Jump to content

Преинсталация от Vista на XP


tebusque

Препоръчан пост

Здравейте! Лаптом Acer - Aspire 5610Z с инсталирана оперционна система Виста. Искам да я махна и да си сложа Хр, но който и диск да сложа на ХР реда със стартъпа е недостъпен, а като рестартирам не се бутва диска, има ли начин да се преинсталира тоя модел и как? Благодаря
Link to comment
Сподели другаде

Ако проблемът е липса на SATA драйвери в инсталацията на XP, виж тук. Можеш също така да промениш съответната настройка от биос-а или да качиш драйверите на дискета през USB флопи.
Link to comment
Сподели другаде

В BIOS зададено ли е да буутва от оптичното устройство?

Здравей Nigth Raven! Да зададено е да бутва от оптично, но като сложа диск не тръгва, а като вляза в системата /виста/ и му дам директно сетъп за да го преинсталирам или инсталирам в друг дял на диска линията първата инстал уиндоус е в сиво, т.е недостъпна.

Link to comment
Сподели другаде

Много ясно, че под Windows Vista не можеш да инсталираш XP. :) Иначе е възможно да не буутва, ако самият носител не е буутващ (липсват му буут записи). Пробвай с друг диск.
Link to comment
Сподели другаде

Много ясно, че под Windows Vista не можеш да инсталираш XP. :) Иначе е възможно да не буутва, ако самият носител не е буутващ (липсват му буут записи). Пробвай с друг диск.

Пробвах с няколко диска, включително и един който оригинален, на други компютри като не е бутващ например или се получи фал се е инсталирало така, а сега не става, как мога например да изтрия вистата или да форматирам без да имам флопи?

Link to comment
Сподели другаде

Трябва ти стартов диск тогава с някоя програма за цепене/триене/форматиране/и т.н. на дялове. Partition Magic е добра, но пък тя създава 2 дискети. Acronis Disk Director също е добра, но не знам дали може да създава спасителен диск. А и ако не ти зарежда по никакъв начин от буутващи дискове, то и това няма да помогне тогава. Тогава евентуално буут от флаш устройство с подобни програми.
Link to comment
Сподели другаде

Трябва ти стартов диск тогава с някоя програма за цепене/триене/форматиране/и т.н. на дялове. Partition Magic е добра, но пък тя създава 2 дискети. Acronis Disk Director също е добра, но не знам дали може да създава спасителен диск. А и ако не ти зарежда по никакъв начин от буутващи дискове, то и това няма да помогне тогава. Тогава евентуално буут от флаш устройство с подобни програми.

Здравей отново! Аз си мислех да разделя диска на две и да опитам да го инсталирам в другия дял ако ми разчете какъвто и да е носител, или един приятел ми каза да пробвам с 98, тя нали си има някакво ръчно форматиране и като форматира, да извадя диска и да сложа този с хп, ама не знам дали ще стане, ти какво мислиш? какъв друг вариант имам да изтрия тая оперативна система?

Link to comment
Сподели другаде

Night Raven, здравей. Ползвам Partition Magic от доста време, но нямах идея, че създава 2 дискети. Даже не ми е ясно за какво става въпрос. Забелязъл съм, че когато трие и форматира, стига до 94 % и приключва. Може би това има нещо общо със създаването на дискетите. Би ли обяснил, защото както казах я ползвам често?

 

Р.С. Сигурно затова ми се губят няколко гигабайта от харда.

Link to comment
Сподели другаде

Двете дискети са спасителни - за стартиране на програмата, когато операционната система е съсипана и не зарежда например.

За какви точно губещи се гигабайти говориш?

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте отново! Значи вистата си има инструмент с който можеш да разделяш диска, да съединяваш, форматираш и т.н, проблема е че не можеш да форматираш диска или дяла в който си с никоя програма, така след като разделих диска на две и форматирах другия дял, пак се опитах да инсталирам хр, искам да подчертая че искам да имам хр независимо дали ще махна вистата или ще я оставя на друг дял. Така след като направих всичко това се опитах пак да инсталирам и се оказа че не мога, използвах БУТВАЩ диск, официално купен от магазин с номер и така нататък, аз си мисля че тоя компютър по някакъв начин е програмиран да работи само с тая оп с/ма и евентоално решението ще е да си купя друг диск, а след като не ми инсталира от оригинален диск има ли смисъл да прехвърлям информацията върху флаш и да опитвам отново? ако така стане със сигурност мога и да опитам ама някой пробвал ли е?
Link to comment
Сподели другаде

Ubuntu е Linux операционна система. Нищо не ти пречи да я пробваш, тъкмо ще разбереш дали наистина boot-ващи дискове не тръгват на лаптопа ти.

Според мен проблемът ти е в някоя настройка на биоса, която възпрепятства инсталирането на друга ОС. Опитай с изваждане на батерийката от дъното.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...