Routing Enabled. . . . . . . . : No

WINS Proxy Enabled. . . . . . . . : No

 

Ethernet adapter Local Area Connection 4:

 

Connection-specific DNS Suffix . :

Description . . . . . . . . . . . : ASUS NX1001 Network Adapter

Physical Address. . . . . . . . . : 00-18-F3-96-70-9D

Dhcp Enabled. . . . . . . . . . . : Yes

Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes

IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.1.2

Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.252

Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.1

DHCP Server . . . . . . . . . . . : 192.168.1.1

DNS Servers . . . . . . . . . . . : 192.168.1.1

Lease Obtained. . . . . . . . . . : 22 Септември 2008 г. 19:55:49

Lease Expires . . . . . . . . . . : 23 Септември 2008 г. 19:55:49

 

 

Изключих всички връзки които не ми трябват.

 

Мрежата ми е свързана така както си написал.Интернет кабела ми първо влиза в модема, след това отива в рутера и вече от рутера отива в компютъра.

 

Тя мойта връзка с компютъра е жична, а как да забраня безжичната?

 

http://www.imgshare.eu/t/AleksofT/tatus1_23358.jpg http://www.imgshare.eu/t/AleksofT/tatus2_f2399.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Как така с набити IP-та, нещо не те разбрах?

 

И да е така, какво значение има?

Като си набито IP, рутера не може да ти даде IP и по пътя на логиката нямаш да имаш нет

Link to comment
Сподели другаде

Добре тогава... как да разбера дали е с набити IP-та мрежовата ми карта и как да оправя проблема?

 

 

П.П. Само да кажа че съм сменил 3 Интернет доставчика, затова не ми се вярва да съм набити IP-та на БТК, ако това въобще има нещо общо.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...