Jump to content

Какво представляват свободните радикали.Ползата и вредата от употребата на антиоксиданти.


Препоръчан пост

Антиоксидантите играят огромна роля за предпазването на клетка от различни вредни изменения. Клетъчните мутации стоят в основата за появата на рак и един куп сериозни заболявания, а също така предизвикват стареене. Отскоро научната общност започна леко да разбулва някои от мистериите, обграждащи тази толкова провокативна тема. На свой ред медиите се втурнаха стремглаво да утоляват жаждата ни за знания. Целта на тази статия е да разкрие най-общо какво представляват антиоксидантите и каква е тяхната роля при физическите упражнения и общото здравословно състояние.

 

ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА:

Свободните радикали представляват атоми или групи от атоми с нечетен брой електрони. Те се образуват при взаимодействието на кислорода с определени молекули. Веднъж появили се, тези високо реактивни радикали встъпват във верижна реакция, подобно на доминото. Свободните радикали са особено опасни и могат да причинят изключително сериозни нарушения ако встъпят във взаимодействието с важни молекулни компоненти като ДНК или клетъчната мембрана. След такава една реакция клетките могат да останат трайно увредени или да загинат. За да се предпази от разрушителното действие на свободните радикали, човешкият организъм е изградил защитна система под формата на антиоксиданти.

 

Антиоксидантите представляват молекули, които безопасно встъпват във взаимодействие със свободните радикали и слагат край на верижната им реакция преди дадена жизненоважна молекула да бъде увредена. Въпреки съществуването на няколко ензимни системи, които “прочистват” организма от свободни радикали, основните микроорганизми /витамини/-антиоксиданти са витамин Е, бета-каротин и витамин С. Понякога към тази категория се причислява и селенът - малки количества от този метал са необходими за правилното функциониране на някои антиоксидантни ензимни системи. Организмът обаче не може да произвежда този микроелемент, така че неговото наличие трябва да се обезпечава допълнително.

 

Витамин Е: присъства в ядките, семената, зеленчуците, рибните мазнини, в зърнените храни (особено в житните кълнове), кайсиите.

 

Витамин С: съдържа се в цитрусовите плодове, зелените чушки, зелето, спанака, броколите, кивито, ягодите и пр.

 

Бета-каротин – предшественик на витамин А. Съдържа се в черния дроб, жълтъците на яйцата, млякото, маслото, спанака, морковите, броколите, доматите, прасковите и др. Тялото превръща бета-каротина във витамин А. Самият витамин обаче няма свойствата на антиоксидант и може да бъде леко токсичен ако се взема в прекалени количества.

 

ПОМАГАТ ЛИ АНТИОКСИДАНТИТЕ СРЕЩУ ПОЯВАТА НА РАК И СЪРДЕЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ?

Епидемиологичните изследвания показват по-нисък процент на ракови образувания при хората, чийто хранителен режим включва голямо количество плодове и зеленчуци. Това навежда на мисълта, че най-вероятно тяхното всекидневно меню съдържа определени съставки /може би антиоксиданти/, които предпазват от развитието на рак. В настоящия момент тази теория е обект на засилени научни изследвания. Засега обаче нито едно от задълбочените и сериозни проучвания не доказало, че консумацията на допълнителни количества антиоксиданти може да редуцира риска от развитието на рак. Всъщност, едно от изследванията свидетелства за по-висок риск от появата на рак на белите дробове при мъжете-пушачи, които приемат антиоксиданти за разлика от мъжете-пушачите, които не приемат допълнителни надбавки. Дали повишената опасност идва от антиоксидантите обаче не става ясно. Тези факти дават основания да се предполага, че съществува вероятност антиоксидантите да оказват вредно въздействие на организма при определени условия.

 

Смята се, че антиоксидантите играят роля в забавянето на процеса на стареене и предпазват от сърдечни заболявания и пристъпи. Данните засега обаче са неубедителни. Поради тази причина на този етап е малко прибързано широко да се рекламират профилактичните свойства на антиоксидантите. Сигурни резултати по въпроса могат да се очакват едва след няколко години. Към настоящия момент всички са единодушни в ползата от плодовете и зеленчуците. Учените препоръчват на ден да консумираме 5 порции плодове и зеленчуци.

