Jump to content

Имам два Windows-а, как да премахна единия?


blajkoi

Препоръчан пост

1.Стартирай компютъра си под Windows XP или с помощта на някое Live CD

2.Изтрий папките Windows и Program Files на Windows 2000

3.Сега стартирай Start => run => msconfig => boot.ini => Check all boot path

 

PS: не препоръчвам формат за да не се затрият файловете нужни за стартиране на Windows XP.

Не е изключено да са на дяла на Windows 2000 (зависи коя О.С. си инсталирал най-напред)!

Link to comment
Сподели другаде

  • 4 weeks later...
1.Стартирай компютъра си под Windows XP

2.Изтрий папките Windows и Program Files на Windows 2000

3.Сега стартирай Start => run => msconfig => boot.ini => Check all boot path

 

PS: не препоръчвам формат за да не се затрият файловете нужни за стартиране на Windows XP.

Не е изключено да са на дяла на Windows 2000 (зависи коя О.С. си инсталирал най-напред)!

А да форматира дяла, на който е Windows 2000!? Къде в другия дял, ще има файлове, нужни за стартиране на активната операционната система

Това, което си предложил е крайно грешно, не подвеждай, моля. Тук гоним качество, не бързина на отговори. ?

Link to comment
Сподели другаде

А да форматира дяла, на който е Windows 2000!? Къде в другия дял, ще има файлове, нужни за стартиране на активната операционната система

Това, което си предложил е крайно грешно, не подвеждай, моля. Тук гоним качество, не бързина на отговори. ?

 

Май ти бързаш...както съм писал зависи коя О.С. е инсталирал най-напред...Ако удари формат могат да си заминат файловете нужни за стартиране на Windows XP или Windows 2000...Явно незнаеш, че макар да са инсталирани на различни дялове двете О.С. запазват файловете на зареждане примерно на дял C:\ (и ако там е качен Windows 2000 и удари формат на този дял след това и XP-то няма да зацепи понеже и неговите boot файлове е много вероятно да са там - Ntldr, Ntdetect.com, Boot.ini).Случвало ми се е...А информацията както съм писал и в другата тема е взета от PCWORLD...по-безопасно е да се изтрие само папката на Windows и Program Files и да се редактира BOOT.INI => но не ми се спори!

 

http://support.microsoft.com/kb/318728

Link to comment
Сподели другаде

Май ти бързаш...както съм писал зависи коя О.С. е инсталирал най-напред...Ако удари формат могат да си заминат файловете нужни за стартиране на Windows XP или Windows 2000...Явно незнаеш, че макар да са инсталирани на различни дялове двете О.С. запазват файловете на зареждане примерно на дял C:\ (и ако там е качен Windows 2000 и удари формат на този дял след това и XP-то няма да зацепи понеже и неговите boot файлове е много вероятно да са там - Ntldr, Ntdetect.com, Boot.ini).Случвало ми се е...А информацията както съм писал и в другата тема е взета от PCWORLD...по-безопасно е да се изтрие само папката на Windows и Program Files и да се редактира BOOT.INI => но не ми се спори!

 

http://support.microsoft.com/kb/318728

Твоят вариант ще бъде сполучлив, ако се направи веднага след инсталация, а юсърът не се знае какво е барал и се получава една манджа с <insert some bad food here>. Затова най-добре е да форматира единия дял, този с нежеланата ОС, а другата да преинсталира.

Link to comment
Сподели другаде

Съгласен съм - трудно се дават подобни важни съвети от разстояние...

Най-добре е да се огледа на място и потребителя да обясни, какво точно е направил...

Моят вариант ще бъде сполучлив ако са инсталирани две О.С. на един и същ дял (макар тук да не е така), а ако са качени на различни може да се опита с формат на нежеланата О.С.Може и да съм се заблудил и да няма проблеми след това със стартирането на Windows XP (макар да имам неприятни спомени от подобни процедури) ,но последното ти предложение е най-добро (ако има време за губене) => Чиста работа...и мирна главица.

