Jump to content

Статия: Качествено рипване на аудио дискове


Препоръчан пост

Да,наистина писах Л.С. точно за това да не пълним излишно темата,обаче след като не отговори,реших ,че не си го прочел и затова писах тук (не съм следял за часове и минути).По повод снимката относно формата съм написал,че и аз незнам защо-уж за по-добро качество и понеже не разбирам съм казал че приемам всякакви други предложения -това значи ли според теб,че непременно държа на WAV?И да,омота се в спора,тъй като не ми отговаряш конкретно на въпросите,а си знаеш само твоето-защо точно WAV? и че при конвертирането м/у форматите не се губило качество.Това го разбрахме вече. А относно "приятелю"-Да,не сме приятели,просто най-обикновено обръщение,а ти го разбирай както си искаш
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 206
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Прочетох го минута-две след като го изпрати, а там се отбелязва кой кога е чел последно. Няма да споря повече за този формат. Кажи на кой въпрос не съм отговорил.
Link to comment
Сподели другаде

Конкретен въпрос-очаквам и конкретен отговор. Имам оригинален диск на Лили Иванова.Качвам песента "Детелини" в компютъра с някаква програма във формат Флак. Получава се файл с битрейт 1000. Така. Качвам песента "Детелини" от същия диск на Лилито,обаче с друга програма,пак във формат Флак-получава се обаче файл с битрейт 5000.Въпроса ми е-Единия файл не е ли с по-добро качество от другия и ако не е,защо тогава се получава различен битрейт при качване на една и съща песен,от един и същ диск и в един и същ формат ?
Link to comment
Сподели другаде

А моят конкретен отговор къде е? Чакам да зададеш отново въпросите, на които не съм дал отговор.

Относно песента: не, и двете са с еднакво качество. Получава се различен битрейт, защото няма програма, която да следва точно определен такъв (когато става въпрос за lossless), а и на практика стойностите няма да са толкова контрастни. Тук важното е, че няма да се изгуби качество.

Link to comment
Сподели другаде

За записа вече ми е ясно: Конвертирам във WAV и записвам. Само не ми е ясно с качеството какво става,тъй като примерно две песни: едната е 871 kbps,а другата 2681.След конвертиране във WAV и двете са с1441kbps. И точно тук не ми е ясно:На едната качеството се подобрява,а на другата се влошава,така ли? Или искате да кажете че ако тези двете песни са еднакви(една и съща песен),само битрейда им е различен,да не се чудя коя да конвертирам -качеството ще е еднакво при крайния резултат (СД)

Къде го намери този Flac с 2681kbps? Aз до сега с толкова голям битрейт не съм виждал.

За да разбереш, трябва да си наясно с дигитализацията на аналогов звук. Това се извършва от АЦП(аналогово-цифров преобразувател)

Той има 2 основни показателя-разредност и честота на дискретизация. Първият показател се измерва в bit-ове, било то 8, 16, 24. Той показва колко различни уникални нива на звука преобразувателят може да дигитализира и различи. Вторият показател-честотата на дискретизация означава на какъв интервал се проверява какво е текущото ниво на звука.

Битрейтът е тъговска измишльотина, чиято цел е да даде груба представа за качеството. Да, но може да има сценарий и с висок битрейт и ниско качество, за това разредността и честотата на дискретизацията се подбират съвместно, за да може да се извлече максимума като пресъздаване на аналоговият звук в цифров вид. При неправилен подбор бихме имали изкривяване на формата на сигнала и бихме получили обратният ефект-уж битрейтът е голям, па качеството и пресъздаването е кошмарно.

Освен тези 2 показателя, реалният битрейт има и щипка бели шумове и т.н, та има вариации в битрейтовете-действителният и ефективният.

Има си теореми, където е описана дигитализацията, но трябва да се задълбаем във висша математика и прочие.

На кратко- по-големият битрейт не значи подобряване на качеството на звука, нищо подобно. Нито по-малкият битрейт задължително означава това. Реално, ако даден сигнал може да се пресъздаде с 2 битрейта-един по-голям и един по-малък, но 1:1, то по-големият битрейт не е нищо повече, освен разхищение на място и обработка на излишна информация, където промяна на ниво не се осъществява.

При ниско качество на входният материал при прехвърлянето към по-голям битрейт не правим друго, освен да разхищаваме място.

WAV специално е raw losless формат без никаква компресия, макар че такава принципно е възможна, за това при относително малка продължителност на записа могат да се получат чудовищни размери. Всяка песен, която е рипната във WAV формат реално дава качеството на CD-LPCM с 44,1Khz и 16bit звук.

Link to comment
Сподели другаде

А моят конкретен отговор къде е? Чакам да зададеш отново въпросите, на които не съм дал отговор.

Относно песента: не, и двете са с еднакво качество. Получава се различен битрейт, защото няма програма, която да следва точно определен такъв (когато става въпрос за lossless), а и на практика стойностите няма да са толкова контрастни. Тук важното е, че няма да се изгуби качество.

Ами точно този е въпроса,който задавах през цялото време (зададен по 1000 начина) и на който чак сега получих конкретен отговор в 2 реда. Благодаря и на TechMaster,за дългия но разбираем (за мен) отговор
Link to comment
Сподели другаде

@TechMaster,

Мисля, че това са рипове на SACD и DVD-Audio. Макар, че беше предназначена за tubleron, и на мен ми беше полезна информацията. Благодаря.