 

ПОЛЗАТА И ВРЕДАТА ОТ ФИЗИЧЕСКОТО НАТОВАРВАНЕ:

Продължителната гимнастика може да увеличи усвояването на кислород от 10 до 20 пъти през почивките. Това пък на свой ред силно увеличава генерирането на свободни радикали, които биха могли да провокират поражения на мускулите и останалите тъкани. Въпросът, който възниква в този случай е, как да се предпазят спортистите от нарасналия вследствие на упражненията брой на свободните радикали. Трябва ли да приемат допълнително количество антиоксиданти?

 

Тъй като не е възможно да се установи с точност броят на свободните радикали в тялото, учените решават да дадат отговор на въпроса като установят количеството вторични продукти, възникнали в резултат на взаимодействията на свободните радикали. В случай, че отделянето на свободни радикали надхвърля антиоксидантната защита, то логично е количеството вторични продукти да е по-голямо.

 

Проведените експериментални изследвания сред спортистите дават основания за възникването на няколко интересни концепции. Редовните физически упражнения укрепват антиоксидантната защита и предпазват от провокираните от гимнастиката свободни радикали. Това откритие е изключително важно, тъй като доказва великолепната адаптивност на тялото към “изискванията” на физическото натоварване. Промените протичат бавно и се наблюдават паралелно с останалите адаптации на тялото към упражненията.

 

От друга страна практикуването на интензивна гимнастика от “пишман спортисти” затруднява защитата срещу увеличения брой свободни радикали. Казано по друг начин - онези, които през цялата седмица водят предимно заседнал начин на живот, но през почивните дни се подлагат на свръх натоварване в резултат на разнообразни физически упражнения, може би причиняват на организма си повече вреда, отколкото полза.Много са факторите, които определят дали физическото натоварване ще провокира увеличаване отделянето на свободни радикали. Към тях спадат здравословното състояние и формата на спортиста, интензивността на упражненията и хранителният режим.

 

МОЖЕ ЛИ КОНСУМАЦИЯТА НА АНТИОКСИДАНТНИ НАДБАВКИ ДА ПРЕДПАЗИ ОРГАНИЗМА ОТ ТРАВМИ И ДА УСИЛИ ВЪЗСТАНОВИТЕЛНИЯ ПРОЦЕС?

Въпреки че дефицитът от витамини може да предизвика някои проблеми при тренировките и възстановителния процес, ролята на антиоксидантите в менюто на спортиста е доста спорна. Резултатите от досегашните проучвания често са противоречиви, а изводите са неясни. Въпреки това, повечето от данните сочат, че допълнителната консумация на витамин Е помага срещу пораженията от окисляване, провокирани от физическите упражнения. Предполага се, че витамин Е оказва влияние и при възстановяването на организма след натоварване. За съжаление количеството витамин Е, необходимо за протичането на всички тези процеси засега остава неясно. Хранителният режим на повечето спортисти им осигурява достатъчно количество витамин Е. Възможно е обаче някои от тях да имат нужда от допълнителни дози. Липсват и точни данни в подкрепа на употребата на допълнителни количества и за другите антиоксиданти.

 

КАКВО КОЛИЧЕСТВО АНТИОКСИДАНТИ Е ДОСТАТЪЧНО?

Почти никой не се съмнява, че антиоксидантите са полезни за здравето и са необходим компонент към храната. Въпреки това едва ли някой знае със сигурност, трябва ли да се приемат антиоксидантни надбавки и ако трябва, в какво количество. Важно е да се отбележи, че витамин С и бета-каротинът в нормални количества играят ролята на антиоксиданти, но в по-високи концентрации се превръщат в про-оксиданти, а това вече е вредно за организма.

Много малко се знае и последствията от продължителната употреба на големи количества антиоксиданти. Фино настроените механизми на организма са балансирани да издържат на всякакви интервенции. Консумацията на химикали без ясната представа за начина им на действие би могла да наруши този баланс.

 

ПРЕПОРЪКИ:

Следвайте добре балансирана тренировъчна програма, основана на редовно физическо натоварване!

Консумирайте плодове и зеленчуци по 5 пъти на ден!

Не употребявайте антиоксидантни надбавки в прекалено големи количества и за прекалено дълъг период!

 

Статията е от www.zdravninovini.com

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...