Предлагам да заровим томахавките.

:offtopic:

Link to comment
Сподели другаде

Значи сблъсках се със следната ситуация:

Приятел с компютър и два уиндоуса на него на различни дялове. Като да уточня, че и двата уиндоуса са ХР. Сестра му решила да се прави на специалист и да го преинсталира, ама в крайна сметка се сдобили с още един уиндоус. Отивам у тях, формат на втория дял (пълен а не Quick) под сейф мод, Check all boot path и си мисля, че всичко си е наред. Рестартирам, зарежда си уиндоуса нормално, отварям втория дял и гледам някакви си папки с видео файлове доколкото си спомням. Та ако може да ми обясните как са останали тия файлове след формата, като преди да рестартирам нямаше нищо на дяла. Истрих ги и всичко си е наред ама все пак любопитството ме човърка отвътре.

Link to comment
Сподели другаде

Значи сблъсках се със следната ситуация:

Приятел с компютър и два уиндоуса на него на различни дялове. Като да уточня, че и двата уиндоуса са ХР. Сестра му решила да се прави на специалист и да го преинсталира, ама в крайна сметка се сдобили с още един уиндоус. Отивам у тях, формат на втория дял (пълен а не Quick) под сейф мод, Check all boot path и си мисля, че всичко си е наред. Рестартирам, зарежда си уиндоуса нормално, отварям втория дял и гледам някакви си папки с видео файлове доколкото си спомням. Та ако може да ми обясните как са останали тия файлове след формата, като преди да рестартирам нямаше нищо на дяла. Истрих ги и всичко си е наред ама все пак любопитството ме човърка отвътре.

Да не би да има и 3ти дял и да са се разместили буквите на устройствата?

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 years later...

Здравейте,

имам два уиндоуса на лаптопа. Единия е XP Professional, а другия е XP Home. Лошото е че и двата са в C:/ и там също имам една складова програма, която ползвам и ми е много ценна. Когато искам да принтирам разпечатка на складовата програма ми дава грешка, че няма място на хард диска и не може да тръгне принтера и искам да изтрия единия уиндоус. Как да го направя без да засегна складовата програма?

Link to comment
Сподели другаде

В кой от двата Windows-а, като си логнат, ползваш складовата програма?

По-принцип пускам Professional, защото другия често ми дава грешка като го стартирм. Този, който ползвам се намира в C:/WINDOWS.0/

Link to comment
Сподели другаде

Явно Professional e бил инсталиран втори..., т.е., е с по-скорошна дата. Можеш да изтриеш другия Windows, като отключваш папките му с Unlocker. Може да бъде доста продължителна процедура. Като приключиш: Start -> Run -> msconfig - таб BOOT.INI -> Check All Boot Paths -> който ти бъде изписан като повреден, го заличаваш. Иначе, при пускане на машината, все ще те пита кой Windows да зареди. За всеки случай, като стигнеш до този етап, дай един Screenshot на прозореца с BOOT.INI. (след като си цъкнал "Check All Boot Paths"), за да видим кои са наличните.
Link to comment
Сподели другаде

С десен бутон на My Computer/Properties/advanced/Settings (най-долния)/Edit/ и там да изтрия втория windows. Така, четох някъде, че като пусна компютъра няма да ме пита, кой windows да стартирам. Малко ме е страх да пипам тея уиндоуски файлове
Link to comment
Сподели другаде

Да, и от там може да се редактира Boot.ini. Просто дадох варианта, в който работещият в момента Windows детектира този, който е не-boot-ващ. При всяко положение, трябва да се изтрият папките на Windows, който искаш да премахнеш. От въпросната опция, за която ти спомена, може да се затрие boot-записа на не желания Windows, но това няма да премахне папките му от твърдия диск, а просто ще го направи не-boot-ващ, т.е., да не ти се предлага избор кой Windows да стартираш при пускане на машината.

 

Можеш да дадеш снимка на boot.ini файла при теб.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...