7. Дефрагментиране (крайно време, а?) 
Време е да пристъпим към дефрагментацията на даден дял. Аз ще използвам моя дял F:.
Маркирате си избрания от вас дял и кликате
Analyze вляво. Ще започне анализ на дяла и накрая ще се изведе прозорец с резултати, който ще изглежда ето така:

Ето и всяка от страниците за какво е (забележка: ще дам отделен шот за всяка страница, но само за първата ще се вижда в темата, за останалите ще трябва да си кликнете оранжевите линкчета. Правя го, за да не се пълни темата с големи картинки, които не са от първостепенна важност):
-
Results - на тази страница се извежда основния резултат от анализа на дяла и вида дефрагментация, който PerfectDisk препоръчва да се извърши. Ако сте съгласни, а би трябвало, просто кликате
Yes и дефрагментацията започва.
-
Summary - тук има обща информация за фрагментацията на дяла;
-
File - извежда статистика колко са като брой, размер и процент рядко променяните, от време на време променяните и наскоро променяните файлове, директориите, boot сектора и др.
-
Most Fragmented Files - списък с най-фрагментираните файлове;
-
Excluded Files - списък с файловете, които са изключни от дефрагментация, включително и указаните от вас (ако има такива);
-
File Type - размер, процент и брой на различните видове файлове - изображения, аудио, програмни (явно към това се числят повечето файлове, които програмата не може да зачисли към останалите категории), временни, текстови и видео файлове.
-
Performance - статистика за измененията в производителността при различните дефрагментации.
Ако не желаете да се консултирате с PerfectDisk каква дефрагментация да се извърши, можете да я изберете ръчно. За целта изберете дял и кликнете вляво Entire Drive. Ще бъдете уведомени, че препоръчителният метод за дефрагментация е SMARTPlaecment:

Ако сте съгласни, просто кликнете
OK и дефрагментацията започва. Ако не искате да бъдете уведомявани/питани занапред, сложете отметка на
Do not show this dialog again.
Можете и да разширите прозореца с повече опции. За целта кликнете
More Options:

Така можете да избирате да избирате кой метод да използвате:
-
Use SMARTPlacement - RECOMMENDED - ще използва едноименния метод, т.е. най-пълноценнтата дефрагментация, но и най-бавният метод;
-
Use the Consolidate Free Space strategy - ще дефрагментира файловете и ще обедини свободното пространство, но понеже не се използва SMARTPlacement няма да оптимизира местоположението на файловете;
-
Use the Defragment Only strategy - ще извърши само дефрагментация; най-слабо ефективният метод, но и най-бързият.
По време на дефрагментацията PerfectDisk ще постави икона в системния трей, прокарването на курсора върху която ще ви информира за прогреса на дефрагментацията. Докато трае дефрагментацията можете да работите с компютъра нормално, но е желателно да не извършващите триене, копиране или местене на файловете. Можете обаче спокойно да си сърфирате в интернет, да слушате музика, да си чатите или да си гледате някой филм.
Когато дефрагментацията приключи, ще ви се изведе почти същия прозорец като този след извършването на анализа. Разликата ще е в първите две страници. Първата ще съдържа информация с производителността преди (с червено) и след (със зелено) дефрагментацията.

Втората ще съдържа различна информация за фрагментираните файлове, защото вече (почти) няма да има такива.
8. Offline дефрагментацияЛесно е. Просто избирате дяла и кликате вляво
Offline (System Files only). Ако не сте настроили вече за дяла кое да се дефрагментира при офлайн дефрагментация, ще бъдете попитани сега.
Когато решите да извършите тази дефрагментация има 3 варианта за развой на събитията:
1) ако даденият дял е свободен и няма процес, който да го използва, дефрагментацията ще започне нормално, все едно е стандартна;
2) ако има процес, който използва конкретния дял, PerfectDisk ще ви уведоми за това и ще ви попита дали искате програмата да опита принудително да прекъсне процесите (да заключи дяла):

на което ако се съгласите и е успешно, PerfectDisk ще си окупира дяла и няма да дава на никоя програма/процес достъп до него, докато не си свърши работата. Внимавайте да нямате някой важен процес, който да ползва дяла, който да прекъснете и после да изговаряте лоши думички и да споменавате нечий роднини.
Съществува вероятност дялът да е зает да изпълнява прищявките на операционната система, което ще направи принудителното прекъсване на процесите невъзможно. Ако случаят е такъв
ИЛИ сте избрали PerfectDisk да не опитва принудително да прекъсва процесите (да не заключва дяла), ще се стигне до третия възможен развой:
3) PerfectDisk ще ви попита дали искате офлайн дефрагментацията да се извърши при следващото стартиране/рестартиране на компютъра:
Важно: тук е редно да вмъкна, че всякакви програми и процеси, които работят на ниско ниво с твърдия диск, могат да попречат на заключването на даден дял. Примери за такива са например SoftICE (любимата "играчка" на почти всички кракери) и програми, които ползват версия 1.29 или по-стара на SPTD слоя, като DAEMON Tools и Alcohol 120%. Списък с програми, които могат да попречат на офлайн дефрагментацията можете да намерите на тази страница. Там са предложени начини за заобикаляне на проблемите с отделните програми, но освен дадените там предложения, можете да ползвате и Autoruns да забраните стартирането им временно (разбира се ще е нужен рестарт).Ако офлайн дефрагментацията потегли без проблеми или PerfectDisk успее да заключи устройството, то дефрагментацията ще протече по почти същия начин както и стандартната. Накрая ще ви се изведе подобен прозорец със статистика за дефрагментацията:

Ако се наложи офлайн дефрагментацията да се извърши преди Windows да зареди, то това също ще ви е най-вероятн познати - ще изглежда като проверка на Check Disk (на син фон). След като си приключи дефрагментацията компютърът ще се рестатира отново автоматично и ще си зареди нормално Windows.
Това е за дефрагментацията. Сега нека пристъпим към...