Прехвърляне към съдържание

Снимка

Nokia E51-кратко ревю

• Моля, влезте, за да отговорите
14 отговора по тази тема

#1 dragozow

dragozow

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 106 мнения

Публикувано: 23 January 2008 - 23:17

Ще започнем с техническите параметри които иначе няма да засягаме в ревюто. В него ще споделя лични впечатления от телефона само.
Модел 2007
Мрежа HSDPA / GSM 850/900/1800/1900
Батерия Li-Ion 1070 mAh
Време на разговор 4.4 ч.
Време на готовност 312 ч.
Резолюция 240 x 320 пиксела
Цветове 16M
Тип на дисплея TFT
Втори дисплей Не
Форма стандартна
Тегло 100 гр.
Размери 46 x 114.8 x 12 mm
Памет 130 mb
Слот за разширителни карти Trans Flash (microSD)

Вградена камера 2 MP
Матрица на камерата CMOS
Светкавица Не
MP3 плеър Да
Радиоприемник Да
GPS Не
Водоустойчив Не
Запис на видео/аудио Да
Сменяеми панели Не
Fax Не
Bluetooth 2.0

WAP 2.0
Вграден модем Да
Инфрачервен порт Да
GPRS Да
WiFi 802.11g
Операционна система Symbian v9.2
Процесор 369 MHz ARM 11
HSCSD Да
EDGE Да
XHTML Да
Bluetooth Да
USB microUSB
Push-To-Talk Да
Получаване/изпращане на e-mail Да
Mobile Java Да

Външен вид
Монолитен корпус от стомана в три цвята,черен,сребрист и пепел от рози
Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

Апарата прави впечатление на стабилен,няма луфтове и скърцания.

Клавиатура
Има четири функционални бутона около джойстика който могат да се програмират за бърз достъп до приложенията. Останалата част от клавиатурата е стандартна. Отстрани има бутони за увеличаване и намаляване на звука,както и за пускане на диктофона. Прави впечатление че бутона за диктофона не може да се програмира което е пропуск защото много хора няма да ползват функцията. Бутоните в горната част на телефона са прекалено близко един до друг и човек с големи пръсти(като мен) се затруднява отначало. Бутона за включване/изключване се намира традиционно отгоре на телефона,прави впечатление че е доста дискретен.

Дисплей
320x240 TFT със 16 милиона цвята,21x41mm.Достатъчно четлив,може да се регулира осветеността.Няма какво да се желае повече.

Батерия
Литиево полимерна,капацитет 1050 mAh.Ако оставим това какво пише производителя за нея ще видим че това е една доста издръжлива батерия за такъв клас телефон. При средно използване на телефона изкарва поне 4 дена. Цял ден съм си играл и не е мръднала една черта.Оценка отличен.

Камера
Камерата е 2 мегапиксела. За параметрите си прави прилични снимки.Не очаквайте обаче много. Който си е купил телефона на последно място го е направил за камерата.

Прави впечатление наличието на mini USB порт на телефона,най-после се усеща старанието на всички да има единни стандарти за кабелите.Досега повечето производители правят и различни кабели,зарядни и т.н.Има стереослушалки за слушане на радио и музика от телефона.Жака е 2.5мм.Апарата потдържа Micro SD карта с капацитет до 4gb,слота за нея е вътре в телефона.Апарата има Wi-Fi мрежа,потдържа стандарта 802.11g.Тя работи безупречно както при повечето телефони със Symbian.Тук операционната система е версия 9.2.Забелязват се някои приложения които на по-стари версии се инсталират допълнително.Има архиватор,Adobe reader,Quick office и Nokia map.Последната е GPS,само си я настроих да ползва уарлес за актуализация на картите и за минута намерих моята улица.Има подробни карти на София,намира и затънтени малки улички.Качеството на всичко е добро,материалите от които е изработен телефона са подбрани прецизно.Гаранцията е 24 месеца.Както повечето смартфони и този е произведен във Финландия:
Публикувано изображение
Комплекта освен телефона съдържа книжки,кабел за връзка с компютър,стереослушалки,зарядно и софтуер.От Нокия са се престарали и са дали даже парцалче за бърсане на телефона.
Публикувано изображениеПубликувано изображение

Ако изключим камерата телефона е събрал най-доброто от смартфоните в себе си при едни от най-малките размери и при една от най-силните батерии в класа.Здравия корпус го прави подходящ за всеки.С наличието на три цвята се предполага че всеки ще намери своя.Аз лично избрах черния.

