Jump to content

Ръководство: поддръжка на (предимно) Windows XP


Препоръчан пост

Използването на визуални теми е по принцип напълно безвредно. При използването на теми не се заменят файлове, не се бърника по регистратурата и като цяло не се правят никакви промени на системно ниво. Това е все пак заложена функция в Windows.

Вече съм го споменал в темата, но явно не си я чел.

всъщност от сутринта когато забелязах темата я чета. все пак мерси за отговора. беше ми интересно, нали все пак е тема пусната от microsoft, дали не бърка/заменя системни файлове и регистри. аз спрях да ползвам windows blinds, style xp и естествено виста transf. pack който наистина успя да ми бъгне цялата система (която беше на година и половина). но моето всичко е от опит:) винаги се набутвам да ги тествам и после се чудя как да ги оправям. темата е много добра, дори се убедих, че е полезна дефрагментацията и сега ще пускам да се дефрагментира.

Link to comment
Сподели другаде

  • 4 weeks later...
  • Отговори 77
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

  • 2 weeks later...
Интересна ръководство :) Макар че използвам Tune Up Utilities съгласен съм че много бъркане влошава нещата.А имам един въпрос относно System Restore функцията.В Tune Up пише че System Restore в компютъра ми(който ме е спасявал доста пъти,защото си падам малко любопитен :haha: ) заема 13 гигабайта памет в диска ми.И се чудя нормално ли е чак толкова да заема.По принцип мисля че изтрива Restore Point-овете след известно време ама май не.
Link to comment
Сподели другаде

Мястото, което System Restore заема на всеки дял, е в проценти. По подразбиране максимумът е 12% от общия капацитет на дадения дял, но може да се регулира от настройките й: десен клик върху My Computer -> Properties -> System Restore. Там може да се зададе на всеки дял до колко % максимум да използва. При достигане на максимума се трие най-старата точка.
Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
Поздравления към Night_Raven за желанието и труда да напише подобно ръководство, както и други подобни и много полезна помощ за разрешаването на разни проблеми, но аз искам да задам следния въпрос: в даден момент след продължителна работа с уиндоус, след преинсталация идва момента, в който оперативната система започва да работи по-бавно, става по-неефективна и т.н, в такива случаи вместо да се преинсталира с цел едно задълбочено почистване, има програмки, които ни помагат да оптимизираме системата като цяло и много от тях действително вършат работа, та моя въпрос е - какви програмки ни препоръчваш Night_Raven, защото аз тези които използвам са м/у тези, които ти не препоръчваш, имам предвид и за почистване на регистри и т.н.? Благодаря ти!
Link to comment
Сподели другаде

Като цяло, ако на даден компютър се работи подредено - не се инсталират и деинсталират (та камо ли трият) безразборно програми, особено ако са съмнителни и глупави; не се модифицират/трият/подменят системни файлове; не се инсталират калпави драйвери; и още и още, тогава компютърът не би трябвало да е толкова бавен.

Като цяло мога да предложа следните действия:

- сканиране с антивирусна и антиспай програми, защото е възможно някоя гадинка (сериозна или не) да забавя по някакъв начин работата;

- деинсталиране на всички ненужни програми;

- почистване на временни файлове, временни интернет файлове и др.; за целта можеш да ползваш ATF Cleaner (50KB) (но БЕЗ опцията за чистене на Prefetch - дано не си я спрял тази функция) или CCleaner, но все пак внимавай;

- дефрагментация с добра програма като PerfectDisk (ръководство за програмата);

- почистването на регистрите по принцип може да има положителен ефект, но в почти всички случай е минимален, а рисковете да се прецака нещо са далеч по-големи, така че чисти регистратурата с програми на твоя отговорност; ако държиш да почистваш, може би CCleaner и RegCleaner 4.3 (отдавна изоставена и се намира трудно, пробвай в Google) са най-малките злини сред тези програми;

- почистване на ненужни стартиращи се приложения, драйвери, BHO обекти и прочее (или останки от такива) с помощта на HijackThis 1.99.1 (213KB) и/или Autoruns.

 

В момента за това се сещам.

Link to comment
Сподели другаде

Като цяло, ако на даден компютър се работи подредено - не се инсталират и деинсталират (та камо ли трият) безразборно програми, особено ако са съмнителни и глупави; не се модифицират/трият/подменят системни файлове; не се инсталират калпави драйвери; и още и още, тогава компютърът не би трябвало да е толкова бавен.