@tubleron,

Бях се заблудил, че имаш проблем с разделянето на албум, но сега си припомних, че искаш да рипнеш песни на Лили Иванова. Поемам цялата вина. Сега сериозно: не си питал подобно нещо по какъвто и да било начин. Как ги изчисли 1000? Отново се подкрепям с нещата, които сам си писал: припомни си каква ти е единствената цел с тази снимка. Ако аз се омотавам, твоето как се нарича?

Link to comment
Сподели другаде

@TechMaster,

Мисля, че това са рипове на SACD и DVD-Audio. Макар, че беше предназначена за tubleron, и на мен ми беше полезна информацията. Благодаря.

Eдно вградено аудио, от рода на някой Realtec има CODEC с разредност 16bit, 48Khz, което прави битрейт от 1,46Mbps като максимум.

Така или иначе, трудно ще "чуем" на тази аудио карта 24bit/96Khz запис в пълният му блясък.

Ако ще да направим битрейта и 10,000Kbps, това не прави и самата аудиокарта по-способна да го възпроизведе в пълният му блясък.

Основният източник на аудио/музика е CD-то което е 16bit/ 44,1Khz, а то се покрива от WAV като пресъздаване 1:1 в цифров вид.

В общи линии-за това и формат, който покрива това е lossless. Нещата са на повече от 1 ниво.

Link to comment
Сподели другаде

barca_b0y,наистина ли не вдяваш или просто ти се спори? Ето ти един цитат - (Или искате да кажете че ако тези двете песни са еднакви(една и съща песен),само битрейда им е различен,да не се чудя коя да конвертирам -качеството ще е еднакво при крайния резултат (СД)) Ето ти още един- ( Намирам песен която търся в два вариянта: 1/-песента е 5000 kbps. 2/-същата песен,но 1000 kbps.Тази която е 5000 kbps не е ли по- качествена от от другаата която е 1000 kbps?) Трети за Лили Иванова... -Доволен? Хващаш се за запетайките както за -как ги изчисли 1000? (за битрейда става въпрос) Ами просто исках да кажа голям и малък,затова писах произволни цифри 1000 и 5000,но ето и това трябва да ти се разясни по-подробничко .... Вече зпочваш да ме дразниш. Разбрах това за което питах,благодарих на всички които ми помогнаха.Мисля,че въпроса е изчерпан. Освен ако нямам още някоя запетайка не на място за която да се хванеш

 

Вання,гледам,че си тук. Виж до къде я докарах с Exact Audio Copy . Не ми се получават настройките нещо,явно не правя нещо както трябва http://i.imgur.com/bN9lf.png

Link to comment
Сподели другаде

Нямам-клавиатyра.yтре.Cега-кoпи-буква-пo-буква-с-мишка :crazygirl: Night_Raven-обясни

 

Липсата на клавиатура не оправдава подобен тип правопис. Най-малкото, Windows разполага с виртуална клавиатура, която може да бъде от полза в подобни ситуации.

Link to comment
Сподели другаде

Липсата на клавиатура не оправдава подобен тип правопис. Най-малкото, Windows разполага с виртуална клавиатура, която може да бъде от полза в подобни ситуации.

Съжалявам, не се сетих въобще эа нея.

Link to comment
Сподели другаде

...

Не можеш да намериш песен с битрейт 5000Kbps, а и да намериш с текущите звукови устройства и поради факта, че CD-то е с линеен PCM 16bit, 44,1Khz е без значение това. Така или иначе, изходният материал ще е с тези параметри.

Това, ако говорим за запис на CD.

Ако говорим пък за вече рипнати песни и какво ще стане, ако ги конвертираме до WAV 16bit, 44,1Khz- тази с по-лошо качество, особено от формат със загуби като mp3 няма да стане по-качествена, а пък тази с битрейт над този на AudioCD няма да се чува по-лошо, понеже пак е била рипната от CD и има точно неговото качество, само дето е извършено разхищение на пространство.

Битрейта не е единствен показател за качество и никога не бил.

Реално WAV ти дава качеството на CD, от което е и рипната песента. Lossless формат е. Какво повече ти трябва?

Всичко с битрейт над този на оригиналният източник на записа е пресилено и не води до повишаване на качеството, а основният източник, от който се рипва са AudioCD-та с 16bit, 44,1Khz, WAV със същите параметри пресъздава звука 1:1

Липсата на клавиатура не оправдава подобен тип правопис. Най-малкото, Windows разполага с виртуална клавиатура, която може да бъде от полза в подобни ситуации.

Не се ли отклонихме леко?

Link to comment
Сподели другаде

Вання,гледам,че си тук. Виж до къде я докарах с Exact Audio Copy . Не ми се получават настройките нещо,явно не правя нещо както трябва

По първата ти снимка

Ако ползваш по-нова версия пробвай дали ще имаш проблем като смениш FLAC командния ред: Копирай този

 

--best -V -T "ARTIST=%artist%" -T "TITLE=%title%" -T "ALBUM=%albumtitle%" -T "DATE=%year%" -T "TRACKNUMBER=%tracknr%" -T "GENRE=%genre%" --picture=%coverfile% %source%

 

снимка-2

Бутона MP3 е аналогичан на бутона "CMP" (CoMPressed). И за FLAC и за MP3 се ползва този бутон.

 

За сега толкова /още съм без клавиатура и отивам на работа/

Приятен дан на всички.... и не се изнервяйте толкова за дреболии :wub:

Link to comment
Сподели другаде

В сайта на SoftVisia е качена Exact Audio Copy 1.0 Beta 3. Някой знае ли, каква командна линия треябва да се пусне към flac.exe, че и тази, която съм дала не става? Сега пробвах, но не се получи :no:

 

Night_Raven, моля те да сложиш новата командна линия на мястото на старата, че явно ние няма да се справим!

Редактиран от Вання
Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...