Постването на статията е свободно,при желание мога да предоставя текста на всеки.Достатъчно е само да ме спомене като автор.

Автор Калоян Драгозов(dragozow)
Нашият DC хъб - beer.sytes.net

Публикувано изображение

#2 shadow__01

shadow__01

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 20 мнения
  • Живущ в:Бургас

Публикувано: 11 October 2008 - 19:17

не харесвам марката нокиа но този не е лош
само дето няма светкавица за камерата
нокиа никога няма да може да достигна развитието на benq-siemens

#3 Pantockrator

Pantockrator

Restart the Revolution!

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 681 мнения

Публикувано: 11 October 2008 - 22:49

С нищо не впечатлява.
Публикувано изображение
Публикувано изображение

#4 VIS

VIS

Потребител

• Глобални модератори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1370 мнения
  • Живущ в:Сандански
  • Интереси:Много :Р

Публикувано: 12 October 2008 - 01:01

Аз пък като носител на този модел телефон мога да кажа, че ми върши чудесна работа. Телефона ти телефон, интернета ти интернет....
Вярно че недостатъка на светкавица е малко дразнещ, но пък ако ти трябва само за да снимаш по-добре да си вземеш цифров апарат. Супер удобно си е като си седнеш на кафето и си пуснеш скайп да си пишеш с приятели и в същото време да си следя мачовете, да си гледам клипчета, да си проверявам форума. Върши ми работа и нямам никакви оплаквания ;)
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

#5 Pantockrator

Pantockrator

Restart the Revolution!

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 681 мнения

Публикувано: 12 October 2008 - 10:44

Ами аз съм с N95 и трябва да ти кажа, че всички тези неща, които изброяваш също можеш да правиш, че и един куп оше. Да не говорим за камерата и светкавицата. :)
Публикувано изображение
Публикувано изображение

#6 vyrgozunqk

vyrgozunqk

I486 DX

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 904 мнения
  • Живущ в:София окръг

Публикувано: 12 October 2008 - 11:10

Ами аз съм с N95 и трябва да ти кажа, че всички тези неща, които изброяваш също можеш да правиш, че и един куп оше. Да не говорим за камерата и светкавицата. :)

Сравни ги като цена...
На всичкото отгоре Н95 е от по-паянтова пластмаса.

If you are posting looking for commercial software without any intention
of paying for it, you WILL be flamed.

"The box said "Requires Windows 95 or better." So I installed LINUX."
I'm using Linux and i'm proud of it!!!
I hate Windows and i'm also proud of it!!!

#7 Pantockrator

Pantockrator

Restart the Revolution!

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 681 мнения

Публикувано: 12 October 2008 - 11:54

А къде пише цената на Е51? Аз N95 го взех за 75 € (чисто нов разбира се), а Е51 колко е?. Иначе за пластмасата може да е така, но аз лично не обръщам внимание на това. Телефона далеч не е само пластмаса. От 2 до 5 Мп камера има разлика (поне за мен) и то осезаема. За светкавицата да не говорим. Наличието на GPS също не е за подценяване, а има и още съществени разлики, но няма да изнасям всички характеристики на N95 - просто няма смисъл. Достатъчно добър си е и без подобна пресилена реклама, която е за по - горната машинка.
:-8
Публикувано изображение
Публикувано изображение

#8 vyrgozunqk

vyrgozunqk

I486 DX

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 904 мнения

Публикувано: 12 October 2008 - 14:17

И ще споделиш ли от къде го купи за 75 еврейки ?
Ако е и от България, те черпя една бира и отивам да купя и аз, че ме блазни доста. :beer:

#9 l.kanelov

l.kanelov

/arch:AVX2

• Глобални модератори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1606 мнения

Публикувано: 12 October 2008 - 14:49

Почти сигурно е, че не е от България. Тук цената му е доста по-различна и опеределено е доста по-висока от на E51. Това, че сензорът на N95 е 5Mpx не е особено важно, далеч по-важна е оптиката и шумоподтискащите алгоритми, което определено е слабо място на Nokia като цяло. С други думи: камерите на Nokia (повечето) не са особено добри.
Относно светкавицата - това е по-скоро маркетингов трик, защото тази светодиодна "светкавица" (каквато е и при N80) не върши практически добра работа. Да, по-добре е от нищо, но определено не е сериозен плюс. Ако говориме за ксенонова светкавица (каквато е при N82 примерно) вече нещата са по-различни, но пак не е огромно предимство. Може би "плюсът" на светодиодна светкавица е, че може да свети постоянно, докато ксеноновата светкавица работи само в импулсен режим.
За GPS-а съм съгласен - определено е предимство, но пък често (както е и при N95) вградените GPS приемници не са особено добри, ако се направи сравнение с "истински" GPS приемник, но като цяло за GSM все пак е добре. И софтуерът Nokia Maps е приличен като за безплатен.
Относно изработката - определено според мен не е без значение. Качествената и здрава конструкция / дизайн за мен лично е сериозно предимство. Това определено е слаба черта на N95 и още няколко модела от N серията.