Като цяло мога да предложа следните действия:

- сканиране с антивирусна и антиспай програми, защото е възможно някоя гадинка (сериозна или не) да забавя по някакъв начин работата;

- деинсталиране на всички ненужни програми;

- почистване на временни файлове, временни интернет файлове и др.; за целта можеш да ползваш ATF Cleaner (50KB) (но БЕЗ опцията за чистене на Prefetch - дано не си я спрял тази функция) или CCleaner, но все пак внимавай;

- дефрагментация с добра програма като PerfectDisk (ръководство за програмата);

- почистването на регистрите по принцип може да има положителен ефект, но в почти всички случай е минимален, а рисковете да се прецака нещо са далеч по-големи, така че чисти регистратурата с програми на твоя отговорност; ако държиш да почистваш, може би CCleaner и RegCleaner 4.3 (отдавна изоставена и се намира трудно, пробвай в Google) са най-малките злини сред тези програми;

- почистване на ненужни стартиращи се приложения, драйвери, BHO обекти и прочее (или останки от такива) с помощта на HijackThis 1.99.1 (213KB) и/или Autoruns.

 

В момента за това се сещам.

 

Много ти благодаря за съветите!

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Аз имам два въпроса:

Има ли някаква добра програма за цялостна поддръжка на системата. Подобро на TuneUp, но без всички излишни глупости, които може да ти направят наистина голям проблем?

И второ виждам, че споменавате CCleaner. Какво мислите за Defragler, който е на същата фирма?

Link to comment
Сподели другаде

Аз имам два въпроса:

Има ли някаква добра програма за цялостна поддръжка на системата. Подобро на TuneUp, но без всички излишни глупости, които може да ти направят наистина голям проблем?

И второ виждам, че споменавате CCleaner. Какво мислите за Defragler, който е на същата фирма?

Цялостна програма за поддържка на системата няма. Те пакетите от типа на TuneUp твърдят, че са такива, но всъщност не са. То всъщност поддръжката на един Windows е такава, че по-скоро изисква да НЕ се правят допълнителни неща, така че няма смисъл да се прави програма, която да не прави нищо. :) За нещата, които са полезни, Windows си има вградени инструменти. Ако потребителят не инсталира калпави програми, деинсталира програмите си както трябва, не се заразява с разни гадинки, компютърът ще си работи нормално и без допълнителни "оптимизации" и чистене на регистратура и други подобно. Т.е. поддръжката включва разумна работа с компютъра, която зависи от потребителя и няма как да се извърши от програма.

Може би ако някой направи резидентна програма, която да следи какво се инсталира и да блокира инсталацията на чистачки на регистратура, оптимзиращи програми и други подобни, ще е нелоша идея, но почти никой няма да я ползва, защото почти всички обичат такива програми и не биха си инсталирали програма, която да ги блокира.

Defraggler е нелоша програма за дефрагментация. Не е нищо особено като ефективност спрямо някои от платените програми, но пък е много упростена, малка, лека и безплатна. Подобна на AusLogics Disk Defrag. Определено я харесвам повече от CCleaner, която също не е лоша, но имам някои забележки към нея.

Link to comment
Сподели другаде

Мерси за отговорите, но аз лично за сега съм доволен от TuneUp. Не се ровя където не разбирам и нямам проблеми. CCleaner е добра за почистване, но и аз имам забележки към нея. Между другото TweakUI е добра програмка и е на Майкрософт, което ме навява на мисълта, че не всичко може да се настрои без нея. Всъщност сигурно може, но трябват повече познания. Както и да е всеки сам избира какво да прави с компютъра си. Отново мерси.
Link to comment
Сподели другаде

Казвал съм го под друга форма, но ще го кажа отново: TuneUp включва в себе си 4 вида настройки:

1) настройки, които ги има по различни менюта из Windows;

2) настройки, които ги има в TweakUI;

3) настройки, които ги няма достъпни нито в Windows, нито в TweakUI, но за тях има готови .reg/.vbs файлчета и могат да се намерят лесно в интернет;

4) настройки, които са общо взето уникални за TuneUp и друг лесен/готов начин за постигането им няма.

 

Общо взето четвъртата група съдържа доста странни настройки, които са като цяло излишни. Стандартните менюта на Windows + TweakUI (147KB) + Kelly's Korner XP = 99% от TuneUp по отношение на разните настройки за човъркане (т.е. 99% от опциите за настройка могат да се намерят на тези 3 места), но всичко e безплатно, не се заема излишно пространство и не се блъскат излишни услуги и библиотеки в системната папка на Windows.

 

Добавено: Текстът в тъмно синьо е добавен, за да доуточни, че става въпрос за тази част от TuneUp, която е за настройка, а не спрямо ЦЕЛИЯ пакет.

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...