Нека да е ясно, че с този коментар нямам за цел да "плюя" по N95, а да покажа до някъде, че и N95 не е този "връх на сладоледа", както повечето хора го представят. И на практика разликите между него и да кажем E51 не са толкова много. И двата телефона са идеални смартфони. N95 има GPS и "по-добра камера", но пък и разликата в цената е доста солидна.

#10 vyrgozunqk

vyrgozunqk

I486 DX

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 904 мнения

Публикувано: 14 October 2008 - 00:09

Всички нокии със симбиан 9.х имат GPS ... на сайта на нокиа има даже списък, Е51 също влиза, шумоподтискащата система на нокия определено е по-добра от тази на Сони-Ериксон или моторола... :)
Телефонинте са много добри, но са различни ценови класове и различни потребителски линии, не е удачно да се сравняват просто. :)

#11 l.kanelov

l.kanelov

/arch:AVX2

• Глобални модератори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1606 мнения

Публикувано: 14 October 2008 - 17:50

Всички нокии със симбиан 9.х имат GPS ... на сайта на нокиа има даже списък, Е51 също влиза.

Не е така. Не всички смартфони със Symbian 9.x имат GPS. Веднага давам пример: N80 е със Symbian v9.1, но няма вграден GPS приемник. Поддържа софтуера Nokia Maps, но не може да се използва за пълноценна навигация. Може да се ползва като статична карта и евентуално проста навигация. Същото е и с E51 и останалите модели без вграден GPS приемник.

Шумоподтискащата система на нокия определено е по-добра от тази на Сони-Ериксон или моторола...

По-добра от на SE не бих казал, но за Motorola съм съгласен. (:

Телефонинте са много добри, но са различни ценови класове и различни потребителски линии, не е удачно да се сравняват просто.

Да, определено е така.

:)

#12 vesodimov

vesodimov

Русенец

• Автори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1579 мнения
  • Живущ в:Русе

Публикувано: 14 October 2008 - 20:34

Ползвам такъв телефон от близо 6 месеца. Изключително съм доволен. Търсих телефон с добра батерия и намерих. Ползвам го за различни неща, / телефония, интернет, сметки, прочит на документи и др. / и на четвъртия ден зареждам. Препоръчвам :thumbsup:
Публикувано изображение

#13 Pantockrator

Pantockrator

Restart the Revolution!

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 681 мнения

Публикувано: 14 October 2008 - 21:53

vyrgozunqk телефона не е от България.
Иначе N81 също е със Symbian 9.x, но няма GPS.
l.kanelov съгласен съм, че вграденият GPS не е за предпочитане пред GPS, който не е такъв, но все пак върши работа. За снимките сигурно си прав, но камерата прави достатъчно добри снимки (не мога да измеря дали са точно 5 Мп). Това е снимка направена при доста слаба светлина.

Публикувано изображение

А това за здравината на корпуса на N95 - също си прав. Чувал съм често че не са особено здрави, а не ми се иска да пробвам все още. И така всеки сам си преценя кой телефон какъв е, но най - важно е за какво ти трябва все пак :)
Публикувано изображение
Публикувано изображение

#14 vi4444o

vi4444o

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 4 мнения

Публикувано: 19 July 2009 - 11:48

не харесвам марката нокиа но този не е лош
само дето няма светкавица за камерата
нокиа никога няма да може да достигна развитието на benq-siemens

:haha:

Ще падна от смях!!! Че то марката телефони benq-siemens има ли я още?

#15 shadow__01

shadow__01

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 20 мнения
  • Живущ в:Бургас

Публикувано: 27 April 2010 - 00:08

:haha:

Ще падна от смях!!! Че то марката телефони benq-siemens има ли я още?

За съжаление не, но телефоните им още работят. Лошото е, че вече и части няма за тях. Търсех панел за един Benq-Siemens преди около година и никъде не намерих. Едва ли сега ще намеря.

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители